Analýzy

Kto bude favoritom jarných klasík?

Tri týždne pred jarnými klasickými dostihmi sú na Veľkonočnú nedeľu na programe oba trialy rozdelené podľa pohlaví. Kým pred dvomi týždňami sa ešte na štarte špička trojročných koní neobjavila, tentoraz už nie je na čo čakať a boxy budú plné zaujímavých mien z vlaňajších juniorských vrcholov aj zimných importov.

Filip sa vracia na miesto činu

Pre našu analýzu sme si vybrali Cenu trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 7 000 €), hoci v dámskej obdobe vstúpi do sezóny víťazka Karpatskej ceny a tiež piata z nemeckých Listed O’ffensive. Necelé dve dĺžky za ňou skončil najlepší zo žrebcov Filip (Hrouda), reprezentant ambicióznej stajne Dr. Charvát, ktorý ho prostredníctvom agenta kúpil na dražbe spoločnosti Tattersalls za približne 7 300 €. Tmavý hnedák vstupoval do zastrešujúceho testu dvojročných koní ako „trojkový“ víťaz zo Slušovíc, kde síce nenarazil na žiadnu elitu, impozantný triumf o sedem dĺžok však dával tušiť, že zverenec Heleny Vocáskovej sa nemusí stratiť ani o niekoľko poschodí vyššie. V Karpatskej cene predviedol v cieľovej rovine nádejný finiš a napriek tomu, že sa zaplietol do kolízie so svojou tréningovou kolegyňou Westernerkou, chvíľu sa zdalo, že by mohol zvíťaziť. Napokon sa musel skloniť pred útočiacou O’ffensive, ani druhé miesto nie je na zahodenie. V českej analógií nabehal Filip o dosť metrov navyše, v cieľovej rovine sa snažil útočiť a vyťažil z toho cenný bronz. Zverenci českej trénerskej šampiónky Heleny Vocáskovej mávajú na jar dobrú formu a ak sa mladý jazdec Michal Hrouda nezľakne príležitosti, môže spolu s Filipom získať svoje premiérové „jednotkové“ víťazstvo.

Razantné odjazdenie naopak určite nebude chýbať „štvorkovému“ víťazovi Ryonymu (Línek), do ktorého sedla si sadne jazdec aj tréner v jednej osobe Jaroslav Línek, ktorý pozná každý decimeter starohájskej dráhy. Reprezentant stajne Ekols Skalica putoval na Záhorie z dražby ročných koní spoločnosti Goffs za 3 500 € a debutoval začiatkom septembra v „maiden“ na 1200 metrov. Väčšinou cválal v závetrí na treťom mieste, v závere ho však džokej Zdeno Šmida primäl k zrýchleniu, ktoré mu stačilo k tesnému poldĺžkovému víťazstvu. Medzi porazenými vtedy zostal aj piaty Fidell. Pred Karpatskou cenou sme Ryonyho videli ako možného víťaza, v dostihoch ho bolo vidieť, napokon sa ale musel uspokojiť so „zemiakovou“ medailou. Oproti svojmu premožiteľovi bude mať výhodu pol kilogramu a je možné, že to bude rozhodujúci faktor, ktorý mu môže pomôcť.

Medzi porazenými z Karpatskej ceny zostal aj v prvom triale rozbehaný Wirrwarr (Rája) z lotu Marcela Mihalíka. V predmetnom Memoriáli Josefa Břečku, ktorého víťaz Cody teraz absentuje, doplatil na hmotnostnú penalizáciu a čisto matematicky vybehol najvyššiu klasifikačnú známku. Ryšiak, ktorý stajňu ARS Invest Zimková stál „len“ 2 400 €, debutoval piatym miestom v „dvojke“ a následne sa predstavil vo Veľkej cene BBAG. Wirrwarrovi štart v nohách pomohol, v dostihoch sa ale nevyhol problémom, keď po pár stovkách metrov zakopol, prepadol sa a napokon sa do bojov o medaily nezapojil. Aj v Karpatskej cene bol spočiatku aktívny, ešte v záverečnom oblúku mal šancu na dobrý výsledok, napokon však docválal až na siedmom mieste. Ešte pred zimnou prestávkou pokúšal Wirrwarrov realizačný tím slávnu neistotu turfu v nemeckom Baden-Badene, v miestnej „dvojke“ na skrátenú míľu porazil ako druhý najväčší outsider len dvoch súperov. Razantný jazdec v sedle a štart v nohách ryšiakovi pomôže, k prieniku na stupne víťazov to ale zrejme stačiť nebude.

Výhodu čerstvého štartu v nohách sa bude snažiť využiť ešte ďalšia trojica domácich koní. Najlepší výsledok pred dvomi týždňami dosiahol v prvom triali strieborný Fidell (Abík). Zverenec Mariána Štangela, ktorého kone behajú na jar vo výbornej forme, debutoval posledným miestom v dostihoch, ktoré vyhral Bluegrass Boy. V nasledujúcom štarte sa stávkarom páčil natoľko, že z neho spravili druhého favorita, v konkurencii víťazného Ryonyho však docválal až piaty. Čo sa mu nepodarilo začiatkom septembra, si vynahradil o tri týždne nato, keď v „trojke“ pre domácich odchovancov triumfoval pred senickou trojicou na čele so Skifom. So Seničanom si vymenili pozície v tradičnom míľovom Memoriáli Adolfa a Richarda Weissovcov, v ktorom Fidell akoby zaspal pri vbiehaní do cieľovej roviny a stratu na dobre finišujúceho Skifa už nedohnal, zaostal za ním o 5 dĺžok.

Už spomínaný tmavý hnedák Skif (Liška) debutoval v dostihoch, ktoré vyhral Ryony a Fidell bol piaty, ale veľa vody nenamútil a docválal bez vypätia posledný. Ako vymenený sa ukázal v „trojkovom“ šprinte pre kone slovenského chovu, kde vo finiši podľahol len Fidellovi. Zverenec Zuzany Kubovičovej sa z kategórie nezvíťazivších vymanil v Memoriáli Adolfa a Richarda Weissovcov, rovnako pre domácich odchovancov. V divácky atraktívnom závere ho jazdecký šampión džokej Jiří Palík dotlačil do cieľa o krk pred dobiedzajúcim Bothornom a dlhých 5 dĺžok pred Fidellom. Možno mu bude chýbať štart na rozbehanie, z domácich koní však bude patriť medzi tých šancovejších.

Ako najväčší outsider zrejme nastúpi Fadim (Srnec) stajne Autoopravovňa Strnisko, ktorý sa zatiaľ nepozrel vyššie ako do štvrtej kategórie. Debutoval koncom októbra a vzdialené šieste miesto nenasvedčovalo, že by ešte do zimnej prestávky mohlo dôjsť k zlepšeniu, novembrový výlet do Budapešti však pretavil do piateho miesta. Tréner Miroslav Stančík poslal pred dvomi týždňami Fadima do dostihov pre nezvíťazivších na predĺženú míľu, pričom na víťazného Castra strácal zo šiesteho miesta približne deväť dĺžok.

Moravský trénerský bard František Holčák posiela na štart Bluegrass Boya a zimný import Arcturusa. Doteraz neporazený Bluegrass Boy (Budovič) debutoval v dostihoch štvrtej kategórie v polovici augusta a bez väčších ťažkostí zvíťazil. O ambíciách reprezentanta stajne AGA Vlachovice do klasickej sezóny tak oveľa viac povedal následný štart v míľovej „dvojke“ začiatkom septembra, v ktorej porazil zvučné mená, okrem iných aj niekoľkokrát spomenutú O’ffensive a z nedeľných súperov sa mu na chrbát pozeral siedmy Uran. V dostihoch sa spočiatku preťahoval s džokejom Zdenom Šmidom v sedle, ktorý ho nechcel nechať voľne cválať, napokon sa nechal presvedčiť a spolu sa usadili pri bariére okolo štvrtého miesta. V cieľovej rovine zaútočil a udržal si neporaziteľnosť.

Zimný import zo stajne Josepha O’Briena Arcturus (Šafář) absolvoval v rodnom Írsku tri štarty a dvakrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Pri debute v Roscommone bol v dostihoch na 1400 metrov piaty, ale na ďalší štart nečakal ani dva týždne. V listowellských míľových „maiden“ podal oveľa lepší výkon a zvíťazil o pol dĺžky. Hnedák zakončil svoju írsku púť koncom októbra ďalším víťazstvom, na centrálnej dráhe v Leopardstowne v míľovom handicape predviedol pohľadný záver zo stredu poľa. Za svoje druhé kariérne víťazstvo dostal Arcturus sľubné hodnotenie 86 libier, ktoré bude chcieť potvrdiť už ako reprezentant stajne Meridian a my veríme, že nebude prekvapením, keď ho aj potvrdí.

Aj rakúska trénerka Tamara Richter bude zastúpená dvojicou žrebcov, obaja zhodne reprezentujú stajňu Liberty Leaf a len nedávno boli importovaní z Francúzska. Napriek výberu stajňového jazdca sa nám z tejto dvojice viac pozdáva Tortuga (Chaloupka). Hnedák si svoj kariérny účet otvoril v polovici októbra. Debut na trávnatej dráhe Maisons-Laffitte na predmestí Paríža skončil štvrtým miestom. Odvtedy sa Tortuga predstavil v dostihoch päťkrát, napospol sa behalo na umelom povrchu a Tortuga z nich vyťažil dve prvenstvá (maiden na 1500 metrov v v Marseille a rozlúčková míľa v Cagnes-Sur-Mer). Okrem toho má na svojom konte dve druhé miesta a francúzsky handicap 35. Ak sa už v strednej Európe aklimatizoval, mal by útočiť na víťazstvo.

Podobne ako jeho stajňový kolega aj Tempt (Stanarević) už má na svojom konte bohatý register dostihov, len tento rok zvládol od polovice januára do polovice marca štyri štarty, a tak je určite poriadne rozbehaný. Hnedák debutoval koncom augusta šiestym miestom na provinčnej dráhe v Evreux. V ďalších dostihoch na tratiach od míle po 2000 metrov vybojoval dotácie za tretie, štvrté aj piate miesta, k plnému zásahu mu vždy niečo chýbalo. Po Silvestri zvládol v priebehu desiatich januárových dní dvojicu štartov na provensálskej dráhe v Cagnes-Sur-Mer, kde najprv získal „zemiakovú“ medailu, na ktorú nadviazal svojím premiérovým triumfom. Svoju handicapovú známku 29,5 potvrdil v míľovom handicape v Toulouse a následne aj v poslednom štarte pred odchodom z rodnej krajiny, keď ako desatinový favorit docválal v Compiegne o pol dĺžky druhý.

Začiatkom septembra v míli, ktorú ovládol Bluegrass Boy, debutujúci Uran (Demo) nemal v prvých dostihoch svojej kariéry veľa svetlých momentov a medzi skúsenejšími súpermi docválal siedmy. Koncom septembra predviedol v pražskej Velkej Chuchli lepší výkon, v „trojkovej“ míli získal dotáciu za piate miesto, keď prehral s koňmi, ktoré neskôr bodovali aj o dve poschodia vyššie. Reprezentant malej stajne Březová potvrdil svoju formu v novembrových Slušoviciach, kde sa po tuhom boji presadil v „maiden“ na 1800 metrov, víťazstvo mu však takpovediac spadlo z neba. Takmer istý víťaz Castro zo stajne MPL Racing totiž tesne pred cieľom stratil svojho jazdca. Počas zimy sa beluš presťahoval k trénerovi Janovi Demelemu a v nedeľu ho vidíme v horšej polovici poľa.

Náš tip: Arcturus – Tortuga – Bluegrass Boy

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel