Analýzy

V súboji o vytrvalecký Olymp sa stretne Oriental Sky so Zorianou

Hoci medzi účastníkmi Veľkej ceny Slovenska, vytrvaleckého vrcholu sezóny pre staršie kone, bude chýbať obhajca prvenstva Intisari a tiež kone z krajín mimo bývalej federácie, pôjde o dostih, ako sa na Turf-gala patrí. Klenot medzi stredoeurópskymi dostihmi oslavuje tento rok okrúhle výročie – ročník s letopočtom 2018 je už štyridsiaty v poradí. Na programe sú okrem Veľkej ceny Slovenska aj ďalšie dostihy najvyšších kategórií, šprintérska Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, strednotratiarska Cena Scottish Rifla a dva dostihy pre trojročné kone – prvý vážnejší derby-trial Starohájske kritérium a kobylám vyhradená Cena Arvy.

Domáce esá preverí Eskerkhan

Bude to prvý priamy súboj vo výbornej forme behajúceho Oriental Sky a vlaňajšej derby víťazky a držiteľky titulu Kôň roka 2017 Zoriany. A hoci domácich fanúšikov láka najmä toto porovnanie, na štarte Veľkej ceny Slovenska (Graded 3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 30 000 €) bude minimálne jeden ďalší kandidát na víťazstvo a jeden tajný tip. Výsledok hlavného trialu, Veľkej májovej ceny, naznačil, že favoritom zrejme bude Oriental Sky (Línek). Reprezentant stajne Patrik sa vlani vrátil na dráhu po vynechanej sezóne a bol to návrat z ríše snov. Zo šiestich štartov tri vyhral a najhoršie bol tretí. Po víťaznej „štvorkovej“ rozcvičke sa zverenec Jaroslava Línka predstavil rovno vo vlaňajšej edícii Veľkej ceny Slovenska, kde na dažďom podmáčanej dráhe podľahol o krk Intisarimu. V dlhšom Zlatom pohári počas derby mítingu už premožiteľa nenašiel, svojmu tieňu porážku z Turf-gala vrátil aj s úrokmi a z dnešných súperov porazil aj bronzového Always On Sunday. V augustovej Cene turfu sa ako desatinový favorit musel skloniť pred klasickým víťazom George Boole, dostih bol ale odbehnutý vo vychádzkovom tempe a v krátkom finiši nestihol Oriental Sky viac. O to väčšiu radosť spôsobil hnedák svojim fanúšikom v budapeštianskej Kincsem díj. Klenot maďarskej sezóny vyhral pred black-type víťazom Quelindom, ktorého stávkari nekriticky podporili až do takej miery, že jeho kurz stlačili na absolútne minimum. Ani to však Oriental Skyovi nezabránilo v jeho porážke. Náročnú sezónu ukončil bronzom v dvojkilometrovej Veľkej októbrovej cene, v ktorej síce prehral s Portorikosom, ale dával mu výhodu jeden a pol kilogramu. Po víťaznej rozcvičke vo Veľkej májovej cene je Oriental Sky najväčším adeptom na triumf.

Jednoznačne proti bude držiteľka titulu Kôň roka 2017 Zoriana (Budovič). Svojhlavá belka z tréningu Zuzany Kubovičovej nevstúpila do vlaňajšej sezóny najšťastnejšie, kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala prvých šesť týždňov a bez prípravného dostihu nastúpila rovno do klasickej Jarnej ceny kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy na mítingu Turf-gala. A potom už prišiel triumf v derby. Do rovnako klasických Oaks kvôli svojej tvrdohlavosti nenastúpila. Naopak pred najdlhšou slovenskou klasikou, St. Leger, sa nechala presvedčiť, a hoci na víťazného Passepartout nemala nárok, zvyšok súperov porazila. Triumfom v Cene Quissisany znovu pred Mooreen svoju snovú sezónu zavŕšila a presvedčivo získala aj triumf v koncoročnej ankete o Koňa roka. O tom, že „trémistka“ zo svojej glorioly nič nestratila ani po zimnej prestávke, svedčí aj jej prvý tohtoročný štart. V strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene cválala blízko vedúcemu obhajcovi Ideal Approachovi, v cieľovej rovine prepla na vyšší rýchlostný stupeň a nedala súperom žiadnu šancu. Jediným otáznikom pred nedeľou tak zostáva, či v očakávanom poctivom tempe zvládne aj derby dištanciu. Zoriana zatiaľ nikdy neskončila horšie ako druhá a myslíme si, že túto štatistiku by si nemusela pokaziť ani vo Veľkej cene Slovenska.

Ultravytrvalcovi Eskerkhanovi (Lukášek) by vyhovovala dlhšia trať, v českom tréningu Arslangireja Šavujeva však dokázal triumfovať aj na kratšej derby dištancii vo Velkej cene českého turfu, či dokonca v karlovarskej „dvojke“ na dva kilometre. Šesťročný ryšiak reprezentuje stajňu Valentina Buchtojarova a ešte pred rokom behával v domovine svojho majiteľa, v Rusku, kde bol úspešný najmä na Kaukaze. Do krančickej centrály sa sťahoval počas letných prázdnin a po čisto zoznamovacom štarte v mosteckej Velké letní cene (Portorikos druhý), kde skončil posledný, prišiel triumf v prvom porovnávacom dostihu trojročných a starších vytrvalcov – už spomínanej Velkej cene českého turfu. Začiatkom októbra sa Eskerkhan predstavil v Listed vo francúzskom Saint Cloud, v extrémne pomalom tempe docválal posledný. Úplne na opačnom póle sa ocitol v pražskej Cene prezidenta republiky na dve míle, ktorú bez problémov vyhral a okrem iných porazil piatu Tafilly a siedmeho Always On Sunday. Eskerkhan sa tento rok dvakrát predstavil v nemeckých black type dostihoch, spolu však porazil len troch súperov. V kolínskom Listed na tri kilometre bol šiesty zo siedmich, pred dvomi týždňami v Gr.2 Oleander Rennen na dve míle bol desiaty. Zdá sa, že Eskerkhan podáva lepšie výkony na jeseň a na komornej bratislavskej dráhe môže mať problémy s častými oblúkmi.

Osemročný veterán Always On Sunday (Šmida) pred piatimi rokmi vyhral český klasický St. Leger, ale odvtedy už pretieklo veľa vody Vltavou aj Dunajom. Zverenec Radka Holčáka má na svojom konte aj čerstvejší jednotkový úspech – počas vlaňajšieho pražského derby mítingu vyhral miestny Zlatý pohár, konkurencia vtedy a teraz sa však nedá porovnať. V bratislavskom, o 200 metrov dlhšom ekvivalente sa mu darilo oveľa viac, keď získal blízky bronz, približne tri dĺžky za víťazným Oriental Sky. Po piatom mieste vo Velkej cene českého turfu bol siedmy v Cene prezidenta republiky. Reprezentant stajne Monte Negro vstúpil do svojej siedmej sezóny v mosteckom Memoriáli Vlastimila Smolíka, v ktorom sa väčšinu dostihu držal za vedúcim Montjeu Third, napokon však vycúval na štvrté miesto.

Odchovanec aj reprezentant stajne Rabbit Trhový Štěpánov Montjeu Third (Šara) vstúpil do aktuálnej sezóny v „dvojkovom“ handicape na dva kilometre a napriek najvyššej nesenej váhe porazil svojich súperov o štyri a viac dĺžok. Aj v druhom tohtoročnom štarte zamieril tempár z tréningu Allana Petrlíka do severočeského Mostu a v spomínanom Memoriáli Vlastimila Smolíka dlho vyzeral ako víťaz, napokon však o hlavu prehral s niekdajším dvojnásobným derby víťazom Touch of Genius. Syn triedovej Rabbit Montjeu vlani behával dostihy na 1600 až 1800 metrov na pomedzí prvej kategórie, ale väčšinou si dokázal vybojovať len nižšie dotácie. V jednom štarte ho videli aj bratislavskí diváci, v Bratislavskej míli bol štvrtý o krk pred Portorikosom. Po poslednom mieste v European Jockey Club Middle ho realizačný tím radšej „zazimoval“.

„Čiernym koňom“ Veľkej ceny Slovenska bude zverenec Václava Luku Fox Tin (Murzabajev). V oboch jarných klasikách úspešný tím sa teraz spolieha na bieleho valacha, ktorý jediný krát bodoval ešte ako dvojročný v malom dostihu v Toulouse – ešte vo francúzskom tréningu. V zime ho kúpila česká majiteľka Hana Veselá, ale v troch „déčkových“ dostihoch na francúzskych dráhach sa ani raz neumiestnil. Postupne išlo o míľový handicap v Cagnes-sur-mer, strednotratiarsky dostih v Chantilly a napokon 2200 metrov dlhý handicap v parížskom Longchamp. K lepšiemu umiestneniu však pomôže Fox Tinovi asi len zázrak.

Druhá kobyla na štarte Tafilly (Janáčková – Koplíková) reprezentuje českú pobočku stajne Lokotrans Slovakia a naposledy naplno bodovala ako dvojročná vo Veľkej cene BBAG Baden-Baden. Vlani absolvovala obe slovenské dámske klasiky a niekoľko ďalších jednotkových dostihov pre nežnejšie pohlavie, ale ani raz si nedobehla po dotáciu. Prvé aspoň čiastočné úspechy si zverenkyňa Zdena Koplíka pripísala v dostihoch štvrtej kategórie na ultravytrvaleckých tratiach. Takto rozbehnutá získala poslednú dotáciu za piate miesto v tradičnej Cene prezidenta republiky, čo bol jej doteraz najhodnotnejší výkon v kariére, a tak bude jednoznačnou outsiderkou.

Náš tip: Oriental Sky – Zoriana – Eskerkhan

Autor: Daniel Mentel