Reportáže

Miss Trout zavŕšila čistý hattrick

Dva týždne pred stredoeurópskym „Breeders‘ Cupom“ Turf-gala sa v bratislavskom Starom háji odbehol posledný prípravný dostih, príhodne pomenovaná Prípravná cena. V šprinte na 1200 metrov zavŕšila čistý hattrick Miss Trout, ktorá slávila víťazstvo systémom štart – cieľ.

Mr Right útočil, ale na víťazku to nestačilo

Približoval sa každým cvalovým skokom, nakoniec však svojím finišom pomohol od štartu vedúcej Miss Trout (2,7:1) k triumfu v Prípravnej cene (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 7 000 €). Favorizovaný a nami tiež tipovaný Mr Right (1,8:1) sa síce snažil, ako len vedel, na víťazstvo to ale v nedeľu to ale nestačilo. Tréner aj džokej v jednej osobe Jaroslav Línek svojej zverenkyni veľmi dobre rozvrhol sily, nadiktoval vcelku rýchle tempo a nechal hnedku bez obmedzení cválať. Hneď po štarte sa jej za chvost „nalepil“ tréningový kolega Doremi Lafu (5,6:1), popri bariére na treťom mieste cválal desatinový favorit. Miss Trout si udržiavala približne dĺžkový náskok pred svojimi súpermi, ktorý v oblúku pred cieľovou rovinou ešte zdvojnásobila. Džokej Zdeno Šmida v sedle Mr Righta zhruba v polovici dostihu naznačil svojmu konskému partnerovi, že treba pridať, po bariére sa prehnali popri Doremi Lafu, na vedúcu kobylu to však nestačilo. V cieľovej rovine sa síce nebezpečne priblížili, Miss Trout útok zozadu povzbudil k zrýchleniu a z tribúny sa zdalo, akoby ju Mr Right dotlačil k víťazstvu. V cieli medzi nimi bola krátka hlava, bronz si za svoju aktivitu vyslúžil Doremi Lafu.

Päťročná Miss Trout triumfom v Prípravnej cene zavŕšila čistý hattrick, hoci medzi predošlým a aktuálnym víťazstvom uplynulo viac ako pol roka. Predošlé dva triumfy získala najprv v tretej a na konci vlaňajšej sezóny v druhej kategórii. Okrem trojkového triumfu sa reprezentantka stajne Count of Tuscany vlani objavovala buď v druhej alebo prvej kategórii a s jedinou výnimkou dobehla vždy za peniaze. Najlepší výkon podala vlani v kilometrovej Cene Mysa počas derby mítingu, v ktorej nestačila len na vo výbornej forme behajúceho rakúskeho favorita Pretoriana. Striebro a rovnakú handicapovú známku si Miss Trout vybehala aj v ďalšom štarte – „dvojke“ na 1200 metrov, v ktorej po tuhom boji o hlavu prehrala s istým Mr Rightom. Áno, tým, ktorého v Prípravnej cene ešte tesnejším rozdielom porazila, hoci s výhodou štyri a pol kilogramu. Najbližšie sa Miss Trout predstaví už túto nedeľu vo vrcholnom šprinte slovenskej sezóny, v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Majiteľka sa nechala počuť, že zaútočia na rozšírenie víťaznej série, proti rivalovi z Velkých Karlovíc to bude mať však veľmi ťažké, lebo tentoraz bude mať výhodu len kila a pol.

V ďalších trialoch úspešní Oriental Sky a Mooreen

Trialy na ďalšie dva vrcholy Turf-gala sa stali korisťou domácich koní. Epický súboj obhajcu spred roka Intisariho a domáceho Oriental Sky (2,7:1) sa určite zapíše medzi najpohľadnejšie dostihy sezóny 2018. Vo vytrvaleckej Veľkej májovej cene (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 7 000 €) sa od štartu na čele poľa usadil veterán Autor (10,3:1), ktorý pod novým trénerským vedením našiel novú chuť do dostihov, nasledovaný práve Intisarim (3,4:1), zatiaľ čo mierne favorizovaný Oriental Sky cválal pokojne na predposlednom mieste. Tréner a džokej v jednej osobe, Jaroslav Línek, začal svojho zverenca „prebúdzať zo spánku“ niekde po dvoch tretinách dostihu, to ešte Autor stále viedol. Pri vbiehaní do cieľovej roviny sa zdalo, že vyhrať môžu tri štyri kone, Oriental Sky útočil zvonka a najprv sa prehnal okolo Intisariho a 200 metrov pred cieľom sa dostal na čelo. Autor sa však nechcel vzdať, dopredu sa snažil pretlačiť aj všadebol Portorikos (8,9:1) a napokon aj Intisari chytil druhý dych. V cieli sa však radoval Oriental Sky, krk za ním docválal Intisari, bronz si napokon za svoj aktívny prístup vyslúžil Autor o ďalší krk pred Portorikosom. Pôvodne malo k repríze súboja prísť vo Veľkej cene Slovenska, realizačný tím okolo stajne Monte Negro však obhajujúcemu valachovi naordinovali štart v Taliansku, chýbať bude aj Autor, a tak bude Oriental Sky čeliť „len“ hviezdnej Zoriane, či víťazovi vlaňajšej Velkej ceny českého turfu aj Ceny prezidenta Eskerkhanovi.

Na rozdiel od Veľkej májovej ceny sa vo finiši Jarnej míle (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 7 000 €) bojovalo už len o druhé miesto. Víťazná Mooreen (4,7:1), aktuálne najlepšia reprezentantka domáceho chovu, prebrala vedenie od dovtedy vedúceho outsidera Nyani Tombu (23,2:1) už na začiatku cieľovej roviny a do cieľa získala náskok viac ako tri dĺžky. Nyani Tomba nakoniec úplne zoslabol a skončil ôsmy, jeho miesto prebrali valach True Champ (14,2:1), ktorý väčšinu dostihu cválal na treťom mieste popri bariére, chvíľu hrozil, ale napokon bol rád aj za druhé miesto, o ktoré ho takmer pripravil neskoro finišujúci Connor (7,3:1). Obhajca Lagaro (4,3:1) skončil bez výraznejšieho momentu šiesty, mierny favorit Fils De L’Air (3,9:1) dokonca predposledný.

Autor: Daniel Mentel