Reportáže

Superstar Zoriana vyhrala po derby aj Veľkú cenu Slovenska

Tribúny povzbudzovali belku, ktorá sa strojovým tempom približovala k cieľu, zozadu sa však dlhými cvalovými skokmi približoval hnedák, ktorý predtým vyhral prípravnú Veľkú májovú cenu a útočil na svoj ďalší veľký triumf. Už-už sa zdalo, že líderku dobehne, keď kobylu od prehry zachránila cieľová podkova. Senická Zoriana tak vyhrala Veľkú cenu Slovenska.

Oriental Sky síce útočil, ale víťazku nedobehol

Bol to prvý priamy súboj najlepších slovenských vytrvalcov a víťazne z neho vyšla vlaňajšia derby víťazka. Hoci Zorianu (1,8:1) stávkari pretlačili až do úlohy desatinovej favoritky Veľkej ceny Slovenska (Graded 3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 30 000 €), pri jej svojhlavosti stále existovalo riziko, že sa bude opakovať scenár spred vlaňajších Oaks, keď belka nevstúpila do štartovacích boxov. Aj teraz si zavádzači počkali až na poslednú chvíľu, nakoniec však populárnu kobylu do boxov dostali. Hneď po štarte sa na čele usadil Montjeu Third (12,6:1), za ním cválala Tafilly (26,8:1) a zvonka obiehajúca Zoriana. Českí outsideri nadiktovali pekelné tempo, ktorému – ako sa neskôr ukázalo – sami podľahli. Veľmi zlú štartovú reakciu mal Eskerkhan (10,1:1), ktorý mierne zaostal a pár stoviek metrov cválal na chvoste, jeho džokej Tomáš Lukášek ho však postupne vytiahol až na druhé miesto za Montjeu Third pred Zorianu. Druhý favorit a náš tip Oriental Sky (3:1) zatiaľ cválal bez výraznejšieho stresu na poslednom mieste, džokej Jaroslav Línek ho ale začal v polovici dostihu posúvať dopredu. Po dvoch tretinách tesne pred vbiehaním do záverečného oblúka zavelil džokej Štefan Budovič v sedle Zoriany do útoku a približne 700 metrov pred cieľom prebral vedenie od hasnúceho Montjeu Third. Belka viditeľne prepla na vyšší rýchlostný stupeň a začala sa svojim súperom vzďalovať na tri a v jednom momente dokonca až päť dĺžok. Ak chcel Oriental Sky vyhrať, musel aj on zaútočiť a ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny prešpurtoval na druhé miesto. Stále to však bolo ďaleko od reprezentantky stajne PD Senica. A hoci sa približoval každým cvalovým skokom, Zoriana to napokon stihla a vyhrala o krk pred neštastným Oriental Skyom. Päť dĺžok vzdialený bronz si pohľadným záverom vybojoval „všadebol“ Portorikos (8,1:1) a počas českého dňa na Turf-gala umožnil hostiteľom získať kompletné stupne víťazov aspoň v hlavnom dostihu. Veľmi dobre pripravená dráha, ktorá žičila rekordným časom – v nedeľu padli dva rekordy dráhy – sa prejavila aj vo Veľkej cene Slovenska, ktorú Zoriana vyhrala v najlepšom historickom čase tohto dostihu 2:28,82.

Svojhlavá belka Zoriana z tréningu Zuzany Kubovičovej si svojimi výkonmi získala medzi fanúšikmi obrovskú popularitu a družstevníkom z Poľnohospodárskeho družstva Senica umožnila znovu okúsiť radosť z veľkých úspechov. A to sa príbeh tejto kobyly mohol poriadne zamotať. Zoriana totiž nevstúpila do vlaňajšej sezóny najšťastnejšie, pretože kvôli zlomeninám bodcových kostí v oboch predných nohách nútene vynechala prvých šesť týždňov v apríli a začiatkom mája. Našťastie táto pauza jej neublížila, hoci svoj prvý štart ako trojročná absolvovala priamo v klasickej Jarnej cene kobýl. V nej dlho odolávala, napokon v cieli zaostala iba o krk za víťaznou Astorkou. O čosi väčší rozdiel delil Zorianu od víťaznej Mooreen v Cene Arvy presne pred rokom. A potom už prišiel triumf v derby, v ktorom ako sa ukázalo neskôr, neťažila len z čara okamihu, ale ukázala, že je naozaj výnimočnou kobylou. Lenže Zoriana nie je výnimočná len tak pre nič za nič. Svoju tvrdohlavosť ukázala pred klasickými Oaks, keď natoľko štrajkovala pred boxami, až ju štartér nepustil do dostihu. Naopak pred rovnako klasickým St. Leger sa nechala presvedčiť, a hoci na víťazného Passepartout nemala nárok, zvyšok súperov porazila. Následným triumfom v dámskej dvojkilometrovej Cene Quissisany znovu pred Mooreen svoju snovú sezónu zavŕšila a presvedčivo získala aj triumf v koncoročnej ankete o Koňa roka. O tom, že „trémistka“ zo svojej glorioly nič nestratila ani po zimnej prestávke, svedčí aj jej prvý tohtoročný štart. V strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene cválala blízko vedúcemu obhajcovi Ideal Approachovi, v cieľovej rovine prepla na vyšší rýchlostný stupeň a nedala súperom žiadnu šancu. Zoriana zatiaľ nikdy neskončila horšie ako druhá a túto štatistiku si nepokazila ani po Veľkej cene Slovenska. Podľa slov trénerky by mala najbližšie štartovať o šesť týždňov v dámskej Cene Pat’s Music počas derby mítingu, následne sa ponúka významná maďarská Kincsem díj začiatkom septembra.

Beau Massagot vyhral po jarnej klasike aj najvýznamnejší slovenský šprint

Prišiel, videl a druhýkrát zvíťazil. Po Veľkej jarnej cene pridal aj najvýznamnejší šprint slovenskej sezóny, Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (Graded 3, 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 29 000 €). Zverenec Václava Luku Beau Massagot (2,2:1) sa v cieľovej rovine „vynoril“ spoza hradby konských tiel a strojovým tempom míňal jedného súpera za druhým, až sa napokon objavil na čele a vytrval tam do cieľa. Vráťme sa však ešte na štart, hneď po ňom bol najrýchlejšie na nohách obhajca striebra spred roka Báthory (7,5:1), za ktorého sa „zavesila“ víťazka edície 2016 a bronzová z vlaňajška Efily (18,4:1), tú však po pár metroch džokejka Ingrid Janáčková – Koplíková „upratala“ medzi kone. Vpredu bolo chvíľu vidieť aj black-type umiestneného rakúskeho Pretoriana (3,8:1), či už po niekoľkých stovkách metrov jazdeného obhajcu prvenstva Ultimate Fight (10,6:1), ktorému dostih pozične vôbec nevyšiel, keď nabehal o dosť metrov navyše. V oblúku pred vbiehaním do cieľovej roviny sa k vedúcemu Báthorymu pridal Mr Right (6,4:1) a chvíľu sa zdalo, že by sa títo dvaja valasi mohli pobiť o víťazstvo. Proti však boli mohutne finišujúci Beau Massagot a tiež prekvapivo dobre cválajúci outsider Henrytheaeroplane (26,2:1), ktorému jednoznačne prospel prechod do tréningu k manželom Myškovým. Blízky bronz si napokon vybojoval Mr Right.

Klasický víťaz Beau Massagot sa do tréningovej centrály Václava Luku sa presunul z krajiny galského kohúta s ratingom 41 kilogramov s cieľom, aby svojmu novému majiteľovi stajni Leram vyhral jarnú klasiku a šprint počas Turf-gala. Obe sa podarilo, v Bošoviciach tak môžu oslavovať. Beau Massagot si vo svojej domovine pripísal štyri víťazstvá z desiatich dostihov. Ako dvojročný vyhral vo Vichy menší dostih na 1400 metrov, postupne sa prepracovával k lepším výkonom, ktoré korunoval na jeseň. Najprv v polovici októbra len tesne prehral v Marseille Vivaux, o dva týždne na to na inej dráhe v juhofrancúzskom Marseille už vyhral dostih na 1550 metrov. Ako posledný štart počas juniorskej kampane mu vtedajší tréner Christophe Escuder naordinoval na koniec novembra do chantillskej Listed Prix Herod na 1400 metrov, v ktorej sa nestratil a získal štvrté miesto, pričom prehral s neskôr grupovo umiestnenými koňmi. O tom, že vo Francúzsku sa nezaháľa ani v zime, svedčí fakt, že Beau Massagot vyhral svoj tretí dostih koncom januára v provensálskom Cagnes Sur Mer na polytracku na 1300 metrov. Do svojho predaja a presunu k trénerovi Václavovi Lukovi ešte ryšiak stihol dva marcové štarty v Chantilly, najprv bol šiesty, ale s domovinou sa rozlúčil triumfom v dostihu na 1200 metrov. Ryšiak triumfom v Cene MPRV SR potvrdil svoje šprintérske vlohy, ale tiež univerzálnosť pri manažovaní na tratiach do míle, či dokonca 1700 metrov.

Autor: Daniel Mentel