Reportáže

Arcturus zažiaril vo Veľkej jarnej cene

Ani jeden z jarných klasických dostihov nezostal doma, v oboch sa však zrodili aspoň medailové úspechy hostiteľov. Vo Veľkej jarnej cene bez ťažkostí dominoval valašský Ír Arcturus, ale striebrom príjemne prekvapil senický beluš Shawnee’s Triumph. V dámskej Jarnej cene kobýl sa presadila maďarská Bulharka Rikoleta, v tesnom dobehu jej sekundovali krajanka Crushing Power a domáca Palmera.

Príjemným prekvapením striebro Shawnee’s Triumpha

Arcturus je treťou najjasnejšou hviezdou, a tak ju máme možnosť vidieť aj v mestách, kde je nočná oboloha poriadne presvetlená. Naopak za denného svetla je najlepšie sledovať cvalovú akciu hnedáka rovnakého mena z tréningu Františka Holčáka. Arcturus (3,9:1) v nedeľu zvíťazil v klasickej Veľkej jarnej cene (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 20 000 €) a naznačil, že s pribúdajúcimi metrami môže jeho hviezda ešte stúpať. Hnedákova cesta za klasickým triumfom pritom nezačala úplne najlepšie. Pri úvodnom hľadaní si pozícií sám spôsobil miernu kolíziu so Skifom (15,3:1), tomu to ale nevadilo a na chvíľu sa objavil na čele deväťhlavého poľa. Krátko nato však akceleroval nemecký spolufavorit Kopaonik (3,5:1), ktorý na začiatku protiľahlej roviny prešpurtoval Skifa a v predu cválajúceho outsidera Wirrwarra (17,2:1). Za Kopaonikom sa vyviezol aj miestny debutant Military Respect (3,4:1), ktorý sa starohájskym divákom v paddocku páčil natoľko, že z neho urobili mierneho favorita. Reprezentant ambicióznej stajne Lokotrans sa cez nemeckého hnedáka dostal v záverečnom oblúku, jeho nástup zachytili ešte na bariére cválajúci víťaz domáceho trialu Ryony (4,4:1) a zvonka obiehajúci Arcturus. Do cieľovej roviny vstupoval Military Respect s miernym náskokom na Arcturusa, v dobrej pozícií bol aj Ryony, ten však pod džokejom Jaroslavom Línkom bočil a tým stratil cenné desatiny sekúnd. O víťazovi sa rozhodlo približne 200 metrov pred cieľom, keď sa Arcturus dostal do čela, ešte zrýchlil a napokon pohodlne zvíťazil. O najväčšie prekvapenie sa postaral z hĺbky poľa finišujúci podceňovaný Shawnee’s Triumph (22,9:1), ktorý pod poľským šampiónom Szczepanom Mazurom míňal jedného súpera za druhým a v cieli z toho bolo druhé miesto na úkor Military Respecta. Zverenec Zuzany Kubovičovej tak pomohol zlepšiť náladu senických družstevníkov po Zorianinom výpadku vo Veľkej májovej cene.

Víťazné gesto džokeja Jaromíra Šafářa, ktorý vo Veľkej jarnej cene asistoval reprezentantovi českej stajne Meridian Arcturusovi pri istom triumfe.

Víťazný Arcturus rozšíril rady stajne Meridian rodiny Poledníkovcov v rámci zimného výpredaja zo stajne Josepha O’Briena za nezverejnenú sumu. V strednej Európe sa už ako zverenec valašského trénerského mága Františka Holčáka uviedol vo veľmi dobrom svetle a potvrdil tak chýry z rodného Írska. Hnedák na zelenom ostrove absolvoval tri štarty a dvakrát odchádzal z dráhy ako víťaz. Pri debute v Roscommone bol v dostihoch na 1400 metrov piaty, ale už o necelé dva týždne zamieril do listowellských míľových „maiden“. V nich podal oveľa lepší výkon a zvíťazil o pol dĺžky. Arcturus, ktorý svojím menom pripomína najjasnejšiu hviezdu v súhvezdí Pastier, zakončil svoju ostrovnú púť koncom októbra ďalším víťazstvom, na centrálnej írskej dráhe v Leopardstowne v míľovom handicape predviedol pohľadný záver zo stredu poľa. Za svoje druhé kariérne víťazstvo dostal hnedák hodnotenie 86 libier. Ako nádejný adept klasických dostihov sa po zime predstavil v Cene trojročných žrebcov a hoci nestačil na víťazného Ryonyho, aj my sme ho v našej analýze videli ako budúceho klasického víťaza, a to najmä vďaka roky živenej povesti, že zverenci Františka Holčáka potrebujú nejaký ten týždeň na rozbehnutie navyše.

V Jarnej cene kobýl bulharská radosť

Po vyhlasovaní víťazky klasickej Jarnej ceny kobýl (Listed, 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 20 000 €) zaznela na jej počesť maďarská hymna, radosť však zavládla v bulharskom tíme okolo stajne Sandrovo a trénera Stanislava Georgieva. Stalo sa tak zásluhou systémom štart – cieľ odjazdenej Rikolety (4,5:1), ktorú umne navigoval mnohonásobný domáci jazdecký šampión Zdeno Šmida. Belka vyrazila dopredu hneď po štarte, džokej sa s ňou chvíľu naťahoval, ale nakoniec ju nechal cválať svojím tempom. Za Rikoletu sa posunuli slovenská aj česká zimná kráľovná – Crushing Power (3:1) a Dark Absolu (7:1), naopak favoritka a víťazka trialu Nikeandnemesis (2:1) pokojne cválala na chvoste poľa. Na konci protiľahlej roviny zrýchlila outsiderka Palmera (29,5:1) a v záverečnom oblúku nastala nie veľmi často vídaná situácia, keď na prvých troch miestach cválali belky, zatiaľ čo džokej Jaromír Šafář popchol Nikeandnemesis k zrýchleniu, ale ako sa ukázalo o pár desiatok sekúnd neskôr, už bolo to neskoro. Rikoleta totiž ukrajovala metre k cieľu strojovým tempom, na ktoré nestačila ani po kratšej hluchej pasáži dobre finišujúca Crushing Power, ani blízko bronzová senická Palmera, favoritka sa musela uspokojiť so „zemiakovou“ medailou.

Až po tuhom boji sa v Jarnej cene kobýl presadila administratívne maďarská, ale majiteľsky aj trénersky bulharské záujmy reprezentujúca belka Rikoleta pred krajankou Crushing Power a tu takmer úplne zakrytou domácou Palmerou.

Rikoleta debutovala začiatkom augusta istým triumfom v „maiden“ na (takmer) domovskej dráhe v budapeštianskom Kincsem parku. Po nádejnom výkone ju realizačný tím nasmeroval do elitných dostihov pre juniorov. Začiatkom septembra sa v „jednotke“ na 1300 metrov musela skloniť len pred oveľa skúsenejším súperom, aby si následne striebornú pozíciu zopakovala aj v najväčších maďarských dostihoch pre dvojročné kone Szent László díj. Pred nedeľným vystúpením sa Rikoleta reprezentujúca stajňu Sandrovo znenápadnila svojím prvým tohtoročným vystúpením na syntetickom povrchu v „štvorkovej“ míli. Medzi rovesníkmi ako dvojdesatinová favoritka neuspela a docválala až tretia dlhých 7 dĺžok za víťazom, ktorý sa pred desiatimi dňami nedostal cez ôsme miesto v maďarskej obdobe Veľkej jarnej ceny.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel