Krátke správy

Turf-gala favoritom neprialo

Pre päticu „jednotkových“ dostihov odbehnutých na tohtoročnom mítingu Turf-gala je spoločné najmä to, že v ani jedných nezvíťazil favorit. Dve víťazstvá zostali doma, a to zásluhou reprezentantov stajne Strnisko, ktorí zhodou okolností ovládli oba klasické trialy pre trojročných. Naopak zo zvyšnej trojice dostihov určených aj starším koňom putujú kompletné sady medailí na západ za rieku Moravu.

Vrchol celého Turf-gala, starším vytrvalcom určená Veľká cena Slovenska (Gd-3, 4+, 2400 metrov), sa stala korisťou prevažne vo Francúzsku behajúceho reprezentanta stajne Lokotrans Aigle Vaillanta so stajňovým džokejom Martinom Laubem. Zverenec Luboša Urbánka cválal takmer dva kilometre v závese vedúceho Royal Righta, ten však ešte pred vbiehaním do cieľovej roviny „zvädol“ a pre Aigle Vaillanta sa otvorila cesta k víťazstvu. Hoci sa k nemu silným finišom doťahoval Rex of Thunder, tmavý hnedák napokon odolal. Bronz si neskorým záverom vybojoval mierne favorizovaný Gasparini.

Šprintérska Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Listed, 3+, 1200 metrov) sa stala korisťou vlani strieborného Worth Choica, ktorý využil výhodné štartové číslo, viezol sa za lídrom a v cieľovej rovine chvíľu bojoval s najlepším srbským šprintérom vlaňajška Legionar Srbom, toho však v cieli predbehol víťaz edície 2021 a minulý rok štvrtý Jir Sun.

Atraktívny dobeh sa zrodil v strednotratiarskej Cene Scottish Rifla (Listed, 4+, 1800 metrov), keď sa všetci traja medailisti zmestili do pol dĺžky. Už-už sa zdalo, že by sa k štart-cieľ víťazstvu mohla prepracovať v Bratislave dosiaľ neporazená Shabana, ale tesne pred cieľom ju o krk predbehol znovuzrodený valach Ignacius Reilly zo stajne Syndikát V3J. Za belkou o ďalšiu krátku hlavu zaostala víťazka Veľkej aprílovej ceny Zariyannka.

Kým dostihy určené aj starším koňom dokonale ovládli českí plnokrvníci, v dámskej Cene Arvy (I. kat., 3k, 1800 metrov) sa darilo najmä zverenkyniam Jaroslava Línka, ktoré obsadili prvé dve miesta, pričom zvíťazila reprezentantka stajne Strnisko Free Folie pred domácou odchovankyňou Blue River, zhodne striebornou aj v klasickej Jarnej cene kobýl. Ďalšie dve dĺžky vzdialené tretie miesto si záverom vybojovala druhá najväčšia outsiderka (72,9:1) Fauda.

Žlto-modré farby stajne Strnisko zažiarili aj v Starohájskom kritériu (I. kat., 3, 2000 metrov), a to zásluhou perspektívneho Goldisa, ktorý síce väčšinu dostihov obiehal, v cieľovej rovine však predviedol dôrazný finiš a zvíťazil po tuhom boji o nos pred aktívnym Mythical Thorom. Bronz získala jediná kobyla v poli, ktorá dala prednosť náročnejšej konkurencii v Starohájskom kritériu, Shining Sky.

Autor: Daniel Mentel