Reportáže

Vrcholy Turf-gala putujú do Česka, trojročným vládnu Línkovci

Aigle Vailant, Worth Choice a Ignacius Reilly, to je trojica víťazov „jednotkových“ dostihov stredoeurópskeho festivalu Turf-gala otvorených aj starším koňom. Všetci reprezentujú české stajne a potvrdzujú tak dlhodobú dominanciu našich západných susedov v našom turfe. Naopak, dvojica dostihov určených trojročným koňom, zostala zásluhou Free Folie a Goldisa doma. Obaja klasickí adepti reprezentujú stajňu Strnisko a tréningovú centrálu Jaroslava Línka, ktorého zverenci majú koncom jari výbornú formu. Spoločných bodov však mala pätica hlavných dostihov Turf-gala viac. Poďme sa obzrieť za vrcholom prvej časti slovenskej sezóny.

Aigle Vaillant potvrdil, že francúzske víťazstvá neboli náhodné

Kto sa pred Veľkou cenou Slovenska (Gd-3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 27 000 €) obával, že bude odbehnutá vo falošnom tempe, toho veľmi rýchlo o opaku presvedčil džokej Tomáš Lukášek v sedle Royal Righta (7,9:1). Ostrieľaný svetobežník nenechal nič na náhodu a vyrazil do čela hneď po utrasení poštartovnej hektiky. Ostrieľaný svetobežník nenechal nič na náhodu a vyrazil do čela hneď po utrasení poštartovnej hektiky. Dve až tri dĺžky za zverencom Ingrid Janáčkovej Koplíkovej sa usadil ďalší znalec francúzskych dostihových reálií Aigle Vaillant (4,9:1) a ešte o dĺžku späť cválal outsider Odsonne (20,2:1). Na začiatku protiľahlej roviny sa rozostupy medzi prvými dvomi veľmi nemenili, naopak Odsonna na treťom mieste rýchlo vystriedal maďarský spolufavorit Adonis (3,4:1). Do záverečného oblúka vbiehal ako prvý stále Royal Right, ale už na ňom bolo vidieť, že mu dochádzajú sily, čo využil číhajúci Aigle Vaillant a tiež zrýchľujúci Rex of Thunder (10,4:1). Reprezentant stajne Lokotrans cválal bližšie k bariére a udržiaval si od útočiaceho vyzývateľa krátky odstup. Z hĺbky poľa sa v cieľovej rovine posunul do palebnej pozície aj favorizovaný Gasparini (2,8:1), veľmi rýchlo sa však ukázalo, že na lepšie ako tretie miesto to stačiť nebude. Do cieľa sa totiž poradie nezmenilo, a tak si Aigle Vaillant pripísal do svojej zbierky francúzskych víťazstiev aj jedno zo strednej Európy. Najlepším domácim koňom bol víťaz trialu Orry (4:1), ktorý za bronzovým Gasparinim zaostal o dĺžku a skončil štvrtý.

Víťazný Aigle Vaillant je ďalší príslušník „ružovej armády“ stajne Lokotrans, mimochodom sponzora celého Turf-gala a tiež Veľkej ceny Slovenska, a vlani klasický adept s veľkými ambíciami. Prevažne vo Francúzsku štartujúci štvorročný tmavý hnedák sa do centrály Luboša Urbánka sťahoval za 42 000 € z novembrovej aukcie dvojročných spoločnosti Arqana v Deauville s jedným triumfom z troch štartov na konte. Vlani v ôsmich štartoch dvakrát víťazný Aigle Vaillant naplno zabodoval hneď pri svojom prvom štarte klasickej sezóny, keď zvíťazil v class 1 v Lyone. Realizačný tím sa potom s tmavým hnedákom zameral na vytrvalecké dostihy kategórie Listed, úplne vynechal domáce klasiky a na „black-type“ úrovni získal jedno štvrté (v parížskom Longchamp) a dve siedme miesta (vo Vichy a Deauville). Porovnanie s českou špičkou poskytla Velká cena českého turfu, v ktorej Aigle Vaillant nepotvrdil úlohu mierneho favorita a dobehol štvrtý. Keďže nádeje doňho vkladané neboli úplne naplnené a žrebec sa prejavoval ofenzívnym štýlom behania, tak sa tréner Urbánek na jeseň rozhodol „skrátiť“ ho až na míľu, čo mu vynieslo víťazstvo v dostihoch class 1 v Saint-Cloud. V aktuálnej sezóne ostal Aigle Vaillant v míľových dostihoch, v oboch prípadoch vo francúzskej class 2 a bez umiestnenia, čím sa pred Veľkou cenou Slovenska mierne znenápadnil, ale v nedeľu znovu ukázal svoju silu.

Svietivé ružové farby stajne Lokotrans „svietia“ tesne pred cieľom Veľkej ceny Slovenska, ktorú tento rok ovládol tmavý hnedák Aigle Vaillant, a to na úkor Rex of Thundera.

Českí šprintéri vládnu aj v na Slovensku, najlepším je Worth Choice

Napriek opätovne zníženej dotácií sa boxy pred štartom Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Listed, 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 17 000 €) zaplnili do posledného miesta šprintérmi zo štyroch krajín. Výhodu nízkeho čísla využili najmä obhajca minuloročného striebra Worth Choice (9,3:1) a tiež po bariére cválajúci maďarský Surprise of Easter (7:1). Poradie na prvých dvoch miestach sa nemenilo až do cieľovej roviny, keď sa džokej Jan Verner „oprel“ do Worth Choica a dostal sa na čelo, zľava však naňho útočil najlepší srbský šprintér vlaňajška Legionar Srb (4,4:1) a na medaily stále mohli útočiť ďalší dvaja traja. Zverenec Štěpánky Myškovej sa napokon predsa dokázal odpútať od súperov a zvíťazil systémom štart – cieľ. Na druhé miesto neskorým finišom „priletel“ víťaz týchto dostihov spred dvoch rokov a vlani štvrtý Jir Sun (4,6:1), bronz zostal Legionar Srbovi. Najlepším domácim šprintérom sa vďaka piatemu miestu stal trojročný Welshtino (17,8:1).

Sedemročný hnedý valach Worth Choice patrí už minimálne tretiu sezónu do špičky českých šprintérov a tento rok si udržiava najvyššie handicapové známky. Dvojnásobný účastník baden-badenskej Gr.3 Goldene Peitsche (v ktorej bol ôsmy a šiesty) preferuje dostihy na klasickej šprintérskej vzdialenosti 1200 metrov, na ktorej tiež dosahuje najlepšie výsledky. V sezóne 2021 dokázal zvíťaziť v dvoch pražských šprintoch, vlani sa mu to podarilo len raz počas derby-mítingu v Sprinterskej cene. Predtým však získal striebro v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR za medzičasom už uhynutou Datthirey. Reprezentant stajne Vasury Kolesa vstúpil do aktuálnej sezóny tretím miestom v Gomba handicape, v ktorom nosil najvyššiu hmotnosť a porazili ho kone nesúce o desať a viac kilogramov menej. Následný Memoriál Jaroslava Maška na 1400 metrov bol už za valachovým dištančným optimom, napriek tomu prehral len s Politicum. Víťazstvom v najvýznamnejšom slovenskom šprinte tak potvrdil dobrú formu a vysokú triedu.

Do záberu z posledných metrov Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa zmestil len víťazný Worth Choice a hlava strieborného Jir Suna.

Z boja trojice strednotratiarov vyšiel víťazne Ignacius Reilly

Hoci v cieli z toho nebol najtesnejší dobeh v rámci tohtoročného Turf-gala, najdramatickejší súboj mítingu sa odohral v strednotratiarskej Cene Scottish Rifla (Listed, 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 13 000 €, záznam), keď sa do boja zapojila trojica koní a víťazne z neho vyšiel vo výbornej forme behajúci a akoby „omladený“ Ignacius Reilly (3,2:1). Od štartu nadiktovala poctivé a vyrovnané tempo v Bratislave doteraz neporazená Shabana (5,8:1), za ktorou výhodné štartové číslo využil aj outsider Patricius (11,1:1), popri bariére v závetrí za líderkou cválal víťaz Jarnej míle Quessigny (6,1:1). Do cieľovej roviny vbiehala belka Shabana s asi dĺžkovým náskokom, ale to už k záverečnému útoku napriahali obaja spolufavoriti, po bariére útočiaci Ignacius Reilly a naopak zvonka najbližšie k tribúnam víťazka Veľkej aprílovej ceny Zariyannka (3,3:1). Približne dvesto metrov pred cieľom začala Shabana pod bičom džokeja Jana Vernera bočiť doľava, mierne pri tom poškodila Quessignyho, rozhodcovia však za tento incident potrestali len jazdca s tým, že Quessigny by na lepšie umiestnenie aj tak nedosiahol. Tento manéver však možno stál Shabanu víťazstvo, lebo v súboji prehrala len o krk s nikým neohrozeným Ignaciom Reilly, sama pritom o krátku hlavu porazila Zariyannku, štvrtý Quessigny zaostal už o dve dĺžky.

Dramatické záverečné metre Ceny Scottish Rifla, v ktorej prvé dve miesta obsadili beluši – Ignacius Reilly sa vo svojich siedmich rokoch znova spomína na lepšie časy, druhá Shabana (v strede) porazila Zariyannku.

Foto: Miroslav Abík

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel