Analýzy
Gasparini si ide na Turf-gala napraviť kredit
Prvá júnová nedeľa je v kalendároch stredoeurópskych dostihových fanúšikov zapísaná veľkými písmenami. Tento termín je už niekoľko desaťročí vyhradený festivalu Turf-gala, ktorý si za tie roky vybudoval rešpekt a hoci doba sa mení, možností na lukratívne štarty je pre najlepších oveľa viac než v nedávnej minulosti, stále ide o prestížne podujatie s päticou významných dostihov. Hlavnými dostihmi je vytrvalecká Veľká cena Slovenska, v ktorej síce absentuje obhajca Opasan, ktorý pred dvomi týždňami úspešne štartoval vo francúzskom Lyone, nechýba však úrajudúci Kôň roka Gasparini, jeho premožiteľ z trialu Orry, ani víťazi z Francúzska Royal Right a Aigle Vailant.
Bude Orry pokračovať v ceste nahor?
Prirodzeným vrcholom Turf-gala bude Veľká cena Slovenska (Gd-3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 27 000 €) a hoci jej tohtoročná edícia stratila ešte pred svojím štartom niekoľko magnetov, stále ide o atraktívne dostihy, ktoré sa nekonajú každý deň. Na štart by sa v nedeľu o trištvrte na päť malo postaviť deväť vytrvalcov na čele s českým aj slovenským Koňom roka Gasparinim (Palík). Hnedák z tréningu Jana Demeleho naposledy prehral Veľkú májovú cenu s vychádzajúcou hviezdou Orrym, za posledný rok sa však v jeho kariére hľadá nejaký výrazný neúspech len ťažko. Kariéra vlastného odchovanca majiteľa stajne TIPPLER Group Petra Karlíka začala naberať na obrátkach počas pražského derby-mítingu. A to aj napriek tomu, že sa ako bronzový z Memoriálu dr. Otakara Frankenbergera nezmestil na štart Českého derby. Necelú hodinu po triumfe Queen of Beaufay v modrej stuhe na rovnakej vzdialenosti zvíťazil aj Gasparini, akurát to bolo v „trojkovom“ handicape. Tri týždne nato už hnedák so stálym džokejom Jiřím Palíkom dominoval v Slovenskom derby a v septembri pridal aj oba ex-federálne St. Leger. Medzitým si v polovici augusta odskočil do južného Tirolska, v Listed Premio Merano však skončil „iba“ piaty. Po zaslúženom oddychu sa pred mesiacom rozcvičil vo Veľkej májovej cene, v ktorej síce nezvíťazil, ani druhé miesto za progresívnym Orrym nebolo na zahodenie a teraz už pôjde do boja v plnej sile.
V odseku vyššie spomenutý Orry (Línek) sa zlepšuje od dostihov k dostihom a naposledy potešil svoj realizačný tím bojovnosťou a zavŕšením čistého hattricku v triali Veľkej ceny Slovenska. A to aj napriek tomu, že išlo o kvantitatívne menej podarený ročník. Ryšavý valach, ktorý sa do stajne Meridian dostal ako ročný z baden-badenskej dražby za 15 000 €, debutoval koncom sezóny 2021 v slušovických „maiden“ pre dvojročných a so zreteľnou nechuťou skončil ôsmy. Rovnaké umiestnenie si zopakoval aj po zimnej prestávke v míľovej „trojke“ a v lete sa od trénera Radka Holčáka sťahoval k Jaroslavovi Línkovi. Ten valacha nasmeroval do „päťky“ na 2400 metrov a Orry sa za trpezlivosť odvďačil suverénnym triumfom. Po zimnej prestávke sa reprezentant stajne Meridian SK rozcvičil v dvojkilometrovej „štvorke“ a šesťdĺžkovým víťazstvom si vypýtal náročnejší test. Ten prišiel vo Veľkej májovej cene, v ktorej zavŕšil čistý hattrick a pred vrcholom Turf-gala na seba upriamil pozornosť.
Ďalšími adeptmi na medailu je dvojica prevažne vo Francúzsku štartujúcich koní z českého tréningu. Podľa handicapu lepším je reprezentant vlani na Turf-gala mimoriadne úspešnej stajne Lokotrans Aigle Vaillant (Laube), ktorý síce tento rok neporazil príliš veľa súperov, pre zverencov Luboša Urbánka však platí, že na vrcholné podujatia bývajú pripravení na jednotku. Vlani v ôsmich štartoch dvakrát víťazný tmavý hnedák naplno zabodoval hneď pri svojom prvom štarte klasickej sezóny, keď zvíťazil v class 1 v Lyone. Realizačný tím sa potom s Aigle Vaillantom zameral na vytrvalecké dostihy kategórie Listed a na „black-type“ úrovni získal jedno štvrté a dve siedme miesta. Porovnanie s českou špičkou poskytla Velká cena českého turfu, v ktorej Aigle Vaillant nepotvrdil úlohu mierneho favorita a dobehol štvrtý (Rex of Thunder bol šiesty). Na jeseň ho tréner Urbánek „skrátil“ na míľu, čo mu vynieslo víťazstvo v dostihoch class 1 v Saint-Cloud. V aktuálnej sezóne ostal Aigle Vaillant na míľových dostihoch, v oboch prípadoch vo francúzskej class 2 a bez umiestnenia. Predĺženie a presun do strednej Európy by mu mohlo pomôcť k medaile.
Mimoriadne exponovaný je hnedý valach Royal Right (Lukášek), ktorý vlani stihol desať štartov a tento rok za jeden mesiac od konca januára do konca februára už štyri. Syn hviezdneho plemenníka Frankela odvtedy zaslúžene oddychoval a do Veľkej ceny Slovenska sa postaví po trojmesačnej prestávke bez zahrievacích dostihov v nohách. Pre zverenca Ingrid Janáčkovej Koplíkovej by to nemuselo znamenať žiadny problém, tento rok už dvakrát zvíťazil, zhodne na juhu Francúzska v Cagnes-sur-Mer. Začiatkom februára to bolo v predajných dostihoch class 3 na 2400 metrov, o deväť dní neskôr zasa v dvojkilometrovom handicape o level vyššie. Ďalší štart o týždeň prišiel príliš skoro, reprezentant stajne Jany Dufkovej podľahol najvyššej nesenej váhe v handicape class 3 a skončil až ôsmy. Veľa faktorov hovorí v prospech Royal Righta, ale dosť ich hovorí aj proti nemu, preto ho v tejto konkurencii vidíme s niektorou z nižších dotácií.
Z piatich bratislavských štartov trikrát víťazný, raz tretí a naposledy druhý skončil Rex of Thunder (Demo), ktorému sa v Starom háji zjavne veľmi páči a ďalší úspech môže pridať vo Veľkej cene Slovenska. Víťaz Starohájskeho kritéria z Turf-gala 2021 sa vlani vrátil do obehu po zranení až koncom júna a počas českého derby-mítingu zvíťazil v Zlatom pohári (Royal Right ôsmy, Odsonne deviaty). V dobre rozbehnutej sezóne pokračoval reprezentant stajne Březová v dvojkilometrovej Cene města Karlovy Vary a sezónu uzavrel už koncom septembra šiestym miestom vo Velkej cene českého turfu, kde o takmer šesť dĺžok podľahol štvrtému Aigle Vaillantovi. Po zime sa už ako zverenec Michala Dema predstavil v strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene, v ktorej po boji o krk prehral len s favoritkou Ceny Scottish Rifla Zariyannkou, a je naozaj náročné predstaviť si Rex of Thundera mimo medailových pozícií.
Posledným cestovateľom spoza rieky Moravy je dvojnásobný „dvojkový“ víťaz Odsonne (Verner). Zverenec Štěpánky Myškovej svojou triedou mierne stráca a v tejto konkurencii to bude mať naozaj náročné. Prvé dva štarty sa mu vlani nevydarili a aspoň čiastočne sa „chytil“ až v bratislavskom Zlatom pohári, z ktorého si odniesol štvrté miesto. Reprezentant stajne Petra Janečka potom pokračoval vo výkonnostnom raste, v polovici augusta premiérovo v kariére zvíťazil, a to v oficiálne „dvojkovej“ Cene turfu (Medelin bola tretia). Vzostup formy potom Odsonne potvrdil aj ľahkým triumfom v karlovarskej Cene Jockey clubu ČR. Na záver sezóny potom mierne sklamal piatym miestom v dvojmíľovej Cene prezidenta republiky. Hnedý valach tento rok debutoval v pražskej Velkej dubnovej cene a podobne ako Rex of Thunder aj on prehral len so strednotratiarskou špecialistkou Zariyannkou. Dvojmesačná pauza však neveští nič dobré a Odsonne by mal skončiť za polovicou výsledkovej listiny.
Domáce stajne okrem Orryho budú reprezentovať dve kobyly, ktoré s valachom v triali prehrali a zrejme budú najväčšími outsiderkami. Štvrtá o takmer osem dĺžok skončila stajňová kolegyňa neprítomného obhajcu Opasana Medelin (Janáček). Zverenkyňa Jozefa Chodúra vlani začala v štvrtej kategórii a po dvoch víťazstvách v rade sa posunula o dve úrovne vyššie. Tam sa ukázali hnedkine limity a reprezentantka stajne BORMANN bola postupne piata, tretia a štvrtá. Na záver minuloročnej sezóny však predsa pridala ešte jedno víťazstvo, v „dámskej“ Cene Quissisany zvíťazila po boji, hoci vďaka dvojkilovej výhode. Štvrtým miestom v májovom triali nenaznačila, že by mohla napodobniť svojich slávnejších stajňových kolegov Opasana a Cape Crowna.
Po počiatočnej aktivite vo Veľkej májovej cene sa na posledné miesto prepadla Stratosferic (Liška). Hnedka naposledy zvíťazila pred rokom a pol v Cene zimnej kráľovnej ešte ako dvojročná, ale vlani absolvovala náročný klasický program, pričom svoje umiestnenia zlepšovala postupne počas celej sezóny. Po piatom mieste v Jarnej cene kobýl a štvrtom mieste v Cene Arvy si „zemiakovú“ medailu pripísala aj v Slovenskom derby. Reprezentantka stajne MPL Racing potom získala bronz zo Slovenských Oaks a striebro v najdlhšej klasike St. Leger za víťazným Gasparinim. Tréner Marián Štangel svojej zverenkyni verí aj po poslednom mieste z trialu, Stratosferic sa však úlohe outsiderky nevyhne.
Cez zimu sa z Írska do Maďarska presťahoval ryšavý valach Adonis (Foret). Odchovanec a vlani ešte aj reprezentant bohatej stajne rodiny Niarchosovcov už reprezentuje farby Rahima Etemovića, pretože na zelenom ostrove veľa vody nenamútil. Z jedenástich dostihov, ktoré absolvovala ako dvoj- a trojročný vyťažil tri druhé, jedno tretie, dve štvrté a tri piate miesta, napospol v dostihoch pre nezvíťazivších alebo handicapoch nižších kategórií. Po presune k trénerovi Gáborovi Maronkovi začal „od podlahy“ a začiatkom apríla konečne zvíťazil v „maiden“ na 1900 metrov. Pred mesiacom už prešiel do kategórie elit a Bábolnai díj na 2200 metrov, cválal aktívne, v cieľovej rovine asi dvesto metrov viedol, napokon však skončil ako mierny favorit tretí. Hoci sa zlepšuje, na najlepších by to stačiť nemalo.
Náš tip: Gasparini – Rex of Thunder – Orry
Foto: Miroslav Abík
Autor: Daniel Mentel