Aktuality

Slovenské dostihy predsa len pokračujú

Dva a pol mesiaca po pôvodne plánovanom termíne sa rozbehne slovenská dostihová sezóna. Ako včera na svojom facebookovom profile a neskôr aj webe informovalo organizujúce Závodisko, prvý míting oklieštenej sezóny sa odohrá v nedeľu 21. júna.

Zatiaľ sú vypísané prvé tri mítingy

Po týždňoch vyjednávaní so zriaďujúcim Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka došlo včera k prelomeniu hradby mlčania a organizátor slovenských dostihov oznámil, že tohtoročná dostihová sezóna začne 21. júna prvým mítingom s vrcholom v podobe tradičnej prekážkovej Jarnej ceny Petržalky. Závodisko na svojom webe zverejnilo aj propozície na prvé tri vypísané mítingy. Po oneskorenej premiére bude nasledovať druhý míting hneď týždeň nato, tretí – zatiaľ posledný vypísaný míting bude 12. júla.

Podstatnú úlohu pri reštarte slovenských dostihov zohral aj Slovenský zväz chovateľov a majiteľov anglického plnokrvníka, ktorého predstavitelia aktívne vystupovali spoločne s Asociáciou slovenských profesionálnych trénerov cvalových dostihových koní a budúcu stredu majú naplánované aj rokovania s ministerstvom. To Závodisku odkázalo, že dotáciu vo výške 800 000 €, ktorú dostihovej autorite poskytlo už začiatkom roka, viac nenavýši, hoci pôvodne sa plánovalo s dotáciou v celkovom objeme 1,48 milióna €. Znovu sa tak do popredia dostáva otázka udržateľnosti financovania slovenského turfu, ktoré takmer výhradne závisí od balíka peňazí z agrorezortu. V každom prípade zástupcovia Závodiska vyhlásili, že sa budú snažiť zabezpečiť sezónu na rovnakej kvalitatívnej úrovni, ako bolo zvykom v minulosti.

Pomôcť im v tom má aj zníženie dotácií dostihov približne o tretinu a úplné zrušenie majiteľských prémií podporujúcich domáce stajne. Zo zverejnených propozícií vyplýva, že dostihy prvej kategórie sa budú behať o 4500 €, čo je oproti vlaňajšku pokles o 35%. „Dvojky“ postihol pokles o štvrtinu na 3000 € a podobný trend platí aj pre dostihy nižších kategórií a prekážkové zápolenia. Keďže ešte neboli oznámené termíny a propozície klasík, ani to, či sa tento rok uskutoční míting Turf-gala, nevieme odhadnúť, s akým poklesom bude treba počítať v prípade dostihov najlepších kategórií Graded 3 a Listed. Do šetriaceho režimu sa „prepína“ aj Závodisko, ktoré obmedzí náklady potrebné na usporiadanie mítingov na nevyhnutné minimum. Organizátori navyše požiadali aj nájomcov lóží na tribúne, aby prenájmom lóže s otáznou možnosťou jej využitia – divákov bude môcť byť v areáli len niekoľko stoviek – podporili slovenské dostihy. Nech je tak či onak, začiatok sezóny, hoci v oklieštenej podobe, je dobrou správou pre všetkých zainteresovaných a tiež niekoľko tisícok fanúšikov, pre ktorých sa chystajú on-line prenosy a v obmedzenom počte aj vstup priamo do areálu dostihovej dráhy v bratislavkom Starom háji.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel