Analýzy

Meny Bay má pred sebou ďalší míľnik

Nebyť zaváhania v Prútenkách šampiónov, mala by vlani čistý štít. Vyhrala päť dostihov, jeden dokonca s najvyšším svetovým štatútom Grade 1 v talianskom Merane. Teraz, na začiatku slovenskej dostihovej sezóny 2018, bude útočiť na ďalšiu métu. Šampiónka v oboch prekážkových kategóriách Meny Bay sa prvýkrát postaví na štart Jarnej ceny Petržalky a nevyhne sa úlohe favoritky.

Proti šampiónke sa postaví osem súperov

Najdôležitejším dostihom prvej dostihovej nedele bude už 45. ročník Jarnej ceny Petržalky (steeplechase, 5-ročné a staršie kone, 3800 metrov, 2 800 €), na štart ktorej sa postaví deviatka koní. Medzi nimi vyčnieva osemročná Meny Bay (Brečka). Reprezentantka stajne Victory Farm futbalového manažéra Viktora Blažeka vlani absolvovala sedem štartov a len dvakrát odchádzala z dráhy bez glorioly víťazky. Hneď na úvod sezóny nedokončila po strate jazdca Steeple-chase di Treviso, v bratislavských Prútenkách šampiónov sa musela uspokojiť s bronzom. Ani to však neskalilo radosť realizačného tímu, pretože Meny Bay inak predvádzala výkony ako z partesu. Po dvoch triumfoch v steeploch z vidieckych dráh v Šuranoch a Topoľčiankach naplno bodovala aj v meranskej Grade 1 Gran Corsa Siepi d’Italia. Po letnej pauze vyhrala ešte dva dostihy v Bratislave a po sezóne sa zaslúžene stala držiteľkou titulov najlepšieho koňa tak na prútených prekážkach ako aj na steeplechase.

Tréner Jaroslav „Čiko“ Brečka posiela na štart ešte ďalšie dva kone, obhajkyňu víťazstva spred dvanástich mesiacov Rain Magnu (Kratochvíl) a dvanásťročného veterána Mlýna. Hnedka Rain Magna pôvodne mala po vlaňajšej sezóne zamieriť do chovu, napokon však bude pokračovať vo svojej dlhej kariére. Desaťročná reprezentantka stajne KCL Slovakia pred rokom šokovala v predošlej edícií Jarnej ceny Petržalky, v ktorej od štartu viedla, odrazila útoky všetkých súperov a napokon vyhrala. Následný výlet do pardubického krosu jej vôbec nesadol, a tak ju tréner poslal späť do klasických steeplov. V Topoľčiankach prehrala len s českým Sorgeniom a výbornou Segonou. S tou si poradie vymenila vo Veľkej starohájskej steeplechase, tam sa medzi obe kobyly dostal ešte šuriansky Buck’s D’Anno.

Už dvanásťročný valach Mlýn (Beswick) sa naposledy naplno presadil vo Velkej slušovickej steeplechase v roku 2013. Aj vlani sa na sklonku sezóny pozrel na Moravu, ale v obľúbenom dostihu dokončil ako posledný, ktorý sa dostal do cieľa. Ani ambiciózna účasť v pardubickej krosovej Cene Labe neskončila o nič lepšie. A tak jediným dotovaným umiestnením Mlýna bolo štvrté miesto vo Veľkej starohájskej steeplechase. Vo veteránovom sedle sa predstaví mladý anglický jazdec Harrison Beswick, s deviatimi kariérnymi triumfami však stále zbiera skúsenosti.

S výrazne väčšími šancami sa postaví na štart Buck’s D’Anno (Cagáň). Šuriansky valach má vo svojich šiestich rokoch budúcnosť pred sebou, už vlani však potešil svoj tím, keď v každom zo svojich štyroch dostihov dobehol za peniaze. V menšom steepli spred dvanástich mesiacov získal vzdialený bronz, na ktorý však nadviazal ľahkým triumfom v májovom steepli na 3600 metrov. V ňom okrem iných porazil aj štvrtého Mr Angela. S reprezentantom stajne Autoopravovňa Strnisko si vymenili pozície v júlovej Cene Čabraka. Oveľa lepší dojem zanechal zverenec Jána Cagáňa v niekoľkokrát spomínanej Veľkej starohájskej, kde prehral len so Segonou.

Biely valach Mr Angel (Tůma) sa vlani vrátil do obehu po viac takmer dvojročnej pauze. Po dvojmíľovej rovinovej štvorke na rozbehanie sa predstavil v štyroch steeploch v Bratislave, Topoľčiankach a Šuranoch na tratiach medzi 3600 a 4100 metrami, z ktorých vyťažil jedno druhé a dve štvrté miesta. Posledným domácim koňom na štarte bude Summer Hill (Matuský) zo stajne a od aktuálnej sezóny aj trénera Mariána Štangela, bývalého veľmi úspešného parkúrového jazdca. Valach, ktorého ešte vlani trénoval Jaroslav Hanáček, sa na steeploch premiérovo predstavil pred rokom a prehral len s hosťom z Maďarska (Buck’s D’Anno bol tretí). Odvtedy má na svojom konte dve víťazstvá, dve striebra a jedno tretie miesto. A tak jediným steeplom, ktorý nedokončil, zostáva Veľká starohájska, v ktorej ho zadržal džokej Pavel Kašný.

Práve tento jazdec a tréner v jednej osobe však bude v nedeľu Summer Hillov súper, pretože sa posadí do sedla valacha Catch Life (Kašný). Desaťročný reprezentant stajne Viktorie-UH má na svojom konte niekoľko cenných víťazstiev aj umiestnení, pretože v posledných rokoch sa objavuje prevažne v jednotkovej konkurencii. Vlani koncom augusta prekvapil nečakaným triumfom vo Velkej mosteckej steeplechase, okrem toho zaujal aj zemiakovou medailou z Velkej slušovickej a siedmym miestom v miliónom korún dotovanej pražskej Velké národní. Naopak na jar sa ryšiakovi príliš nedarilo, z talianskeho Trevisa si priviezol jedno posledné miesto a jeden nedokončený dostihm a ani v Pardubiciach sa mu nedarilo omnoho lepšie. V tejto konkurencii však bude útočiť na stupne víťazov.

Len tri prekážkové dostihy má na svojom konte Trip to Sydney (Kocman). Najmladší účastník Jarnej ceny Petržalky reprezentuje ambicióznu stajňu prezidenta českého Jockey Clubu Jiřího Charváta vlani absolvoval len dva štarty, oba na sklonku sezóny. V Slušoviciach vyhral suverénne prevádzkový dostih steeplechase, koncom novembra sa v talianskom Grossete predstavil na prútených prekážkach a v medzinárodnej konkurencii získal štvrté miesto. Hoci zverenec Pavla Tůmu stál na dražbe ročkov svojho majiteľa až 52 000 €, zatiaľ svojimi výkonmi sklamal, ale stále má len päť rokov a je možné, že sa v novej disciplíne nájde. S menšími ambíciami nastúpi na štart aj desaťročná Tasima (Derych). Hnedka sa väčšinou predstavuje na menších dráhach v dostihoch nižších kategórií. Vlani absolvovala šesť štartov, z ktorých jeden vyhrala (v Senici), dva nedokončila a dvakrát sa umiestnila. V tejto konkurencii sa nevyhne úlohe outsiderky.

Náš tip: Meny Bay – Catch Life – Summer Hill

Autor: Daniel Mentel