Analýzy

Proti Mr Rightovi sa postaví dámska presila

Dva týždne pred medzinárodným magnetom dostihovej sezóny Turf-gala sa v bratislavskom Starom háji odbehne posledný trial. Jednoznačne pomenovaná šprintérska Prípravná cena bude mať tento rok náboj súboja pohlaví. Predbežný favorit Mr Right bude čeliť najmä dámskej konkurencii.

Hlavnými konkurentkami favorita bude trojica domácich kobýl

Pri pohľade na kariéry koní, ktorí sa zišli na štarte Prípravnej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 7 000 €), sa ako najpravdepodobnejší favorit javí Mr Right (Šmida). Šesťročný zverenec Františka Holčáka sa na Valašsko sťahoval až vlani v lete, keď vo svojej írskej domovine stihol ešte päť dostihov na tratiach 1200 až 1600 metrov. Takmer výhradne v handicapoch štartujúci valach vyhral doma 5 dostihov, posledný v aprílovom Corku. Iba krk mu k plnému triumfu chýbal aj koncom mája v Naas, po necelom týždni ešte získal „zemiakovú“ medailu v Curragh. Po tomto dostihu ho do svojej stajne kúpil doktor Jiří Charvát. Po presune na Moravu ho tréner Holčák poslal na štart „dvojky“ na 1200 metrov, ktorú po tuhom boji s Miss Trout vyhral o hlavu. Tento dostih slúžil valachovi ako príprava pred pražským European Jockey Cup Million, do ktorého nastúpil ako mierny favorit, ale nakoniec sa s nevýhodným číslom 16 nedostal cez piate miesto. Po miernom sklamaní si Mr Right vylepšil renomé striebrom z Tatranskej ceny (Appalosa štvrtá, Miss Trout piata, Van Damme posledný) a najmä triumfom v do Mostu presunutej prestížnej Svatováclavskej cene. Mr Right doteraz porazil všetkých najvážnejších konkurentov z nedeľnej Prípravnej ceny a myslíme si, že sa na tom nič nezmení ani teraz.

Podobne ako favorit vstupuje do sezóny aj niekdajšia víťazka Jarnej ceny kobýl 2016 Robben Island (Havlík). Reprezentantke stajne MPL Racing naordinoval tréner Jaroslav Hanáček po náročnej klasickej kampani podobne náročnú sezónu aj vlani. Po zisku blízkeho štvrtého miesta vo významnej budapeštianskej Batthyáni-Hunyadi díj sa Robben Island veľmi nepredviedla vo vlaňajšej edícií Prípravnej ceny, keď docválala siedma, z dnešných súperov ju porazil piaty Du Pyla. V samotnej vrcholnej Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR jej najnižšia dotácia ušla len o hlavu, ale podala lepší výkon a českého valacha tentoraz porazila. O rastúcej forme následne presvedčila v Zlatom bičíku na 1400 metrov, ktorý prekvapivo vyhrala, hoci podľa stávkarskych preferencií mala patriť do stredu poľa. Kobyla sa nestratila ani v objektívne prikrátkej kilometrovej Cene Mysa, z ktorej si odniesla „zemiakovú“ medailu. Ďalšie dva štarty však nedopadli najlepšie, v „dvojkovom“ handicape porazila len dvoch súperov a podobne dopadla vo Wiener Herbst-Meile na historickej viedenskej dráhe vo Freudenau. Najlepšie porovnanie, hoci pol roka staré, ponúka „dvojkový“ handicap na 1200 metrov, v ktorom sa stretli štyri kone, ktoré budú na štarte aj v Prípravnej cene. V novembri vyhrala najviac zaťažená Miss Trout, Robben Island bola tretia približne dĺžku za víťazkou, ale pred štvrtou Appalosou a ôsmym Van Damme.

Tréner Jaroslav Línek posiela na štart dvojicu svojich zverencov, Miss Trout (Línek) a Doremi Lafu. Samotný tréner sa posadí do sedla prvej menovanej kobyly, ktorá bude útočiť na víťazný čistý hattrick, hoci predošlé dva triumfy získala najprv v tretej a na konci vlaňajšej sezóny v druhej kategórii. A keďže ani doterajšie občasné výlety do najvyšších sfér nedopadli najhoršie, aj tentoraz bude mať šancu na dobrý výsledok. V kilometrovej Cene Mysa nestačila len na favorita, porazila však nedeľné súperky Appalosu a Robben Island. Pred sériou svojich víťazstiev získala poslednú piatu dotáciu v Tatranskej cene. Tentoraz bude Miss Trout aj Appalosa nosiť rovnakú hmotnosť, Robben Island dokonca ešte o kilo a pol viac, a tak čisto matematicky vychádza reprezentantka stajne Count of Tuscany najlepšie.

Druhým Línkovým zverencom je Doremi Lafu (Laube). Štvorročný valach vstúpil do aktuálnej sezóny tesným ale o to cennejším víťazstvom v „dvojkovom“ Memoriáli Harryho Petrlíka staršieho na 1400 metrov. V ňom predviedol silný finiš a približne o 5 dĺžok porazil piatu Appalosu. Aj vlani sa reprezentantovi stajne HONOR Racing podarilo vyhrať hneď prvý dostih sezóny, štvrtú kategóriu pre nezvíťazivších rovesníkov. Potom absolvoval trial aj samotnú klasickú Veľkú jarnú cenu, v nich sa však vôbec nepresadil. Zostup o dve poschodia nižšie hnedákovi prospel, z piatich dostihov druhej a tretej kategórie vyťažil tri striebra, jedno tretie a jedno štvrté miesto v handicapoch. Keby Prípravná cena merala aspoň o 200 metrov viac, šance Doremi Lafu by ešte stúpli, takto ho vidíme presne v polovici výsledkovej listiny.

Reprezentantka stajne Autoopravovňa Strnisko Appalosa (Šara) bola už v našej analýze spomínaná toľkokrát, že tu spomeňme len dostihy, v ktorých sa nestretla s nedeľnými súpermi. Prlibližne pred rokom sa predstavila najprv v „štvorkovom“ handicape na 1200 metrov, v ktorom so suverénne najvyššou váhou docválala druhá, pričom svoju handicapovú známku si ešte zlepšila po triumfe v kilometrovej „trojke“. V trojkovom handicape počas Turf-gala sa podelila o štvrté miesto, pričom Van Damme za ňou zaostal len o krk, mal však štyri a pol kila k dobru. Koncom júna si terajšia zverenkyňa Miroslava Stančíka pripísala ďalší triumf, v kilometrovom handicape druhej kategórie využila priaznivú hmotnosť. V ďalších dostihoch prvej a druhej kategórie väčšinou skončila okolo štvrtého miesta, teraz ju vidíme dokonca na stupňoch.

Domáci odchovanec a zároveň doyen tohtoročnej zostavy osemročný Van Damme (Demo) už v aktuálnej sezóne stihol tri štarty. Hneď na úvod sezóny v míľovom „trojkovom“ handicape získal šieste miesto, ktoré si výrazne vylepšil o dva týždne. Po tuhom boji prehral len o krk s víťazom (a zároveň ho od bronzu delila len krátka hlava) v handicape tretej kategórie na 1200 metrov. Realizačný tím okolo trénera Marcela Mihalíka povzbudený týmto úspechom poslali hnedého valacha do Drážďan, v handicape na 1200 metrov docválal nakoniec šiesty. Vlaňajšie porovnanie s nedeľnými súpermi nedopadlo pre Van Damme najlepšie a na jeho príslušnosti k outsiderom nič nezmení ani jeho nemecký výsledok.

Z Francúzska pred vlaňajšou sezónou dovezený Du Pyla (Koplík) absolvoval prvé štarty v českom tréningu Zdena Koplíka ešte vo svojej domovine, vôbec sa mu však nedarilo. Jediný nenulový výsledok dosiahol reprezentant českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia vo vlaňajšej edícií Prípravnej ceny, kedy záverom získal aspoň poslednú dotáciu za piate miesto. Odvtedy porazil v piatich dostihoch len tri kone, čo nie je najlepšia reklama. Na obhajobu Du Pylu však treba povedať, že nešlo o malé prevádzkové dostihy. Chronologicky išlo o Cenu MPRV SR (posledný), Zlatý bičík (jedenásty z trinástich), druhá kategória na 1200 metrov, ktorú vyhral Mr Right (predposledný) a následne dva zahraničné štarty, v ktorých „podržal koncové svetlo“ – budapeštianska míľová Imperiál díj a potom ultrakrátky 800 metrov dlhý dostih vo francúzskom Maisons-Laffite. Du Pyla od konca septembra nevybehol a teraz bude patriť medzi outsiderov.

Jediným trojročným koňom na štarte bude belka Fayafi (Hodáň). Málo skúsená reprezentantka stajne KT Obal doteraz absolvovala len jediný štart, približne pred mesiacom sa v „štvorkovom“ dostihu pre nezvíťazivších rovesníkov a hoci docválala štvrtá, v konkurencii starších súperov nebude mať veľa šancí uspieť.

Náš tip: Mr Right – Miss Trout – Appalosa

Autor: Daniel Mentel