Reportáže

Predbežnými favoritmi jarných klasík Romina a Macallan

Hneď prvý dostihový míting po viac ako päťmesačnej pauze priniesol niekoľko zaujímavých zápletiek a realizačným tímom, ktoré ešte pred týždňom len opatrne „poškuľovali“ po klasických dostihoch, ukázali, kde sa momentálne ich trojročné nádeje výkonnostne nachádzajú. Trialy znovu po čase rozdelené medzi kobyly a žrebce boli aj napriek presunu do druhej kategórie obsadené veľmi dobre a víťazstvá si z nich odnášajú nie úplne favorizované kone. Tradičným vrcholom sezónnej premiéry býva prekážková Jarná cena Petržalky. Tento rok sa na jej štart postavila len skromná štvorica a po zadržaní chybujúceho favorita Dominiquea zvíťazil domáci Royal Gino.

Medzi kobylami dominovali domáce stajne

Nie úplne bežnou dominanciou domácich kobýl skončila Cena trojročných kobýl (II. kat., 3-ročné kobyly, 1600 metrov, 4 000 €), v ktorej obsadili prvých šesť miest. Hneď po štarte bola najrýchlejšie na nohách z výhodného boxu štartujúca outsiderka Celestine (27:1), ale po pár stovkách metrov zaradil džokej Martin Laube v jej sedle „spiatočku“ a na čelo sa dostala Magdalenn (11,7:1), ktorú vystriedala mierne favorizovaná Wild Water (2,3:1). Priamo v Starom háji trénujúca reprezentantka stajne Lokotrans Slovakia viedla s dĺžkovým náskokom pred Magdalenn až do záverečného oblúka. Druhá menovaná však cválala bližšie k bariére a do cieľovej roviny vbiehala v opticky lepšej pozícií, zvonka napriahala k útoku nami tipovaná maďarská zimná kráľovná Aleidis (3,9:1), naopak z opačnej strany sa dopredu tlačila vlastná odchovankyňa stajne MPL Racing Romina (13,5:1). Aleidis bola napokon prvá, ktorá zo súboja o víťazstvo vycúvala, Wild Water pri bočení doľava strácala cenné metre, a tak sa cesta k triumfu otvorila Romine a tiež popri bariére dobre finišujúcej outsiderke Mary Bee (38,7:1) a tiež Free Folie (5:1).

Ani v druhom životnom štarte neporazená Romina je odchovankyňou Miroslava Pisklu dokonca už v druhej generácií, keď majiteľ bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing vychoval aj hnedkinu mamu Romanettu, víťazku Ceny Arvy 2015. Známy owner – breeder Piskla to po dostihoch okomentoval slovami, „že aj na Slovensku sa dajú odchovať kvalitné kone.“ Zverenkyňa čoraz vychytenejšieho trénera Jozefa Chodúra debutovala vlani začiatkom októbra v míľových „maiden“ a hoci sa po štarte pár stoviek metrov akoby hľadala, v cieľovej rovine predviedla dôrazný finiš, predbiehala jedného súpera za druhým a napokon zvíťazila. Aj tentoraz začala nenápadne a k triumfu sa prepracovala cez dôrazný finiš, do májovej Jarnej ceny kobýl tak bude nastupovať so všetkými šancami.

Za víťazstvom v Cene trojročných kobýl neohrozene cvála Romina (bielo-červený dres) v sedle s džokejom Jánom Havlíkom. Na prekvapivé druhé miesto sa dôrazným finišom prepracovala outsiderka Mary Bee.

Hattrick stajne Dr. Charvát zavŕšil Macallan

O poznanie tesnejší dobeh sa zrodil v „pánskej“ obdobe trialu Veľkej jarnej ceny, kde sa prvá sedmička účastníkov Ceny trojročných žrebcov (II. kat., 3-ročné žrebce, 1600 metrov, 4 000 €) zmestila v cieli do približne troch dĺžok. Keď sa po pár stovkách metrov utriasli pozície jedenástky žrebcov, na čele sa usadil maďarský Amore Boy (4,2:1), viedol asi s dĺžkovým náskokom pred outsiderom z tréningu zverencom Zuzany Kubovičovej Royal Catatumbo (34:1) a jeho kolegom Paolom Cinella (20,4:1). Zverenec Pála Csontosa priviedol pole do cieľovej roviny, v nej však mierne zaváhal, čo približne 300 metrov pred cieľom využil Royal Catatumbo a najmä z hĺbky poľa popri bariére mohutnými cvalovými skokmi finišujúci Macallan (4,7:1). V januári v talianskej Pise víťazný hnedák tak pod džokejom Janom Vernerom zavŕšil hattrick českej stajne Dr. Charvát a napriek predštartovnej nervozite dal o sebe výrazne vedieť. Hlavu za víťazom dobehol Royal Catatumbo, bronz sa sťahoval do Maďarska zásluhou Amore Boy.

Vlani pozvoľne v lysolabskej míľovej „trojke“ debutujúci Macallan reprezentuje ambicióznu stajňu Dr. Charvát a hoci v rámci životnej premiéry pôsobil ešte veľmi neskúseným dojmom, stihol si dobehnúť po štvrté miesto. Po trojmesačnej pauze hnedák na konci novembra absolvoval budapeštiansku Ürményi díj na 1800 metrov a druhým miestom naznačil, že s ním bude v klasickej kampani treba počítať. Hneď v prvom tohtoročnom štarte, koncom januára v talianskej Pise, zverenec Pavla Tůmu výborným finišom a víťazstvom potvrdil, že pôjde o adepta na najvyššie klasické méty. Macallan by sa mal s pribúdajúcimi metrami ešte zlepšovať, čo potvrdil aj v Cene trojročných žrebcov a ak sa postaví na štart, bude favoritom Veľkej jarnej ceny.

Tesný dobeh Ceny trojročných žrebcov, v ktorej zvíťazil Macallan (úplne vľavo) s džokejom Janom Vernerom pred Royal Catatumbo (zeleno-oranžový dres) a Amore Boy.

Foto: Miroslav Abík

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel