Analýzy

Portorikos so šancou na jednotkový triumf

Takmer mesiac od Slovenského derby opäť ožije dostihová dráha v bratislavskom Starom háji. Aj tentoraz sa hlavné dostihy budú bežať na vzdialenosť 2400 metrov, Cena turfu tak má s derby spoločnú dištanciu. Obvykle ponúka prvé vážnejšie porovnanie aktuálnych derbystov so staršími vytrvalcami, tohtoročná edícia však prilákala napospol len staršie kone.

Obhajca triumfu sa vracia medzi vytrvalcov

Relatívne nový termín Ceny turfu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 7 000 €), ktorá sa v polovici augusta bude behať len po druhý raz, spôsobil, že štartové pole je vcelku skromné. O tri týždne je totiž v Prahe na programe klasický St. Leger, o necelý mesiac v Budapešti významná Kincsem díj. A tak sa na štarte stretne sedmička koní. Medzi nimi nebude chýbať obhajca triumfu spred dvanástich mesiacov George Boole (Šmida). Ten však bude mať bezpochyby ťažkú úlohu, hoci o jeho kvalitách svedčia tohtoročné aj minuloročné výsledky. Víťaz klasickej Veľkej jarnej ceny následne získal bronzy v Českom derby aj oboch ex-federálnych St. Legeroch, ako štvorročný ale dáva prednosť dostihom okolo míle. Po štvrtom mieste z Jarnej míle zamieril do trochu dlhšej Ceny Scottish Rifla. Zverenec Františka Holčáka sa síce vôbec „nechytal“ na víťazného Donuts Reyor, o nos však porazil triedového obľúbenca bratislavskej dráhy Ideal Approacha a výkvet českých a slovenských strednotratiarov. Späť na míľu sa George Boole vrátil počas pražského derby mítingu, ako mierny favorit však sklamal štvrtým miestom, keď sa mu v cieľovej rovine nepodarilo prebiť dopredu. Kým v Prahe tmavý hnedák nepotešil stávkarov ani svoj realizačný tím, pred mesiacom v Bratislavskej míli nestačil len na Ideal Approacha, ktorý mu vrátil porážku z Turf-gala. Návrat na derby dištanciu mu nemusí vyhovovať, ale veríme, že v aktuálnej forme bude George Boole bojovať o medaily.

Až dvoch svojich reprezentantov posiela na štart stajňa Autooopravovňa Strnisko. Šancovejším z tejto dvojice bude „všadebol“ Portorikos (Palík). Víťaz vlaňajšieho Jesenného handicapu na 1800 metrov sa tento rok z triumfu zatiaľ neradoval, vo všetkých štyroch dostihoch sa však umiestnil a podáva vyrovnané výkony. Na úvod sezóny nestihol v strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene viac ako tretie miesto približne dve dĺžky od Zoriany a takmer 10 pred Kilwordom. Vo Veľkej májovej cene prišiel zase koncom, ale v „našlapanom“ dobehu naňho vyšla len zemiaková medaila. Približne rovnaký výkon predviedol v najdôležitejších dostihoch pre starších vytrvalcov – vo Veľkej cene Slovenska síce nestačil na duo Zoriana – Oriental Sky, so zvyškom si však poradil. Ešte o 200 metrov dlhší Zlatý pohár počas derby mítingu zastihol Portorikosa v ešte lepšej fazóne, zverenec Miroslava Stančíka dlho bojoval s napokon víťazným Felixom, tretí Autor už zaostával dlhých 5 dĺžok. Ak sa nestane nič výnimočné, tak by si mal Portorikos v Cene turfu pripísať premiérové tohtoročné víťazstvo.

Druhým reprezentantom žlto-modrej „armády“ bude niekdajší maďarský derby-víťaz Kilword (Krowicki). Vlani po dvojročnej pauze do obehu vrátený valach sa už nedostal na svoju výkonnosť spred zranenia, aj tak sa vypracoval na úroveň niekde medzi druhou a prvou kategóriou. Po siedmom mieste z Veľkej aprílovej ceny ho tréner Miroslav Stančík poslal do „dvojkového“ dvojkilometrového Memoriálu Karola Firbasa, v ktorom prehral len s jedným súperom a na piateho Fantastic Lacyho mal pri výhode troch kilogramov náskok o približne dve dĺžky. Rovnaký pomer síl si títo dvaja harcovníci zachovali aj v „dvojkovom“ triali na Zlatý pohár, v ktorom si Kilword zopakoval striebornú pozíciu pred tretím „Lacym. Naposledy sa valach predstavil v budapeštianskej „jednotkovej“ míli, v ktorej väčšinu dostihov cválal okolo piateho miesta, 200 metrov pred cieľom zrýchlil, ale nestačilo to na viac ako na tretie miesto. Kilwordovi nevadí behať dostihy s rozpätím jedného kilometra, ale vo svojom veku a s prekonaným zranením sa už zameriava skôr na nižšie dotácie.

Niekoľkokrát spomenutý valach Fantastic Lacy (Línek) dostiahol najlepší výsledok vo svojej kariére pred dvomi rokmi, keď ponaháňal víťazného Timekeepera v Slovenskom derby, v aktuálnej sezóne sa však bez výnimky ukazuje len v druhej kategórii s väčšími i menšími úspechmi. Hneď na úvod vyhral zverenec Jaroslava Línka dvojkilometrový handicap. O mesiac neskôr v dostihoch s veľmi podobnými propozíciami docválal piaty, ale nosil najväčšiu záťaž a nebol ďaleko od víťaza. Koncom júna spolu bojovali v triali na Zlatý pohár s Kilwordom, pričom zo súboja dvoch valachov vyšiel lepšie veterán. Reprezentant stajne Patrik papierovo patrí do druhej polovice štartového poľa a nemáme dôvod veriť, že sa mu podarí preniknúť vyššie.

Rovnako ako Fantastic Lacy aj Gaston (Havlík) získal svoje najlepšie umiestnenie v Slovenskom derby a zhodou okolností tiež išlo o druhé miesto. Rozdielny bol samozrejme rok, reprezentant stajne MPL Racing si svoju chvíľku slávy zažil vlani v tieni Zoriany. Obhajca striebra z minuloročnej edície Ceny turfu bol v klasickom veku mimoriadne exponovaný, okrem „Trojkoruny“ behal aj jesenné strednotratiarske jednotky, a tak mu tréner Jaroslav Hanáček doprial voľnejšiu sezónu. V nedeľu to budú pre Gastona len druhé dostihy v sezóne. V tých prvých zamieril na západ Čiech do ultravytrvaleckej Karlovarskej dvojnásobnej míle. V skromnom poli šiestich koní cválal takmer bez prestávky na poslednom mieste a pod suverénne najvyššou záťažou nemal žiadnu šancu a skončil posledný. Obhajoba striebra z vlaňajšej edície sa tak javí nereálne.

Tak ako Kilword aj jediný domáci odchovanec na štarte Sulman (Verner) má už sedem rokov. Strednotratiar, ktorého najobľúbenejšou dištanciou boli dva kilometre, sa postupne výkonnostne dostáva nižšie a nižšie, aktuálnu sezónu ale začal v jednotkovej Veľkej májovej cene, v ktorej sa síce nepriblížil bojujúcej prvej štvorici favoritov, piate miesto však získal prakticky neohrozený. Posledný doterajší tohtoročný štart absolvoval zverenec Michala Ročáka počas Turf-gala, na ktorom však nezamieril do žiadneho dostihu vyššej kategórie, ale v „trojkovom“ handicape na predĺženú míľu pod mamuťou váhou vzdoroval favoritovi, napokon však druhým miestom potvrdil predpoklady stávkarov. V nedeľu sa bude musieť uspokojiť aj s najnižšou dotáciou.

Nedávny nákup novej stajne Millenium Mr Zuru (Foret) sa sťahoval do centrály Jaroslava Brečku z Maďarska a pod novým realizačným tímom bude debutovať. Valach vlani ešte pod taktovkou Sándora Kovácsa absolvoval štyri dostihy v budapeštianskom Kincsem parku, začal od podlahy v piatej kategórií a postupne sa zlepšoval. V hlavnom derby-triali Alagi díj bol ešte len šiesty a vrchol jeho kariéry prišiel v maďarskom derby. Ako jeden z outsiderov prehral len s dvomi súpermi, získal cenný bronz. Odvtedy pauzuje, prešiel kastráciou a presun do prevažne prekážkovo orientovanej centrály predznamenáva jeho ďalší osud. Cena turfu bude pre Mr Zuru testom, či sa po zranení dostane do optimálnej pohody a preto radíme istú dávku obozretnosti.

Náš tip: Portorikos – George Boole – Kilword

Autor: Daniel Mentel