Reportáže

Mon Cheri sa ozdobil modrou stuhou

Derby každoročne prinesie príbeh, ktorý si zaslúži viac slov ako je to u iných dostihov. Je to elektrizujúcou atmosférou, ktorú tieto dostihy o vavrínový veniec vytvárajú. Aj tohtoročná edícia Slovenského derby – už dvadsiatašiesta – priniesla silný príbeh, a to najmä zásluhou jazdca. Modrú stuhu totiž v napínavom finiši vyhral Mon Cheri s džokejom Jaroslavom Línkom, pre ktorého to je prvé víťazstvo v domácom derby. Skúsený jazdec si triumf zaslúžene užíval, stačí letmý pohľad na detailnú fotografiu finišu, ten výraz plný zadosťučinenia a radosti je veľavravný.

Premiérová výhra džokeja Jaroslava Línka v domácom derby

Plné boxy štrnástich plnokrvníkov, dvaja derby víťazi z okolitých krajín a niekoľko ďalších adeptov na stupne víťazov. K tomu si pridajte atmosféru vrcholu dostihovej sezóny, noblesu zainteresovaných a tiež početných skupín divákov. Slovenské derby (Graded-3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 64 000 €) aj v sezóne 2018 prinieslo to, čo od neho všetci očakávajú. Po zlej skúsenosti z júnovej českej analógie, z ktorej niektorí jazdci urobili pomaly boj na život a na smrť, sa dostih o slovenský vavrínový veniec – tradičnú odmenu víťazovi derby – jazdil veľmi korektne.

Hneď po štarte sa do čela dostal z boxu číslo 1 odskakujúci rakúsky Gugus Des Brieres (17,8:1), za ktorého sa „zavesil“ senický tempár Risk (14,9:1) a beluš Res Judicata (9,7:1) v sedle s najúspešnejším slovenským džokejom Jozefom Bojkom. Pri prvom vbiehaní do cieľovej roviny si zverenec Tamary Richter udržiaval takmer dvojdĺžkový náskok pred Riskom, dopredu na tretie štvrté miesto sa pretlačil ešte Black Bard (18,6:1). Favorizovanú víťazku Českého derby Blessed Kiss (3,1:1) držal džokej Wladimir Panov na poslednom mieste, maďarský derby víťaz Esti Fény(5,4:1) cválal naopak popri hradbe konských tiel a nabehal tak o niekoľko desiatok metrov navyše, čo ho neskôr odsúdilo do úlohy porazeného. Jaroslav Línek si v sedle Mon Cheriho (4,2:1) zachoval chladnú hlavu a „upratal“ svojho partnera do stredu poľa. Pri vbiehaní do záverečného oblúka stále viedol Gugus Des Brieres, druhý už bol Risk sledovaný nerušene na bariére cválajúcim Res Judicatom, pozíciu si vylepšil tiež na štvrté miesto posunutý najväčší outsider Oriental Glory (91,5:1).

V poslednej štvorstovke sa džokej Stanislav Georgiev viditeľne „oprel“ do tempa, pokúsil sa o trhák, jeho snahu však zachytil džokej Jiří Palík v sedle Riska. Mohutný ryšiak dokonca 300 metrov pred cieľom prebral vedenie, porazil rakúskeho hosťa, toho však z druhej strany vystriedal Res Judicata, ktorý Riska nenechal ani na chvíľku na pokoji. K najväčšiemu súboju sa však ešte len schyľovalo. Približne v tom čase, keď sa na čelo dostal Risk, sa džokejovi Jaroslavovi Línkovi otvoril priestor na útok, ten neváhal ani sekundu, pretiahol Mon Cheriho do úzkej medzery a rozhýbal svojho konského partnera k mohutnému zrýchleniu, ktoré doviedol do víťazného konca. Striebro si podobne úderným, ale predsa len neskôr načasovaným finišom vybojovala česká derby-víťazka Blessed Kiss, ktorá v „našlapanom“ dobehu zaostala za reprezentantom stajne Lokotrans o krk, rovnakým rozdielom odsúdila na tretie miesto Res Judicatu. O najlepší výsledok domáceho koňa sa zaslúžil výborným výkonom Risk, poslednú dotáciu získal Gugus Des Brieres. Nečakane dobre skončil aj druhý hostiteľ Standing Rock (84,5:1), súrodenec výbornej Saintnixy docválal na siedmom mieste.

Mon Cheri vyhral v pravý čas

Hnedák s ľúbezne znejúcim menom Mon Cheri sa na víťaznú vlnu vrátil v pravý čas. Prvý a do júlovej modrej stuhy aj jediný raz totiž vyhral hneď pri svojom debute vo Vichy, to sa však odohralo ešte vo francúzskych farbách. V ďalších dvoch dostihoch v Maisons-Laffitte pri Paríži, Compiegne a Pornichet bodoval len čiastočne alebo vôbec. Na novembrovej dražbe spoločnosti Arqana si ho vyhliadol majiteľ stajne Lokotrans Karel Jalový a hnedák bez odznakov, zato s bielymi „ponožkami“ na pravých nohách – ľavé sú netypicky len hnedé – sa sťahoval do centrály Újezdě pri Boskoviciach za 60 000 € s handicapom 36,5 kilogramu a priemerným vysvedčením za jeden triumf, jedno tretie a jedným štvrté miesto na konte.

Mon Cherimu sa pri väčšine tohtoročných štartov lepila smola na päty, keď doplácal na kolízie. Prvý štart pod taktovkou Luboša Urbánka si reprezentant ružovo-bielej armády pripísal v Cene trojročných žrebcov, kde jeho akcie prudko poklesli po bodyčeku, ktorý dostal na začiatku cieľovej roviny a hoci úplne vypadol z rytmu, napokon docválal bronzový. Jarnú klasiku absolvoval Mon Cheri v Prahe, ešte pri vbiehaní do dlhej cieľovej roviny cválal na predposlednom mieste, neuveriteľne zrýchlil a zopakoval si tretie miesto. Realizačný tím v príprave na České derby zariskoval a poslal hnedáka do modrej stuhy bez prípravných dostihov. Vo vrchole sezóny mal Mon Cheri v porovnaní s inými pokojný priebeh na konci poľa, v cieľovej rovine začal zrýchľovať, minul slabnúcich súperov a v cieli si zopakoval svoje obľúbené tretie miesto. Víťazstvom v Slovensko derby tak Mon Cheri získal náplasť za doterajšie štarty. V ďalšom štarte sa derby víťaz predstaví v klasickom pražskom St. Leger, ktorý je na programe už začiatkom septembra. V hre je aj možná účasť v slovenskej analógií tri týždne nato, to by však musel realizačný tím zaplatiť za dodatočnú prihlášku.

Autor: Daniel Mentel