Reportáže

Palmera „vypálila“ v Cene turfu favoritom rybník

Rodí sa nová Zoriana? To je otázka, ktorá po Cene turfu víri v hlave nejedného turfmana. Kobyla zo senického tréningu Zuzany Kubovičovej je rovnako ako hviezdna obľúbenkyňa slovenských dostihových fanúšikov dcérou vychyteného plemenníka Jukebox Juryho a tiež je belka. V Cene turfu, ktorú Zoriana nikdy nebežala, zvíťazila nad konkurenciou starších vytrvalcov aj rovesníkov síce po boji, ale presvedčivo.

Rastúcu formu potvrdil aj Gaston

Tohtoročná edícia Ceny turfu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov 7 000 €) ponúkla hneď od úvodných metrov svižný galop, o ktorý sa už pomaly tradične postaral Mr Zuru (20,6:1). Javorecký valach nadiktoval vyrovnané a poctivé tempo, pričom najrýchlejšie sa odbehla paradoxne druhá „štvorstovka“, potom sa už mierne spomalilo. Za zverenca Jaroslava Brečku posadila Michaela Musialová belku Silver Empress (11,8:1), pri prvom prebiehaní cieľovou rovinou sa k vedúcemu duu pridala dvojica reprezentantov bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing v poradí Gaston (6,6:1) – Castro (20,6:1), to už ale belka zaradila spiatočku a na jej miesto sa posunula miestna novicka, z dostihovo exotického Bulharska cestujúca Profit (3,5:1). Mr Zuru si udržiaval približne dĺžkový náskok pred Gastonom, spolufavoritkou Profit a Castrom, za ktorými na protiľahlej rovine zrýchlila do kontaktu s vedúcimi koňmi Palmera (10,3:1). Senická belka sa po dvoch tretinách dostihov pred záverečným oblúkom dostala na úroveň Castra a zvonka obiehajúcej Profit, ktorá presne v tom momente začala viditeľne slabnúť a napokon dokončila posledná ďaleko za poľom. 400 metrov pred cieľom sa cez Mr Zuru prehnali útočiaci Gaston a Palmera. V rozhodujúcej fázi sa k finišu dostali aj náš tip Royal Gino (5,7:1) a spolufavorizovaný Darkolva (3,5:1), ktorý sa na rozdiel od zvonka finišujúceho Royal Gina snažil predrať pomedzi kone, nedokázal ale dostatočne zrýchliť. Pozornosť divákov sa však upierala na dramatický súboj pri bariére cválajúceho Gastona a popri ňom útočiacej Palmery. Zverenkyňa Zuzany Kubovičovej na prekvapenie mnohých dokázala ešte zrýchliť a v cieli mala na víťaza Zlatého pohára z derby-mítingu Gastona náskok trištvrte dĺžky. Bronz si v súboji so stajňovou aj tréningovou kolegyňou Silver Empress vybojoval Royal Gino.

Jedna z troch kobýl v tohtoročnej Cene turfu Palmera sa musela ešte pred štartom vysporiadať so zmenou jazdca, pretože zraneného džokeja Jaromíra Šafářa vystriedal len nedávno džokejským titulom ocenený Adam Florian. Belka reprezentujúca stajňu Kovometal sa do senickej centrály Zuzany Kubovičovej sťahovala za 9 000 € z dražby v nemeckom Baden-Badene a za svoju kariéru už absolvovala deväť dostihov. Debutovala na vlaňajšom derby-mítingu pred 13 mesiacmi v tradičnej Cene Muscatita, ale bol to debut len na zoznámenie. Odvtedy až do neveľmi šťastného Slovenského derby absolvovala šesť dostihov a ani raz neodchádzala domov bez dotácie. Obdivuhodnú sériu naštartovala pred rokom tretím miestom v „dvojke“ na 1400 metrov, ktorá Palmere slúžila ako príprava pred Veľkou cenou BBAG. V dobre honorovaných dostihoch pre juniorov, ktoré prešli dražobným ringom jednej z baden-badenských aukcií, čelila len štyrom súperom a po boji s víťaznou Sweet Annou získala striebro. Na predvedenú formu nadviazala aj v Karpatskej cene, v najdôležitejších dostihoch slovenskej omladiny nestačila len na dvoch súperov. Po zimnej prestávke sa do nedele Palmera s výnimkou derby stretla len s rovesníčkami. V prípravnej Cene trojročných kobýl docválala piata, v samotnej jarnej klasike ťahala v strhujúcom závere s dvojicou maďarských kobýl za kratší koniec. Obľúbený bronz si odniesla aj z Ceny Arvy, kde síce nestačila na suverénnu Golden Sea, maďarská kobyla však triumfom v domácej modrej stuhe potvrdila svoju výnimočnosť a dodatočne vystavila Palmere lichotivé vysvedčenie. Potom však prišiel neúspech v Slovenskom derby, v ktorom strávila minimálne prvú polovicu vrcholu sezóny vzadu, na protiľahlej rovine mala svetlý moment, keď pár stoviek metrov cválala okolo šiesteho miesta, napokon ale vycúvala na konečné deviate. Premiérové víťazstvo vo svojej kariére si tak belka pripísala v Cene turfu a už teraz je zrejmé, že mieri za titulom najlepšej trojročnej kobyly.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel