Analýzy

Letná pauza končí, na programe je Cena turfu

Letná pauza slovenských dostihových fanúšikov sa počas niekoľkých posledných sezón scvrkla na tri až štyri týždne, podľa toho, či sa za dovolenkovými radovánkami vydali hneď po derby alebo až po oddychovom mítingu týždeň nato. V každom prípade sa dostihový ruch do bratislavského Starého hája vracia už túto nedeľu a vrcholom zaujímavo poskladaného menu bude porovnávacia Cena turfu.

Neúspešní derbysti vyzvú starších vytrvalcov

Desiatka záujemcov, z nich štvorica zastupuje klasický ročník. Na štarte Ceny turfu (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov 7 000 €) síce bude chýbať obhajca Portorikos, ktorý bol počas zimnej prestávky predaný do Čiech a pred týždňom triumfoval v karlovarskej dvojkilometrovej „jednotke“, aj tak je ale zostava veľmi kvalitná a ponúkne prvé porovnanie tohtoročných derbystov so staršími vytrvalcami. Napriek úcte k starším začneme pri našom predstavovaní aktuálnym klasickým ročníkom. Pred necelým mesiacom sa v Slovenskom derby predstavila trojica z nich, dva z nich poslala na štart Zuzana Kubovičová. Najlepší výsledok dosiahol neskoro útočiaci Shawnee’s Triumph (Budovič). Senický beluš strávil väčšinu dostihov o modrú stuhu na „chvoste“ poľa, v rozhodujúcej chvíli ho poľský džokej Szczepan Mazur nestihol vytiahnuť do výhodnej palebnej pozície a napokon nestihol viac ako piate miesto. Vtedy aj teraz nemal šťastie na žreb, v nedeľu odskočí do dostihov z vonkajšieho boxu číslo 10. Shawnee’s Triumph vlani vôbec nenaznačoval, že v polovici roka 2019 bude patriť medzi najlepšie trojročné kone v regióne. Beluš, ktorý na dražbe v Deauville stál 5 000 €, debutoval siedmym miestom v „štvorkovom maiden“. V zastrešujúcej Karpatskej cene finišoval šiesty a juniorskú kampaň zakončil v bývalej Odvetnej cene, tam však doplatil na kolíziu krátko po štarte a dostihy takpovediac „zabalil“. Ako dvojročný doplácal na svoju nezrelosť a chýbalo mu aj trocha športového šťastia, o to viac sa mu ho dostáva v klasickej sezóne. Tú Shawnee’s Triumph načal tretím miestom v „trojke“ proti rovesníkom. Realizačný tím svojmu žrebcovi veril, poslal ho do Veľkej jarnej ceny a pod džokejom Mazurom si dobehol po senzačné striebro. Že nešlo o náhodu, potvrdil Seničan aj v Starohájskom kritériu, kde si ešte o dva kilogramy vylepšil handicapovú známku a blízkym bronzom potvrdil miestenku do derby. V sezónnom vrchole síce zaostal za svojimi možnosťami, teraz sa do jeho sedla vracia stajňový džokej Štefan Budovič, ktorý tak opúšťa Palmeru, Shawnee’s Triumph však bude útočiť na niektorú z medailí.

Jedna z troch kobýl na štarte Ceny turfu Palmera (Šafář) je tréningovou kolegyňou Shawnee’s Triumpha a podobne ako hnedák aj ona strávila minimálne prvú polovicu vrcholu sezóny vzadu, na protiľahlej rovine však mala svetlý moment, keď pár stoviek metrov cválala okolo šiesteho miesta, napokon však vycúvala na konečné deviate. Belka reprezentujúca stajňu Kovometal sa do Senice sa sťahovala za 9 000 € z dražby v nemeckom Baden-Badene. Skúsená vytrvalkyňa má na svojom konte už osem dostihov, po štyroch vlani aj tento rok. Hoci ani raz nezvíťazila, bez dotácie odchádzala z dráhy len po debute vo vlaňajšej Cene Muscatita, kedy skončila posledná, a pred mesiacom po neúspešnom derby. Ako dvojročná potom získala ešte jedno druhé a dve tretie miesta, v dobre obsadenej „dvojke“, v tradičnej Veľkej cene BBAG aj Karpatskej cene, kde získala bronz. Palmera sa s výnimkou derby stretla vo svojej klasickej sezóne len s rovesníčkami. V prípravnej Cene trojročných kobýl docválala piata, v samotnej jarnej klasike ťahala v strhujúcom závere s dvojicou maďarských kobýl za kratší koniec. Obľúbený bronz si odniesla aj z Ceny Arvy, kde síce nestačila na suverénnu Golden Sea, maďarská kobyla však triumfom v domácej modrej stuhe potvrdila svoju výnimočnosť a dodatočne vystavila Palmere lichotivé vysvedčenie. Po neúspechu v Slovenskom derby zostáva Palmera na jeden a polmíľovej dištancii a hoci to proti starším súperom bude mať náročné, má šancu začať novú sériu dotovaných dobehov.

V derby ešte menej šťastia ako Shawnee’s Triumph mal spočiatku vzadu schovaný a podobne ako senický sok neskoro finišujúci reprezentant stajne MPL Racing Castro (Verner). Zverenec Pavla Kalaša napokon zo šiesteho miesta získal len poslednú majiteľskú prémiu, pripísal si však cenný skalp favorizovaného Angkor Wata. Menovec kubánskeho revolucionára má rovnako ako Palmera na svojom konte už osem štartov, štyri absolvoval vlani a napriek tomu, že sa vyhol špičke, získal len tri umiestnenia v menších dostihoch. Do hľadáčika klasických adeptov sa dostal hneď počas úvodného mítingu tohtoročnej sezóny, keď sa vymanil z kategórie nezvíťazivších na predĺženej míli, víťazstvo ale Castro dokázal zopakovať aj o dve poschodia vyššie na dvojkilometrovej trati. V „dvojkovom“ derby-triali, Memoriáli majora Stanislava Rudu, spôsobil asi 150 metrov pred cieľom kolíziu, čím poškodil trojicu súperov, aj tak získal len tretie miesto a po šiestom mieste z derby patrí do stredu poľa.

Trojicu derbystov dopĺňa pre nás exotická bulharská Profit (Zyulkyul) s nemenej exotickým jazdcom, Turkom Nurhayom Hamilom Zyulkyulom v sedle. Ešte do konca mája v nemeckom tréningu Henka Greweho pôsobiaca hnedka stihla tento rok jeden štart v Düsseldorfe a ďalšie štyri na francúzskej provincii, z ktorých sa jej podarilo vyťažiť dve víťazstvá a dve umiestnenia. Po štvrtom mieste na západe Nemecka a vzdialenom piatom mieste v Nantes sa Profit podarilo dvakrát zvíťaziť v Nancy, zhodne na takmer dvojkilometrovej podmáčanej trati. Rozlúčkové dostihy v Amiens na predĺženej míli jej nevyšli, aj tak si ale udržala francúzsky handicap 34 kilogramov, ktorý by za priaznivých okolností mohol stačiť na umiestnenie okolo štvrtého piateho miesta. Od presunu do Bulharska pauzuje a určite odporúčame pohľad do paddocku.

Zo starších koní bude na víťazstvo pomýšľať až 63 kilogramami zaťažený Darkolva (Šmida), ktorý naposledy v úlohe desatinového favorita sklamal v Zlatom pohári na derby-mítingu, kde väčšinou cválal okolo štvrtého miesta, pred rozhodujúcou fázou v cieľovej rovine sa mu ale neotvoril priestor na útok a v tesnom dobehu nestihol viac ako štvrté miesto (o čosi viac ako jeden a pol dĺžky za víťazným Gastonom). Zverenec trénerského mága Františka Holčáka je synom šprintéra, vytrvalosť v jeho pôvode dodáva matka, a tá je, zdá sa, dominantná. Beluš, ktorý sa do moravských Beskýd dostal po privátnej kúpe z írskej stajne Josepha Patricka O’Briena (rovnako ako nedávny víťaz Slovenského derby Arcturus), zvíťazil hneď v prvom stredoeurópskom štarte v Cene trojročných žrebcov. V ďalších štartoch mu chýbalo povestné dostihové šťastie, v klasickej Veľkej jarnej cene získal bronz, v Starohájskom kritériu striebro, v oboch ex-federálnych derby skončil ešte horšie – v Prahe piaty a v Bratislave šiesty. Potom však reprezentant stajne Joly dvakrát za sebou vyhral, najprv vo Velkej letní cene v severočeskom Moste, a bez ťažkostí sa presadil aj v slabšej konkurencii v Slovenskom St. Leger. V aktuálnej sezóne sa Darkolvovi ešte nepodarilo zvíťaziť, hoci dvakrát bol naozaj veľmi blízko. V úvodnom štarte vo Veľkej májovej cene mal beluš svetlú chvíľu v polovici cieľovej roviny, keď útočil popri bariére, napokon však nezrýchlil a získal štvrté miesto. Oveľa lepší výkon podal vo Veľkej cene Slovenska na Turf-gala, kde v tandeme s neskorším víťazom Ventaronom zaútočili v pravý čas a hoci Darkolva prehral o krk, porazil výkvet stredoeurópskych vytrvalcov. V pražskom Zlatom pohári na väčšej dráhe s dlhšou cieľovou rovinou zopakoval striebro a ak ho teraz nezastaví najvyššia nesená hmotnosť v poli, bude útočiť na víťazstvo.

Momentálne najlepšie hodnotený domáci odchovanec Furious Felix (Srnec) naposledy v Zlatom pohári podľahol vlastnej aktivite, keď cválal na druhom mieste za vedúcim Mr Zuru, ešte 300 metrov pred cieľom bol v predných koňoch, napokon však úplne „vypol“ a vycúval na posledné miesto. V realizačnom tíme okolo stajne Mishel Style po týchto dostihoch mohla ostať horká pachuť, hnedák, ktorý je synom ďalšieho vynikajúceho šprintéra Overdosa, však v aktuálnej sezóne predviedol aj o triedu lepšie výkony. Po nevýraznom šiestom mieste na úvod v strednotratiarskej Veľkej aprílovej cene sa ukázal vo Veľkej májovej cene a nebyť incidentu v cieľovej rovine, možno by skončil aj lepšie ako na treťom mieste. Furious Felix príjemne prekvapil aj vo Veľkej cene Slovenska, v ktorej hnedák zaútočil v cieľovej rovine a nestačil len na dvojicu Ventaron – Darkolva, ktorí pri všetkej úcte k zverencovi Mariána Štangela patria k regionálnej vytrvaleckej smotánke. O tom, kam sa Furious Felix tento rok dostane, čo-to ukázal aj kvalitný výkon vo Veľkej októbrovej cene, kde vybojoval cenný bronz, predtým však získal len dve handicapové víťazstvá najprv v piatej a potom aj v tretej kategórii. V klasickom St. Leger sa na víťazného Darkolvu pozeral z úctivej vzdialenosti piateho miesta. V nedeľu medailu zrejme nezíska, hanbu domácemu chovu však neurobí.

Úspešný tréner Marián Štangel posiela do Ceny turfu aj strieborného zo Slovenského derby 2017 Gastona (Palík). Reprezentant bielo-červenej kombinácie stajne MPL Racing sa k svojej najlepšej forme priblížil po rokoch stagnácie pred štyrmi týždňami, keď na prekvapenie mnohých ako najväčší outsider s kvótou bezmála 20:1 zvíťazil v Zlatom pohári. Valach cválal od štartu s chuťou v predných koňoch popri bariére, v cieľovej rovine z neho džokej Michal Abík dostal posledné zvyšky síl, čo však stačilo na tuho vybojované víťazstvo o krátku hlavu. Gaston sa vlani musel vysporadúvať s miernymi zdravotnými problémami a sezónu začal až v polovici júna posledným miestom v Karlovarskej dvojnásobnej míli. Potom zamieril do Ceny turfu, ani tam však nebodoval ani čiastočne a skončil šiesty. Po treťom mieste v „dvojkovom“ handicape na 2400 metrov sa mierne zlepšil vo Veľkej októbrovej cene, kde síce o dĺžku podľahol bronzovému Furious Felixovi, nechal za sebou piateho Mr Zuru aj šiesteho Royal Gina. Do aktuálnej sezóny vstúpil Gaston v dvojkilometrovej „dvojke“, ako najväčší outsider predčil očakávania piatym miestom, na bronzovú Silver Empress sa však pozeral z úctivej vzdialenosti. V strednotratiarskej Cene Scottish Rifla potom nehral významnejšiu rolu a skončil v poli porazených. Teraz tak stojí pred náročnou úlohou potvrdiť, že vzopätie zo Zlatého pohára nebolo náhodné, my si však myslíme, že to nepotvrdí.

Za očakávaniami zatiaľ zaostáva obhajca druhého miesta spred dvanástich mesiacov Mr Zuru (Foret). Člen širšej domácej špičky vytrvalcov sa sťahoval do centrály Jaroslava Brečku a stajne Millennium z Maďarska vlani v lete po tom, ako po bronze z maďarského derby viac ako rok pre zranenie pauzoval. Medzičasom prešiel kastráciou a na Slovensku pod novým realizačným tímom debutoval presne pred rokom, keď sa po jeho aktívnom priebehu už zdalo, že mu došli sily, napokon však nabral druhý dych a s hviezdnym Portorikosom prehral iba o hlavu. Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť, a tak sa Mr Zuru v ďalšom štarte predviedol počas Európskeho pohára džokejov vo Velkej cene českého turfu, tam však skončil šiesty. Iba o miesto lepšie skončil na sklonku vlaňajšej sezóny vo Veľkej októbrovej cene. V tejto sezóne je zatiaľ Mr Zuru nulový, po šiestom mieste z Veľkej májovej ceny a ôsmom z vrcholnej Veľkej ceny Slovenska odvodil pred štyrmi týždňami viac ako dva kilometre Zlatého pohára, v cieľovej rovine však zoslabol a docválal na nehonorovanom šiestom mieste. Obhajoba vlaňajšieho striebra je v aktuálnej forme nereálna, obávame sa skôr, že Mr Zuru zostane aj po nedeli bez tohtoročnej dotácie.

Oveľa väčšie šance pripisujeme šikovnému Royal Ginovi (Línek), ktorý je v aktuálnej sezóne veľmi umne manažovaný a do Starého hája sa vracia s gloriolou dvojnásobného „jednotkového“ víťaza z budapeštianskeho Kincsem parku. Hoci mu zjavne viac vyhovuje väčšia dráha s dlhšou cieľovou rovinou, ani na petržalskom „kolotoči“ nie je bez šancí na triumf. Reprezentant stajne KOVO po vlaňajšej sezóne, keď zvíťazil v handicape druhej kategórie a vybojoval aj niekoľko cenných umiestnení (striebro z mosteckej Velkej letní ceny o dĺžku za Darkolvom, či blízke štvrté miesto v početne slabo obsadenom Jesennom handicape), tento rok viditeľne ožil. Na úvod sa pod „mamuťou“ záťažou v handicape druhej kategórie po aktívnom úvode nedostal cez tretie miesto tri dĺžky za víťaznou stajňovou kolegyňou Silver Empress, tej však dával výhodu 8,5 kilogramu. Pri prvom výlete do Budapešti musel v handicapovej Bábolnai díj na 2200 metrov o víťazstvo tuho bojovať, napokon však vyhral o krátku hlavu. Do vytrvaleckej MNV díja na 2800 metrov počas maďarského derby-mítingu nastúpil biely valach už ako mierny favorit a hoci aj vtedy išlo o handicap, Royal Gino úlohu zvládol na výbornú a znovu zvíťazil. Pri miernej váhovej výhode oproti Darkolvovi ho vidíme ako ideálneho kandidáta na víťazstvo aj pred domácim publikom.

Stajňa KOVO a tréner Jaroslav Línek si boj o víťazstvo poisťujú aj druhou zástupkyňou na štarte, ktorou je Silver Empress (Musialová). Belka absolvuje tento rok už svoje siedme dostihy, ale bude to jej tohtoročná premiéra v najvyššej kategórií. V nej sa naposledy ukázala vlani v máji, v Jarnej míli však skončila až siedma. Belka si tohtoročný účet otvorila už počas prvej dostihovej nedele v „štvorke“ na dva kilometre, kde jej však propozícia prisúdila všetky možné penality a tým pádom najvyššiu hmotnosť. Ani to ju nezastavilo a podľahla len jedinému súperovi s oveľa nižšou záťažou. Už v ďalšom štarte sa presadila naplno, o dve poschodia vyššie prekvapila stávkarov a zrejme aj svoj realizačný tím, okrem iných porazila aj bronzového Royal Gina. V dobre obsadenej „dvojke“ potom získala bronz (pred piatym Gastonom), na ktorý nenadviazala v topoľčianskom handicape tretej kategórie, kde podľahla najmä „mamutej“ záťaži 65 kilogramov, ktorá je na kobylu predsa len priveľká. Na obľúbenej dvojkilometrovej trati zostala aj koncom júna, v druhej kategórii vybojovala bronz. Naposledy sa Silver Empress predstavila starohájskym divákom pred tromi týždňami v „dvojke“ na 1900 metrov a po aktívnom výkone bez ťažkostí zvíťazila. V tejto konkurencii skôr bude kryť chrbát stajňovému kolegovi Royal Ginovi, pokojne však môže pomýšľať aj na niektorú z nižších dotácií.

Náš tip: Royal Gino – Darkolva – Shawnee’s Triumph

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel