Aktuality

Meny Bay a Mukab víťazní aj za hranicami

Tretia augustová nedeľa sa napriek tichu na tuzemských dráhach niesla v znamení úspechov slovenských koní. Deväťročná prekážkarka Meny Bay si pod tirolskými Alpami spomenula na svoje najlepšie roky a úderným finišom ovládla dostihy cez živé ploty. Stávkarmi prehliadaný Mukab sa v budapeštianskom Kincsem Parku nepozeral na kurzy a bez ťažkostí porazil osmičku súperov.

Meny Bay predviedla v Merane finiš ako za starých čias

Hoci jej už tiahne na desiaty rok, v aktuálnej sezóne má stopercentú bilanciu. Meny Bay (6,27:1) sa po dvoch víťazstvách v bratislavských steeplechase predstavila v talianskej Mekke prekážkových dostihov v Merane v Premio Raiffeisenkasse Tirol (siepi, 5-ročné a staršie kone, 3300 metrov, 20 000 €). Dostihy cez živé ploty (po taliansky siepi) už v Merane reprezentantka rodinnej stajne trénera a džokeja Jaroslava „Čika“ Brečku Quirinus Farm absolvovala niekoľkokrát, pred dvomi rokmi dokonca triumfovala na významnej Gran Corsa Siepi d’Italia s celosvetovo najvyšším štatútom Grade 1. Tentoraz ambície šikovnej hnedky nesmerovali tak vysoko a v rýchlych dostihoch spočiatku nestíhala tempu, ktoré nadiktoval český Dangerous Gleam so slovenským džokejom Lukášom Matuským. Pole šiestich účastníkov, v ktorom mali prevahu české kone, sa v priebehu dostihov roztrhalo, za lídrom cválala dvojica favoritov stajne Scuderia Aichner Noble House (2,18:1) – Notti Magiche (2,18:1). O vavríny sa nakoniec bojovalo až v cieľovej rovine, v ktorej sa na najvyššie obrátky dostala práve Meny Bay, prešpurtovala všetkých súperov a zvíťazila o dĺžku pred dvojicou vyššie spomínaných zverencov trénera Josefa Váňu mladšieho. Tí docválali v poradí, v akom cválali aj počas dostihov, a v cieli ich delil len krk.

Pre víťaznú Meny Bay to bolo šestnáste víťazstvo z doterajších 53 štartov, pričom viac ako polovicu strávila na rovinách ako reprezentantka stajne Autoopravovňa Strnisko. Od sezóny 2015 rozšírila rady stajne Victory Farm a vo svojej premiérovej prekážkovej sezóne získala dve víťazstvá a cenné striebro z pardubického prútenskárskeho Křišťálového pohára. V roku 2016 dokonca ovládla štyri dostihy, z toho jeden v Trevise, a nebodovala len vo svojom steeplechase debute v Karlových Varoch. Po sezóne sa stala Najlepším prútenkárom. Titul obhájila aj o rok neskôr, pričom pridala aj víťazstvo v kategórii stípliarov, pretože okrem ceneného triumfu v Merane zvíťazila ešte štyrikrát v steeploch na domácich dráhach. Vlaňajšia sezóna hnedke príliš nevyšla, z víťazstva sa tešila len po Prútenkách šampiónov, umiestnenia však pozbierala v Merane aj Pardubiciach. Počas zimnej prestávky Meny Bay zmenila majiteľa, od futbalového manažéra Viktora Blažeka ju kúpil „Čiko“ Brečka a kobyla mu zatiaľ prináša veľa radosti. V máji suverénne ovládla starohájsky stípel na 3600 metrov, v júli zvíťazila s ešte komfortnejším náskokom v podobne proponovaných dostihoch. Meny Bay po víťazstve z Merana pravdepodobne mieri za bezprecedentným tretím titulom najlepšieho prekážkového koňa na Slovensku.

Mukab nedal v Budapešti súperom žiadnu šancu

Prestávku na slovenských dráhach využil k zahraničnému štartu v rovinových dostihoch jediný kôň, relatívne nedávno do tréningu Mariána Štangela premiestnený Mukab (14:1). Reprezentant stajne Autoopravovňa Strnisko zamieril do hlavných dostihov v budapeštianskom Kincsem Parku, Szent István díj (Elit, 3-ročné a staršie kone, 2200 metrov, 1,5 milóna forintov = 4 600 €). Propozície maďarských dostihov sú plné penalít za získané dotácie, a tak sa väčšinou behá s veľkým rozpätím nesených hmotností. Mukab ako jediný zahraničný kôň medzi deviatimi účastníkmi nosil 58 kilogramov stelesnených do džokeja Jaroslava Línka, najmenej zaťažený trojročný Allegro Assai niesol 51,5, trojica najviac zaťažených starších koní až 61 kilogramov. Rutinovaný džokej držal Mukaba okolo piateho miesta na dohľad od vedúceho favorita Mont Mastera (2,3:1). Pred vbiehaním do cieľovej roviny Línek Mukabovi pripomenul, že bude treba zaútočiť, na čo valach zareagoval zrýchlením, 200 metrov pred cieľom od štartu vedúceho lídra predbehol a bez ťažkostí si vypracoval trojdĺžkový náskok, ktorý si udržal až do cieľa.

Víťazný päťročný valach Mukab sa z nižších poschodí postupne prepracoval až do najvyšších kategórií, hoci v klasickej sezóne neúspešne absolvoval aj Slovenské derby (šiesty) a St. Leger (ôsmy). Vlani získal tri víťazstvá, dve v handicapoch na úrovni tretej kategórie a jedno v míľovej „dvojke“. Na sklonku sezóny ho realizačný tím ešte poslal do nemeckých Drážďan, tento výlet sa už ale ukázal nad Mukabove sily. Po zime sa ryšavý valach udomácnil na najvyššej scéne, po blízkom štvrtom mieste vo Veľkej aprílovej cene sa predstavil v handicapovej Jarnej míli a ako druhý favorit sklamal siedmym miestom (po diskvalifikácií druhej Bethany Belle šiestym). Po týchto dostihoch sa sťahoval do bratislavskej centrály Mariána Štangela a už pod nových vedením neuspel v Bratislavskej míli počas derby-mítingu. Aj preto nastupoval do Szent István díj ako outsider, víťazstvom však príjemne prekvapil celý realizačný tím.

Prvý tohtoročný dopingový nález u Bethany Belle

Začiatkom augusta sa do éteru dostala informácia o pozitívnom dopingovom náleze u reprezentantky stajne PD Senica Bethany Belle. Kobyla sa podrobila skúške po druhom mieste v Jarnej míli, pričom v oboch kontrolných vzorkách bola zistená prítomnosť látok O-desmetyl-tramadol a atenolol, ktoré sa používajú v humánnej medicíne na tlmenie bolesti a liečbu ochorení srdca. Z vyšetrovania bratislavského Závodiska vyplynulo, že išlo o prípad neúmyselnej kontaminácie z prostredia, zrejme z odevu alebo rúk ošetrovateľov a s prihliadnutím na doterajšiu bezúhonnosť trénerky Zuzany Kubovičovej jej udelila len peňažnú sankciu a Bethany Belle dodatočnej diskvalifikovala z druhého miesta v Jarnej míli.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel