Analýzy

Palmera si po Cene turfu „brúsi zuby“ aj na klasické Oaks

Koniec letných prázdnin sa už niekoľko sezón nesie v znamení predposlednej klasiky, ktorou je výhradne kobylám určené Slovenské Oaks. Tento rok sa na štarte stretne deviatka konských dám z troch krajín, favoritkou však zrejme bude senická Palmera, ktorá sa naposledy blysla triumfom v Cene turfu.

O dámske klasické double zabojuje Rikoleta aj Falcon Baby

Tohtoročná edícia Slovenského Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 20 000 €) sa bude niesť v znamení návratov. Po zranení sa na dráhu vracia vlaňajšia zimná favoritka O’ffensive aj česká medailistka z Jarní ceny klisen Pray for Paris, do dejiska svojho najväčšieho kariérneho úspechu prichádza aj maďarská Rikoleta. Najvyššiu handicapovú známku však má dvojica premiantiek z ostatných jednotkových dostihov, domáca Palmera a česká Falcon Baby. Prvá menovaná Palmera (Línek) reprezentuje stajňu Kovometal a do senickej centrály Zuzany Kubovičovej sťahovala za 9 000 € z dražby v nemeckom Baden-Badene, pričom Oaks budú jej desiatym vystúpením na dráhe. Debutovala na vlaňajšom derby-mítingu v tradičnej Cene Muscatita, ale bol to debut len na zoznámenie. Odvtedy až do neveľmi šťastného Slovenského derby absolvovala šesť dostihov a ani raz neodchádzala domov bez dotácie. Obdivuhodnú sériu naštartovala tretím miestom v „dvojke“ na 1400 metrov, ktorá Palmere slúžila ako príprava pred Veľkou cenou BBAG. V dobre honorovaných dostihoch pre juniorov, ktoré prešli dražobným ringom jednej z baden-badenských aukcií, čelila len štyrom súperom a po boji s víťaznou Sweet Annou získala striebro. Na predvedenú formu nadviazala aj v Karpatskej cene, v najdôležitejších dostihoch slovenskej omladiny nestačila len na dvoch súperov. Po zimnej prestávke absolvovala Palmera tradičnú cestu elitných kobýl v klasickom veku. V prípravnej Cene trojročných kobýl docválala piata, v samotnej jarnej klasike ťahala v strhujúcom závere s dvojicou maďarských kobýl za kratší koniec a na víťaznú Rikoletu sa pozerala z tretieho miesta. Obľúbený bronz si odniesla aj z Ceny Arvy, kde síce nestačila na suverénnu Golden Sea, maďarská kobyla však triumfom v domácej modrej stuhe potvrdila svoju výnimočnosť a dodatočne vystavila Palmere lichotivé vysvedčenie. Potom však prišiel neúspech v Slovenskom derby, v ktorom strávila minimálne prvú polovicu vrcholu sezóny vzadu, na protiľahlej rovine mala svetlý moment, keď pár stoviek metrov cválala okolo šiesteho miesta, napokon ale vycúvala na konečné deviate. Premiérové víťazstvo vo svojej kariére si tak belka pripísala v Cene turfu proti starším súperom na derby dištancii  jeden a pol míle. V dramatickom súboji s Gastonom ho najprv v cieľovej rovine predbehla, dokázala ešte zrýchliť a dominovala o necelú dĺžku. V nedeľu jej možno tých 400 metrov bude chýbať, aj jej najväčšia súperka ale dominovala na rovnakej vzdialenosti.

Reč nie je o nikom inom ako o víťazke českého Oaks Falcon Baby (Liška). Zverenkyňa trénerskej šampiónky Heleny Vocáskovej sa každým štartom zlepšuje, a to debutovala v najskoršom možnom termíne koncom minuloročného mája v pražskej príhodne pomenovanej Cene prvních nadějí. Tam bola mimochodom druhá za žrebcom, ktorý tento rok ani nevybehol a ktorého porazila v tradičnej Simsonovej cene počas českého derby mítingu. Ešte predtým sa vymanila z kategórie nezvíťazivších v „trojke“ v polovici júna. Zdalo sa, že reprezentantka stajne 3 hearts je typickým raným dvojročným koňom, v lete a na jeseň si však na svoje konto pripísala ešte umiestnenia z dvoch tradičných karlovarských dostihov pre elitných juniorov. Najprv docválala na vzdialenom štvrtom mieste v Cene Masisa, aby zakončila náročnú sezónu bronzom v Cene zimní královny. Po zime sa v rámci prípravy na klasické dostihy predstavila v bratislavskej Cene trojročných kobýl, a hoci jej starohájsky „kolotoč“ príliš nevoňal, na predĺženej míli skončila šiesta, v strede poľa plnom nedeľných konkurentiek (približne 5 dĺžok za víťaznou Nikeandnemesis, tretia bola O’ffensive, piata Palmera, siedma Salsa Salsa a desiata Lady Roseburg). Aj tento výsledok a predpokladaný dlhší prejav jej realizačný tím vyhodnotil ako nedostatočný na účasť v jarnej klasike a Falcon Baby zamierila do míľového handicapu tretej kategórie, kde ako mierna favoritka získala bronz. V ďalšom štarte sa presunula do Mostu na vytrvaleckú trať 2200 metrov a v „trojkovom“ handicape potvrdila istým triumfom predpoklady stávkarov. Ako dcéra víťaza Epsom Derby Sira Percyho sa hnedka lepšie cíti na dlhších dištanciách a hoci júnová účasť v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie rezultovala do šiesteho miesta, tím rodiny Vocáskovcov už mal v hlave jasný plán na zisk karlovarského Oaks. V rámci prípravy si Falcon Baby odskočila do tradičnej pražskej Ceny tříletých klisen počas derby mítingu a hoci dostihy skončili triumfom totálnej outsiderky, v nervóznych dostihoch si hnedka vybojovala bronz za druhou Lady Roseburg. V samotnej klasike si kobyly pozície vymenili, z víťazstva sa radovala dobre finišujúca Falcon Baby, z nedeľných súperiek za ňou zaostali štvrtá Nikeandnemesis a piata Lady Roseburg. Skrátenie o 400 metrov jej neprospeje, ale s podobným handicapom sa bude musieť vysporiadať aj Palmera a my predpokladáme, že Falcon Baby môže pomýšľať na zisk ex-federálneho double.

V predošlom odseku sme niekoľkokrát spomenuli Lady Roseburg (Florian). Zatiaľ stále nezvíťazivšia zverenkyňa Zdeňka Seménku debutovala pred rokom v bratislavskom „maiden“ štvrtej kategórie a hneď z voleja získala bronz a na jej konte zostalo niekoľko zvučných mien z budúcich dostihov. Starohájskej dráhe zostala verná aj neskôr, v Cene zimnej kráľovnej statočne vzdorovala maďarskej suverénke Crushing Power a hoci na ňu nemala žiadny nárok, porazila zvyšok poľa a získala cenné striebro. Aj v prvom tohtoročnom štarte zamierila do Petržalky, ale hoci v Cene trojročných kobýl cválala okolo piateho miesta, v cieľovej rovine vycúvala na konečné desiate miesto. Namiesto jarnej klasiky potom reprezentantka stajne Cardboard zamierila do pražského derby-trialu Memoriálu Otakara Frankenbergera na 2200 metrov a ako najväčšia outsiderka predčila piatym miestom očakávania. Ešte lepší výkon podala Lady Roseburg počas pražského derby-mítingu v Cene tříletých klisen. V tradičnom triali pred českými Oaks držal hnedku Adam Florian vzadu, v cieľovej rovine kobyla zrýchlila, chvíľu vyzerala ako víťazka, napokon sa však musela skloniť pred razantne finišujúcou Ile Jones. Na jej štíte však zostala Falcon Baby, s ktorou neskôr prehrala v samotnej karlovarskej klasike. Zozadu cválajúca hnedka sa v cieľovej rovine rozbiehala, ale razancia jej útoku stačila len na piate miesto. Skrátenie dištancie jej nepôjde k duhu, ale niektorá z menších dotácií je reálna.

S umiestnením z českých Oaks nastupuje na štart aj Nikeandnemesis (Šmida). Hnedka, ktorá svojím menom odkazuje na starogrécke bohyne víťazstva Niké a pomsty Nemesis je najskúsenejšou účastníčkou Oaks a svoju juniorskú kariéru strávila v rodnom Írsku a zo ôsmych pokusov získala dve víťazstvá v míľovom handicapoch v Naas a v Navane. Koncom októbra si kobyla vylepšila rating na 73 libier v leopardstownskom handicape, ktorý vyhral víťaz prvých dvoch častí takzvanej klasickej Trojkoruny Arcturus, keď Nikeandnemesis získala „zemiakovú“ medailu približne 3 dĺžky za víťazom. Počas zimnej prestávky si ju vyhliadla stajňa Joly, ktorej majiteľ Jiří Odcházel poslal kobylu do tréningu Františka Holčáka. Hneď v prvom štarte v strednej Európe zvíťazila v Cene trojročných kobýl, v „našlapanom“ závere jarnej klasiky ale ťahala za kratší koniec a docválala štvrtá za Rikoletou aj Palmerou. Ešte o priečku horšie skončila v Cene Arvy, v ktorej väčšinu dostihov strávila na chvoste a hoci zaútočila, jej útok nemal dostatočnú razanciu. Realizačný tím sa potom rozhodol poslať hnedku do Českého derby, vo vrchole sezóny sa držala v druhej polovici poľa, džokej Zdeno Šmida ju v cieľovej rovine vytiahol dopredu a nebyť menšej kolízie asi by skončila lepšie ako siedma. Po štvrtom mieste v karlovarských Oaks sa vracia do Starého hája s ambíciou získať aspoň menej jagavý kov.

Bulharské záujmy bude obhajovať administratívne maďarská Rikoleta (Georgiev), ktorá sa do Starého hája vracia po tri a pol mesiaci s honorom víťazky Jarnej ceny kobýl. Reprezentantka stajne Sandrovo sa s výnimkou májového výletu od svojho vlaňajšieho augustového debutu nepohla z budapeštianskeho Kincsem Parku. Debutovala víťazne v „maiden“, na ktorý nadviazala striebrom v „jednotke“ na 1300 metrov, kde sa musela skloniť len pred oveľa skúsenejším súperom. Na sklonku vlaňajšej sezóny si striebornú pozíciu zopakovala aj v najväčších maďarských dostihoch pre dvojročné kone Szent László díj. Pred Jarnou cenou kobýl sa Rikoleta znenápadnila svojím prvým tohtoročným vystúpením na syntetickom povrchu v „štvorkovej“ míli. Medzi rovesníkmi ako dvojdesatinová favoritka neuspela a docválala až tretia dlhých 7 dĺžok za víťazom, ktorý následne úplne vyhorel v maďarskej obdobe Veľkej jarnej ceny. Aj preto bolo víťazstvo v našej jarnej klasike takým prekvapením, najmä keď naňho nenadviazala v následných vystúpeniach. V konkurencii starších kobýl v dostihoch kategórie Elit na 1800 metrov porazila začiatkom júna z deviateho miesta len dve súperky. Po viac než dvojmesačnej pauze sa pred tromi týždňami postavila na štart „jednotkovej“ míle a hoci docválala piata, porazila len najväčšieho outsidera a od štvrtého miesta ju delilo priepastných 18 dĺžok. Zisk klasického double sa za týchto okolností javí ako číre sci-fi, maďarské kobyly ale vedia občas poriadne prekvapiť, preto by sme Rikoletu úplne nezavrhovali.

S veľkým potenciálom vstupovala do klasickej sezóny najlepšia dvojročná kobyla vlaňajška O’ffensive (Šafář), zranenie jej však zabránilo absolvovať podstatnú časť sezóny a do Oaks vstupuje bez rozcvičky. Zverenkyňa Michala Ročáka absolvovala prvé dva dostihy kariéry v druhej kategórií a najprv získala štvrté a potom piate miesto. Lenže potom nastúpila na štart vrcholnej Karpatskej ceny, v ktorej ju jazdec Michal Demo spočiatku nechal cválať vzadu, v záverečnom oblúku sa začali posúvať dopredu a nebyť menšej kolízie asi 400 metrov pred cieľom, zrejme by jej útok bol ešte razantnejší. Po zatočení do cieľovej roviny jazdcovi nezostalo nič iné, len O’ffensive vytiahnuť takmer až k vonkajšiemu okraju dráhy, nikým nerušená ale reprezentantka stajne CRB Racing predviedla raketové zrýchlenie a dominovala o takmer dve dĺžky pred strieborným Filipom. S jedlom rastie chuť, a tak realizačný tím poslal hnedku do hannoverského Listed na 1400 metrov, kde ako najväčšia outsiderka vybojovala dotáciu za piate miesto. Po sezóne ju vyhlásili za najlepšiu dvojročnú kobylu a stala sa predbežnou favoritkou Jarnej ceny kobýl. K preferovaným kobylám pred klasikou O’ffensive patrila aj po aprílovom triali, v ktorom získala blízky bronz. Odvtedy však pauzuje, a tak je jej aktuálna forma otázna.

Stále bez víťazstva je aj Salsa Salsa (Drozda) zo stajne MPL Racing. Dostatočne raná ryška vlani absolvovala celú plejádu kvalitných dostihov pre dvojročné kone, debutovala druhým miestom v Cene Muscatita počas vlaňajšieho derby-mítingu. Aj v ďalších dvoch „dvojkových“ dostihoch pre juniorov aspoň čiastočne bodovala, najprv bola druhá a potom štvrtá, v oboch prípadoch porazila neskoršiu premiantku ročníka O’ffensive, raz aj Palmeru. Konfrontácií s touto dvojicou sa vyhla účasťou v Cene zimnej kráľovnej a aj z nej si odniesla aspoň nižšiu dotáciu za štvrté miesto. Po zime však zverenkyňa Jaroslava Hanáčka stratila esprit. V  Cene trojročných kobýl bola siedma, v jarnej klasike šiesta (o trištvrte dĺžky za sebou nechala Fisteru) a rovnaké umiestnenie aj odstup od konkurentky si zachovala aj v Cene Arvy na Turf-gala. Po trojtýždňovom oddychu nastúpila Salsa Salsa do „dvojkového“ derby-trialu, dva kilometre odvodila, v cieľovej rovine však zoslabla a skončila na siedmom mieste. Premiérovú tohtoročnú dotáciu si tak ryška vybojovala pred viac ako mesiacom v „dvojke“ na 1900 metrov, v ktorej sa jej spočiatku nechcelo, aj za cenu pobádania cválala okolo štvrtého piateho miesta, v posledných stovkách metrov ju však skúsený džokej František Drozda dokázal rozhýbať a napokon získala striebro. V nedeľu to na medailu stačiť nebude, umiestnenie okolo piateho miesta je však reálne.

Na rozdiel od práve spomínanej Salsa Salsy, s ktorou má negatívnu bilanciu 0:2, sa Fistera (Foret) už môže popýšiť víťazstvom, hoci len zo štvrtej kategórie. Neskôr dozrievajúca vlastná odchovankyňa Pavla Vigaša stojaceho za stajňou VIMAR Dvorníky debutovala koncom septembra v „trojke“, ale išlo len o zoznamovací štart. Po zime začala na rovnakej úrovni a druhým miestom príjemne prekvapila, za ňou dokonca skončil aj neskôr druhý z Veľkej jarnej ceny Shawnee’s Triumph. S takouto prípravou nastúpila do Jarnej ceny kobýl, ale porazila len jedinú súperku. Ani v Cene Arvy nebodovala, zo siedmeho miesta sa pozerala na chrbty Palmery, Nikeandnemesis aj Salsa Salsy. Zníženie ambícií viedlo do víťazstva v dvojkilometrových „maiden“ proti rovesníkom. Navnadený realizačný tím poslal Fisteru do Ceny Pat’s Music, hnedka ako jediná trojročná kobyla na štarte cválala asi tri štvrtiny dostihov na druhom mieste, v cieľovej rovine ale úplne „stratila pôdu“ pod nohami a len dokončila na predposlednom šiestom mieste. V tejto konkurencii sa zamieria na zisk chovateľskej prémie, ktorú má istú.

Kvôli zraneniu má najmenej dostihových skúseností Pray for Paris (Filipová) reprezentujúca stajňu Blue Star. Zverenkyňa Kateřiny Berthier debutovala pred rokom v bratislavskej „štvorke“ na 1200 metrov a napriek mierne rozháranému priebehu predviedla pohľadný záver a získala nečakané striebro. Hnedka sa po týchto dostihoch odmlčala a na dráhu sa vrátila až po zimnej prestávke. V mosteckom triali na českú jarnú klasiku sa od štartu držala vpredu, v stredne zvoľnila a hoci v závere nestačila ostrieľanejším súperkám, napokon skončila s poslednou dotáciou za piate miesto. V samotnej Jarní cene klisen cválala Pray for Paris s chuťou okolo štvrtého piateho miesta, stála jazdkyňa džokej Pavlína Filipová ju držala na bariére, v cieľovej rovine hnedka zaútočila a vybojovala cenný bronz, hoci len nos pred štvrtou tempárkou Dark Absolu. Po jarnej klasike sa Pray for Paris zranila, a tak je jej terajšia forma záhadou.

Náš tip: Palmera – Falcon Baby – Nikeandnemesis

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel