Reportáže

Falcon Baby po českom získala aj Slovenské Oaks

Hoci s náhradným jazdcom, aj tak úplne s prehľadom a suverénne. O víťazke tohtoročnej edície Slovenských Oaks sa rozhodlo desiatky metrov pred cieľom. Derby kobýl vyhrala a populárne česko-slovenské double získala Falcon Baby so skúseným poľským džokejom Piotrom Krowickim, domáca nádej Palmera skončila piata.

České stupne víťazov doplnili Lady Roseburg a Nikeandnemesis

Príbeh Slovenského Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 20 000 €) sa začal písať už pred samotnými dostihmi. Už v sobotu sa po hrôzostrašnom páde v Moste zranil džokej Petr Foret, v nedeľu sa po tretích dostihoch začal na bolesť chrbta sťažovať Jaroslav Línek a do tretice so zlomeninou zápästia skončil aj džokej David Liška, ktorý spadol z dvojročného Armitaga v dostihoch druhej kategórie. V sedle favorizovanej víťazky českých Oaks Falcon Baby ho tak vymenil Piotr Krowicki, Fisteru namiesto Petra Foreta odjazdil Miladin Stanarević a do sedla domácej nádeje Palmery sa posadil džokej Martin Laube. U víťazky Ceny turfu, ktorú sme v našej analýze tipovali na víťazstvo, však okrem zmeny jazdca došlo aj k inej negatívnej udalosti, ktorá ovplyvnila jej výkon. Belka reprezentujúca stajňu Kovometal sa počas prevozu do Bratislavy oškrela a trénerka Zuzana Kubovičová pred dostihmi férovo ohlásila možnú zmenu formy.

Víťazka českých Oaks Falcon Baby zo stajne 3 hearts pridala do svojej zbierky aj slovenský ekvivalent. Zverenkyni Heleny Vocáskovej asistoval džokej Piotr Krowicki, ktorý na poslednú chvíľu vystriedal zraneného Davida Lišku.

Hneď po štarte sa na čelo deväťhlavého poľa usadila na dámske klasické double útočiaca víťazka Jarnej ceny kobýl Rikoleta (6,6:1), tempo, do ktorého ju tlačil džokej Stanislav Georgiev sa jej však veľmi nepáčilo a v prvých stovkách metrov svoju nevôľu dávala najavo. Za Rikoletou sa usadila ďalšia klasička Falcon Baby (2,9:1) a vo výhodnej pozícií najbližšie k bariére Palmera (4:1). Maďarská belka reprezentujúca bulharské záujmy si v pomalšom tempe udržiavala asi dĺžkový náskok pred favoritkou, aj ostatné kobyly cválali v relatívne kompaktnej skupine, mierne zaostávala iba po štvormesačnej pauze štartujúca zimná favoritka O’ffensive (7,5:1). Ani na protiľahlej rovine sa poradie nemenilo, jazdci kvôli mäkšej dráhe posunuli svoje konské partnerky ďalej od bariéry. Pri vbiehaní do záverečného oblúka sa Falcon Baby dotiahla na líderku, pozíciu si po bariére vylepšila aj Nikeandnemesis (4,6:1), ktorá sa razom ocitla na úrovni slabnúcej Rikolety. Naopak Palmera v tejto fáze dostihov mierne stratila a prepadla sa na piate miesto. Ešte pred koncom oblúka sa Falcon Baby dostala na čelo, jej nástup zachytil len džokej Zdeno Šmida v sedle Nikeandnemesis. Po zatočení do cieľovej roviny sa kobyly vyrovnali do šíku po celej šírke dráhy, hnedka Falcon Baby si však už náskok ustrážila a do cieľa ho ešte navýšila na tri a pol dĺžky. O striebro napokon zviedli súboj spomínaná reprezentantka stajne Joly s ďalšou cestovateľkou spoza rieky Moravy, Lady Roseburg (11,2:1). Doteraz stále nezvíťazivšia zverenkyňa Zdeňka Seménku zaútočila spoza hradby tiel, z kobýl, ktoré cválali v závetrí, predviedla najlepší finiš a v cieli bola druhá o trištvrte dĺžky. Stupne víťazov tak v Oaks obsadili výhradne české kobyly, najlepšia z domácich O’ffensive skončila na vzdialenom štvrtom mieste o krk pred Palmerou.

Zverenkyňa českej šampiónky trénerov Heleny Vocáskovej Falcon Baby pridala svojmu realizačnému tímu štvrté víťazstvo v Oaks za dva roky. Po vlaňajšom double Dylanky sa po dvanástich mesiacoch podaril rovnaký kúsok aj Falcon Baby. Reprezentantka stajne 3 hearts Hany Horčičkovej debutovala v najskoršom možnom termíne koncom minuloročného mája v pražskej, príhodne pomenovanej Cene prvních nadějí, a to druhým miestom. Ešte do letných prázdnin stihla dva štarty a v oboch bodovala naplno. Najprv sa vymanila z kategórie nezvíťazivších suverénnym spôsobom v „trojke“ na 1200 metrov, v početne slabo obsadenej tradičnej Simsonovej cene počas českého derby mítingu si víťazstvo zopakovala. Zdalo sa, že hnedka je typickým raným dvojročným koňom, v lete a na jeseň si však na svoje konto pripísala ešte umiestnenia z dvoch tradičných karlovarských dostihov pre elitných juniorov. Najprv docválala na vzdialenom štvrtom mieste v Cene Masisa, aby zakončila náročnú sezónu bronzom v Cene zimní královny. Po zime sa v rámci prípravy na klasické dostihy predstavila v bratislavskej Cene trojročných kobýl, a hoci jej starohájsky „kolotoč“ príliš nevoňal, na predĺženej míli skončila šiesta. Aj tento výsledok a predpokladaný dlhší prejav jej realizačný tím vyhodnotil ako nedostatočný na účasť v jarnej klasike a Falcon Baby zamierila do míľového handicapu tretej kategórie v Prahe, kde ako mierna favoritka získala bronz. V ďalšom štarte sa presunula do Mostu na vytrvaleckú trať 2200 metrov a v „trojkovom“ handicape potvrdila istým triumfom predpoklady stávkarov. Ako dcéra víťaza Epsom Derby Sira Percyho sa hnedka lepšie cíti na dlhších dištanciách a hoci júnová účasť v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie rezultovala do šiesteho miesta, tím rodiny Vocáskovcov už mal v hlave jasný plán na zisk karlovarského Oaks. V rámci prípravy si kobyla odskočila do tradičnej pražskej Ceny tříletých klisen počas derby mítingu a hoci dostihy skončili triumfom totálnej outsiderky, v nervóznych dostihoch vybojovala hnedka bronz. Falcon Baby sa zlepšuje každým štartom a tento trend potvrdila aj v Oaks, kde triumfovala o takmer dve dĺžky pred najbližšou súperkou – tréningovou kolegyňou Gold Memory, ktorá má na svojom konte triumf v Jarní cene klisen.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel