Reportáže

Opasanov víťazný návrat do Starého hája ozdobil Turf-gala

Pozitívna energia sa niesla tribúnami bratislavského závodiska, ktoré boli v rámci obmedzených možností aj čiastočne zaplnené. Keď favorizovaný Opasan preťal pomyselnú cieľovú pásku Veľkej ceny Slovenska o nos pred poľským Night Tornadom, radosť domácich patriotov bola o to väčšia. Z piatich medzinárodných dostihov ovládli na Slovensku trénované kone dva, okrem Opasana sa prekvapivo presadila aj Elsa v dámskej Cene Arvy. Dve víťazstvá ukoristili zásluhou Jir Suna a Rex of Thundera Česi, Cena Scottish Rifla sa zásluhou Timemastera sťahuje do Poľska.

O víťazstve rozhodol vo Veľkej cene Slovenska nos

To, čo sa Opasanovi nepodarilo vo Veľkej májovej cene, v ktorej preňho cieľ prišiel príliš skoro, si vynahradil vo Veľkej cene Slovenska (Graded-3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 26 000 €). Znovu sa rozbiehal pomalšie, ako to je uňho zvykom, v rozhodujúcej chvíli však bol bližšie k čelu. V cieľovej rovine už džokej Radek Koplík hľadal ideálny priestor na drvivý útok, ktorý prišiel v pravý čas a rezultoval do tesného triumfu.

37. ročník Veľkej ceny Slovenska sa začal ešte pred samotnými dostihmi incidentom, ktorý stál vo vrchole Turf-gala účasť prekvapivého víťaza prípravnej Veľkej májovej ceny. Killwort sa zranil pri zavádzaní do boxov a desatinovému favoritovi Opasanovi (1,8:1) razom ubudol jeden súper. O čosi menej smoly mala outsiderka O’ffensive (49,6:1), ktorá však po otvorení dvierok zostala na sekundu stáť na mieste a do dostihov vyštartovala s asi päťdĺžkovou stratou. Na opačnom konci sa na čelo prepracovala dvojica zverencov Zdena Koplíka. Portugalský džokej Ricardo Sousa v sedle Edremiho (34,1:1) „nasadil“ vcelku pomalé tempo, ktoré sa veľmi nepáčilo grupovými úspechmi ovenčenému Subway Dancerovi (8,4:1). Džokejka Ingrid Janáčková – Koplíková sa s ním dosť naťahovala, ale nakoniec ho usadila do závesu za Edremiho. Za vedúcou dvojicou cválal  popri bariére navigovaný ďalší tempár Carlo Biraghi (13,3:1), zatiaľ čo Radek Koplík skryl Opasana do závetria uprostred poľa. Líder si počas prvého prebiehania cez cieľ vytvoril približne dĺžkový náskok pred tréningovým kolegom, na začiatku protiľahlej roviny však Subway Dancer mierne zrýchlil a prebral vedenie, na čo hneď zareagoval aj džokej Jaroslav Línek v sedle Carla Biraghiho. Pred vbiehaním do záverečného oblúka si pozíciu zlepšil aj zvonka obiehajúci poľský Night Tornado (3,9:1), popri bariére mal chvíľku nádejný moment aj Saiget (68,2:1). Päťsto metrov pred cieľom sa zdalo, že Subway Dancer mieri za triumfom, dobre vybral zákrutu pred cieľovou rovinou a „mašíroval“ k cieľu. Už po pár cvalových skokoch však bolo jasné, že to stačiť nebude. K útoku totiž napriahali štyria súperi, pričom Night Tornado vyzeral najnádejnejšie. K svojmu povestnému drvivému finišu sa v posledných dvoch stovkách metrov dostal zvonka útočiaci Opasan, rýchlou koncovkou prekvapil aj popri bariére cválajúci Markoni LP (3,4:1). Poľský ryšiak sa nevzdával, Opasan ho zlomky sekundy „tlačil“, až napokon dal hlavu dopredu a o nos zvíťazil. Na bronzový stupienok dosiahol Václavom Janáčkom podporovaný Markoni LP, ktorý o krátku hlavu zdolal Carla Biraghiho. Subway Dancer zaostal na piatom mieste už päť dĺžok, posledná šiesta dotácia zostala zásluhou Palmery (23,7:1) doma.

Momentálne určite najväčšia hviezda domáceho turfu Opasan slávil vo Veľkej cene Slovenska víťazný návrat na hlavnú slovenskú dráhu v bratislavskom Starom háji. Po nečakanej prehre v triali sa teda žrebec vrátil na víťaznú cestu a teraz ho čakajú náročnejšie skúšky na black-type scéne. Jeden a pol roka neporazený reprezentant stajne BORMANN Reného Borovského sa v predmetnej Veľkej májovej cene príliš dlho „šuchtal“ v zadnej časti poľa, a hoci finišoval mohutnými cvalovými skokmi, na komornej petržalskej dráhe to na dlho vedúceho Killworta o nos nestihol. Vlani musel realizačný tím Opasana vymýšľať plán B, keď kvôli kríze slovenských dostihov a s tým súvisiacim neskorším začiatkom sezóny nasmeroval hnedáka za rieku Moravu s cieľom v Českom derby. Hnedák vstupoval do svojej klasickej sezóny v Karlových Varoch, kde na dvoch kilometroch s ľahkosťou dominoval. Aj v hlavnom pražskom derby-triali splnil papierové predpoklady do bodky. Tréner Jozef Chodúr potom pohľadného hnedáka „ukryl“ a udržiaval vo forme, aby sa začiatkom septembra do Velkej Chuchle obaja vrátili a zaútočili na českú modrú stuhu. Hlavný cieľ sezóny sa Opasanovi podarilo splniť do bodky. Česko-slovenské derby-double kvôli blízkosti termínov bolo pre delikátneho žrebca nedosiahnuteľné, namiesto toho sa hnedák predstavil v budapeštianskej Kincsem díj. V najdôležitejších porovnávacích dostihoch maďarskej sezóny sa stretli až piati víťazi derby, ale Opasan nestratil nič zo svojej glorioly a s ľahkosťou zvíťazil.

Kôň roka 2020 Opasan slávil vo Veľkej cene Slovenska víťazný návrat do bratislavského Starého hája. Hnedákov stály jazdec, džokej Radek Koplík, nenechal tentoraz nič na náhodu a domácu hviezdu držal na dohľad vedúcich koní, zaútočil v pravú chvíľu a zvíťazil.

Jir Sun pokračuje v excelentných výkonoch

Plné boxy, ktoré sa zaplnili pred Cenou Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Listed, 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 17 000 €) do posledného miesta, sľubovali bitku až do posledného dychu. Po štarte bola najrýchlejšie na nohách domáca outsiderka Datthirey (65,5:1), ktorú na čele po pár stovkách metrov vystriedal v Taliansku na jar úspešný Ponntos (10,9:1), naopak mierne favorizovaný víťaz príhodne pomenovanej Prípravnej ceny Jir Sun (3,2:1) cválal nikým nerušený v závetrí štvrtý od konca. Na konci záverečného oblúka sa vedúca dvojica odpútala od zvyšku poľa, ale takmer okamžite sa na nich „prilepila“ aj maďarská Vain Hope (5,6:1), ktorá ako dvojročná zvíťazila v troch bratislavských dostihoch za sebou a nemienila svoju kožu predať lacno. Do cieľovej roviny však ako prvá „vplávala“ Datthirey, po bariére sa ju snažil podbehnúť Drish Venture (12,1:1), zľava na ňu útočila Vain Hope. Ani jeden z tejto trojice sa však napokon neradoval z víťazstva. Famóznym zrýchlením totiž „priletel“ Jir Sun, ktorého džokej Martin Laube „pustil“ v poslednej možnej chvíli. O podobný trhák s expresným zrýchlením sa pokúsila aj druhá maďarská kobyla Simply the Best (7,2:1). Hnedka už Jir Suna ohroziť nestihla, na krk vzdialené striebro to stačilo. Bronz o ďalšej trištvrte dĺžky zostal krajanke Vain Hope.

Posledné desiatky metrov najvýznamnejšieho šprintu slovenskej sezóny, Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR. Na stupne víťazov sa po dramatickom súboji zmestili maďarské kobyly bronzová Vain Hope (prvá zľava), strieborná Simply the Best (strieborný dres) a najmä víťazný Jir Sun (úplne vpravo).

Štyri štarty – štyri víťazstvá. To je tohtoročná bilancia víťaza Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Jir Suna. „Ružovú“ kombináciu stajne Lokotrans reprezentujúci zverenec Luboša Urbánka sa po zimnej prestávke ukazuje v čoraz lepšom svetle, pričom vlaňajšie výkony tomuto obratu vôbec nenasvedčovali. Z troch letných štartov na míli v tretej kategórii vyťažil len jedno piate miesto, čo bolo vraj spôsobené problémami s dýchaním. Chladnejšie jarné počasie a najmä skrátenie dištancie rezultovalo po zimnej pauze do suverénneho triumfu v „štvorkovom“ handicape v Starom háji. Aj v mosteckom handicape tretej kategórie na 1200 metrov dlho cválal schovaný uprostred poľa, v cieľovej rovine však predviedol drvivý finiš a napokon predbehol všetkých súperov. V našej analýze pred dostihmi sme upozorňovali, že podobná stíhacia jazda by mohla na komornejšej bratislavskej dráhe nemusela stačiť, realizačný tím sa však vôbec nemusel strachovať, pretože Jir Sun cválal s chuťou a potvrdil, že dodatočná prihláška do Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR nebola márna.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel