Analýzy

Odveta z premiérového mítingu je otvorená

Za normálnych okolností by sme sa v tejto fáze sezóny tešili na vrchol celého roka Slovenské derby. Normálne okolnosti ale v slovenskom turfe nevládnu, a tak je túto nedeľu na programe zatiaľ záverečný míting roka 2020, ktorý svojou dramaturgiou presne zapadá do lenivého prázdninového módu. Vrcholom bude „dvojkový“ handicap, desaťchodové menu dotvoria aj dva prekážkové dostihy.

Matematicky má najlepšie šance Gray Touch

Najlepšie dotovanými dostihmi tretieho tohtoročného mítingu bude Memoriál Karola Firbasa (II. kat., 4-ročné a staršie kone, 1700 metrov, 3 000 €), vypísaný ako handicap. Väčšina štartujúcich sa v aktuálnej sezóne stretla pred tromi týždňami v rovnako „dvojkovom“ Memoriáli Josefa Břečku. Dostihy vodil spočiatku „pulujúci“ Gray Touch pred Lady Mazie a Gentleman Jackom. Vedúca dvojica si pred zatočením do cieľovej roviny vypracovala mierny náskok, zo stredu poľa sa však vynoril niekdajší jarný klasik George Boole, bez problémov zrýchlil a v záverečnej stovke metrov sa odpútal od koní bojujúcich o striebro. Túto bitku napokon vyhral Gray Touch o hlavu pred veteránom Kilwordom a ďalší nos pred Lady Mazie, ktorá však mala k dobru štyri kilogramy. Štvrtý Gentleman Jack už zaostával tri a pol dĺžky.

Ak by sa na dostihy riadili len matematickými prepočtami predošlých foriem, mal by zvíťaziť Gray Touch (Laube). Slávna neistota turfu však častokrát zamieša kartami, kone sú živé tvory a na dráhe sa môže stať čokoľvek, preto sú dostihy také zaujímavé. Napriek tomu však zverenec Jozefa Chodúra bude patriť medzi adeptov na najvyššie méty. Dvojnásobný „dvojkový“ víťaz zo stajne MPL Racing sa do lepšej spoločnosti prepracúva postupnými krokmi zdola, vlaňajšiu sezónu začal ešte na úrovni štvrtej kategórie. Po tesnom druhom mieste sa naopak šťastena v nasledujúcom štarte obrátila na beluša, keď o krk zvíťazil v míľovom handicape tretej kategórie. Prvý výlet do „dvojkovej“ spoločnosti skončil štvrtým miestom, lepší výsledok však išiel skôr na vrub dlhšej vzdialenosti než nedostatku triedy. O rastúcej forme svedčí aj ďalší triumf v „trojkovom“ handicape na míľu, po ktorom valacha realizačný tím poslal o poschodie vyššie. V dobre obsadenom handicape na 1400 metrov podľahol dvojici zverencov Jaroslava Línka Gentleman Jackovi a Doremi Lafu. Trend postupného zlepšovania potvrdil Gray Touch aj v polovici septembra v handicape na 1800 metrov, v ktorom podľahol len suverénnemu Chilli Chocolate a hoci nepotvrdil úlohu desatinového favorita, bronzovú Bethany Belle odkázal do podobne nepreniknuteľnej vzdialenosti. Následné dva októbrové štarty vyústili do dvoch víťazstiev. Aj tentoraz má valach veľkú šancu získať ďalší „zárez“.

O kilo viac ako pravdepodobný favorit bude nosiť veterán Kilword (Palík). Držiteľ titulu Kôň roka 2014 sa po dvojročnej pauze v sezónach 2015 a 2016 a návrate na scénu v nasledujúcich sezónach pohyboval väčšinou na pomedzí prvej a druhej kategórie so striedavými úspechmi. Vlaňajšiu sezónu začal v „dvojke“ na 1400 metrov, v tesnom dobehu získal štvrté miesto za víťazným Gentleman Jackom. Najlepšie umiestnenie – striebro – získal v handicapovej Jarnej míli, to mu však pripadlo až dodatočne po diskvalifikácií pôvodne druhej Bethany Belle. Po šiestom mieste v Zlatom bičíku si Kilword spomenul na svoje najlepšie časy počas vlaňajšieho derby mítingu. Do veľmi dobre obsadenej Bratislavskej míle nastúpil ako najväčší outsider, v dostihoch ale predviedol pekný výkon a hoci na medailu nedosiahol, zo štvrtého miesta mu na víťaza chýbalo iba asi 2 a pol dĺžky. Zverenec Jozefa Lehockého dosiahol na dotáciu ešte koncom septembra v karlovarskej dvojkilometrovej „dvojke“, následne v Jesennom handicape skončil posledný a nevyšiel mu ani výlet do Budapešti. O šanciach deväťročného valacha stajne Strnisko však môžu napovedať formy z tohtoročných štartov. Ako jediný ich stihol rovno tri, prvé dva v pražskej Velkej Chuchli. Najprv v handicape druhej kategórie na 1400 metrov získal pod mamuťou záťažou blízke štvrté miesto (o dve a pol dĺžky za strieborným Wirrwarrom, ktorému ale dával výhodu šiestich kilogramov), pred mesiacom na rovnakej dištancii o poschodie nižšie vybehal bronz. Naposledy predviedol pekný výkon aj v Starom háji, určite bude favoritovi dýchať na krk.

Pred tromi týždňami bola v Memoriáli Josefa Břečku len o nos  za Kilwordom   štvrtá zverenkyňa Mariána Štangela Lady Mazie (Andrésová). Vtedy mala oproti veteránovi výhodu štyroch kilogramov, teraz má k dobru ešte kilo naviac. Iba vlani v lete na Slovensko dovezená kobyla debutovala v strednej Európe na scéne druhej kategórie, v handicape na 1200 metrov získala pod priaznivou hmotnosťou bronz, iba hlavu za „naloženým“ Gentleman Jackom. Len dva týždne nato sa ryška premiérovo ukázala medzi elitou, v šprintérskej Tatranskej cene mala svetlejší moment na začiatku cieľovej roviny, napokon však vycúvala na posledné miesto. Ani pokles ambícií reprezentantke stajne Mishel Style nepomohol k víťazstvám. V októbri sa zúčastnila dvoch handicapov, najprv v „dvojkovom“, ktorý ovládol Gray Touch, a na konci sezóny o kategóriu nižšie na 1800 metrov, kde skončila štvrtá, štyri dĺžky za víťazným Skifom. Po zime sa Lady Mazie ukázala v lepšom svetle. Pred mesiacom sa v pražskej Velkej Chuchli predstavila v handicape tretej kategórie na 1400 metrov, od víťazky ju z tretieho miesta delila len jedna dĺžka a porazila početnú zostavu domácich míliarov. Následnou „zemiakovou“ medailou v Starom háji potvrdila vzostup formy, v nedeľu to ale zasa asi bude stačiť len na nižšie umiestnenie.

Tréner Jaroslav Línek posiela na štart hneď trojicu svojich zverencov. Sám sa posadí do sedla Gentleman Jacka (Línek), ktorý v Memoriáli Josefa Břečku bral poslednú dotáciu za piate miesto. Populárny beluš zo stajne 7 Horse vlani z deviatich dostihov hneď tri premenil na víťazstvo, tento rok sa mu zatiaľ až tak nedarí. Vlastný odchovanec rodiny Křížkovcov sa najlepšie cíti na tratiach do míle, pred dvomi rokmi však dokázal zvíťaziť aj na dvoch kilometroch, ešte vlani sa na mítingu Turf-gala naplno presadil aj na predĺženej míli, na ktorej sa pobeží aj nedeľný vrchol. Handicapovo najlepší výkon podal vlani Gentleman Jack v polovici augusta v „dvojkovom“ handicape na 1400 metrov, ktorý ovládol aj napriek vysokej nesenej hmotnosti výborným záverom a na jeho štíte zostal Doremi Lafu aj Gray Touch. Aj v nedeľu bude nosiť valach najvyššiu váhu, ale že sa s tým vie popasovať, ukázal už neraz. Za zmienku okrem už spomínaných výsledkov určite stojí bronz z Tatranskej ceny, štvrté miesto v Zlatom bičíku a piate v Bratislavskej míli. Beluš vstúpil do aktuálnej sezóny v severočeskom Moste, v „dvojkovom“ handicape na 1200 metrov srdnato bojoval so súpermi aj s vysokou váhou a napokon získal súčasné tretie miesto. Ak Gentleman Jack prestojí dlhšiu vzdialenosť, zaútočí na medaily.

Aj šesťročný valach Doremi Lafu (Vyhnálek) zo stajne HONOR Racing začal aktuálnu sezónu u našich západných susedov. V karlovarskej míľovej „dvojke“ cválal v strede poľa, v cieľovej rovine zrýchlil, ale v cieli to stačilo len na štvrté miesto. Pred tromi týždňami v Starom háji už toľko šťastia nemal a skončil siedmy. Vlani však dokázal aj zvíťaziť, hoci išlo o handicap tretej kategórie v Topoľčiankach na 1780 metrov, a to napriek naozaj výnimočne vysokej záťaži 65,5 kilogramu. Pri následnom výlete do Budapešti skončil piaty v šprintérskej „jednotke“ a počas letných prázdnin sa blysol v druhej kategórií, kde podľahol len tréningovému kolegovi Gentleman Jackovi. Odvtedy mu vždy čosi chýbalo, do konca sezóny pozbieral dve šieste a jedno piate miesto, a v nedeľu by mal patriť do stredu poľa.

Slovenský chov bude reprezentovať aj štvorročný Skif (Havelková) zo stajne Dr. Tardík, ktorého vlani pripravovala Zuzana Kubovičová, v zime sa však presťahoval do Lakšárskej Novej Vsi do centrály Línek Racing. Dvojnásobný víťaz z minuloročnej sezóny sa v tej aktuálnej predstavil v „trojkovom“ handicape na dva kilometre, ale neuniesol najvyššiu váhu v poli a skončil ôsmy hlboko v poli porazených. V nedeľu ponesie najnižšiu váhu 54 kilogramov zosobnených do úspešnej českej džokejky Martiny Havelkovej. Tmavohnedý valach začal vlaňajšiu sezónu s klasickými ambíciami, po šiestom mieste v prípravnej Cene trojročných žrebcov skončil v samotnej jarnej klasike posledný. Ústup do nižších kategórií mu prospel, spočiatku zbieral nižšie umiestnenia, v septembrovom „štvorkovom“ handicape na 1800 metrov ale napriek vysokej záťaži zosmiešnil súperov o 11 a viac dĺžok. Na sklonku minuloročnej sezóny ovládol handicap aj o poschodie vyššie, na jeho štíte zostala aj štvrtá Lady Mazie. Kombinácia nízkej nesenej hmotnosti a skúsenej jazdkyne môže rezultovať aj do medaily.

Viac zverencov bude mať v dostihoch aj tréner Tibor Tomek. Rodinnú stajňu KT Obal bude reprezentovať Cody (Šafář), ktorý svoj najlepší životný výkon aj výsledok dosiahol v minuloročnom rakúskom derby, keď mu k modrej stuhe chýbalo pol dĺžky. Biely valach naznačil klasické ambície už počas prvej dostihovej nedele, prvý trial na jarnú klasiku vyhral po tuhom boji o krk. Hoci sa v klasickej Veľkej jarnej cene zlepšil, stačilo to len na piate miesto. Rovnaké umiestnenie si zopakoval v Starohájskom kritériu počas Turf-gala, do derby ale nezamieril a jeho realizačný tím radšej dal prednosť o týždeň neskôr konanej „dvojke“ na neveľmi vyťažovanej vzdialenosti 1900 metrov. Hoci do dostihov nastupoval ako veľmi mierny favorit, napokon skončil posledný. O to príjemnejšie prekvapenie pripravil beluš v rakúskom Ebreichsdorfe. Späť do svojich koľají sa Cody dostal vo Veľkej októbrovej cene na dva kilometre, v ktorej medzi elitou strednotratiarov skončil siedmy. Na životný výkon zrejme môže už len spomínať, preto teraz bude patriť do horšej polovice.

Na čerstvý triumf bude chcieť nadviazať Bethany Belle (Havlík), ktorá od aktuálnej sezóny reprezentuje stajňu HWS Tellus Equinus a pred tromi týždňami poľahky ovládla míľovú „štvorku“. Ex-seničanka nezačala vlaňajšiu sezónu najlepšie, hoci na dráhe sa to tak nezdalo. V handicapovej Jarnej míli skončila druhá, dodatočne ju však kvôli dopingovému nálezu diskvalifikovali. Medzitým však stihla bez úspechu absolvovať Zlatý bičík aj kobylám vyhradenú Cenu Pat’s Music počas derby mítingu. Predstavenie na domácej senickej dráhe a reštart v piatej kategórií vyústil do zadržaného triumfu o 13 dĺžok. Návrat do lepšej spoločnosti v Starom háji skončil bronzom v „dvojkovom“ handicape za Gray Touch. Ani piate miesto približne šesť dĺžok od víťaznej Zoriany v Cene Whisky nebolo na zahodenie. V porovnaní s tréningovým kolegom Codym má pri vyrovnaných hmotnostiach určite viac šancí.

Skúsenosťami z nemeckých aj maďarských dráh vyzbrojený Wirrwarr (Drozda) je reprezentantom sympatického tímu okolo trénera Marcela Mihalíka. Svetobežník vlani absolvoval až jedenásť dostihov a v troch z nich dokázal zvíťaziť. Chronologicky išlo o „dvojku“ na 1500 metrov v nemeckých Drážďanoch, budapeštiansky handicap prvej kategórie na 1400 metrov a hneď dva týždne nato rovnako proponované dostihy znovu v maďarskej metropole. Siedmy z Veľkej jarnej ceny skúšal na jeseň šťastie aj v Dortmunde (šiesty) a napokon aj doma (siedmy na míli desať dĺžok od víťazného Gray Toucha). Trend z vlaňajška potvrdil ryšavý valach aj v aktuálnej sezóne. Využil úplne prvú možnosť v pražskej Velkej Chuchli a v „dvojkovom“ handicape na 1400 metrov ho od triumfu delil len hlava (Kilword bol síce štvrtý, Wirrwarrovi ale dával výhodu šiestich kilogramov). V ďalšom štarte Mihalíkovci „zarúbali“ poriadne vysoko, v excelentne obsadenom Memoriáli Jaroslava Maška nestačil na viac ako dvanáste miesto. Pred dvomi týždňami priviedli túlavé topánky valacha do nemeckého Lipska, na míli tretej kategórie skončil piaty. Wirrwarr podáva najlepšie výkony v zahraničí v kratších dostihoch a tu bude rád aj za nižšiu dotáciu.

Pred dvomi týždňami zavítala do Starého hája ekipa zo Slovinska, tentoraz sa na štarte objaví ryška Amfi (Demo) z chorvátskej stajne Diany Gariffuliny. Ešte v roku 2018 sa ako zverenkyňa maďarského trénera Sándora Ribárszkeho rozlúčila triumfom v nevýznamných dostihoch piatej kategórie a následne prešla do tréningu Davora Svalinu. Ten ju vlani do dunajskej metropole poslal dvakrát. V oboch prípadoch išlo o míľové handicapy na syntetickom povrchu a v júni ho Amfi pretavila do „štvorkového“ víťazstva po boji. Júlový výlet na dostihy tretej kategórie už taký úspešný nebol, ryška po aktívnom výkone, keď cválala blízko čela okolo tretieho miesta, v závere zoslabla a skončila bez dotácie šiesta. Koncom septembra sa Amfi predstavila na tradičnom mítingu na domácej dráhe v dalmátskom mestečku Snij a zvíťazila vo vrchole mítingu na 1600 metrov, o „sile“ chorvátskeho turfu však svedčí fakt, že na štarte boli iba štyri kone. Ešte menej súperov musela ryška poraziť v októbrovom Záhrebe, v dostihoch na dva kilometre napriek najvyššej nesenej váhe suverénne kraľovala. Amfi dokonale spĺňa porekadlo o jednookom medzi slepými, v tunajšej konkurencii by ale bodovať nemala.

Náš tip: Gray Touch – Kilword – Skif

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel