Reportáže

Nabitý míting ponúkol dva trialy na jarné klasiky

Hoci o ďalšom osude slovenskej sezóny stále nie je jasno a zatiaľ posledný naplánovaný míting sa v bratislavskom Starom háji odohrá podľa plánu o dva týždne 12. júla, nedeľný druhý tohtoročný míting ponúkol stále veľmi obmedzenému počtu divákov atraktívne predstavenie. Medzi ťaháky patrili dva „jednotkové“ trialy na jarné klasické dostihy, v rámcovom programe sme ale mohli sledovať porážku hviezdnej Zoriany od bulharskej Sigrid Nansen, či víťazný návrat prútenkára roka 2019 Mediciho.

Medzi žrebcami sa presadil rakúsky Hadewin

O osude Ceny trojročných žrebcov (I. kat., 3-ročné žrebce, 1700 metrov, 4 500 €) sa aspoň čiastočne rozhodlo už pred jej štartom. Najprv sa v dostihoch ešte pred klasickým trialom po páde zranil džokej Piotr Krowicki, ktorý mal byť v sedle Hadewina. V momente štartu sa odohral incident, ktorý pripomenul niekdajšie občasné problémy senickej Zoriany. Belkin stajňový kolega Lotos „zaštrajkoval“ v boxoch a do dostihov neodštartoval. Chvíľu po štarte sa na čelo dostal tempárskym prejavom známy bulharský Darling, ktorého chvíľu stíhal Planteur’s Whiskey, v prvom oblúku sa ale dopredu „predral“ jediný domáci odchovanec v dostihoch Tristan a džokejka Pavlína Filipová ho posadila na druhé miesto za lídra. Na začiatku protiľahlej roviny sa zverenec Zuzany Kubovičovej dostal takmer na úroveň Darlinga, turecký jazdec Nurhay Hamil Zyulkyul v sedle bulharského hnedáka však popohnal Darlinga tak, aby si udržiavali menší náskok. Pri vbiehaní do cieľovej roviny sa na úroveň vedúceho žrebca, ktorý pod tlakom mierne bočil doľava, dostal po bariére cválajúci Planteur’s Whiskey. Dvesto metrov pred cieľom sa zdalo, že táto dvojica si to rozdá o víťazstvo, to sa však už zvonka bližšie k tribúnam k záverečnému útoku rozbiehal Tristan a najmä väčšinu dostihov na konci poľa cválajúci Hadewin s náhradným jazdcom Michalom Demom. Rakúsky žrebec predviedol v záverečných stovkách metrov ukážkové zrýchlenie a v cieli mal nakoniec poldĺžkový náskok pred Tristanom, na aktívneho Darlinga zostal bronz.

Ryšiak Hadewin zo stajne Zuchthof Favianis sa do bratislavského Starého hája vrátil po októbrovom debute a bol to návrat víťazný. Vlani sa ešte v opatere Tamary Richter predviedol v dostihoch štvrtej kategórie na 1200 metrov. Po aktívnom priebehu, keď cválal v tesnom závese za neskoršou víťazkou Reginou Miou, ho tesne pred cieľom predbehli ešte dvaja súperi, štvrté miesto ale povzbudilo realizačný tím na výlet do Budapešti. Koncom novembra sa Hadewin predstavil na umelom povrchu v „jednotkovej“ Ürményi díj – maďarskej obdobe našej Odvetnej ceny na 1800 metrov – a získal bronz. Počas zimnej prestávky sa ryšiak presťahoval do centrály trénera Markusa Geislera, ktorý využil pôvodne nízky počet prihlásených a Hadewina dodatočne dohlásil do Ceny trojročných žrebcov. A ako sa v nedeľu ukázalo, dobre urobil.

Queen Opera začala tam, kde vlani skončila

Prerod juniorských šampiónov na premiantov klasického ročníka býva častokrát krokolomný a v mnohých prípadoch sa ani celkom nepodarí. Povedať, že v prípade vlaňajšej zimnej kráľovnej Queen Opery sa to podarilo na výbornú, je zatiaľ predčasné, svojím ľahkým triumfom v Cene trojročných kobýl (I. kat., 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 4 500 €) však minimálne naznačila, že je na dobrej ceste. A keďže slovenská Jarná cena kobýl je v nedohľadne a česká aj maďarská obdoba už bola odbehnutá, nateraz to bola posledná možnosť predviesť svoju aktuálnu formu. Po štarte sa situácia v desaťhlavom poli chvíľu utriasala, napokon sa na čelo dostala tempárskym prejavom známa Queen Opera, za ktorú sa vyviezla najprv slovinská Texas Girl, na začiatku protiľahlej roviny ju vystriedala bulharská Ocasio Cortez. Džokejka Pavlína Filipová udržiavala zimnú kráľovnú na čele s približne dĺžkovým náskokom, za ňou sa však situácia menila a na začiatku záverečného oblúka sa na druhé miesto dostala popri bariére cválajúca Datthirey. Tieto dve domáce kobyly sa v oblúku začali svojim súperkám vzďaľovať a už-už sa zdalo, že sa pobijú o zlato. Queen Opera však nepripustila drámu, prepla na vyšší rýchlostný stupeň a poľahky zvíťazila. Datthirey napokon stratila aj striebro, o ktoré ju pripravila silno finišujúca zverenkyňa Marcela Mihalíka Eyes On You. Na rozdiel od „pánskeho“ trialu ostali teda všetky medaily doma, Queen Opera dokonca cválala približne o sekundu rýchlejšie ako Hadewin.

Reprezentantka zeleno-oranžovej kombinácie stajne Vimar-Dvorníky Queen Opera je vlastnou odchovankyňou majiteľa Pavla Vigaša a nositeľkou povedomého pôvodu. Otec Jukebox Jury je v našich končinách známy predovšetkým ako otec dvojnásobnej držiteľky titulu Kôň roka Zoriany, mama Quissisana bola elitnou míliarkou. Majiteľ zveril ryšku s výraznou lysinou do opatery Zuzany Kubovičovej, ktorá prvýkrát poslal Queen Operu do dostihov už pred rokom. Na kilometri „štvorkového maiden“ sa medzi ranými koňmi len zoznámila a skončila posledná. Oveľa lepší a zrelší výkon podala v polovici septembra v „maiden“ na 1400 metrov, kde aktívnym prístupom a najmä blízkym druhým miestom prekvapila asi nielen stávkarov. O tom, že tento výkon nebol náhodný, presvedčila v poslednom vlaňajšom štarte rovno vo vrcholnej Cene zimnej kráľovnej. S tempárskou taktikou uspela aj druhýkrát, postupne „postrácala“ všetky súperky, odolala aj náporu desatinovej favoritky Barthesy a víťazstvom napodobnila desať rokov starý triumf svojej mamy Quissisany.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel