Analýzy

„Jarná“ klasika prilákala desiatku koní

Po niekoľkých týždňoch neistoty o ďalšom vývoji slovenskej sezóny a presne päťtýždňovej prestávke sa otvoria brány bratislavského Starého hája. Vrcholom štvrtého tohtoročného mítingu bude dvojica „Jarných“ klasických dostihov. V medzičase sa niektoré slovenské kone predstavili v zahraničí, z najväčších úspechov treba pripomenúť víťazstvo senickej Zoriany vo významnej maďarskej Milleniumi díj a tiež triumf Opasana v jednom z najväčších trialov pred Českým derby, ktorým sa zverenec Jozefa Chodúra pasoval do role favorita pražskej modrej stuhy.

Favoritom zrejme bude diskvalifikovaný víťaz trialu

Vráťme sa však na centrálnu domácu dráhu, ktorá bude v nedeľu hostiť dva klasické dostihy. V našej analýze sa budeme venovať prvej časti takzvanej Trojkoruny Veľkej jarnej cene (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 8 000 €), hoci je veľmi otázne, či sa tento rok dočkáme jej ďalších dvoch súčastí – Slovenské derby ani St. Leger zatiaľ neboli vypísané a správy z organizujúceho Závodiska nie sú veľmi pozitívne. V prvom termíne sa do Veľkej jarnej ceny prihlásila len šestica koní, do štartovacích boxov sa však napokon postaví desať kobýl a žrebcov zo štyroch krajín. Rovnú polovicu účastníkov dodajú české stajne, tri kone budú reprezentovať domácich majiteľov, zvyšok obstarajú rakúsky Hadewin a bulharský Darling, obaja zhodne so skúsenosťami so starohájskym oválom.

Rakúsky Hadewin (Lukášek) síce na dráhe zvíťazil v prípravnej Cene trojročných žrebcov, napokon však bol kvôli dopingovému nálezu diskvalifikovaný. V jeho krvi totiž odhalili prítomnosť zakázanej látky triamcinolón acetonid, ktorý je súčasťou lieku, ktorý bol Hadewinovi podaný začiatkom júna a v čase dostihov už mal byť z ryšiakovho tela vylúčený. Nebol, a tak nasledovala diskvalifikácia. To však nič nemení na fakte, že reprezentant stajne Zuchthof Favianis predviedol v triali ukážkové zrýchlenie a z konca poľa sa dostal na čelo, pričom v cieli mal na druhého (a teraz absentujúceho) Tristana poldĺžkový náskok. Z nedeľných súperov za ním zostali spočiatku aktívny a v cieli tretí Darling, a piaty Ziggy Ready. Hadewin debutoval vlani v októbri, keď sa ešte v opatere Tamary Richter predviedol v bratislavskej „štvorke“ na 1200 metrov. Po aktívnom priebehu stratil tesne pred cieľom pozíciu, konečné štvrté miesto ale povzbudilo realizačný tím na výlet do Budapešti. Koncom novembra sa Hadewin predstavil na umelom povrchu v „jednotkovej“ Ürményi díj – maďarskej obdobe našej Odvetnej ceny na 1800 metrov – a získal bronz. Počas zimnej prestávky sa ryšiak presťahoval do centrály trénera Markusa Geislera, ktorý ho po Cene trojročných žrebcov poslal v polovici júla do maďarského derby-trialu. V dvojkilometrovej Alagi díj cválal za vytrvalého dažďa okolo tretieho miesta, v cieľovej rovine zaútočil, chvíľu viedol, a v súboji s napokon o krátky krk víťazným Arktiszom ťahal za kratší koniec. Hadewinovi by asi metre naviac neuškodili, už v triali ale ukázal, že dokáže bodovať aj na predĺženej míli.

Takmer výhradne v Bratislave štartujúci bulharský Darling (Zyulkyul) je pravým bratom v Anglicku behajúceho prekážkara, pričom debutoval v menších dostihoch doma v Bulharsku, kde získal jedno víťazstvo a jedno druhé miesto. S Turkom Nurhayom Hamilom Zyulkyulom v sedle sa v Bratislave objavil prvýkrát takmer na deň presne pred rokom a v dostihoch druhej kategórie na 1400 metrov získal tretie miesto. Rovnaké umiestnenie si zopakoval aj vo vrcholnej Karpatskej cene, do ktorej zverenec aj reprezentant trénera Leventa Nezirova nastupoval ako prekvapivý mierny favorit. Po pár stovkách metrov sa usadil na čele, zaviedol kone do cieľovej roviny a dlho to vyzeralo, že obháji svoju rolu, napokon ho ale prešpurtovali dvaja súperi. Po zimnej aj jarnej prestávke si tohtoročný účet otvoril v Cene trojročných žrebcov a po aktívnom priebehu získal na dráhe bronz, po diskvalifikácií pôvodne víťazného Hadewina dokonca striebro.

Zuzana Kubovičová posiela do dostihov dvojicu svojich zverencov. Lotos (Florian) je nádejou stajne PD Senica, hoci jeho doterajšie výsledky a mierne nervná povaha ho posúvajú skôr do druhého sledu. Hnedák debutoval na domovskej dráhe v Senici a v kilometrovej „trojke“ zaplatil nováčikovskú daň a skončil posledný piaty. O poznanie lepší výkon podal Lotos začiatkom októbra v „štvorkových maiden“ na míľu. V dostihoch cválal v predných koňoch, v záverečnom oblúku sa dostal na čelo a napriek útoku zo zadu útočiacich koní si udržal prvé miesto, piaty vtedy skončil tréningový kolega Ziggy Ready. V týchto dostihoch zostal na Lotosovom štíte aj Opasan, momentálne mierny favorit Českého derby. K odvete so zverencom Jozefa Chodúra prišlo už v príhodne pomenovanej Odvetnej cene na sklonku vlaňajšej sezóny. V tradičných dostihoch pre vytrvalejších juniorov sa po štarte sa nechcelo nikomu vodiť, na čelo sa napokon dostal Lotos a väčšinu aj odvodil, v cieľovej rovine ho však prešpurtovali traja súperi a hnedák získal len štvrté miesto. Lotos mal vstúpiť do aktuálnej sezóny v Cene trojročných žrebcov, v momente štartu sa ale vzopäl v boxoch a do dostihov neodštartoval. Pred mesiacom sa hnedák predsa len do dostihov dostal, v míľovom „štvorkovom“ handicape cválal na chvoste a v cieľovej rovine porazil len slabnúcich súperov. V tejto konkurencii bude patriť medzi outsiderov.

Už tri tohtoročné štarty má na svojom konte druhý zverenec Zuzany Kubovičovej Ziggy Ready (Palík), pričom do sezóny vstúpil hneď na prvom mítingu slovenskej sezóny 2020. Reprezentant zeleno-oranžovej kombinácie stajne Vimar-Dvorníky sa vlani len zoznamoval s dostihovým ruchom, debutoval blízkym piatym miestom za víťazným Lotosom, v Odvetnej cene docválal šiesty. Oveľa vyzretejší výkon predviedol Ziggy Ready koncom júna v „maiden“ štvrtej kategórie na dažďom podmáčanej predĺženej míli. Umne odjazdený džokejom Piotrom Krowickim nenabehal ani o meter navyše, v cieľovej rovine popri bariére prešpurtoval väčšinu súperov, napokon však získal „len“ striebro. Po týždni regenerácie sa o tri kategórie vyššie v Cene trojročných žrebcov nedostal cez piate miesto. Trénerka Zuzana Kubovičová poslala hnedáka aj do budapeštianskeho derby-trialu Alagi díj, kde väčšinou cválal v závetrí v zadnej časti poľa, napokon však vycúval až na posledné miesto a v slovenskej jarnej klasike sa zameria na zisk aspoň najnižšej dotácie.

Poslednou zástupkyňou domácich stajní je dodatočne dohlásená a najmenej skúsená účastníčka Morning Princess (Liška). Zverenkyňa Jaroslava „Čika“ Brečku zo stajne DS Millenium debutovala len pred mesiacom v dvojkilometrových „maiden“, spočiatku sa zoznamovala, cválala na konci poľa, v cieľovej rovine predsa len zrýchlila a hoci porazila len slabnúce kone, stačilo to na ôsme miesto. Skrátenie dištancie potenciálnej prekážkarke neprospeje a hnedka zrejme nastúpi na štart s najvyšším kurzom.

Naopak najvyššie ambície bude mať klasická víťazka Eternity (Laube), jedna z dvoch reprezentantov   ružovej kombinácie  stajne Lokotrans na štarte. Ryška z tréningu Luboša Urbánka žiarila už vlani a zaradila sa do užšej špičky dvojročných koní. Pri bratislavskom debute takmer presne pred rokom sa síce v „dvojke“ na 1400 metrov len zoznámila, keď skončila predposledná siedma, už v polovici septembra ale na tej istej dráhe triumfovala v dobre dotovanej Veľkej cene BBAG Baden-Baden. V dostihoch pre kone, ktoré prešli dražobným ringom na aukcii v nemeckom kúpeľnom meste (Eternity stála 11 000 €), bola kobyla veľmi aktívna, v záverečnom oblúku sa chvíľu zdalo, že už nevyhrá, ale zabojovala a dotiahla dostihy do víťazného konca. Príslušnosť k užšej špičke minuloročných juniorov potvrdila Eternity v najlepšie dotovaných českých dostihoch pre dvojročné kone. V pražskom Gerschovom memoriáli síce nemala žiadny nárok na víťazného Rata (medzičasom víťaza českej Velkej jarní ceny), bronzom pred štvrtým Torrerom potešila svoj realizačný tím. Do svojej najdôležitejšej sezóny vstúpila ryška v Memoriáli Rudolfa Deyla a v triale jarnej dámskej klasiky nestačila len na víťazku. V samotnej Jarní cene klisen svojou obľúbenou tempárskou taktikou s nemeckým jazdeckým šampiónom Bauyrzhanom Murzabayevom v sedle nedala šancu výkvetu českých kobýl a zvíťazila bez ťažkostí. Netradičný kalendár tohtoročnej sezóny a reálna šanca na jarné klasické double podporila myšlienku, že sa Eternity postaví na štart aj Velké jarní ceny. Po tradične aktívnom priebehu, pri ktorom jej sekundoval aj stajňový kolega Magic Baron, sa chvíľu v cieľovej rovine schyľovalo k prekvapeniu, domáca klasická hviezda Rate však nedal ryške šancu na double, napokon jej ušlo aj striebro zásluhou čerstvej víťazky českých Oaks Zariyannky. Jeden a pol mesačná prestávka určite Eternity prospela a teraz mieri za ďalším triumfom.

V porovnaní so svojou stajňovou kolegyňou musia byť výkony Magic Barona (Koplík) pre realitačný tím sklamaním. Najdrahší kôň, ktorý vlani putoval do českého tréningu priamo z dražby („koštujúci“ 90 000 €) je stále nezvíťazivší a len nedávno sťahoval z centrály Luboša Urbánka k trénerovi Zdenovi Koplíkovi. Čierny hnedák podstúpil dostihový krst ohňom na míli v Mníchove a bronzom príjemne prekvapil, hoci ho od víťaza delilo dlhých deväť dĺžok. Najlepší výkon aj výsledok dosiahol v Karpatskej cene, v ktorej napriek nepriaznivému priebehu predviedol raketový záver, ktorý stačil na blízke striebro. Do posledného juniorského štartu v Pražskom zimnom favoritovi na 1800 metrov nastupoval ako mierny favorit, siedmym miestom však sklamal nielen stávkarov. Po zimnej prestávke začal tohtoročný účet v karlovarskej míli tretej kategórie, kde v cieľovej rovine predviedol sľubný moment, napokon však skončil tretí. Relatívne blízko Ratovi bol v pražskom Memoriáli profesora Václava Michala, z ktorého si Magic Baron odniesol štvrté miesto, v klasickej Velkej jarní ale len „nosil vodu“ pre stajňovú kolegyňu Eternity a dokončil jedenásty. Ani výlet do Mníchova pred tromi týždňami nerezultoval do zlepšenia, na vytrvaleckej trati 2200 metrov nemal príliš veľa svetlých chvíľ. Presun k inému trénerovi mu možno pomôže, Magic Baron však bude aj tak patriť do stredu poľa.

Počas zimnej prestávky sa z rodného Írska sťahoval do tréningovej centrály Františka Holčáka Troop Commander (Šmida). V domovine získal zo šiestich štartov jedno víťazstvo v handicape na predĺženej míli v Killarney, striebro v míľovom handicape v Listoweli a na Moravu sa sťahoval s ratingom 81 libier. Hnedáka privátne zo stajne Kevina Prendergasta kúpila stajňa Meridian, ktorá mimochodom aj sponzoruje tohtoročnú Veľkú jarnú cenu. Valašský „mág“, ktorý vlani pripravil víťaza Trojkoruny Arcturusa, poslal Troop Commandera rovno do pražskej Velkej jarní ceny. Hnedák cválal v zadnej časti početného poľa, džokej Zdeno Šmida mu našiel voľnú cestu popri bariére, ale v stredoeurópskom debute jeho finiš stačil len na šieste miesto. Dostihy v nohách a o 100 metrov dlhšia trať bude „veliteľovi“ vyhovovať a je možné, že dosiahne na jednu z medailí.

Tréner Arslangirej Šavujev posiela do dostihov Torrera (Zatloukal) z vlastného chovu aj majetku vplyvného ruského majiteľa Valentina Buchtorajova. Hnedák debutoval v karlovarskej „trojke“, siedmym miestom sa však len zoznámil s budúcimi úlohami. Pred rokom sa na rovnakej dráhe v západočeskom kúpeľnom meste zúčastnil „jednotkovej“ Ceny Masisa a hoci od víťaznej Barthesy ho delilo viac ako päť dĺžok, bronz sa počítal. Ani skok o dve kategórie nižšie nestačil Torrerovi k víťazstvu a to už blikala v hlave populárneho „Jurija“ červená kontrolka. Hnedáka napriek tomu poslal do Gerschovho memoriálu, v ktorom Torrero viedol až na dištanciu, tam ho prešpurtoval Rate a do cieľa ešte ďalšie dve kobyly, medzi nimi aj Eternity. Po zime vstúpil do sezóny až koncom júna v handicape druhej kategórie na 2200 metrov, ale napriek aktívnemu priebehu napokon vycúval na posledné miesto. Ani v druhom tohtoročnom štarte – dvojkilometrovej Cene mesta Karlovy Vary – nedokázal poraziť žiadneho súpera a pochybujeme, že návrat medzi rovesníkov a na kratšiu trať mu nejako výrazne pomôže.

Na úrovni tretej kategórie sa doteraz pohyboval reprezentant českej pobočky slovenskej stajne MPL Racing Fly Amico (Línek). Vytrvaleckým dojmom pôsobiaci hnedák sa na takto krátku trať (1700 metrov) vracia po desiatich mesiacoch. Vlani ako dvojročný získal dve umiestnenia za tretie a piate miesto v menších dostihoch v Bratislave a Slušoviciach. Do aktuálnej sezóny vstúpil na prvom mítingu v Moste, v „trojke“ na 2200 metrov docválal siedmy. Presun do Prahy a o úroveň nižšie rezultoval do blízkeho striebra za neskoršou víťazkou Ceny tříletých klisen a treťou z Oaks Faliraki, toto výkonnostné vzopätie následne potvrdil aj na derby-dištancii. Pred tromi týždňami sa Fly Amico predstavil v Karlových Varoch, v „dvojke“ predviedol pohľadný finiš, ktorý však proti starším súperom stačil len na štvrté miesto. V tejto konkurencii a na takto krátkej trati bude vďačný aj za nižšiu dotáciu.

Náš tip: Eternity – Hadewin – Troop Commander

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel