Reportáže

Obe jarné klasiky sa sťahujú za rieku Moravu

Dominancia, s akou ovládli oba jarné klasické dostihy ich víťazi, dáva tušiť, že ešte majú rezervy a je dobré si ich mená zapamätať. Petarda vo Veľkej jarnej cena aj Syrenka v Jarnej cene kobýl zvíťazili so štvordĺžkovým náskokom a potvrdili predštartovné predpoklady. Sobotný míting však priniesol aj infarktový záver Veľkej májovej ceny a prvú porážku Koňa roka Opasana po roku a pol, či víťazstvo iného zverenca Jozefa Chodúra Gray Touch v Jarnej míli.

Petarda potvrdil triumf z trialu

Podobne ako v prípravnej Cene trojročných koní, aj v samotnej klasickej Veľkej jarnej cene (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 20 000 €) sa na čelo hneď po štarte predral senický Archeus (Budovič), za ktorého sa „zavesil“ oproti trialu jazdecky posilnený Adriano (Lukášek). Dvojica si razom vytvorila niekoľkodĺžkový náskok, druhý sled viedol favorizovaný Petarda (Verner). Na protiľahlej rovine sa chvíľami zdalo, že Archeus a Adriano si robia dostihy pre seba, senický hnedák si udržiaval od Adriana odstup asi dvoch dĺžok, tretí Petarda už zaostával výraznejšie. Podobná taktika v sobotu pomohla k víťazstvám viacerým koňom, za všetkých spomeňme najmä prekvapivého víťaza Veľkej májovej ceny Killworta. V záverečnom oblúku však už lídri začali pomaly strácať dych. Do cieľovej roviny už zatočil ako prvý Adriano, Archeus sa začal rýchlo prepadať a jeho miesto naopak zaujal zrýchľujúci Petarda. Dvesto metrov pred cieľom sa favorit dostal na čelo a triumf v klasike si už nenechal vziať. Adriano napokon stratil aj striebro, z druhého miesta ho o krk vytlačila brilantne odjazdená Besiberri, ktorej výrazne pomohol vo veľkej pohode jazdiaci džokej Václav Janáček.

V druhom štarte za sebou víťazný Petarda sa do konského impéria vplyvného majiteľa Jiřího Charváta sťahoval z dražby ročných koní spoločnosti Tattersalls Ireland za 28 000 € a ten ho umiestnil do svojej dvornej tréningovej centrály Dvorce pri severomoravskom Bruntáli, ktorú vedie Pavel Tůma. Hnedák vlani ako dvojročný nevybehol a debutoval koncom januára v talianskej Pise. Napriek istej „neohrabanosti“ a defenzívnej taktike sa dokázal umiestniť na štvrtom mieste, keď v cieľovej rovine ukázal sľubný „ťah na bránku“. Podobnou taktikou zvíťazil rodák z Írska aj pred mesiacom v Cene trojročných koní, keď najprv cválal skrytý v hĺbke poľa, v cieľovej rovine ho džokej Jan Verner rozhýbal, Petarda zvyšoval obrátky, sto metrov pred cieľom prebral vedenie a už ho nikto neohrozil. Vo Veľkej jarnej cene sa hnedák ukázal dokonca v ešte lepšom svetle a s výhľadom na budúce, dôležitejšie, úlohy predviedol sľubný potenciál.

Aj medzi kobylami sa darilo favoritke

Ani Jarná cena kobýl (Listed, 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 20 000 €) nepriniesla žiadne prekvapenie. Najrýchlejšie sa po štarte zorientoval džokej Jan Verner v sedle zverenkyne Zuzany Kubovičovej Immortality, ktorý si s ryškou razom vypracoval dvojdĺžkový náskok pred na bariére „usadenou“ favoritkou Syrenkou (Janáček), ktorej sekundovala Orleans Lady (Šafář). Na konci protiľahlej roviny sa k Immortality súperky priblížili, Václav Janáček nechal Syrenku na chvíľu vydýchnuť, a tak sa k líderke posunula Orleans Lady. Dlho tam však nevydržala a začala mierne strácať, zatiaľ čo opačným smerom vyrazila do útoku Syrenka, približne 300 metrov pred cieľom prebrala vedenie a naďalej sa svojim súperkám vzďaľovala. Vlastná odchovankyňa rodiny Rihtarićovcov Immortality nakoniec úplne zoslabla a skončila piata, dcére šprintérov už predĺžená míľa odbehnutá v poctivom tempe bola pridlhá. Po neohrozené striebro si napokon dobehla dobre finišujúca zverenkyňa Jaroslava Línka Emirate’s Flight, ktorá v triali proti žrebcom nemala žiadnu šancu, ale v Jarnej cene kobýl nenašla okrem Syrenky lepšiu protivníčku. Dlhých päť dĺžok vzdialený bronz si v tesnom súboji štyroch kobýl vybojovala dodatočne dohlásená Thamna (Lukášek). Jedna z dvoch reprezentantiek stajne PURITO trénujúceho majiteľa Miroslava Malíka (druhým je Killwort) tak zavŕšila deň snov rodinnej stajne.

Syrenka sa do juhočeskej bošovickej centrály Václava Luku sťahovala za 16 000 € z dražby ročných koní spoločnosti Osarus a pred bratislavskou klasikou absolvovala štyri štarty, zhodne na lyonskej dráhe La Soie v dostihoch na 1800 metrov. Francúzske dostihy sú typické spočiatku pomalším tempom, ktoré vyústi do „naháňačky“ v cieľovej rovine. Hnedka reprezentujúca stajňu Westminster Race Horses sa vo všetkých štyroch prípadoch „zamotala“ do tesných dobehov, z ktorých vyťažila jedno víťazstvo (koncom marca v „maiden“), dve druhé miesta a jedno štvrté miesto.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel