Analýzy

Najlepší šprintér Mr Right vstupuje do sezóny

Dramaturgia dostihovej sezóny je neúprosná a po „jednotkovo“ bohatej minulej nedeli je tento týždeň na programe menej exponovaný míting. Ani teraz však nebude chýbať lahôdka najvyššej kategórie, svoj trial pred Turf-gala majú pred sebou šprintéri v eponymicky pomenovanej Prípravnej cene.

Rakúsky Di Mo sa pokúsi uspieť aj v prvej kategórii

Skromná, len sedemčlenná zostava sa zišla na štarte Prípravnej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 7 000 €). Nedostatok kvantity ale vyvažuje kvalita, ktorá je zosobnená najmä do najlepšieho šprintéra minulého roka Mr Righta (Šmida). Sedemročný valach má za sebou dve sezóny, ktoré strávil v tréningu Františka Holčáka obdivuhodnú bilanciu 12 štartov – 6 víťazstiev a ani raz sa domov do Velkých Karlovíc nevracal bez peňazí. Až dve tretiny dostihov absolvoval vlani, a to do sezóny vstupoval rovnako ako tento rok až v Prípravnej cene. V pamäti starohájskych divákov určite aj po roku zostal napínavý súboj víťaznej Miss Trout a napokon o krátku hlavu zdolaného Mr Righta. Podobne v posledných metroch, aj keď s väčšou stratou, prehral zverenec aj vrcholnú Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na Turf-gala. Tie najlepšie výkony ale začal Mr Right podávať tesne pred letnými prázdninami a počas nich. Najprv ovládol šprint počas českého derby mítingu, podobný kúsok si zopakoval aj v kilometrovej Cene Mysa, v ktorej porazil oveľa menej zaťaženú Berouyine. Rovnaký pomer síl zostal zachovaný aj v mosteckej Svatováclavskej cene, kde sa síce Mr Right musel uspokojiť so striebrom, na jeho štíte však okrem spomenutej Berouyine zostala aj Benidiction. Víťazstvá v Tatranskej cene a mosteckej Českomoravskej cene boli čerešničkami na torte. Ani blízke šieste miesto v bohato dotovanom EJC Million na 1400 metrov nie je na zahodenie. Myslíme si, že za normálnych okolností bude Mr Right ťažko hľadať rovnocenného súpera.

Do užšej špičky českých šprintérov patrí dvojica kobýl na štarte Benidiction a Berouyine. Prvá menovaná ryška Benidiction (Virdis) patrí do vínovo-oranžovej armády stajne DAR a v aktuálnej sezóne už stihla dva štarty. Hneď počas prvej aprílovej nedele absolvovala s najvyššou váhou v poli tradičný pražský Gomba handicap a z tretieho miesta ju od víťazstva delili iba dva krky. Súputníčka Berouyine (Línek) zo stajne Lokotrans bola vtedy s výrazne nižšou váhou šiesta. Zverenkyňa Ludvíka Harisa stihla v apríli ešte jeden štart, v „jednotkovom“ Memoriáli Jaroslava Maška na 1400 metrov cválala väčšinou na chvoste poľa, v polovici cieľovej roviny vyzerali jej šance nádejne, napokon však „zhasla“ a docválala ôsma. Vlani sa obe kobyly stretli štyrikrát a ich stretnutia skončili nerozhodne 2:2. V porovnaní s Mr Rightom však obe ťahali za kratší koniec, keď z troch možností ani raz neskončili vyššie ako valach. Vo vzájomných súbojoch mala Benidiction navrch v Českomoravskej cene a v „dvojke“ na 1200 metrov, v oboch prípadoch odbehnutých v Moste. Naopak Berouyine bodovala lepšie vo Svatováclavskej cene a šprinte počas českého derby mítingu. Benidiction ešte na záver vlaňajšej kampane vyskúšala bodovať v rímskych míľových Listed, to sa však ukázalo nad jej schopnosti aj dištančné optimum. Pri vyrovnaných hmotnostiach bude mať zrejme navrch ryška stajne DAR, na Mr Righta to ale stačiť nebude.

Šance domácich koní sa neodhadujú ľahko, keďže ani v jednom prípade nejde o „čistokrvných“ šprintérov, aj keď skromné pole a očakávaná mäkšia dráha budú zrejme nahrávať pomalšiemu priebehu. Tretia z kobýl na štarte Lightblack (Krowicki) sa doteraz prezentovala na tratiach okolo míle a vlani podala najlepší výkon pri víťazstve v „dvojkovom“ Memoriáli Otta Suchovského na 1400 metrov a v dámskej Cene Whisky na 1800 metrov, v ktorej získala blízky bronz. A hoci oňho neskôr vinou preukázaného dopingu prišla, koncentrácie zakázanej látky, ktorá sa do jej tela dostala kontaminovaných krmivom, nebola taká významná, aby jej mohla výraznejšie pomôcť. Na sklonku sezóny sa Lightblack predstavila ešte v Budapešti v „jednotkovom“ handicape na 1400 metrov, kde ako najväčšia outsiderka pod najnižšou váhou vybojovala striebro o krátku hlavu pred bronzovým Culdaffom. Podobne ako niektorí súperi, aj reprezentantka stajne Autoopravovňa Strnisko už má v nohách dostihy na rozbehanie. Zverenkyňa Miroslava Stančíka si tohtosezónny účet otvorila v „dvojkovom“ Memoriáli Harryho Petrlíka na 1400 metrov, v ktorom sa držala v druhej polovici poľa, v cieľovej rovine mala svetlejší moment, napokon sa však nedostala cez ôsme miesto, hoci iba 3 dĺžky za strieborným Di Mo.

Podobný profil ako Lightblack má aj valach Chilli Chocolate (Laube). Reprezentant stajne Mostry Senica bude vstupovať do sezóny, pričom vlani sa v šprinte predstavil len raz – na jeseň v Tatranskej cene, v ktorej získal bronz za suverénnym Mr Rightom. Do vrcholnej formy sa zverenec Jaroslavy Morávkovej dostal koncom júna, keď v kvantitatívne i kvalitatívne nabitom Zlatom bičíku nestačil len na menej zaťaženú Efily. Podobný výkon predviedol v strednotratiarskom Jesennom handicape, kde ťažil z výhodnej hmotnosti a bral blízky bronz. Účasť v dvojkilometrovej Veľkej októbrovej cene na záver vlaňajšej sezóny už zastihla Chilli Chocolate mimo formy. Pri premiérovom tohtoročnom štarte a na takto krátkej trati sa zrejme bude musieť uspokojiť s nižšou dotáciou.

„Papierovo“ najvážnejším konkurentom Mr Righta bude dodatočne dohlásený Di Mo (Stanarević), ktorému sa v Bratislave darí. Zo šiestich doterajších pokusov totiž trikrát vyhral a trikrát bol druhý. Naposledy v polovici apríla, keď sa po aktívnom priebehu musel skloniť len pred dobre finišujúcim Gentleman Jackom v Memoriáli Harryho Petrlíka. Vlani dvakrát zvíťazil v šprintérskych handicapoch druhej kategórie a v oboch prípadoch nosil najvyššiu hmotnosť. V tom treťom, aj keď chronologicky prvom, bol druhý. Ešte na sklonku vlaňajšej sezóny naplno bodoval v dortmundskej štvrtej kategórii. Zverenec Tamary Richter sa síce dlhodobo drží na „dvojkovej“ úrovni, ani sporadické výlety o poschodie vyššie nekončia drvivými porážkami, a tak jediným otáznikom zrejme bude žrebcova možná únava. Má totiž v nohách len týždeň starý štart v berlínskom Hoppegartene, kde v šprinte tretej kategórie docválal štvrtý a s aktuálnym nemeckým handicapom 60,5 útočí na väčšinu nedeľných súperov, ale nie na Mr Righta.

Z Rakúska k nám smeruje aj osemročný veterán Culdaff (Palík), víťaz edície 2016 a strieborný spred dvoch rokov. Vlani pendloval zverenec Františka Drozdu medzi domovským Ebreichsdorfom, kde sa v posledných rokoch behávajú najmä klusáky, Budapešťou a Bratislavou. Sezónu začal nezvykle neskoro až koncom júna v Zlatom bičíku, kde nehral významnejšiu rolu a skončil v poli porazených. Po štvrtom mieste z budapeštianskej „jednotky“ na 1400 metrov si v priebehu troch týždňov pripísal dve víťazstvá, najprv suverénne doma v dostihoch pre amatérskych jazdcov a potom aj v bratislavskej druhej kategórii na valachovej obľúbenej dištancii 1400 metrov. O tom, že Culdaff ešte nepatrí do starého železa, presvedčil svoj realizačný tím po blízkom striebre v magdeburskej „dvojke“ koncom októbra. Neskorší začiatok sezóny si vynahradil ešte v novembrovej Budapešti, kde skončil na štíte o 6,5 kilogramu menej nesúcej Lightblack.

Náš tip: Mr Right – Di Mo – Benidiction

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel