Reportáže

V infarktovom závere Prípravnej ceny triumf Benidiction

Ešte 200 metrov pred cieľom sa minimálne pri pohľade z tribúny zdalo, že vyhrať v šprintérskej Prípravnej cene môže tak šesť zo siedmich koní, napokon sa rozhodovalo len medzi trojicou. Šťastena si tentoraz sadla na ryšku českej stajne DAR Benidiction.

Favorit Mr Right bol o nos druhý

Takýto infarktový záver sa v dostihoch prvej kategórie nezrodil už dávno. Výrok rozhodcov po jubilejnom 30. ročníku Prípravnej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 7 000 €) znel tuhý boj nos – krátka hlava. V reči bežného smrteľníka to znamená, že o medailistoch rozhodovali centimetre. Už od štartu bolo sedemhlavé pole kompaktné, na jeho čelo sa prepracoval senický Chilli Chocolate (7,3:1) a rakúsky spolufavorit Di Mo (2,7:1), ktorému sa v Bratislave veľmi darí. Oba kone však necválali pri sebe, džokej Martin Laube „upratal“ zverenca Jaroslavy Morávkovej na menej rozbitú časť dráhy, zatiaľ čo sériový dvojkový víťaz cválal predsa len bližšie k bariére. Mierne favorizovaný šprintér roka 2018 Mr Right (2,5:1) si udržal výhodné miesto pri bariére a bol na dohľad lídrovi, v prvých stovkách metrov bol posledný. V oblúku sa favorit predsa len posúval dopredu, s ním sa vyviezla aj Benidiction (6,6:1), naopak Di Movi akoby došli sily a začal sa vytrácať. V cieľovej rovine sa kone rozprestreli na šírku celej dráhy, predsa len sa však zdalo, že Mr Right bude mať navrch. Bolo to ale len zdanie, Benidiction chytila druhý dych, dokázala v pravý čas zrýchliť a odolala útoku najlepšieho šprintéra vlaňajška. Do boja o medaily sa zapojil aj neskoro popri bariére finišujúci víťaz spred dvoch rokov Culdaff (12,8:1). Rakúsky valach mal asi 50 metrov pred cieľom opticky navrch, napokon však ťahal za najkratší koniec.

Víťazná ryška Benidiction patrí do užšej špičky českých šprintérov a triumf v Prípravnej cene a do vínovo-oranžovej armády stajne DAR sa dostala pred dvomi rokmi po predajných dostihoch vo francúzskom Chantilly za 17 225 €. Prvými dostihmi v nových farbách bola Cena Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na Turf-gala 2017 a piatym miestom rozhodne nesklamala. Postupne trikrát naplno bodovala na „dvojkovej“ úrovni, výlety medzi domácu elitu však končili dvojcifernými debaklami. Karta sa obrátila vo vlaňajšej mosteckej Cene Jezdectví na 1400 metrov, kde vyťažila z nižšej nesenej hmotnosti a pridala na takmer rok posledné víťazstvo. Odvtedy sa jej darilo tak „striedavo oblačno“, v lepších šprintoch zbierala najnižšie dotácie, na jeseň sa dvakrát predstavila aj o poschodie nižšie. S mamuťou váhou sa v pražskom „dvojkovom“ handicape musela uspokojiť so striebrom, rovnaké umiestnenie si zopakovala v dámskom Memoriáli Harryho Petrlíka, kde podľahla len sériovej víťazke Saši. Dva výlety do Talianska sa na sklonku vlaňajšej sezóny ukázali ako príliš silná káva. Po zime sa zverenkyňa Ludvíka Harisa ukázala na pražskej dráhe vo Velkej Chuchli už dvakrát. Hneď na úvod sezóny absolvovala s najvyššou váhou v poli tradičný pražský Gomba handicap a z tretieho miesta ju od víťazstva delili dva krky. V nabitom „jednotkovom“ Memoriáli Jaroslava Maška na 1400 metrov cválala väčšinou na chvoste poľa, v polovici cieľovej roviny vyzerali jej šance nádejne, napokon však „zhasla“ a docválala ôsma.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel