Aktuality

Dostihová sezóna sa začne už túto nedeľu

Takmer na deň presne o týždeň sa otvoria brány závodiska v bratislavskom Starom háji a Jarnou cenou Petržalky sa začne nová dostihová sezóna. Sezóna, ktorá sa bude niesť v znamení štyridsiateho výročia stredoeurópskeho „Breeders‘ Cupu“, mítingu Turf-gala. Ten je naplánovaný na 3. júna. Druhý prirodzený vrchol, Slovenské derby, sa odohrá 15. júla, tohto roku v tvrdej konkurencii finále futbalových majstrovstiev sveta i mužskej dvojhry tenisového Wimbledonu.

Dvadsať mítingov od apríla do konca októbra

Kalendár slovenskej dostihovej sezóny sa v posledných rokoch ustálil na dvadsiatich mítingoch. Po minuloročných presunoch niektorých hlavných dostihov sa tento rok dramatické zmeny v termínovej listine neudiali, hoci k istým posunom predsa len došlo. Centrálna dráha v Bratislave bude hostiť 15 mítingov, o jeden menej ako vlani. Tento predmetný míting sa uskutoční na dráhe pri Národnom žrebčíne v Topoľčiankach, kde sa odbehnú ešte ďalšie dva mítingy, vždy po jednom v júni, júli aj auguste. Tradičný májový termín majú zarezervované Šurany a v druhej polovici augusta sa uskutočnia „dožinkové“ dostihy v Senici.

Slovenskú sezónu otvorí prekážková Jarná cena Petržalky už túto nedeľu. Prvý „vážnejší“ rovinový dostih sa odbehne o týždeň nato v podobe strednotratiarskej Veľkej aprílovej ceny, ktorá si za posledné roky vydobyla renomé veľmi kvalitného dostihu prvej polovice sezóny. Naozaj do tuhého pôjde 13. mája. Na Deň matiek sú naplánované oba jarné klasické dostihy, Jarná cena kobýl aj Veľká jarná cena, pričom rámcový program doplnia ešte jednotkové trialy na Turf-gala, vytrvalecká Veľká májová cena a Jarná míľa. Spolu s dvojkilometrovou „dvojkou“ pre trojročné kone, ktorá je vlastne prvou vážnejšou prípravou pred Slovenským derby, je májový míting akýmsi „malým Turf-gala“. Druhou výhradne kobylám vyhradenou klasikou budú Slovenské Oaks naplánované na 2. septembra. Najdlhší klasický dostih, 2800 metrov dlhý St. Leger, sa po vlaňajšom experimente vracia k tradičnému termínu v druhej polovici septembra.

Počas sezóny sa premiérovo až dva mítingy odohrajú netradične v sobotu. Zlatý bičík sa 23. júna vyhne kolízii s Českým derby, ktoré je na programe o deň neskôr. Jedinému mítingu na viedenskej dráhe vo Freudenau bude v sobotu 15. septembra predchádzať bratislavský míting s vrcholom v podobe Veľkej cene BBAG Baden-Baden pre dvojročné kone, pričom dôstojné garde jej bude robiť aj šprintérska Tatranská cena a prekážková Veľká starohájska steeplechase. Výraznejší posun čaká oba vrcholy pre najmladšie kone, ktoré sa po ročnej pauze znovu odbehnú spolu, tentoraz však až 7. októbra. Slovenská dostihová sezóna 2018 sa svojej derniéry dočká v deň stého výročia založenia prvej Československej republiky.

Závodisko hľadá riaditeľa

Organizátor dostihov na Slovensku, štátny podnik Závodisko Bratislava, vstúpi do novej sezóny riaditeľom, ktorý je designovaný len s dočasným mandátom. V novembri minulého roka sa po ukončení sezóny totiž ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná rozhodla odvolať riaditeľa Ľuboša Chmelára. Stalo sa tak po takmer ročnom pôsobení pri kormidle slovenskej dostihovej lode. Na prvé tri mesiace bol riadením poverený Ján Valtýni, ktorý je zodpovedný za dostihovú prevádzku a marketing. Po uplynutí zákonnej lehoty ho na čele vystriedal ekonomický námestník Ladislav Molnár. Ministerstvo medzičasom vypísalo výberové konanie na funkciu riaditeľa Závodiska a ešte pred Veľkou nocou uzavrelo zber prihlášok. Výsledky by mali byť známe v priebehu apríla.

Autor: Daniel Mentel