Aktuality

Maďarský jesenný festival so silnou zostavou slovenských koní

Voľný víkend na slovenských dostihových dráhach je zároveň bohatým víkendom v okolitých krajinách, čo využívajú aj domáce realizačné tímy. V sobotu je na programe posledná, štvrtá kvalifikácia na Velkú pardubickú, v ktorej sa síce neobjaví žiadny na Slovensku trénovaný kôň, do rámcových krosov mieri dvojica od trénerov Jaroslava „Čika“ Brečku a Jána Cagáňa. V Budapešti sa koná jeden z dvoch vrcholov tamojšej sezóny, jesenný festival s trojicou veľkých medzinárodných dostihov, na čele ktorého významom aj dotáciou vyniká vytrvalecká Kincsem Díj, a početne neobvykle bohatá ekipa sa zo Slovenska chystá aj do maďarskej metropole.

V Kincsem Parku sa chystá sviatok turfu

Vlani bola štartová listina Kincsem Díj (Graded 1, 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 12 miliónov forintov = 36 200 €) nabitá ako nikdy predtým. Úradujúceho maďarského derby-víťaza Esti Fényho, ktorý nakoniec aj vyhral, vyzvali iní víťazi derby Kilword a Zoriana, black-type držiteľ talianskeho St. Leger Autor alebo napokon strieborný sériový triumfátor Portorikos. Tohtoročná edícia ponúkne podobne silnú zostavu s dvomi úradujúcimi držiteľmi modrej stuhy a niekoľkými sériovými víťazmi. Prekvapivo najvyšší kredit zatiaľ požíva strednotratiar Nancho (Lukášek), ktorý síce z posledných ôsmich dostihov prehral len jeden – v bohato dotovanej Milleniumi Díj sa musel koncom mája skloniť pred desatinovým favoritom Magnásom – medzi miestnu smotánku sa prepracoval až v aktuálnej sezóne. Dištančne pomerne univerzálny zverenec Gábora Maronku sa najlepšie cíti na tratiach okolo 1800 až 2000 metrov, vidina vysokej dotácie však realizačný tím zlákala na konfrontáciu s elitnými vytrvalcami. Tých domácich zastupuje tento rok neporazená Golden Sea (Georgiev). Ryška má stále šancu aj na klasickú Trojkorunu, lebo postupne ovládla Nemzeti Díj (Veľkú jarnú cenu), v rámci prípravy Cenu Arvy na Turf-gala a napokon aj Magyar Derby. Zverenkyňa Stanislava Georgieva, ktorý si ju aj odjazdí, tak zaútočí na cenné double, v prípade úspechu sa zaradí medzi legendy maďarského turfu. Proti bude napríklad úradujúci derby víťaz zo Starého hája Arcturus (Šmida), ktorý je mimochodom na ceste za slovenskou Trojkorunou. Z našich luhov a hájov pocestujú do Budapešti dvaja účastníci nedávnej Ceny turfu. Druhé miesto za Palmerou získal akoby „živou vodou“ ovlažený Gaston (Laube). Zverenec Mariána Štangela po druhom mieste v Slovenskom derby 2017 stratil formu a ani tohtoročné jarné výkony neboli ničím výnimočné, počas derby-mítingu však ako najväčší outsider príjemne prekvapil triumfom vo vytrvaleckom Zlatom pohári. Vzostup formy potvrdil pred necelým mesiacom, keď o dve a štvrť dĺžky porazil aj Royal Gina (Línek). Valach stajne KOVO si v Kincsem Díj brúsi zuby na tohtoročný budapeštiansky hattrick, nedeľná porcia však bude o dosť náročnejšia ako predošlé dostihy kategórie Elit. Štartovú listinu ešte dopĺňajú víťazka vlaňajším maďarských Oaks Survivor (Kovács), zberateľ nižších umiestnení Bigfoot (Nagy) a český Eskerkhan (Reznikov), ktorý má najlepšie roky za sebou.

Aj Imperiál Díj (Graded 2, 3-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 4,5 milióna forintov = 13 600 €) prilákala niekoľko popredných maďarských míliarov a strednotratiarov, hoci momentálne asi najväčšia hviezda na týchto dištanciách Nancho dal prednosť vytrvaleckému vrcholu. Boj o míliarsky primát spestrí účasť hneď trojice slovenských koní. Tréner Marián Štangel posiela dvojicu svojich zverencov. Slovenská odchovankyňa Mooreen (Šmida) stratila po dvoch jarných „jednotkových“ triumfoch vo Veľkej aprílovej cene a handicapovej Jarnej míli trochu zo svojej glorioly. Po piatom mieste v Cene Scottish Rifla počas Turf-gala si rovnaké umiestnenie zopakovala v čisto dámskej spoločnosti v Cene Pat’s Music. Do najvyššej kategórie sa po vlaňajšej sezóne strávenej o poschodie nižšie prepracoval Mukab (Laube) zo stajne Autoopravovňa Strnisko. Ryšavý valach sa vracia na miesto svojho najlepšieho výsledku v kariére – pred tromi týždňami zvíťazil v Szent István Díj kategórie Elit. Mukab vtedy prekvapil aj stávkarov, a to napriek tomu, že jeho tohtoročné výkony naznačovali, že by na vtedajšiu konkurenciu mohol stačiť. Najlepšiu životnú handicapovú známku totiž získal po blízkom štvrtom mieste vo Veľkej aprílovej cene. Tretím mušketierom do partie je Ryony (Línek), ktorého realizačný tím sa rozhodol ďalej ho „nenaťahovať“. Víťaz trialov pred klasickou Veľkou jarnou cenou aj derby v samotných klasikách získal „len“ umiestnenia – po štvrtom mieste v slovenskej obdobe 2000 Guineas získal bronz v Slovenskom derby. Miestny dostihový program vidí reprezentanta stajne Ekols Skalica ako víťaza a my radi súhlasíme.

V šprintérskej Overdose Díj (Graded 2, 3-ročné a staršie kone, 1000 metrov, 4,5 milióna forintov = 13 600 €) slovenské kone budú chýbať, v týchto dostihoch sa však medzi záujemcami objavia zaujímavé mená od našich českých susedov. Domáceho suveréna Báthoryho (Kovács) vyzve aj bratislavskému publiku dobre známy Mr Right (Línek), pred týždňom „iba“ strieborný v mosteckej Svatováclavskej cene a predtým víťazný z bratislavskej Ceny Mysa. S oveľa menšími ambíciami nastúpi na štart Politicum (Reznikov) z tréningu Arslangireja Šavujeva, ktorý sa naposledy nechytal v berlínskom Listed Hoppegartener Fliegerpreis. Trojročný beluš ale nedokázal naplno bodovať ani v Prahe a pri Dunaji sa zameria na nižšie dotácie. Rámcových dostihov sa zúčastní ešte pätica koní zo stajní Autoopravovňa Strnisko a ARS Invest-Zimková.

V Pardubiciach sa predstavia dvaja krosári

Dvojica slovenských krosárov sa predstaví v Mekke českých prekážkových dostihov – v Pardubiciach. Počas mítingu, ktorý vyvrcholí záverečnou štvrtou kvalifikáciou na Velkú pardubickú, sa odbehne viacero kvalitne obsadených krosov, dva z nich bude so slovenskou účasťou. Tréner Ján Cagáň posiela do Ceny Irakliona (cross-country II. kat., 5-ročné a staršie kone, 4500 metrov, 120 000 Kč = 4 600   €) šesťročného valacha Paris Eiffela (Cagáň). Sporadicky štartujúci reprezentant stajne Lokotrans Slovakia sa v aktuálnej sezóne prezentoval len v dvoch jarných stíploch. Hneď na úvodnom bratislavskom mítingu získal tretie miesto v menších dostihoch na 3600 metrov, začiatkom mája zvíťazil na domácej dráhe v Šuranoch v slabo obsadenom stípli na 3400 metrov. Pri všetkej úcte bude v konkurencii, ktorá sa v sobotu postaví na štart, patriť medzi outsiderov. Hlavným adeptom na víťazstvo bude víťaz prvej tohtoročnej kvalifikácie a druhý z vlaňajšej Velkej Hegnus (Stromský), ktorý sa ide rozcvičiť pred októbrovým prekážkovým vrcholom. Proti Paris Eiffelovi bude aj dlhá dištancia, takto dlhé dostihy ešte nikdy neabsolvoval.

V krosovom handicape tretej kategórie na 4600 metrov sa predstaví Kaiserwalzer (Ferhanov) z tréningu Jaroslava „Čika“ Brečku. Reprezentant stajne DS Millenium sa v Pardubiciach nepredstaví prvýkrát, v aktuálnej sezóne to bude už jeho tretí výlet. Tmavý hnedák sa rozbehal v bratislavskom stípli na 3600 metrov, v ktorom z druhého miesta porazil vyššie spomínaného Paris Eiffela. Koncom mája už v meste perníkov absolvoval „trojkový“ kros na 4400 metrov, v ktorom skončil bez dotácie na šiestom mieste. Po dvoch týždňoch sa do Pardubíc vrátil a v štvorkilometrovom handicape rovnakej kategórie ho džokej Thomas Garner po kolízií na skoku a následnom zranení zadržal. Kaiserwalzer sa vracia na dráhu po troch mesiacoch a aj on bude zrejme patriť medzi menej šancové kone.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel