Aktuality

Slovenské kone si z Budapešti odnášajú cenné umiestnenia

Doteraz najpočetnejšia ekipa na Slovensku trénovaných koní sa z výletu do Budapešti vrátila s jedným víťazstvom a niekoľkými cennými umiestneniami. V hlavných, na stredoeurópske pomery nadpriemerne honorovaných dostihoch, vytrvaleckej Kincsem Díj, získala slovenská dvojica Gaston – Royal Gino tretie a štvrté miesto. Naopak v sobotných Pardubiciach sa ani jeden z našich krosárov nedostal do cieľa.

Suverénny Nancho nedal v Kincsem Díj šancu žiadnemu súperovi

Už pohľad na štartovú listinu Kincsem Díj (Graded 1, 3-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 12 miliónov forintov = 36 200 €) prezrádzal, že pôjde o dostihy ako    „remeň“. Nikým neohrozené víťazstvo miestnej hviezdy Nancha (3,8:1) sa síce nedalo pokladať za úplne neočakávané, dominancia, s akou zvíťazil a odsunul na ďalšie miesta svojich konkurentov, bola najmä s prihliadnutím na jeho dištančné optimum prekvapivá. Scenár najdôležitejších maďarských porovnávacích dostihov na vytrvaleckej trati sa začal odvíjať už pred boxami, pretože favorizovaná víťazka derby Golden Sea (2:1) niekoľko minút štrajkovala, nakoniec sa však všetko podarilo tak, ako malo a do dostihov odštartovala kompletná zostava. Práve tempárskym prejavom známa šampiónka nadiktovala tempo a miestami mala aj trojdĺžkový náskok pred Nanchom, ktorý spočiatku   „puloval“, ale napokon sa usadil na druhom mieste pred českým outsiderom Eskerkhanom (22,8:1). Za vedúcim triom cválala hlava pri hlave dvojica slovenských reprezentantov. Minimálne dve tretiny dostihov sa zdalo, že znovu pôjde o exhibíciu zverenkyne Stanislava Georgieva, ktorého kone dosahujú celú sezónu výborné výsledky. Pri zatočení do záverečného oblúka, čiže približne 800 metrov pred cieľom, sa na úroveň tretieho Eskerkhana dostal po bariére cválajúci Royal Gino (9:1) a zmenšil sa aj náskok líderky, ktorá začala slabnúť a postupne ju obiehali ďalšie a ďalšie kone. To už však Nancho prepol na vyšší rýchlostný stupeň a nikým neohrozený sa rútil za životným víťazstvom. Na začiatku cieľovej roviny mal zverenec Gábora Maronku približne päťdĺžkový náskok, z ktorého len veľmi pomaly ukrajoval spoza hradby koní útočiaci Arcturus (3,6:1). Hoci víťaz Slovenského derby nemal nárok na viac než na striebro, najbližšieho súpera zosmiešnil ôsmimi dĺžkami. Tým nebol nikto iný ako Gaston (11,2:1) stajne MPL Racing, ktorý v izolovanom súboji o pol dĺžky porazil štvrtého Royal Gina.

Víťazný Nancho sa s džokejom Tomášom Lukáškom tešil z tretieho víťazstva v rade a nebyť prehry   s desatinovým favoritom Magnásom  v Milleniumi Díj, tak by takmer ročná séria mala deväť položiek. Dištančne pomerne univerzálny hnedý valach sa medzi miestnu smotánku prepracoval až v aktuálnej sezóne, hoci tú vlaňajšiu končil v handicape prvej kategórie. Nancho sa najlepšie cíti na tratiach od 1600 do 2000 metrov, ale vidina vysokej dotácie zlákala realizačný tím na konfrontáciu s elitnými vytrvalcami a ako sa ukázalo na dráhe, urobili dobre.

Ryony v míľovej Imperiál Díj strieborný, Wirrwarr víťazný

Od víťazstva v Milleniumi Díj odmlčaný Magnás chýbal aj medzi elitou maďarských míliarov v Imperiál Díj (Graded 2, 3-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 4,5 milióna forintov = 13 600 €). Tradičný test na jednu míľu naopak prilákal hneď trojicu slovenských koní, pričom najlepší štart predviedla reprezentantka aj zverenkyňa Mariána Štangela Mooreen (13,7:1), ktorá sa hneď po odskočení z boxov „zavesila“ na vedúcu Biborhajnal (6,4:1). Približne po polovici dostihov sa cez slovenskú odchovankyňu prehnala dvojica domácich koní, jedným z nich bol zrýchľujúci Impactful (6,6:1). Ešte pred zatočením do cieľovej roviny sa do prednej línie dostával aj mierne favorizovaný Ryony (2,6:1), ktorý sa po bronze zo Slovenského derby vrátil na dištanciu bližšiu svojmu naturelu. Reprezentant stajne Ekols Skalica obiehal zvonka, kde mu džokej aj tréner v jednej osobe Jaroslav Línek našiel ideálnu palebnú pozíciu, od štartu vedúca belka sa však nevzdávala a Ryonyho útok napokon úspešne odrazila. Bronz si za svoju aktivitu vyslúžil Impactful, Mooreen nakoniec klesla na šieste miesto, pred siedmeho Mukaba (11,1:1) zo stajne Autoopravovňa Strnisko.

O jediné slovenské víťazstvo sa tak v Budapešti postaral trojročný Wirrwarr (12,9:1) zo stajne ARS Invest-Zimková. Ryšiak cestovateľ, ktorý v aktuálnej sezóne dokázal zvíťaziť aj v nemeckých Drážďanoch, sa naposledy znenápadnil až jedenástym miestom v bratislavskom „dvojkovom“ handicape. V Kincsem Parku sa však pod „mušou“ váhou stelesnenou do jazdkyne Michaely Musialovej nenechal vyviesť z miery, na syntetickom povrchu „jednotkového“ handicapu na 1400 metrov cválal na treťom mieste v závese za ďalšou členkou žlto-modrej armády stajne Autoopravovňa Strnisko Hayluck (8,4:1), ale na posledných 200 metroch zrýchlil a s pohodlným náskokom zvíťazil, Hayluck napokon skončila tretia.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel