Reportáže

Eternity získala ďalší klasický triumf

Boli to jedny z tých dostihov, ktoré zdvíhajú divákov zo sedadiel. Strhujúci záver a na jeho konci slávny víťaz. Hoci v prípade Veľkej jarnej ceny s letopočtom 2020 by bolo správnejšie hovoriť o víťazke. Reprezentantka stajne Lokotrans Eternity sa vrátila do bratislavského Starého hája po takmer roku a tak ako naposledy odchádzala s gloriolou. Chronologicky prvé klasické dostihy sezóny, Jarnú cenu kobýl, sa rovnako ako vlani sťahujú do Maďarska zásluhou víťaznej Centy. V dnešnej reportáži sa ešte vraciame k „jarným“ klasickým vrcholom, ktoré sa vďaka epidémií koronavírusu odbehli až v polovici augusta.

Tesné striebro získal Troop Commander

Prítomnosť viacerých overených tempárov na štarte Veľkej jarnej ceny (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 8 000 €) takmer naisto zaručovala, že pôjde o poctivé dostihy a tak sa aj stalo. Na rozdiel od Jarnej ceny kobýl, ktorá sa v rámci programu odbehla o hodinu skôr, sa však cválalo v rozumnom, postupne sa zrýchľujúcom tempe, o ktoré sa postarala mierne favorizovaná Eternity (3,2:1), ktorú džokej Martin Laube popohnal na čelo z výhodného boxu číslo 6. Za zverenkyňu Luboša Urbánka sa tiež podľa predpokladov posadil bulharský Darling (5,5:1), ktorému nedal pokoj Hadewin (3,5:1). Kvôli pozitívnemu dopingovému nálezu neskôr diskvalifikovaný víťaz trialu sa v prvom oblúku napokon „zaradil“ do závesu za vedúcou Eternity a Darlinga. Pri vbiehaní na protiľahlú rovinu jazdci vytiahli svojich konských partnerov ďalej od bariéry, kde bola dráha pevnejšia a hoci nabehali o pár desiatok metrov navyše, bolo to pre všetkých aktérov bezpečnejšie. Už v polovici dostihov však Martin Laube stiahol Eternity k bariére, na tento manéver umne zareagoval aj vedúci muž českého šampionátu a nedávny víťaz maďarského derby Tomáš Lukášek v sedle Hadewina, naopak Darling už pomaly začal strácať. V záverečnom oblúku sa Eternity pokúsila o „trhák“, jej snahu ale zachytil tromf trénerského lišiaka Františka Holčáka Troop Commander (3,7:1). Írsky hnedák získal metre ukážkovým vytočením do cieľovej roviny, v nej potlačil líderku k obdivuhodnému zrýchleniu, ktoré ryška doviedla do úspešného konca. Reprezentant sponzorskej stajne Meridian sa v boji s pražskou dámskou klasičkou musel skloniť, ich match sa však odohral v úctivej vzdialenosti od slabnúceho Hadewina, ktorý si za statočnosť vyslúžil aspoň bronz. Domácim koňom sa vôbec nedarilo, najlepšie skončila dodatočne dohlásená outsiderka Morning Princess (23,2:1), zo siedmeho miesta ale na Eternity strácala približne 11 dĺžok.

Víťazná ryška Eternity nastupovala do dostihov s najvyššími ambíciami a reprezentantka ružovej kombinácie  stajne Lokotrans predpoklady aj potvrdila. Napodobnila tak „kúsok“ svojej predchodkyne Brittany, ktorá v rovnakých farbách získala unikátne double Jarní cena klisen – Veľká jarná cena v sezóne 2011. Eternity z tréningu Luboša Urbánka žiarila už vlani a zaradila sa do užšej špičky dvojročných koní. Pri bratislavskom debute sa síce v „dvojke“ na 1400 metrov len zoznámila, keď skončila predposledná siedma, už v polovici septembra ale na tej istej dráhe triumfovala v dobre dotovanej Veľkej cene BBAG Baden-Baden. V dostihoch pre kone, ktoré prešli dražobným ringom na aukcii v nemeckom kúpeľnom meste (Eternity stála 11 000 €), bola kobyla veľmi aktívna, v záverečnom oblúku sa chvíľu zdalo, že už nevyhrá, ale zabojovala a dotiahla dostihy do víťazného konca. Príslušnosť k užšej špičke minuloročných juniorov potvrdila Eternity v najlepšie dotovaných českých dostihoch pre dvojročné kone. V pražskom Gerschovom memoriáli počas prestížneho mítingu Európskeho pohára džokejov síce nemala žiadny nárok na víťazného Rata (medzičasom víťaza českej Velké jarní ceny), bronzom však potešila svoj realizačný tím. Do svojej najdôležitejšej sezóny vstúpila ryška v Memoriáli Rudolfa Deyla a v triale jarnej dámskej klasiky nestačila len na víťazku. V samotnej Jarní cene klisen svojou obľúbenou tempárskou taktikou s nemeckým jazdeckým šampiónom Bauyrzhanom Murzabayevom v sedle nedala šancu výkvetu českých kobýl a zvíťazila bez ťažkostí. Netradičný kalendár tohtoročnej sezóny a reálna šanca na jarné klasické double podporila myšlienku, aby sa Eternity postavila aj na štart Velké jarní ceny. Po aktívnom priebehu, pri ktorom jej sekundoval stajňový kolega Magic Baron, sa chvíľu v cieľovej rovine schyľovalo k prekvapeniu, domáca klasická hviezda Rate však nedala ryške šancu na double a napokon jej ušlo aj striebro zásluhou neskoršej víťazky českých Oaks Zariyannky. Triumfom v prvej časti slovenskej Trojkoruny sa však znovu dostala na výslnie. Teraz ešte treba dúfať, aby Eternity nepostihol rovnaký osud ako pred deviatimi rokmi Brittany, ktorá po Veľkej jarnej cene ukončila kariéru a odišla do chovu.

Jarná cena kobýl putuje zásluhou Centy do Maďarska

Rovnako ako vlani, aj v tohtoročnej edícií Jarnej ceny kobýl (Listed, 3-ročné kobyly, 1700 metrov, 8 000 €) zvíťazila kobyla z maďarského tréningu, tentoraz s povedomými konexiami, ktoré vlani u nás spopularizovala najmä šprintérka Crushing Power. Ak by sme mali tohtoročnú jarnú dámsku klasiku charakterizovať jedným slovom, bola by to naháňačka. Hneď po štarte sa o ňu postarala bulharská Ocasio Cortez (7,2:1), ku ktorej sa pridala aj mierne favorizovaná zimná kráľovná a zároveň víťazka trialu Queen Opera (2,6:1). V prvom oblúku sa do licitácie o predné priečky prihlásila aj Regina Mia (9,7:1) zo stajne Mishel Style. Na protiľahlej rovine cválali slovenské kobyly pri sebe asi dve dĺžky za vedúcou Bulharkou, zo štvrtého miesta všetko sledovala maďarská Centa (5,9:1). Približne po kilometri od štartu Regina Mia začala slabnúť, jej miesto však pohotovo zaujala Datthirey (13,2:1). Hnedku zo stajne EKOLS Skalica posunul džokej aj tréner v jednej osobe Jaroslav Línek k bariére a vďaka ušetreným metrom sa dostala na čelo vedľa Ocasio Cortez. Na jej mieste ju však veľmi rýchlo vystriedala zrýchľujúca Centa a tiež raketový záver predvádzajúca Heroina (7,2:1), ktorá bola ešte pred vbiehaním do záverečného oblúka posledná. Tento finiš napokon na víťazstvo nestačil, džokej Tomáš Lukášek priviedol Centu do cieľa s jednodĺžkovým náskokom pred Heroinou. Aj bronz ostal zásluhou Queen Opery doma, na stupňoch víťazov tak stáli obe zverenkyne Zuzany Kubovičovej a zhodou priaznivých okolností obe slovenského chovu.

Víťazná belka Centa reprezentujúca jednu z najväčších maďarských stajní Álmodó, debutovala vlani už v polovici júna v Miláne, v talianskom meste módy však veľa vody nenamútila. Premiéru pred bratislavskými divákmi si zverenkyňa Gábora Maronku odkrútila v Cene Muscatita počas derby-mítingu a z druhého miesta nestačila len na neskoršiu trojnásobnú víťazku Vain Hope. Po týchto dostihoch sa Centa zranila a na dráhu sa znovu vrátila až začiatkom júna. V „trojke“ na 1400 metrov proti starším získala bronz. Do Hazafi díj, maďarskej obdoby Jarnej ceny kobýl, nastupovala ako druhá favoritka, v rýchlych dostihoch však na stupne nedosiahla a získala aspoň „zemiakovú“ medailu. Iba o týždeň nato sa v míľovom handicape druhej kategórie vyčlenila z radu nezvíťazivších. V rámci prípravy na slovenskú klasiku sa na domovskej dráhe v budapeštianskom Kincsem parku predstavila vo významnej Erzsebét Királyné díj a za účasti favorizovanej Queen Opery zo stajne Vimar-Dvorníky nepotvrdila zlepšenie formy a skončila siedma, približne štyri dĺžky za piatou slovenskou zimnou kráľovnou, tá však niesla o tri kilogramy viac. Matematicky tak vychádzala horšie ako zverenkyňa Zuzany Kubovičovej, na starohájskom ovále to však dopadlo naopak.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel