Reportáže
Gasparini šokoval víťazstvom v Slovenskom derby
Kvôli nižšiemu handicapu sa pred tromi týždňami nedostal na štart Českého derby, ale húževnatý Gasparini v rovnaký deň ako „na truc“ zvíťazil. V jubilejnom 30. ročníku Slovenského derby si však slávny triumf nedal vziať, v posledných stovkách metrov doslova „explodoval“, pod rukami džokeja Jiřího Palíka sa pretlačil až na čelo a porazil favorizovaného Darling In Pinka s Václavom Janáčkom. Tomu v nedeľu vyšlo takmer všetko, na čo siahol. Vybojoval päť víťazstiev, dve druhé a jedno tretie miesto. Na derby to však nestačilo, hoci sa vo finiši snažil, čo mu sily stačili.
Darling In Pinkovi nepomohol ani fenomenálne jazdiaci Václav Janáček
Na jubilejný 30. ročník Slovenského derby spoločnosti MPL (Graded-3, 3-ročné kobyly a žrebce, 2400 metrov, 40 000 €) budeme spomínať ako na vydarený ročník odbehnutý bez nejakých veľkých kolízií, na konci ktorého sa tešil kôň, ktorému sa spočiatku neverilo, ale ktorý rastie každou náročnejšou úlohou a potvrdil to aj v nedeľu v bratislavskom Starom háji. Z premiérového triumfu v slovenskej modrej stuhe sa tešil džokej Jiří Palík aj tréner Jan Demele. Poďme sa však pozrieť, ako sa Gaspariniho víťazstvo zrodilo.
Tucet žrebcov a jedna kobyla sa postavili do štartovacích boxov a najlepšie z nich vyskočila práve tá jediná kobyla v poli, domáca Stratosferic (22,3:1), ktorú však na čele veľmi rýchlo vystriedal Ariolo (8,9:1) s Petrom Foretom. Skúsený džokej a čerstvý víťaz českej analógie s Queen of Beaufay sa nebál udať tempo, za ním sa so svojím jazdcom Jaromírom Šafářom preťahoval Well Prepared (21,3:1) a zvonka obiehala dvojica zverencov Ludvíka Harisa Charmbruck (16,9:1) a American Charlie (32,7:1). Po tretine dostihov pri prvom prebiehaní cieľom sa situácia upokojila, s dĺžkovým náskokom viedol Ariolo pred outsiderom American Charliem. Dostatočne vpredu a zároveň v závetrí kontroloval pozíciu favorizovaný Darling In Pink (2,6:1), naopak na chvoste poľa sa od začiatku trápil nemecký Blue Lion (15,8:1).
Po polovici dostihov Ariolo mierne zrýchlil a dovtedy kompaktné pole sa predsa len trochu roztrhalo. Na Ariolov útok najprv zareagoval len American Charlie, už viac ako dĺžku zaostávali Charmbruck, Darling In Pink a Well Prepared v tom momente cválajúci svorne vedľa seba. Na konci protiľahlej roviny sa poradie stále veľmi nepremiešalo, len Charmbruck už začal odpadať a jeho miesto zaujala popri bariére bežiaca Stratosferic. V záverečnom oblúku povolil džokej Václav Janáček favoritovi oťaže a ryšiak sa zvonka začal približovať k Ariolovi. Tristo metrov pred cieľom sa Darling In Pink dostal na úroveň lídra, pozíciu prekvapivo nestrácala ani Stratosferic a popri bariére sa z hĺbky poľa vynoril Gasparini (6,3:1). Prvým porazeným bol Ariolo, ktorého jarný klasik pretlačil už na dištancii, na víťazstvo mu to však nestačilo. Proti totiž bol Gasparini, ktorý predviedol najdôraznejší finiš a zvíťazil o pol dĺžky, podľa výroku rozhodcov po tuhom boji. Ružové farby stajne Lokotrans sa mohli aspoň čiastočne tešiť aj z tretieho miesta neskoro útočiaceho víťaza Swiss Derby Hello Hola Hay (4,7:1). Prekvapivé, ale o to zaslúženejšie štvrté miesto si vybojovala domáca hrdinka Stratosferic pred unaveným Ariolom, ktorého o hlavu nestihol druhý slovenský účastník derby Goldschatz (16,1:1), poslednú dotáciu získal posledný mušketier Lokotransu Ashat (16,1:1).
Reklama na český chov
V našej predštartovnej analýze sme víťazného Gaspariniho označili za ideálny tajný tip. Jeho chovateľ a zároveň majiteľ Pavel Karlík stojaci za stajňou TIPPLER Group, s.r.o. žiaril šťastím a dojatím, čo sa mu to podarilo dokázať. Gasparini bol totiž doteraz zapísaný ako „trojkový“ kôň, avšak pomaly krok za krokom sa zlepšuje a pred štartom Slovenského derby sme sa pýtali, či je jeho progres dostatočne rýchly na to, aby sa dokázal presadiť aj medzi elitou. Hnedák v opatere Jana Demeleho na túto otázku odpovedal najlepším možným spôsobom.
Gasparini debutoval vlani koncom júna v prvých dostihoch seriálu pre najmladší ročník českých odchovancov a vzdialeným štvrtým miestom sa viac menej len zoznámil s budúcimi úlohami. Po dvoch mesiacoch sa predviedol na svojej domovskej dráhe v moravských Slušoviciach, ale výsledné piate miesto možno chápať skôr ako rozcvičku pred dôležitejším testom, ktorý ho čakal už o dva týždne. To sa totiž postavil na štart ďalšieho „kola“ seriálu pre českých odchovancov, na konci ktorého sa po boji ozdobil premiérovým triumfom v kariére. Jan Demele je známy tým, že svojich zverencov veľmi nenaháňa a aj hnedákovi pripravil pred najdôležitejšou sezónou dlhé prázdniny. Jedno tesné víťazstvo medzi českými odchovancami a dve vzdialené umiestnenia logicky nestačili na to, aby sa Gasparini dostal medzi špičku ročníka a pred klasickými dostihmi sa s ním veľmi nepočítalo.
Po sedem mesačnej prestávke sa však prázdniny skončili a začiatkom apríla sa Gasparini postavil na štart mosteckej „trojky“ na 2200 metrov pre kone, o ktorých bolo od začiatku jasné, že budú vytrvalé. Hnedák cválal väčšinou na šiestom mieste príkladne popri bariére, v cieľovej rovine predviedol aké taký záver, na najlepších to však nestačilo a hoci sa už-už videl aspoň na štvrtom mieste, tesne pred cieľom oňho prišiel. Po tomto výsledku bolo jasné, že ak má Gasparini pomýšľať na úspech v derby, musí niečo ukázať v jednom z dvoch pražských derby-trialov. Voľba padla na Memoriál doktora Otakara Frankenbergera, ktorý sa v posledných sezónach koná v rovnakom termíne ako klasická Velká jarní cena. Gasparini do 2210 metrov dlhého testu odskočil s chuťou a s džokejom Jaroslavom Línkom v sedle sa držal okolo tretieho štvrtého miesta. Približne tristo metrov pred cieľom sa zdalo, že toho má dosť a prepadne sa dozadu, razantný Línek v ňom však našiel rezervy síl a pretlačil ho až na bronzový stupienok. Boj o modrú stuhu tak bol zahájený. Hoci handiceri dali Gasparinimu horšie hodnotenie, než sa očakávalo, tréner sa spoľahol, že na derby to bude stačiť a hnedákovi už žiadny štart nenaordinoval. Po sérií dodatočných prihlášok sa však stalo presne to, čoho sa realizačný tím obával. Gasparini dostal „čierneho Petra“ a bolo po nádejách. Namiesto modrej stuhy tak hnedák nastúpil do handicapu tretej kategórie na 2400 metrov. S najvyššou váhou v poli necelú hodinu po slávnom víťazstve Queen of Beaufay v Českom derby sa postavil proti starším súperom, dva kilometre sa „viezol“ okolo štvrtého piateho miesta, ale v cieľovej rovine to „nakopol“ a hoci sa zapotil, napokon zvíťazil v čase o necelé dve sekundy horšom, ako vybehla víťazka derby. Kryštalizácia štartovej listiny slovenskej modrej stuhy však umožnila Gasparinimi získať vavrínový veniec „aspoň“ v Bratislave a hnedák túto možnosť naplno využil. V ďalších štartoch by sa mal podľa predbežných plánov pokúsiť o česko-slovenské double v najdlhších klasických dostihoch St. Leger, 4. septembra v Prahe a tri týždne nato aj v Starom háji.
Foto: Karel Němec, canonprofi.eu
Video: Závodisko, š.p.
Autor: Daniel Mentel