Reportáže

Domácou nádejou do derby je Ryony

Veľkú radosť spravil domácim fanúšikom Jaroslav Línek, ktorý okrem hattricku vo všetkých rámcových dostihoch tretej kategórie pridal štvrtý jazdecký triumf s Ryonym v Starohájskom kritériu. Kobylám vyhradená Cena Arvy sa naopak podľa očakávania stala ľahkou korisťou maďarskej Golden Sea. Podobne žiadnym prekvapením nebol ani triumf grupovo umiestneného Wirelessa v Cene Scottish Rifla.

Ryony s neuveriteľnou ľahkosťou ovládol Starohájske kritérium

To, čo sa Ryonymu (6:1) nepodarilo v klasickej Veľkej jarnej cene, si hnedák vynahradil v Starohájskom kritériu (Listed, 3-ročné kone, 2000 metrov, 15 000 €). V cieli hlavného domáceho derby-trialu mal luxusný náskok, druhý Arcturus (1,8:1) zaostal tri a štvrť dĺžky. Hoci od štartu nasadil vcelku svižné tempo príhodne pomenovaný Blitzkrieg (4,8:1), zverencovi Arslangireja Šavujeva predpokladaná štart – cieľ taktika nevyšla. Ešte pred zatočením do cieľovej roviny predviedol raketové zrýchlenie víťaz Veľkej jarnej ceny Arcturus a chvíľu sa zdalo, že hnedák stajne Meridian mieri za ďalším cenným triumfom, v záverečných stovkách metrov sa ale k neuveriteľnému finišu rozhýbal Ryony, suverénne sa prehnal okolo zverenca Františka Holčáka a bez viditeľného vypätia zvíťazil. Arcturus sa napokon musel strachovať aj o striebro, pretože spoza hradby konských tiel finišoval senický Francúz Shawnee’s Triumph (5,1:1), ktorý síce s klasikom neotočil pomer síl, oproti Veľkej jarnej cene sa k nemu výrazne priblížil.

Najväčšou domácou nádejou do Slovenského derby po ľahkom víťazstve v Starohájskom kritériu nemôže byť nikto iný, než Ryony. Reprezentant stajne Ekols Skalica väčšinou cválal na výhodnom mieste uprostred poľa, od záverečného oblúka začal zrýchľovať a v cieľovej rovine predviedol pôsobivé sólo. Aký to kontrast oproti Veľkej jarnej cene, kde nemal najideálnejší priebeh, hneď po štarte sa objavil na čele, a hoci po pár stovkách metrov sa našli dvaja súperi, ktorí ho vystriedali, o pokojnom galope nemôže byť ani reči. Ešte pred rozhodujúcou fázou dostihov posunul Línek svojho zverenca naspäť do čela, ale aj to už mal sekundanta v podobe Arcturusa. Neskúsene pôsobiaci žrebec útočil, ale akoby sa Ryonyho zľakol a napokon sa v izolovanom súboji desať dĺžok pred zvyškom musel skloniť pred záhorským hnedákom. Ryony putoval do centrály Línek Racing z dražby ročných koní spoločnosti Goffs za 3 500 € a debutoval začiatkom septembra v „maiden“ štvrtej kategórie na 1200 metrov. Väčšinou cválal v závetrí na treťom mieste, v závere ho však džokej Zdeno Šmida primäl k zrýchleniu, ktoré mu stačilo k tesnému poldĺžkovému víťazstvu pred tréningovou kolegyňou Shamu. Realizačný tím následne poslal hnedáka do najdôležitejšieho testu dvojročných koní. V predmetnej Karpatskej cene bolo Ryonyho vidieť, napokon sa však musel uspokojiť so „zemiakovou“ medailou. Tréner aj jazdec v jednej osobe Jaroslav Línek pripravil hnedákovi očakávanú trajektóriu triedového trojročného žrebca – Ryony sa najprv rozcvičil triumfom v Cene trojročných žrebcov, potom mierne sklala až štvrtým miestom v klasike.

Wireless načal hattrick stajne Leram, trojročným kobylám vládne Golden Sea

Vo zvyšných „jednotkových“ dostihoch zvíťazili favoriti. S prekvapivo vysokým kurzom vstupoval do strednotratiarskej Ceny Scottish Rifla (Listed, 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 15 000 €) francúzsky Listed víťaz Wireless (2,3:1). Osemročný veterán dokázal ešte pred rokom získať bronz v míľovej grupe 3 v Chantilly a pri jedinom vlaňajšom predstavení v strednej Európe bez akýchkoľvek problémov ovládol bohato dotovaný European Jockey Cup Middle v pražskej Velkej Chuchli. O ryšiakovej vysokej triede a stále dobrej forme svedčí aj priebeh dostihov. Talentovaný žiak David Liška nechal Wirelessa cválať na poslednom mieste za poľom, na konci záverečného oblúka mu pripomenul, že ide do tuhého, zverenec Václava Luku zabral, „preštrikoval“ sa okolo všetkých deviatich súperov a v cieli ho od druhého Wagrama (5:1) delilo dva a pol dĺžky. Strieborný valach vlani ešte vo francúzskom tréningu vo svojej domovine štyrikrát triumfoval, do tréningu Zdena Koplíka sa dostal začiatkom apríla a hoci premiéra pod novými farbami nedopadla v Chantilly najlepšie, v Starom háji nestačil len na suveréna. Bronz vybojoval poľský Cape Ducato (6,5:1).

Kto pred Cenou Arvy (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 15 000 €) venoval pozornosť zvestiam z Budapešti, nemohol pri tipovaní víťaza siahnuť vedľa. Oprávnenou najväčšou favoritkou medzinárodných dostihov Turf-gala sa stala Golden Sea (1,6:1), predtým víťazka klasických Nemzeti díj, čo je maďarská obdoba Veľkej jarnej ceny. Ryška z tréningu bulharského trénera aj džokeja Stanislava Georgieva strávila viac ako polovicu dostihov na druhom mieste v závetrí za vedúcou tempárkou Crushing Power (5,1:1), 900 metrov pred cieľom prebrala vedenie a už sa z prvého miesta neporúčala. Golden Sea urobila doteraz svojim majiteľov združeným v stajni VNT Szindikátus veľa radosti. Tri zo svojich piatich doterajších štartov vyhrala so sumárnym náskokom 23 dĺžok, prehrala len pri debute a vlani v októbri pri výlete do Varšavy na významnú Nagrodu Efforty pre elitných dvojročiakov. Víťazkina krajanka Crushing Power, ktorá k trom vlaňajším bratislavským víťazstvám pridala tri tohtoročné druhé miesta, vyzerala ešte pred cieľovou rovinou ako porazená, keď sa okolo nej prehnala domáca nádej Palmera (10,1:1), napokon však chytila druhý dych a dokázala zverenkyňu Zuzany Kubovičovej odsunúť na bronzový stupienok.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel