Reportáže

Ventaron zavŕšil vo Veľkej cene Slovenska hattrick stajne Leram

Bolo to ako bitka pri Waterloo, v ktorej Napoleon utrpel rozhodujúcu porážku. Rolu víťazného vojvodu z Wellingtonu zohral Ventaron, ktorý svojím triumfom vo Veľkej cene Slovenska zavŕšil „jednotkový“ hattrick stajne Leram, trénera Václava Luku mladšieho a žiaka Davida Lišku. Ďalšie dva dieliky do mozaiky pridali Wireless v strednotratiarskej Cene Scottish Rifla a obhajca Beau Massagot v šprintérske Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR.

V napínavom závere bral striebro Darkolva, uspel aj Furious Felix

Nemusí sa víťaziť o „parník“, stačí o „chlp“ – to je staré pravidlo, ktoré tréneri často prízvukujú jazdcom a finiš Veľkej ceny Slovenska (Graded 3, 4-ročné a staršie kone, 2400 metrov, 30 000 €) to len dokázal. Po počiatočnom utriasaní pozícií sa na čelo dostal maďarský Wasmy (20:1) s jazdkyňou Csenge Suták, za lídrom cválala jeho krajanka Köln (17,2:1) a vpredu sa ukazovala aj Contesse (64,8:1), ktorá v paddocku stratila podkovu a museli ju opätovne podkúvať. Pri prvom prebiehaní cez cieľ mal Wasmy asi dĺžkový náskok, k maďarskej trojici sa ešte priblížil Res Judicata (9,8:1), naopak mierne favorizovaná domáca hviezda Zoriana (2,4:1) cválala schovaná uprostred poľa niekde okolo siedmeho ôsmeho miesta, víťazka prípravnej Veľkej májovej ceny Kihnu (4,8:1) bola dokonca posledná dobré tri dĺžky za poľom. Približne v polovici dostihov sa na úroveň druhej Köln dotiahol domáci Mr Zuru (22,7:1), zatiaľ čo Contesse sa kvôli druhýkrát odpadnutej podkove začala prepadať. Na protiľahlej rovine si polepšila Zoriana, ktorú džokej Štefan Budovič vpilotoval na štvrté miesto pred Res Judicatu. Do záverečného oblúka ešte viedol Wasmy, na úroveň ktorého sa dostal Mr Zuru, pozície si na úkor obiehania zlepšovali aj Kihnu a Autor (42,1:1). Pri vbiehaní do cieľovej roviny sa začala kryštalizovať skupina koní útočiacich na víťazstvo, prekvapivo ako prvá z nej vypadla Zoriana, ktorá napokon bez chuti docválala na predposlednom dvanástom mieste, čo môže signalizovať zdravotné problémy. Tristo metrov pred cieľom sa sformoval šík finišujúcich koní, z hĺbky poľa sa „vynoril“ domáci odchovanec Furious Felix (18,3:1), popri bariére zaútočil aj veterán Ventaron (7,1:1) spolu s vlaňajším klasickým víťazom Darkolvom (9:1). Na dištancii ešte viedol Res Judicata ako posledný mohykán zo skupiny koní, ktorí strávili väčšinu dostihov na čele, napokon to však nestačilo na finišujúcu trojicu Ventaron – Darkolva – Furious Felix, ktorá v tomto poradí preťala cieľ a bieleho valacha porazila aj neskoro finišujúca Kihnu.

Osemročný ryšavý valach Ventaron zo stajne Leram poráža vo Veľkej cene Slovenska o krk vlaňajšieho víťaza Slovenského St. Leger Darkolvu. Víťazné gesto žiaka Davida Lišku je veľavravné.

Ventaron triumfom vo Veľkej cene Slovenska dokonal „jednotkový“ hattrick čierno-červenej kombinácie stajne Leram a žiakovi Davidovi Liškovi priniesol neuveriteľný víťazný zápis na Turf-gala. Je to vlastne prvýkrát, čo dosiaľ nevyučený jazdec zvíťazil na tomto prestížnom festivale. Pre objektívnosť však treba podotknúť, že David Liška je úradujúci český jazdecký šampión a dňom úspešného ukončenia strednej školy dostihového športu v pražskej Velkej Chuchli sa razom stane džokejom, keďže momentálne má na svojom konte 66 víťazstiev. Ventaron sa do českej centrály Luka Racing Václava Luku mladšieho dostal v októbri 2015, keď ho po predajných dostihoch v rodnom Francúzsku za 25 001 € kúpil Milan Kříž pre svoju stajňu Leram. Odvtedy uplynulo už viac ako tri a pol roka a za ten čas ryšavý valach priniesol mnoho radosti. Trikrát sa z dráhy vracal ako víťaz, má na svojom konte aj skalp vo vlaňajších Champion Stakes bronzového Subway Dancera – tento historicky cenný úspech sa odohral v auguste 2016 vo Vichy v prevádzkových dostihoch amatérskych jazdcov, mimochodom v sedle vtedy Ventaronovi asistovala trénerova manželka Martina. Do najlepšej formy sa valach dostal na jeseň 2017, kedy získal bronz na black-type scéne v štrasburských Listed. Pred Veľkou cenou Slovenska sme v našej analýze napísali, že „starý pán“ vstupuje do licitácie s otáznou aktuálnou výkonnosťou a 2400 metrov bude preňho pridlhých. Viedol nás k tomu fakt, že osemročný veterán vlani stihol všetky tri dostihy na tratiach okolo dvoch kilometrov v priebehu piatich týždňov od začiatku augusta do polovice septembra a odvtedy pauzoval. Ako sa ukázalo, naše predpoklady Ventaron dokonale postavil na hlavu, ale okrem samotného valacha to je zásluha celého realizačného tímu.

Beau Massagot zopakoval víťazstvo v najvýznamnejšom šprinte

Oproti vytrvaleckej Veľkej cene Slovenska mal v cieli víťaz Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (Graded 3, 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 25 000 €) luxusný poldĺžkový náskok. A hoci v šprintérskych dostihoch a najmä na bratislavskej dráhe hrá veľkú úlohu reakcia po štarte, víťaz strávil väčšinu dostihov vzadu a k rozhodujúcemu útoku napriahol až v cieľovej rovine. V drvivom finiši však porazil súperku, ktorá cválala na čele hneď od štartu. Bola ňou jediná hostiteľka Miss Trout (6,8:1), za ktorú sa „zavesila“ Efily (7,8:1), víťazka spred troch sezón. Za reprezentantkou českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia cválala popri bariére víťazka trialu Benidiction (8,6:1) pred mierne favorizovaným Mr Rightom (2:1). Po polovici dostihov sa džokej Jaroslav Línek v sedle svojej zverenkyne Miss Trout rozhodol zrýchliť a hnedka si razom vypracovala dvojdĺžkový náskok, ktorý si udržala aj po zatočení do cieľovej roviny. V nej sa Efily začala postupne vytrácať, naopak vo veľkej forme jazdiaci žiak David Liška v sedle obhajcu prvenstva Beau Massagota (4,7:1) našiel medzeru práve medzi hasnúcou Efily a Benidiction a popohnal ryšiaka k útoku. Ešte sto metrov pred cieľom však viedla Miss Trout a schyľovalo sa k príjemnému prekvapeniu na úkor zahraničných koní, napokon však Beau Massagot dokázal ešte zrýchliť a v cieli mal na domáciu kobylu poldĺžkový náskok. Nebyť povestného šťastia, ktoré praje pripraveným, by reprezentantka stajne Count of Tuscany prišla aj o striebro, pretože v posledných cvalových skokoch sa k nej dlhými cvalovými skokmi približoval rakúsky Culdaff (11,3:1), ale o krátku hlavu to nestihol.

Stajňa Leram a žiak David Liška druhýkrát – takto víťazí v najvýznamnejšom slovenskom šprinte Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR obhajca Beau Massagot. Bližšie k objektívu sa votrel rakúsky Culdaff, ktorý však nestačil na viac ako bronz o krátku hlavu za úplne zatienenou Miss Trout.

Víťazný reprezentant stajne Leram Beau Massagot si radosť z triumfu vychutnal takmer na deň presne po roku, dôvodom však nebola slabšia forma, ale skôr vysoké ambície realizačného tímu. Ryšiak sa do tréningovej centrály Václava Luku sa presunul z krajiny galského kohúta s ratingom 41 kilogramov s cieľom, aby svojmu novému majiteľovi stajni Leram vyhral jarnú klasiku a šprint počas Turf-gala. Obe sa mu vlani podarilo, a tak mohli v Bošoviciach oslavovať. Beau Massagot si ešte pred predajom do Čiech pripísal ako dvojročný a trojročný vo svojej domovine štyri víťazstvá z desiatich dostihov. Ryšiak triumfom v minuloročnej Cene MPRV SR potvrdil svoje šprintérske vlohy a po krátkom oddychu zamieril na black-type scénu. V deauvillskom Listed na priamej dráhe sa medzi francúzskymi rýchlikmi nestratil, a hoci skončil šiesty, nebolo to ďaleko od víťaza. Pri následnej účasti vo veľkom a bohato dotovanom handicape nestačil na viac ako jedenáste miesto, v takýchto dostihoch ale obvykle býva poriadna tlačenica a obrovská konkurencia. Realizačný tím potom trochu ubral, v menších dostihoch v parížskom Longchamp sa ryšiak pripravoval na miliónový pražský EJC Million. V českom šprintérskom vrchole na 1400 metrov sa však nechytal a keď už nemal z čoho útočiť, tak len dokončil. Po zime sa trikrát predstavil v handicapoch na umelom povrchu v Chantilly, ani raz sa však nedostal cez ôsme miesto a pred Cenou MPRV SR sa dokonale znenápadnil.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel