Analýzy

Culdaff sa pokúsi v Zlatom bičíku vylepšiť svoju bilanciu

Bilancia rakúskeho Culdaffa v Zlatom bičíku nie je v porovnaní s jeho ďalšími bratislavskými vystúpeniami nijako oslnivá. Z troch pokusov získal jedno tretie a dve deviate miesta, pričom najlepší výsledok získal už v edícií 2016. Či si veterán vylepší svoje výsledky, alebo sa presadí niektorý z jeho mladších súperov, uvidíme v nedeľu v bratislavskom Starom háji.

Proti bude najmä miestna debutantka Sweeticon

Týždeň pred začiatkom letných prázdnin a deň po českom derby-mítingu sa na petržalskej dráhe odbehne Zlatý bičík (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 7 000 €), ktorý sa v posledných rokoch stáva populárnou zastávkou šprintérov aj míliarov najmä z podunajských luhov. Tento rok sa na štarte zišla pestrá zostava jedenástich koní. Matematicky v najlepšej forme momentálne behá rakúsky valach Culdaff (Florian). Zverenec Františka Drozdu vstúpil do sezóny blízkym bronzom v Prípravnej cene, v ktorej sa väčšinou držal na chvoste, v cieľovej rovine ho džokej Jiří Palík posunul popri bariére dopredu a v tesnom dobehu bral nešťastné tretie miesto, len nos a krátku hlavu za víťazkou, na štvrtého Chilli Chocolate mal náskok trištvrte dĺžky, posledná siedma Lightblack už zaostala viac. Takmer rovnakú taktiku zvolil s Culdaffom džokej Martin Srnec pred tromi týždňami vo vrcholnej šprintérskej Ceny Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, v cieľovej rovine však museli obiehať a doťahovali sa na vedúcu Miss Trout, napokon to stačilo na zopakovanie bronzovej medaily. Aj keď valachova bilancia v Zlatom bičíku nabáda k obozretnosti, my si dovolíme Culdaffovi pripočítať nejaké body s tým, že v oboch tohtoročných dostihoch ukázal, že 200 metrov navyše by mu nemuselo vadiť.

Vyššie spomínaný Chilli Chocolate (Šafář) bude obhajovať vlaňajšie striebro a v aktuálnej sezóne má na svojom konte len „zemiakovú“ medailu z Prípravnej ceny. Zverenec Jaroslavy Morávkovej, ktorý je známy svojou dištančnou univerzálnosťou, Turf-gala vynechal, keď bol škrtnutý zo strednotratiarskej Ceny Scottish Rifla a v nedeľu bude behať po päťtýždňovej pauze. Valach naposledy zvíťazil v júli 2017 na „dvojkovej“ scéne, vlani si však pripísal niekoľko cenných umiestnení. Okrem striebra spred roka získal bronzy v šprintérskej Tatranskej cene a s najnižšou nesenou hmotnosťou si rovnakú priečku zopakoval aj v Jesennom handicape na 1800 metrov. Chilli Chocolate si v Prípravnej cene vybehol najvyššiu handicapovú známku v kariére a bude sa snažiť naznačené potvrdiť, útok na niektorú z medailí je teda reálny.

Jedno z prvých porovnaní tohtoročného klasického ročníka so staršími súpermi najvyššej úrovne umožní štart dvojice trojročných koní. Doterajšie výsledky prisudzujú oveľa vyššie šance Crushing Power (Verner) z maďarskej stajne Álmodó. „Stará známa“ zverenkyňa Gábora Maronku pridala k trom vlaňajším bratislavským víťazstvám (chronologicky štvrtá kategória pre debutantov, „dvojková“ Cena Muscatita na derby-mítingu a elitným dvojročným kobylám vyhradená Cena zimnej kráľovnej) tri tohtoročné druhé miesta. Realizačný tím predpísal hnedke slovenskú cestu triedových trojročných kobýl. V triali na jarnú klasiku cválala Crushing Power okolo štvrtého miesta, v pravý čas sa vyviezla popri bariére na čelo, v záverečnom útoku však podľahla Nikeandnemesis. V samotnej klasike síce svoju premožiteľku z trialu porazila, v tesnom dobehu sa ale musela skloniť pred krajankou Rikoletou. A do tretice len striebro zostalo hnedke aj v Cene Arvy na 1800 metrov. Džokej Tomáš Lukášek s ňou zvolil ofenzívnejšiu taktiku, kobyla od začiatku viedla, ale na útok krajanky Golden Sea nenašla dosť síl. Štvrté striebro v rade sa Crushing Power asi nepodarí, Crushing Power však vidíme niekde okolo štvrtého piateho miesta.

Druhým zástupcom trojročných koní je Rambo (Šmida) zo stajne KOVO. Hnedák doteraz nenazrel vyššie ako do štvrtej kategórie a pred mesiacom sa v „maiden“ na 1800 metrov vymanil zo skupiny nezvíťazivších koní. Zverenec Jaroslava Línka sa v apríli rozcvičil medzi rovesníkmi na dvojkilometrovej trati a až do zatočenia do cieľovej roviny cválal na čele, potom však vycúval a skončil piaty. Handicapovo za lídrami zaostáva o dobrých 20 kilogramov a v nedeľu bude patriť k outsiderom.

Tréner Jaroslav Línek posiela na štart ešte umne manažovaného Gentleman Jacka (Línek), do sedla ktorého sa sám aj posadí. Odchovanec i reprezentant stajne 7 Horse rodiny Křížkovcov má na svojom konte už šesť víťazstiev, s jedinou výnimkou na úrovni tretej kategórie. Tou povestnou výnimkou je tohtoročný Memoriál Harryho Petrlíka staršieho odbehnutý presne na dištancii nedeľného Zlatého bičíka. V dostihoch, kde sa zišla veľmi dobrá konkurencia, sa populárny beluš držal v prednej skupine koní, v cieľovej rovine zaútočil a hoci sa už-už zdalo, že to nestihne, napokon v cieli získal mierny náskok pred favoritom. Z nedeľných súperov dokázal Gentleman Jack poraziť štvrtého Kilworda a ôsmu Lightblack, v mimoriadne tesnom dobehu však kobyla zaostala za víťazom len približne tri dĺžky. Hovorí sa, že s jedlom rastie chuť a tak sa beluš v nasledujúcom štarte pozrel do najvyššej kategórie. Do handicapovej Jarnej míle nastupoval ako mierny favorit, preferencie stávkarov však vôbec nepotvrdil. Väčšinou cválal na poslednom mieste, na začiatku cieľovej roviny mal svetlejší moment, ale napokon porazil len jediného súpera, zatiaľ čo na opačnom konci bojovala o víťazstvo Bethany Belle a aspoň o bronz aj Kilword. Výhodu toho, že je domácim odchovancom, sa realizačný tím okolo Gentleman Jacka rozhodol zúročiť na Turf-gala, keď beluša poslali do „trojky“ pre kone slovenského chovu na 1700 metrov. V skromne obsadených dostihoch sa o víťazstvo bojovalo až v samom závere, beluš napokon porazil desatinového favorita Bolthorna. Aj keď je Gentleman Jack veľmi efektívny, v tejto konkurencii ho vidíme niekde okolo šiesteho miesta.

S dvojicou svojich reprezentantov vstupuje do licitácie stajňa Autoopravovňa Strnisko a oboch sme už spomenuli vyššie. Držiteľ titulu Kôň roka 2014 Kilword (Korečková) je rovnako starý ako Culdaff, na rozdiel od neho si ale tento rok odkrúca iba svoju piatu sezónu. A hoci pribúdajúce roky (ani pokles formy) nezastaví, stále patrí medzi užitočné kone so širokým dištančným rozpätím. Víťaz maďarského derby zo sezóny 2014 sa ešte vlani prezentoval aj v „jednotkových“ dostihoch na derby dištancii, od októbra absolvoval štyri štarty na tratiach okolo míle. Vo všetkých prípadoch sa dokázal umiestniť, išlo však o štvrté a piate miesta. Jedinou výnimkou bol spomínaný bronz z Jarnej míle, v ktorej ťažil z nízkej nesenej hmotnosti. Pri viac či menej vyrovnaných záťažiach sa znova zameria skôr na nižšie dotované priečky.

Druhá reprezentantka žlto-modrej armády Lightblack (Georgiev) beháva v tieni svojho slávnejšieho stajňového kolegu. Päťročná zverenkyňa Miroslava Stančíka si vlani v auguste pripísala triumf v „dvojkovom“ handicape na 1400 metrov, pričom s päť a polkilovou výhodou nechala za sebou okrem iných aj šiesteho Chilli Chocolate. Potom získala aj cenný bronz v dámskej Cene Whisky, z nej však bola kvôli pozitívnemu dopingovému nálezu diskvalifikovaná (zakázaná látka sa do jej tela dostala kontaminovaným krmivom). Na sklonku vlaňajšej sezóny sa ešte blysla striebrom v „jednotkovom“ handicape v Budapešti, oba tohtoročné štarty však pre Lightblack skončili negatívne a tak si myslíme, že hoci má skúsenejšieho jazdca ako jej stajňový kolega, asi dopadne horšie.

Takmer na svojom kariérnom maxime stojí senická Bethany Belle (Kráner), ktorá má v aktuálnej sezóne na konte len jeden štart, ale ten stál za to. V handicapovej Jarnej míli síce niesla mušiu váhu, dlho cválala vzadu, v cieľovej rovine však predviedla raketové zrýchlenie a poriadne vystrašila víťaznú Mooreen. Doposiaľ stále nezvíťazivšia reprezentantka stajne senického družstva vybehla svoju najlepšiu kariérnu známku v klasickej Jarnej cene kobýl, v ktorej brala cenný bronz, vo vlaňajšej edícií Zlatého bičíka však sklamala až dvanástym miestom. Hnedkin realizačný tím ani potom nezľavil z vysokých ambícií a výsledkom bola štatisticky zaujímavá séria štyroch šiestich miest, chronologicky v Listed Cene Pat’s Music, v „dvojkovom“ handicape na 2200 metrov, v klasických Oaks a napokon v Cene Whisky. Bethany Belle máme zapísanú skôr ako míliarku, či dokonca strednotratiarku, úcta k poslednej predvedenej forme však velí k obozretnosti.

Tento rok trikrát v handicapoch tretej kategórie štartujúci Quito (Krowicki) sa vlani vymanil zo skupiny nezvíťazivších v „štvorkovom“ handicape a v nasledujúcom štarte zarúbal privysoko do rakúskeho derby. Reprezentant stajne MPL Racing sa ako suverénne najväčší outsider nechytal na najlepších, napokon však v Ebreichsdorfe vybojoval aspoň dotáciu za piate miesto. Po zime začal hneď počas prvej nedele a v míľovom handicape získal striebro. Skrátenie o 400 metrov a len dvojtýždňová pauza od predošlých dostihov neskôr rezultovala do šiesteho miesta. V poslednom doterajšom vystúpení sa vrátil na míľu a polepšil sa o dve priečky. Pri reálne najvyššej nesenej hmotnosti má len veľmi malú šancu uspieť.

Stredoeurópsky debut absolvuje v Zlatom bičíku zverenkyňa úspešného trénera Václava Luku mladšieho Sweeticon (Liška), ktorá sa do bošovickej centrály sťahovala vlani v októbri po predajných dostihoch za približne 25 000 €. Hnedka má na svojom konte už osem víťazstiev a niekoľko dobrých umiestnení z talianskeho Milána a domovského Francúzska, prevažne na tratiach okolo 1400 metrov. Už vo farbách stajne PAM Racing Syndicate absolvovala tri štarty na dráhe v Chantilly v bohato dotovaných handicapoch Quinté+, čo sú vo Francúzsku stávkarmi veľmi obľúbené dostihy, ktoré mávajú vysoký počet štartujúcich. Koncom marca sa nedostala cez trináste miesto, reputáciu si však Sweeticon napravila hneď v ďalšom štarte. Začiatkom mája podobne vypísaný handicap odvodila a v závere podľahla len jedinému súperovi, pričom medzi porazenými bol aj jej tréningový kolega, nedávny víťaz Ceny MPRV SR Beau Massagot, ktorý docválal až ôsmy. Pred štyrmi týždňami sa hnedka vrátila na miesto činu a do čisto dámskeho handicapu odskakovala ako favoritka, dlho jej šance vyzerali nádejne, ale práve v momente, keď sa chystala zaútočiť, sa dostala do kolízie so súperkou, úplne vypadla z rytmu a len dokončila na trinástom mieste. Ak odhliadneme od posledného negatívneho štartu, musíme so Sweeticon počítať minimálne na stupne víťazov, my ju vidíme úplne najvyššie.

V Ascote Subway Dancerom zviditeľnené farby stajne Bonanza reprezentuje Royal Town (Koplík), ktorý sa do centrály Zdena Koplíka sťahoval za 7 500 € po jesennej dražbe v Deauville ako dvojročný bez jediného štartu v nohách. Vlani behával už v českom tréningu, ale výhradne na francúzskych dráhach a bez čo i len jediného dotovaného dobehu. Po zime vstúpil do aktuálnej sezóny v bratislavskej „štvorke“ na predĺženej míli, kde po boji v slabšej konkurencii premiérovo bodoval naplno. Začiatkom mája sa tmavý hnedák vrátil do rodného Francúzska a to hneď na centrálnu dráhu v parížskom Longchamp, v míľových dostihoch ale nehral významnejšiu roku a skončil na deviatom mieste. V nedeľnej konkurencii bude znovu ťahať za kratší koniec.

Náš tip: Sweeticon – Culdaff – Chilli Chocolate

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel