Reportáže

Crushing Power sa v Zlatom bičíku vrátila na víťaznú vlnu

Vlani sa Crushing Power z maďarskej stajne Álmodó z troch bratislavských pokusov trikrát vracala z dráhy ako víťazka. Tento rok sa vydala klasickou cestou trojročných konských dám a získala tri druhé miesta. Až skrátenie dištancie a konfrontácia so staršími súpermi jej pomohli vrátiť sa na víťaznú vlnu.

Sweeticon doplatila na odstredivú silu

Scenár tohtoročnej edície Zlatého bičíka (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1400 metrov, 7 000 €) sa začal napĺňať presne podľa očakávaní – do čela sa hneď od úvodných metrov dostala tempárka Crushing Power (4:1), ku ktorej sa po utrasení pozícií pridal Chilli Chocolate (11,3:1), favorizovaná a aj nami tipovaná miestna debutantka Sweeticon (2,5:1) cválala v závese tretia. Zásluhou vcelku slušného tempa sa jedenásťhlavé pole rozťahalo a Crushing Power dokonca mierne zvýšila svoj náskok. Pri vbiehaní do záverečného oblúka sa senický Chilli Chocolate na chvíľu priblížil k maďarskej kobyle, na bariére bez ohrozenia cválal šprintér Culdaff (10,7:1), v predných koňoch sa v tejto fáze dostihov ukazovala Sweeticon a tiež domáci Quito (9,7:1). Džokej Jan Verner v sedle zverenkyne Gábora Maronku zavelil do útoku už 600 metrov pred cieľom, zrýchlil aj Culdaff, naopak Chilli Chocolate začal strácať dych a postupne sa vytratil z podstatného diania. Ďalej od bariéry cválajúca dvojica Sweeticon a Quito sa na konci oblúka pred cieľovou rovinou dostali do víru odstredivej sily, ktorá ich vyniesla až na opačný koniec dráhy, zatiaľ čo Crushing Power aj Culdaff si ukážkovo udržali výhodné miesta pri bariére. Presne toto bol ten rozhodujúci moment, ktorý pravdepodobne stál zverenkyňu úspešného trénera Václava Luku mladšieho víťazstvo, pretože hoci sa snažila skracovať náskok trojročnej súperky, v cieli jej chýbalo trištvrte dĺžky. Žiak David Liška, ktorý v poslednej dobe jazdí v neuveriteľnej pohode, sa v záverečnom súboji nechal uniesť a za nadmerné použitie bičíka dostal od rozhodcov 30-eurovú pokutu. Blízkym tretím miestom, si svoje najlepšie vystúpenie v Zlatom bičíku zopakoval Culdaff.

Víťazná Crushing Power z ambicióznej maďarskej stajne Álmodó sa na bratislavskej dráhe musí cítiť ako doma. „Stará známa“ zverenkyňa Gábora Maronku sa vlastne mimo Starého hája doteraz prezentovala len raz, keď vlani v budapeštianskom Kincsem parku podľahla suverénnej Golden Sea vo významných dostihoch pre dvojročné kobyly. Hnedka debutovala presne pred rokom v štvrtej kategórii pre omladinu a hoci mala v cieli náskok len jeden a štvrť dĺžky, o jej víťazstve nebolo žiadnych pochýb, čo rozhodcovia pretavili do výroku zadržane. Náročnejšiu úlohu v tradičnej Cene Muscatita na derby-mítingu zvládla Crushing Power s podobnou ľahkosťou a do tretice pridala úspech v zastrešujúcej Cene zimnej kráľovnej, kde svoje súperky nechala za sebou o štyri a štvrť a viac dĺžok. Po zime predpísal realizačný tím hnedke slovenskú cestu triedových trojročných kobýl. V triali na jarnú klasiku cválala Crushing Power okolo štvrtého miesta, v pravý čas sa vyviezla popri bariére na čelo, v záverečnom útoku však podľahla Nikeandnemesis. V samotnej klasike síce svoju premožiteľku z trialu porazila, v tesnom dobehu sa ale musela skloniť pred krajankou Rikoletou. A do tretice len striebro zostalo hnedke aj v Cene Arvy na 1800 metrov. Džokej Tomáš Lukášek s ňou zvolil ofenzívnejšiu taktiku, kobyla od začiatku viedla, ale na útok krajanky Golden Sea nenašla dosť síl. Crushing Power zrejme zostane na šprintérskych tratiach, keďže skrátenie dištancie jej jednoznačne ide k duhu.

V poslednom derby-triali tesný triumf Kaptain Joe

Slovenské derby sa blíži míľovými krokmi, vrchol sezóny je na programe už o tri týždne. V nedeľu sa v bratislavskom Starom háji odbehol posledný domáci derby-trial, Memoriál majora Stanislava Rudu (II. kat., 3-ročné kone, 2400 metrov, 4 000 €), ale jeho vypovedacia hodnota asi nebude veľmi vysoká. V pomaly rozbehnutých dostihoch, v ktorých sa jazdci ponúkali, kto si na seba zoberie líderskú úlohu, začali kone zrýchľovať až po polovici. Vtedy džokej Jaromír Šafář „pustil“ vedúcu Salsa Salsu (5:1) nech cvála tak, ako sa chcela od začiatku a kobyla stajne MPL Racing si razom vypracovala dvojdĺžkový náskok. Pri vbiehaní do cieľovej roviny ale začali útočiť aj kone z hĺbky poľa, popri bariére sa dopredu „preštrikoval“ stajňový kolega líderky Castro (3:1), na opačnej strane sa k záverečného útoku napriahali domáci odchovanec Kaptain Joe (7,4:1) a v Starohájskom kritériu indisponovaný Peas (17,3:1). Castro však asi 150 metrov pred cieľom začal nekontrolovateľne bočiť smerom doľava, poškodil pritom Salsa Salsu a dva ďalšie kone, ktoré razom stratili chuť a len dokončili. Džokej Jaroslav Línek dostal za tento manéver od rozhodcov dištanc na 6. júla a mohol dopadnúť ešte horšie, keďže vtedy budú na programe len menšie dostihy v českej Lysej nad Labem. V strhujúcom šprinte v posledných desiatkach metrov sa napokon presadil reprezentant stajne 7 Horse Kaptain Joe, ktorý o krátku hlavu nechal za sebou Peasa, ďalší nos zaostal Castro.

Slovenské kone úspešné aj v zahraničí

Aj keď na našom webe sa venujeme primárne dianiu na slovenských dráhach, v prípade úspešných vystúpení našich koní na zahraničných dráhach radi robíme výnimku. Už pred viac ako týždňom sa v nemeckých Drážďanoch prezentovala dvojica stajne ARS Invest Zimková a realizačný tím okolo trénera Marcela Mihalíka v neprehliadnuteľných červených tričkách nemohol byť nespokojný. Po blízkom siedmom mieste veterána Van Damme v „štvorkovom“ handicape na 1400 metrov sa modro-biele farby naplno presadili zásluhou trojročného Wirrwarra. Neúspešný účastník klasickej Veľkej jarnej ceny absolvoval od začiatku tohtoročnej sezóny už piaty štart a v „maiden“ na 1500 metrov sa ako najväčší outsider presadil po boji o pol dĺžky, pričom za sebou okrem domácich koní nechal aj českého Manoamana, druhého z vlaňajšej Ceny zimního favorita aj tohtoročného Memoriálu profesora Václava Michala.

Čiastočné úspechy vezú z Pardubíc aj slovenskí prekážkari. Šuriansky Krösus získal štvrtú dotáciu v „dvojkových“ prútenkách, najväčšia pozornosť divákov sa ale obracala na druhú kvalifikáciu na Velkú pardubickú. Kým tradičný vyzývateľ pardubického šťastia Jaroslav „Čiko“ Brečka tentoraz chýbal, v skromne obsadenom krose ho zastúpili Vandual z lotu Mariána Štangela a Tiep De L’Est zo šurianskej centrály Jána Cagáňa. Prvý menovaný odchovanec aj reprezentant stajne Vadual cválal s veľkou chuťou a napokon to pretavil do výborného tretieho miesta, Tiep De L’Est dobeh uzavrel, ale podmienky kvalifikácie splnil a v októbri môžu obaja postaviť na štart Velkej pardubickej.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel