Reportáže

Beau Massagot si pripomenul chuť víťazstva

Mierne ospalú atmosféru sobotného mítingu dva týždne pred Turf-gala ozvláštnil „infarktový“ súboj v hlavných dostihoch popoludnia. Prípravná cena, ktorej názov napovedá, že ide o trial na Cenu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR, priniesla atraktívny záver dvoch skúsených šprintérov s rôznou minulosťou aj prejavom. V cieli bol s najmenším možným rozdielom prvý tempár Beau Massagot a rozosmutnil tak početnú skupinu domácich fanúšikov Gentleman Jacka.

Desatinovému favoritovi Gentleman Jackovi chýbal iba nos

O nervóznejší úvod Prípravnej ceny (II. kat., 3-ročné a staršie kone, 1200 metrov, 5 000 €) sa najprv postaral po desať mesačnej prestávke vracajúci sa Adriano (7,6:1), ktorý prerazil box predčasne, a najmä ďalší rekonvalescent Shershab (5,5:1). Zverenec Radka Holčáka „zaspal“ v boxoch a do dostihov vyrazil s nezmazateľným, približne 75-metrovým mankom. Naopak tradične najrýchlejšie na nohách bol podceňovaný tempár Beau Massagot (17,2:1), ktorému na čelo ešte výrazne pomohol aj aktívne jazdiaci džokej Milan Zatloukal. Za hosťom z Rakúska sa po pár stovkách metrov usadil nabudený Adriano, Regina Mia (10,6:1) a popri bariére cválajúci desatinový favorit Gentleman Jack (1,4:1). Pri vbiehaní do cieľovej roviny si Beau Massagot stále udržiaval asi dĺžkový náskok pred Adrianom obiehajúcim lídra z ľavej strany. Tristo metrov pred cieľom zavelil do útoku aj džokej Jaroslav Línek v belušovom sedle. Prvý z vedúcej trojice odpadol Adriano, ale jeho miesto takmer okamžite zaujala zozadu vytiahnutá outsiderka Manolla (15,3:1), tá však do boja o víťazstvo nezasiahla. O triumf sa hlava pri hlave naťahovali Beau Massagot s populárnym „Jackom“, ani mohutné povzbudzovanie zo starohájskych tribún však domácemu valachovi nepomohlo. Z víťazstva najmenším možným rozdielom sa napokon radoval rakúsky hosť, ktorý benefitoval s dvojkilogramovej výhody oproti svojmu najväčšiemu konkurentovi. Jeden a pol dĺžky vzdialený bronz získala Manolla.

Farby rakúskej stajne BC Horseracing reprezentujúci Beau Massagot už dvakrát zvíťazil v najvýznamnejšom slovenskom šprinte, ale v posledných sezónach jeho hviezda mierne zoslabla. Ako veľká voda vtrhol do stredoeurópskeho turfu ešte ako zverenec Václava Luku. Hneď v prvom štarte v bratislavskom Starom háji zvíťazil v klasickej Veľkej jarnej cene a svoj nesporný šprintérsky talent potvrdil prvým triumfom v Cene Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR o tri týždne nato. Ambiciózny realizačný tím potom ryšiaka nasmeroval do Francúzska, tam sa mu však nedarilo podľa predstáv. O reparát sa tak postaral rok po svojom najväčšom triumfe a takmer do roka a do dňa znovu zvíťazil. Odvtedy si Beau Massagot pripísal len niekoľko umiestnení, až napokon pred vlaňajšou sezónou zmenil majiteľa a presťahoval sa do rakúskeho Ebreichsdorfu južne od Viedne k Františkovi Drozdovi. Ani tento presun veľmi valachovi nepomohol. Pri vlaňajšej edícií najvýznamnejšieho slovenského šprintu bol až siedmy a zvíťaziť sa mu podarilo iba v ebreichsdorfskej „trojke“ práve pred Gentleman Jackom, ktorému dával výhodu troch kilogramov. Beau Massagot sa minulý rok dostal do lepšej formy až na jeseň, keď sa dvakrát umiestnil v bratislavských handicapoch druhej kategórie. Najprv prišiel o triumf v infarktovom finiši troch koní, z ktorého napokon vyšiel najhoršie. V polovici októbra potom podľahol iba Gentleman Jackovi, ktorý mu tak oplatil prehru z domácej pôdy. Na úvod aktuálnej sezóny sa realizačný tím vybral na výlet do Prahy. Po tradične aktívnom priebehu v Gomba handicape však Beau Massagot v cieľovej rovine vycúval až na konečné ôsme miesto, preto striebrom v Memoriáli Josefa Břečku a víťazstvom v Prípravnej cene príjemne potešil.

Hattrick zverencov Jozefa Chodúra

Z ostatného diania sobotného mítingu zaujal hattrick zverencov Jozefa Chodúra a vždy s iným jazdcom. Pre „opasanovskú“ stajňu BORMANN poľahky ovládla „trojku“ na 2400 metrov päťročná Medelin (3,4:1) s doteraz suverénnym lídrom jazdeckého šampionátu džokejom Martinom Laubem. Modro-bielo-čierne farby zviditeľnil aj trojročný Papas (4,4:1), ktorý s džokejom Jánom Havlíkom zvíťazil v handicape piatej kategórie na 1400 metrov. Na úvod cvalového programu potvrdil úlohu desatinového favorita valach Subaico (1,7:1) s Lucie Fialovou v dvojkilometrovej „päťke“ a urobil tak radosť novej stajni Hawthorn Stable.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel