Analýzy

Zostane vyrovnané Oaks doma?

Výnimočne už v sobotu bude v bratislavskom Starom háji pokračovať seriál klasických dostihov, ktorý tento rok napíše svoju štvrtú kapitolu. A pri pohľade na štartovú listinu sa dá očakávať, že tohtoročná edícia Slovenských Oaks bude poriadne napínavá a vyrovnaná. Na štarte jesennej dámskej klasiky sa schádza rovný tucet kobýl a nájdeme medzi nimi víťazku Jarnej ceny kobýl Feschandu, „šedú eminenciu“, ktorá naposledy vyšla z tieňa, Blue River a tiež dvojicu stajne Strnisko Abellu a Free Folie, pričom prvá menovaná získala cenný bronz zo Slovenského derby a druhá zvíťazila v Cene Arvy aj Cene Pat’s Music. Nebudú chýbať ani druhá, tretia a štvrtá z českých Oaks, čím naša analógia získava ešte väčší náboj.

Proti domácim favoritkám sa postavia medailistky českého Oaks

Nájsť favoritku Slovenského Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 19 000 €) nie je jednoduchá úloha, keďže v priebehu sezóny sa medzi trojročnými kobylami nevykryštalizovala žiadna výrazná individualita, ktorá by vyčnievala nad ostatné súperky. Práve naopak, v rôznych významných dostihoch určeným nežnejšiemu pohlaviu sa do špičky ročníka zaradilo dobrých päť – šesť kobýl. Zvíťazí tá, ktorej v sobotu „sadne“ dvojkilometrová porcia v predpokladanom poctivom tempe. Možno ešte pár stoviek metrov navyše by privítala prekvapivo bronzová zo Slovenského derby Abella (Janáček) reprezentujúca stajňu Strnisko. Zverenkyňa Mariána Štangela v modrej stuhe potvrdila slová svojho trénera a dôrazným záverom v cieľovej rovine sa prepracovala až na tretie miesto, čím dosiahla svoj doterajší výkonnostný vrchol. Hnedka totiž neabsolvovala tradičnú cestu klasickou sezónou. Po úspešnom vstupe do sezóny na úrovni štvrtej kategórie nezamierila do jarnej dámskej klasiky, ale do míľového handicapu tretej kategórie proti starším súperom, kde nestačila len na víťaza. Abella sa konfrontácii s elitnými rovesníčkami však napokon predsa len nevyhla, na Turf-gala sa predstavila v Cene Arvy a síce na medailistky vo finiši nemala, v tesnom súboji o nižšie dotácie získala piate miesto za jarnou klasičkou Feschandou. Skúsený džokej Janáček v sedle Abelly je zárukou, že v Oaks bude poškuľovať po víťazstve.

Rovnaké farby ako Abella bude reprezentovať aj Free Folie (Línek), tú však trénuje Jaroslav Línek, ktorý sa vyhupne aj do jej sedla. Tmavá hnedka sa s pribúdajúcimi metrami zlepšuje a ako víťazka dvoch trialov nemôže mať nižšie ako medailové ambície. Free Folie vstupovala do sezóny v Cene trojročných kobýl a tretím miestom potvrdila predpoklady, ktoré viac menej potvrdila aj v klasickej Jarnej cene kobýl. Tam síce dobehla až šiesta, od druhého miesta za suverénnou víťazkou Feschandou ju však delili približne štyri dĺžky. Pomer síl sa obrátil hneď pri najbližšej príležitosti, v Cene Arvy predviedla Free Folie svoj silný záver a napriek obiehaniu získala premiérové víťazstvo v kariére na úkor podobne dobre finišujúcej Blue River. Svoju bojovnosť a výborný záver potvrdila zverenkyňa Jaroslava Línka aj v Cene Pat’s Music počas derby-mítingu, kde po tuhom boji porazila favorizovanú Zariyannku, ale tiež štvrtú Persistencofmemory a piatu Faudu.

Ak by sme mali ukázať na kobylu, ktorá podáva stabilne vysoké výkony, bola by to vlastná odchovankyňa stajne Caruso Blue River (Havlík). V prvých štyroch štartoch bola vždy strieborná, až napokon pred mesiacom v Cene Whisky bodovala naplno. Druhá zverenkyňa Jaroslava Línka na štarte vstúpila do sezóny v „štvorke“, kde prehrala so suverénnou Abellou, ale porazila napríklad neskoršieho víťaza Starohájskeho kritéria Goldisa. V Jarnej cene kobýl nestačila na Feschandu, v Cene Arvy na Free Folie a odvtedy viac ako dva mesiace na dráhe absentovala. Pred mesiacom však v poslednom triali aj proti starším kobylám nenašla silnejšiu súperku a premiérovo zvíťazila. Blue River určite má na medailu a možno aj na viac.

S gloriolou víťazky klasickej Jarnej ceny kobýl vstupuje do ringu Feschanda (Foret). Ryška zo stajne Dr. Charvát zvíťazila v Bratislave už vlani takmer presne pred rokom, keď získala Cenu zimnej kráľovnej. Vstup do aktuálnej sezóny v mosteckom Memoriáli Rudolfa Deyla jej nevyšiel podľa predstáv, ako favoritka skončila až šiesta, o to príjemnejším prekvapením pre realizačný tím bolo ľahké víťazstvo v slovenskej jarnej klasike. Už prehra a len „zemiaková“ medaila v Cene Arvy naznačilo, že Feschandina forma má klesajúcu tendenciu, čo potvrdila pred dvomi mesiacmi v pražskej Cene Latiny na 2200 metrov, kde ako spolufavoritka sklamala, v cieľovej rovine zoslabla a dokončila na ôsmom mieste. Odvtedy zverenkyňa Pavla Tůmu neštartovala a v Starom háji sa pokúsi o nápravu reputácie.

Naopak, väčšie šance by mohli mať medailistky z českého Oaks, ktoré sa odbehlo pred piatimi týždňami a hoci víťazka Beauty Approach na štarte chýba, o slovenskú analógiu zabojuje druhá, tretia, štvrtá z Karlových Varov. Prekvapivé striebro získala To Ten Meters (Palík), ktorá sa do strednej Európy dostala koncom februára po predajných dostihoch vo francúzskom Cagnes-sur-Mer, aby ju následne v máji kúpila stajňa The Sons of Sharpour. To už mala hnedka za sebou deväť štartov, päť od polovice januára a len štyri umiestnenia. Pod vedením Konstantina Kobzareva debutovala posledným miestom v pražskej Velkej červnovej cene, na ktoré nadviazala šiestym miestom z Letnej ceny klisen a štvrtou priečkou z „maiden“ v nemeckom Bad Harzburgu. Tieto výkony ničím nenasvedčovali, že To Ten Meters predvedie v českých Oaks zlepšenie, ktoré stačilo na nečakané striebro pred Willemine a favorizovanou Shining Sky.

Iba pol dĺžky za To Ten Meters skončila v českých Oaks Willemine (Laube). Česká zimná kráľovná reprezentujúca stajňu Lokotrans vo svojej najdôležitejšej sezóne skôr sklamala a bronz z Oaks je jej najlepším výsledkom tohto roka. Zverenkyňa Luboša Urbánka začala zostra rovno v klasickej Jarní cene klisen, ale v Moste sklamala až deviatym miestom, na ktoré nadviazala iba šiestym z handicapu druhej kategórie na 1800 metrov. Willemine sa po dvoch týždňoch pripomenula v Cene Latiny, kde ju v progrese nezastavila ani vyššia nesená hmotnosť a ryška skončila piata. Karlovarské Oaks potom odvodila, ale v cieľovej rovine ju predbehli okrem víťazky aj To Ten Meters. Keďže slovenská analógia je o 400 metrov kratšia, v Bratislave sa zrejme pomer síl otočí. zo stajne Lokotrans.

Ani v západných Čechách favorizovaná a napokon „iba“ štvrtá Shining Sky (Demo) tento rok ešte nezvíťazila, ale od jari zbiera cenné umiestnenia a skrátenie jej bude vyhovovať. Strieborná z minuloročnej českej „zimnej kráľovnej“ aj bratislavskej Karpatskej ceny si do tretice rovnakú medailu odniesla aj z Jarnej ceny klisen. Reprezentantka stajne Březová sa vrátila do Starého hája na Turf-gala, ale realizačný tím dal pred Cenou Arvy prednosť konfrontácií so žrebcami v Starohájskom kritériu a získala blízky bronz. Bola to dobrá príprava pred Českým derby, kde Shining Sky skončila piata a „odviezla“ sa k najlepšej forme roka. Aj preto nastupovala do českého Oaks ako favoritka, a preto bolo štvrté miesto skôr sklamaním a do Bratislavy si zverenkyňa Michala Dema ide po reparát.

Oveľa menšie ambície bude mať „trojková“ víťazka z júna Baby Summer (Liška) a naposledy desiata z českých Oaks. Reprezentantka stajne Mladecko dokázala bodovať len na úrovni tretej či štvrtej kategórie a účasť v dostihoch najvyššej úrovne pre zverenkyňu Michala Kalčíka skončili prinajlepšom šiestym miestom. Takto skončila v Jarní cene klisen, Cene Nory Jeane aj Cene Latiny a v sobotu bude bez šance.

Naopak vďaka blízkemu druhému miestu z Ceny Whisky za Blue River sa dobre uviedla Fauda (Madihi), ale pohľad na jej výsledky prezrádza, že zrejme narazila na svoj výkonnostný strop a na viac ako na niektorú z nižších dotácií to stačiť nebude. Reprezentantka stajne Vadual zvíťazila hneď pri sezónnom debute v dvojkilometrových „maiden“ a významný progres predviedla v Cene Arvy, kde skončila tretia a na jej štíte zostala jarná klasička Feschanda aj neskoršia bronzová z derby Abella. V Cene Pat’s Music však bola zverenkyňa Zuzany Kubovičovej až piata, ale dojem predsa len zlepšila striebrom z Ceny Whisky. Hnedka by mohla byť „čiernym“ koňom Oaks.

Úlohám outsideriek sa nevyhne zostávajúca trojica domácich kobýl. Jozef Chodúr trénuje dve z nich a vyšší handicap má Persistencofmemory (Havelková). Reprezentantka stajne Daliss sa k najlepšej forme „odviezla“ vďaka štvrtému miestu v Cene Pat’s Music, ale v nedávnej Cene Whisky skončila predposledná a potvrdila, že skôr než Oaks by jej svedčal „trojkový“ handicap.

Tréner Jozef Chodúr posiela na štart aj druhú odchovankyňu slovenského chovu Rominu (Srnec), šiestu z Ceny Whisky. Šiesta z Ceny Whisky reprezentujúca stajňu MPL Racing sa zameria na zisk chovateľskej prémie, pretože po víťazstve z Ceny trojročných kobýl na úvod sezóny jej výkonnosť prinajlepšom stagnuje a v júni a júli dokázala získať len dve štvrté miesta v tretej kategórii.

Aj v prípade poslednej účastníčky Oaks Magdalenn (Florian) sledujeme postupný pokles výkonnosti. „Dvojková“ víťazka z vlaňajška tento rok debutovala piatym miestom v Cene trojročných kobýl. O to viac potešila svoj realizačný tím okolo stajne FeD a trénera Michala Ročáka v samotnej jarnej klasike, kde bojovala o medaily a získala cenný bronz. Hnedka naopak úplne „vybuchla“ v Cene Arvy, v ktorej skončila až jedenásta, pohoršila si v handicape, ale napriek tomu sa postavila na štart Slovenského derby a porážkou jedinej súperky potvrdila, že do modrej stuhy nastupovala s „coubertinovskými“ ambíciami.

Náš tip: Abella – Blue River – Free Folie

Foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel