Analýzy

Získa Oaks jedna zo zverenkýň Zuzany Kubovičovej?

Vďaka jarnému výpadku a následným problémom s financovaním dostihov sa kalendár sezóny poprehadzoval, jesenná dámska klasika – Slovenské Oaks – však bude odbehnutá v tradičnom termíne v prvej polovici septembra. Určitou výstrednosťou je, že tentoraz sa brány bratislavského Závodiska otvoria už v piatok, samotné Oaks je na programe ako posledný chod programu.

O medailu sa bude uchádzať aj Barthesa

Iba štyri týždne uplynuli od prvej dámskej klasiky, Jarnej ceny kobýl, a na programe je ďalšia, Slovenské Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 8 000 €). Do hlavného bodu piatkového mítingu smeruje len dvojica účastníčok spred mesiaca. Zhodou okolností ide v oboch prípadoch o zverenkyne Zuzany Kubovičovej. Strieborná Heroina (Šmida) reprezentuje stajňu ownera – breedera Mladena Rihtarića a okrem druhého miesta z Jarnej ceny kobýl má na svojom konte aj triumf zo štvrtej kategórie, ktorý si pripísala počas prvého mítingu posunutej sezóny 2020 medzi nezvíťazivšími rovesníkmi. Po aktívnom priebehu aj napriek obiehaniu v cieľovej rovine prebrala vedenie a iste zvíťazila. Podobnú taktiku zvolil džokej Štefan Budovič aj v Cene trojročných kobýl, iba týždňová pauza sa však ukázala ako príliš krátka. Heroina cválala bez espritu a na víťaznú Queen Operu sa v cieli pozerala zo šiesteho miesta a vzdialenosti viac ako 14 dĺžok. Po týchto dostihoch prišlo k jazdeckej zmene, do sedla Heroiny sa pred Jarnou cenou kobýl posadil aj súčasný džokej Zdeno Šmida. Hnedka mala pomalší štart, jazdec ju posadil na chvost poľa a dopredu ju posúval až ku koncu záverečného oblúka, ktorý Heroina vytočila ukážkovo na bariére. V cieľovej rovine síce nemala nárok na víťazku, postupne však míňala jednu súperku za druhou a vybojovala cenné striebro, takmer dve dĺžky pred favorizovanou Queen Operou. Metre naviac jej neublížia, ale pri odhade, ktorá z dvoch senických kobýl je lepšia, zrejme pomôže pohľad do paddocku pred dostihmi, hoci viac sa nám pozdáva práve Heroina.

Doterajšie výsledky aj pôvod by skôr nahrávali zimnej kráľovnej Queen Opere (Palík). Reprezentantka stajne Vimar – Dvorníky svojho chovateľa Pavla Vigaša je dcérou Quissisany, ktorá zvíťazila v rakúskych Oaks, ale v našej analógií docválala až piata a Queen Opera sa bude snažiť o zlepšenie rodinnej bilancie. Už vlani sa lysinatá ryška zapísala do pozornosti, hoci pri debute sa len zoznámila, následne dobehla druhá, ale vystúpenie vo vrcholnej Cene zimnej kráľovnej rezultovalo do víťazstva (o dĺžku pred desatinovou favoritkou Barthesou). Po zime nadviazala na svoj triumf rovnakým umiestnením v prípravnej Cene trojročných kobýl, v ktorej ani na chvíľu nepripustila iný scenár. Prestávku v slovenskom kalendári využil realizačný tím na výlet do Budapešti. V „jednotkovej“ Erzsebét királyné díj na 1800 metrov ako mierna favoritka nepotvrdila predpoklady a docválala piata. V Jarnej cene kobýl si o dve miesta polepšila, najmä v strednej časti dostihov bola aktívna, v závere však nedokázala vzdorovať víťazke a tréningovej kolegyni Heroine. Rovnaký pomer síl očakávame aj teraz.

Klasickú skúsenosť má aj siedma z českých Oaks Barthesa (Janáček). Reprezentantka stajne Statek Blata Český Ráj predvádzala najlepšie výkony vlani ako dvojročná na kratších tratiach. Už pri debute v jednom z prvých dostihov pre juniorov zvíťazila a z piedestálu nespadla ani pri náročnejších skúškach, postupne získala tradičnú Simsonovu cenu aj Cenu Masisa. Zverenkyňa Heleny Vocáskovej potom zamierila do oboch ex-federálnych zastrešujúcich dostihov pre dvojročné kobyly. V karlovarskej Cene zimní královny Barthesa neodolala útoku Fragy, v bratislavskej analógií sa zasa musela skloniť pred Queen Operou. Po zimnej prestávke sa belka vrátila na kratšiu trať, v prípravnom Memoriáli Rudolfa Deyla na 1400 metrov mala optimálny priebeh, už pri vbiehaní do cieľovej roviny sa dostala na čelo a vytrvala tam až do cieľa. V o 200 metrov dlhšej klasickej Jarní cene klisen už Barthesa nevydržala a hoci vo finiši mala všetky šance ohroziť štart – cieľ cválajúcu Eternity, veľmi rýchlo zoslabla a napokon skončila až šiesta. Aj keď z belkinho prejavu bolo zrejmé, že predlžovanie dištancie jej nejde k duhu, realizačný tím ju v polovici júla poslal do pražskej Ceny tříletých klisen na 2200 metrov. V tradičnom triali na české Oaks sa Barthesa nestretla s tými najlepšími domácimi kobylami, ale napriek nenápadnému priebehu mala v posledných stovkách metrov sľubnejší moment, ktorý belka pretavila do štvrtého miesta. Vlaňajšie výsledky a tiež náznak zlepšenia presvedčili stávkarov, aby poslali Barthesu do karlovarskej klasiky v úlohe spolufavoritky a približne v polovici dostihov sa aj zdalo, že urobili dobre, lebo belka sa dostala na čelo a cválala ohrozovaná iba neskôr druhou Vivienne Wells. V cieľovej rovine však znovu „zhasla“ a len dokončila na siedmom mieste. Skrátenie o 400 metrov jej pomôže, na domácu dvojicu by to však stačiť nemalo.

Dvojicu svojich kobýl posiela na štart stajňa Rabbit Trhový Štěpánov. Prvá z nich, vlastná odchovankyňa Vadetaberry (Liška), sa predviedla aj v českých Oaks, po nevýraznom výkone však len „pozametala“ pole a docválala s veľkou stratou posledná. O čosi lepší výkon predviedla v pražskej Cene tříletých klisen, na štvrtú Barthesu aj napriek váhovej výhode strácala takmer štyri dĺžky. Zverenkyňa Allana Petrlíka má na svojom konte už dve víťazstvá z menších dostihov tretej kategórie, k vlaňajšiemu triumfu z Prahy pridala tento rok víťazstvo v Slušoviciach na dištancii 2200 metrov. Vytrvalecké predispozície teda preukázala – a predurčuje ju na to aj jej pôvod – zrejme jej však bude chýbať dostatok triedy.

Rovnaké bielo-zelené farby ako Vadetaberry bude reprezentovať jej doteraz menej úspešná kolegyňa Monjouet (Lukášek). Hnedka je rovnako ako jej sparingpartnerka dvojnásobná víťazka, ale o level nižšie. Už prvé tohtoročné vystúpenie v míľových „maiden“ dokázala aj vďaka nízkej nesenej hmotnosti premeniť na víťazstvo. Mimochodom, bolo to v dostihoch, ktorých sa mala zúčastniť aj Heroina, ale nevstúpila včas do štartovacích boxov. V následných dostihoch pre rovesníkov českého chovu v Lysej nad Labem si vyskúšala vytrvaleckú trať. V rozháraných dostihoch neveľmi skúsených koní cválala Monjouet blízko čela, v závere prehrala s lepšie finišujúcimi súpermi a získala tesný bronz. Prestup do vyššej ligy sa jej v Cene tříletých klisen nevydaril, ale hnedka si zvýšila sebavedomie nedávnym triumfom v Slušoviciach. V „štvorke“ na 2200 metrov cválala blízko čela a v záverečných desiatkach metrov dokázala ešte zrýchliť a zvíťaziť. V tejto konkurencii ju však vidíme okolo stredu poľa.

Poslednou cestovateľkou spoza rieky Moravy je Tos Sia (Koplík). Belka z tréningu Zdena Koplíka, ktorý posadil do jej sedla svojho brata Radka, čerstvého víťaza Českého derby, sa pohybuje na úrovni tretej až štvrtej kategórie. Pri pražskom debute koncom júna sa v míľovom „maiden“ len zoznámila s dostihovým ruchom. V podobne proponovaných dostihoch v Karlových Varoch cválala predsa len bližšie k čelu, v pomerne tesnom dobehu však skončila iba siedma. Koncom júla sa Tos Sia znovu vrátila do západočeského kúpeľného mesta v „štvorkovom“ míľovom handicape bola väčšinou skrytá v zadnej časti poľa, v cieľovej rovine však predviedla sľubný finiš a v závere získala bronz. Veľmi podobnú defenzívnu taktiku zvolil džokej Petr Foret aj naposledy, ale v dvojkilometrovom handicape štvrtej kategórie to nevyšlo, belka cválala bez chuti a skončila posledná. Zrejme išlo o nejaký drobný zdravotný problém, ktorý Tos Sie nedáva veľa šancí na úspech.

Stajňu BORMANN oslavujúcu triumf v českej modrej stuhe bude reprezentovať Medelin (Línek), hnedku však netrénuje Jozef Chodúr, ale jeho švagor Jaroslav Línek. Kobyla debutovala na sklonku vlaňajšej sezóny na úrovni štvrtej kategórie a tretím miestom nesklamala, na jej konte dokonca ostal len nedávno bronzový z Veľkej jarnej ceny Hadewin. Po zimnej a nútenej jarnej prestávke sa Medelin ukázala Starému háju aj počas prvého mítingu sezóny 2020, v dostihoch, kde zvíťazila Heroina, skončila šiesta, osem dĺžok od víťazky. Ani na tretí pokus sa jej v „maiden“ nepodarilo vymaniť sa z kategórie nezvíťazivších, na dvojkilometrovej trati však získala bronz o tri dĺžky pred piatou Agatou Christie. Najbližšie k víťazstvu tak bola Medelin pred mesiacom v „štvorke“ na predĺženej míli, kde až do cieľa bojovala o najvyššiu métu, v infarktovom závere pri výroku tuhý boj krátka hlava – hlava brala čierneho Petra a získala len bronz. Medelin sa evidentne zlepšuje, ale bude to stačiť len na nižšiu dotáciu.

Farby sponzora jesennej klasiky MPL Racing bude zviditeľňovať Agata Christie (Laube) z tréningu Jozefa Chodúra. Hnedka debutovala približne pred rokom, ale šiestym miestom uprostred poľa sa len zoznámila s dostihovým ruchom. O niekoľko stupňov náročnejšiu úlohu musela splniť v Cene zimnej kráľovnej, v ktorej získala najnižšiu dotáciu za piate miesto, na sklonku vlaňajšej sezóny ešte v Slušoviciach vybehla bronz na úrovni tretej kategórie. Pri vstupe do svojej najdôležitejšej sezóny si vyskúšala dvojkilometrovú trať v „maiden“ a docválala piata. Pred mesiacom cestovala hnedka do Prahy, v dostihoch tretej kategórie na derby dištancii prehrala len s tréningovým kolegom Apolonom, v dostatočnej vzdialenosti od najbližšieho súpera. Aj Agata Christie sa zameria na nižšie dotácie.

Bratislava sa v posledných týždňoch stala obľúbenou destináciou pre bulharské centrály, po Leventovi Nezirovovi ju „objavil“ aj Julian Jordanov. Ten posiela na štart hnedku Bellezu Fox (Byurgyunay). Reprezentantka stajne Spas Spasov sa už raz v Starom háji predstavila, v Cene trojročných kobýl však docválala na vzdialenom ôsmom mieste, viac ako 18 dĺžok od víťaznej Queen Opery a 8 dĺžok za šiestou Heroinou, pričom spočiatku cválala okolo tretieho miesta, postupne sa prepadala, do cieľovej roviny točila druhá od konca a tam aj zostala. Vôbec tak nenadviazala na svoj vlaňajší triumf z domovského Balčiku a teraz jej šance nevidíme o nič lepšie.

Náš tip: Heroina – Queen Opera – Barthesa

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel