Reportáže

Barthesa si „spomenula“ na svoje najlepšie výkony

Vlani patrila medzi hviezdy ročníka, v piatich dostihoch prehrala len s dvomi súperkami. Aj tohtoročnú sezónu začala víťazstvom, s pribúdajúcimi metrami sa však jej výkony zhoršovali a bolo vidieť, že sa na dlhších tratiach trápi. Pri návrate do bratislavského Starého hája Barthesu v klasických Oaks sprevádzal džokej Václav Janáček a toto spojenie sa ukázalo byť ako veľmi prospešné, belka v cieľovej rovine postupne „postrácala“ všetky súperky a nikým neohrozená si dobehla po víťazstvo.

Stupne víťazov doplnili domáce kobyly

Začínajúca jeseň a začiatok školského roka sú tradične spojené so štvrtými klasickými dostihmi sezóny. V tohtoročnej neštandardnej sezóne sa Slovenské Oaks (Listed, 3-ročné kobyly, 2000 metrov, 8 000 €) konali viac menej „načas“, ale len štyri týždne po Jarnej cene kobýl. Jedna z dvoch kobýl, ktoré sa zúčastnili oboch dostihov, známa tempárka Queen Opera (3,8:1), sa takmer hneď po štarte prepracovala na čelo. Zimnú kráľovnú a bronzovú spred mesiaca doplnila „pulujúca“ Bulharka Belleza Fox (12,7:1), ktorá sa po pár stovkách metrov predsa len upokojila a cválala asi dĺžku za vedúcou ryškou, za ňou sa usadila outsiderka Vadetaberry (31:1). Na protiľahlej rovine vytiahol džokej Jiří Palík Queen Operu ďalej od bariéry, aby sa vyhol rozbitej dráhe, a ostatní jazdci ho nasledovali, džokej Václav Janáček v sedle favorizovanej Barthesy (2,4:1) dokonca zvolil najvzdialenejšiu stopu. Do záverečného oblúka sa však ryška zo stajne Vimar-Dvorníky vrátila späť na bariéru a na chvíľku na čele osamela, keď Belleza Fox začala cúvať. Jej miesto okamžite zaujala Vadetaberry, no nevydržala tam dlho. Zo závetria totiž vyrazila Barthesa, na ktorej Václav Janáček predviedol ukážkovú jazdu hodnú šampióna. Približne 600 metrov pred cieľom spustil nohu „z plynu“, belka prepla na vyšší rýchlostný stupeň, pri vbiehaní do cieľovej roviny sa prehnala okolo Queen Opery a už sa len vzďaľovala. Queen Opera o medailu prišla v poslednej stovke metrov, najprv ju predbehla Agata Christie (5,1:1) reprezentujúca sponzora dostihov, stajňu MPL Racing, a tesne pred cieľom aj Medelin (8:1) zo stajne BORMANN, zviditeľnenej triumfom Opasana v Českom derby.

Čerstvá držiteľka Slovenských Oaks Barthesa reprezentujúca stajňu Statek Blata Český Ráj doteraz predvádzala najlepšie výkony vlani ako dvojročná na kratších tratiach. Už pri debute v jednom z prvých dostihov pre juniorov zvíťazila a z piedestálu nespadla ani pri náročnejších skúškach, postupne získala tradičnú Simsonovu cenu aj Cenu Masisa. Zverenkyňa Heleny Vocáskovej potom zamierila do oboch ex-federálnych zastrešujúcich dostihov pre dvojročné kobyly. V karlovarskej Cene zimní královny Barthesa neodolala útoku Fragy, v bratislavskej analógií sa zasa musela skloniť pred Queen Operou. Po zimnej prestávke sa belka vrátila na kratšiu trať, v prípravnom Memoriáli Rudolfa Deyla na 1400 metrov mala optimálny priebeh, už pri vbiehaní do cieľovej roviny sa dostala na čelo a vytrvala tam až do cieľa. V o 200 metrov dlhšej klasickej Jarní cene klisen už Barthesa nevydržala a hoci vo finiši mala všetky šance ohroziť štart – cieľ cválajúcu Eternity, veľmi rýchlo zoslabla a napokon skončila až šiesta. Aj keď z belkinho prejavu bolo zrejmé, že predlžovanie dištancie jej nejde k duhu, realizačný tím ju v polovici júla poslal do pražskej Ceny tříletých klisen na 2200 metrov. V tradičnom triali na české Oaks sa Barthesa nestretla s tými najlepšími domácimi kobylami, ale napriek nenápadnému priebehu mala v posledných stovkách metrov sľubnejší moment, ktorý belka pretavila do štvrtého miesta. Vlaňajšie výsledky a tiež náznak zlepšenia presvedčili stávkarov, aby poslali Barthesu do karlovarskej klasiky v úlohe spolufavoritky a približne v polovici dostihov sa aj zdalo, že urobili dobre, lebo belka sa dostala na čelo a cválala ohrozovaná iba neskôr druhou Vivienne Wells. V cieľovej rovine však znovu „zhasla“ a len dokončila na siedmom mieste.

V záverečných metroch Slovenských Oaks 2020 už víťaznú Barthesa (ružový dres) neohrozovala žiadna súperka. Najbližšie sa k nej dostala Agata Christie zo stajne MPL Racing (takmer úplne zatienená Barthesou) a Medelin (úplne vpravo).

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel