Reportáže

Zimným favoritom sa stal Goldschatz

Bolo to prekvapenie pre stávkarov a čiastočne aj pre odborníkov. Progresívny hnedák Goldschatz vstupoval do boxov pred Karpatskou cenou ako najväčší outsider, od štartu sa však držal na dohľad lídra a v cieľovej rovine predviedol dostatočne úderný finiš. Získal tak svoje prvé životné víťazstvo, a to hneď v najvyššej kategórií.

Stratosferic chýbalo k unikátnemu double pol dĺžky

Výhodný post na okraji boxov využil jeden z favoritov Karpatskej ceny (Listed, 2-ročné kone, 1600 metrov, 15 000 €) Darling In Pink (3,1:1 ), ktorého džokej Martin Laube usadil na čele a túto pozíciu nemienil prepustiť žiadnemu súperovi. Z boxu číslo dva štartujúci outsider Goldschatz (17,8:1) sa chcel „zavesiť“ za lídra, Janovi Vernerovi v jeho sedle sa to však nepozdávalo a po krátkom vzpieraní usadil hnedáka na tretie miesto za zimnú kráľovnú Stratosferic (2,1:1). Ryšiak si v relatívne pomalom tempe udržiaval na čele asi dĺžkový náskok pred Stratosferic, Goldschatz kontroloval situáciu. V záverečnom oblúku sa začalo zrýchľovať, hnedka sa dotiahla na lídra a pri vbiehaní do cieľovej roviny prebrala vedenie. Darling In Pink sa však nevzdával a nechcel predať svoju kožu lacno. K bojujúcej dvojici sa popri bariére pridal aj prekvapivo stíhajúci Goldschatz. Prvým porazeným bol zástupca stajne Lokotrans, ktorý začal zaostávať a pred cieľom ho predbehol aj neskoro finišujúci My Rey (8,4:1). V posledných dvoch stovkách metrov predviedol rovnako úderný záver Goldschatz, ktorý nedoprial zimnej kráľovnej Stratosferic juniorské double a o pol dĺžky ju odsunul na druhé miesto.

Víťazný Goldschatz (po nemecky zlatý poklad) poprel všetky predštartové prognózy a dvojicu svojich piatych miest vylepšil tým najlepším možným spôsobom. Hnedák, ktorý sa do stajne FeD dostal z baden-badenskej dražby za 7 000 €, debutoval v 1400 metrov dlhom Memoriáli Jozefa Mandelíka a hoci zaostal za Darling In Pink o viac ako deväť dĺžok, už v ďalšom štarte sa zlepšil, aj keď vo výsledkovej listine to vidieť nebolo. V Memoriáli Otta Suchovského cválal zverenec Michala Ročáka defenzívne, doťahoval a najbližšie k víťazovi bol až v cieli. Pred Karpatskou cenou tak nič nenasvedčovalo náhlemu zlepšeniu, aj takéto príbehy však ponúkajú dostihy dvojročných koní.

Jaroslav Línek získa ďalší jazdecký šampionát, Šmida mu už konkurovať nebude

Nedeľný míting bol špeciálny najmä pre džokeja Zdena Šmidu, ktorý sa lúčil so svojou, štvrťstoročie trvajúcou kariérou. Viac ako dva a pol tisíca odjazdených dostihov, viac ako 500 víťazstiev a šesť jazdeckých titulov, to je vo veľkej skratke bilancia jedného z najúspešnejších slovenských jazdcov. Posledným víťazstvom vyučeného autoklampiara bola do druhej kategórie preradená Cena Quississany s Lady Mazie. Seničan už nebude bojovať o tohtoročný šampionát, ktorý už má takmer na sto percent istý Šmidov kamarát a večný rival Jaroslav Línek.

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel