Analýzy

Zimná kráľovná vstupuje do sezóny už na úvod

Po takmer pol roka trvajúcej prestávke sa v nedeľu začne slovenská dostihová sezóna s letopočtom 2022. V turbulentných časoch, bez riaditeľa organizujúceho Závodiska, ale s potrebným elánom a plnými boxami. Titulnými dostihmi prvého starohájskeho mítingu býva prekážková Jarná cena Petržalky. Už druhým rokom však dotačný primát nesie Cena trojročných koní, ktorá vznikla len vlani spojením niekoľkých trialov jarných klasík do jedných dostihov. Aj preto sa v nich predstaví celá plejáda klasických adeptov.

Nákup za 102 000 € si odkrúti stredoeurópsky debut

Osem žrebcov a päť kobýl sa postaví na štart Ceny trojročných koní (I. kat., 3-ročné kone, 1700 metrov, 6 000 €) a hneď na úvod sezóny sa ukáže, kto môže pomýšľať na klasické triumfy. Do jarných klasík však zostávajú ešte štyri týždne, počas ktorých sa môžu karty poriadne premiešať. Pri predstavovaní účastníkov jediného vážnejšieho trialu sa najprv zameriame na reprezentantov domácich stajní.

Marián Štangel, ktorého dvaja zverenci už pred týždňom ukázali dobrú formu v pražskej Velkej Chuchli, posiela na štart až trojicu svojich kobýl. S gloriolou zimnej kráľovnej a striebornej z Karpatskej ceny bude do svojej najdôležitejšej sezóny vstupovať Stratosferic (Palík) zo stajne MPL Racing. Reprezentantka ambicióznej stajne MPL Racing – jedna z dvoch na štarte – nezačala kariéru najlepšie, keď v Cene Muscatita skončila piata. Počas dvojmesačnej prestávky jej forma išla hore a v Memoriáli Otta Suchovského už získala blízky bronz, iba o čosi viac ako pol dĺžky za víťazným Darlingom In Pink. Rast formy potvrdila hnedka v Cene zimnej kráľovnej, v ktorej poľahky zvíťazila. S jedlom rastie chuť, a tak sa realizačný tím rozhodol kuť železo za horúca a Stratosferic sa predstavila aj v spoločnosti žrebcov vo vrcholnej Karpatskej cene. S vyrovnanými záťažami hrala vyrovnaný súboj s víťazným Goldschatzom a hoci nepotvrdila úlohu favoritky, na konci sezóny patrila do prvej trojice najlepších dvojročných koní. Zimná prestávka jej mohla ubrať z fazóny, ale na druhej strane bude mať výhodu nižšej nesenej hmotnosti, a tak by sa mala zmestiť na stupne víťazov.

Raná Sandy Rose (Andrésová) reprezentujúca stajňu Mishel Style si svoj debut „odkrútila“ v prvom možnom termíne už koncom júna a medzi debutantmi získala bronz. Hneď v ďalšom štarte počas derby-mítingu zvíťazila v tradičnej Cene Muscatita. O mesiac neskôr však ako desatinová favoritka prehrala v „dvojke“ na 1400 metrov a hoci porazila zaujímavých súperov, napospol išlo o ich prvé štarty, preto mala Sandy Rose výhodu. Ryška svoju juniorskú kampaň zakončila už v septembri v budapeštianskej „jednotke“ na 1300 metrov, ale štvrtým miestom podliezla latku a na víťazného Presidenta, ktorý debutoval, stratila takmer desať dĺžok. V zime určite „dozrela“, to však platí pre všetkých, a tak ju vidíme okolo šiestej – siedmej priečky.

Tretia do partie zverenkýň Mariána Štangela je vlastná odchovankyňa stajne Lokotrans Slovakia Liseta (Korečková). „Štvorková“ víťazka sa medzi elitou dvojročných kobýl „nechytala“ a v Cene zimnej kráľovnej skončila posledná. Rovnako ako jej tréningová kolegyňa Sandy Rose si svoj kariérny účet otvorila už koncom júna, bol to však debut veľmi rozháraný. Ani v následnej Cene Muscatita veľa vody nenamútila, a tak svojím triumfom v augustových „maiden“ príjemne prekvapila nielen svoj realizačný tím (Bellary vtedy skončila šiesta). Nahliadnutie medzi elitu skončilo u Lisety prepadákom, preto bude v nedeľu patriť medzi outsiderky.

Aj tréner Jaroslav Línek sa bude spoliehať výhradne na nežnejšie pohlavie. Opticky lepšie výsledky dosiahla vlani Mustela (Fialová). Reprezentantka stajne Dermek Racing si svoj kariérny účet otvorila až v septembri v míľových „maiden“ a v tesnom dobehu vybojovala striebro o krk pred tréningovou kolegyňou Bellary a štvrtou Spacey. Po troch týždňoch sa hnedka predstavila v podobne proponovaných dostihoch, väčšinu z míľovej porcie strávila v závetrí na druhom mieste, v cieľovej rovine však prehrala s lepšie finišujúcou dvojicou a dobehla tretia. Váhová výhoda, ktorú bude Mustela a ďalšie kobyly mať, jej zrejme nebude stačiť na umiestnenie medzi najlepšími.

Už vyššie spomínaná hnedka Bellary (Havelková) zo stajne KOVO debutovala štvrtým miestom v Cene Muscatita, v ďalšom štarte v „maiden“, v ktorom zvíťazila Liseta, však neukázala žiadny progres a bez espritu skončila predposledná šiesta. V doteraz poslednom štarte v podobne proponovaných dostihoch už bojovala o víťazstvo, v tesnom súboji podľahla najmä vďaka najvyššej nesenej hmotnosti a matematicky podala najlepší výkon (rovnako zaťažená Spacey skončila o dĺžku štvrtá). Bellary bude patriť medzi vyrovnaný stred poľa.

Druhým reprezentantom stajne MPL Racing bude zverenec Jaroslava Hanáčka Spacey (Madihi) s exotickým jazdcom v sedle. Monir Madihi sa v Starom háji predstaví prvýkrát, úplnú premiéru bude mať dve a pol hodiny pred Cenou trojročných koní v jednom z rámcových dostihov. Spacey si svoj kariérny účet otvoril vcelku ambiciózne v „dvojkovom“ Memoriáli Jozefa Mandelíka a ako najväčší outsider štvrtým miestom nesklamal. O mesiac nato však v míľových „maiden“ skončil rovnako štvrtý, ale bol to skôr rozpačitý výkon aj výsledok. O tom, že bojovnosť mu nechýba, presvedčil svoj realizačný tím na sklonku vlaňajšej sezóny, keď bojoval o víťazstvo v „maiden“ na skrátenej vzdialenosti 1200 metrov, napokon si odniesol tesné striebro.

Stajňu Vimar bude reprezentovať vlastný odchovanec majiteľa Pavla Vigaša Fiord Jail (Musialová). Syn niekdajšej víťazky Jarnej ceny kobýl patril vlani do širšej špičky dvojročných koní, hoci sa ani raz nestretol s elitou. Debutoval koncom septembra vzdialeným bronzom v slabo obsadenej „trojke“ na 1200 metrov. O tri týždne neskôr už zvíťazil v Memoriáli Adolfa a Rudolfa Weissovcov pre juniorov slovenského chovu. V nedeľnej konkurencii by mal patriť skôr do stredu poľa.

Víťaz „dvojkového“ míľového Memoriálu Otta Suchovského Darling In Pink (Laube) patril vlani medzi špičku dvojročných koní. Kone stajne Lokotrans bývajú vo forme hneď od úvodu sezóny, takže by sme sa nečudovali, ak by ryšiak zvíťazil, nedeľná konkurencia však vyzerá nad jeho sily. Ryšiak sa s dostihovým ruchom zoznámil v juhotirolskom Merane, ale čo-to zo svojho umenia ukázal až v bronzom v Memoriáli Jozefa Mandelíka za Sandy Rose a pred Spacey. Predĺženie o 200 metrov a mesiac pauzy mu vyhovovali natoľko, že v Memoriáli Otta Suchovského zvíťazil a nechal za sebou celú plejádu neskôr úspešných súperov. Vrchol celej juniorskej kampane, Karpatskú cenu, Darling In Pink odvodil až do cieľovej roviny, v ktorej spôsobil menšiu kolíziu, ale na tú doplatil najmä ryšiak a skončil štvrtý. Hoci vlani sa neustále zlepšoval, teraz ho vidíme až za stupňami víťazov s niektorou z nižších dotácií.

Najdrahšou akvizíciou na štarte Ceny trojročných koní bude jesenný nákup stajne Meridian Quessigny (Šafář), ktorý sa z Francúzska sťahoval na Moravu k trénerovi Radkovi Holčákovi za netuctových 102 000 €. Hnedák s tými najvyššími klasickými ambíciami vlani absolvoval až šesť dostihov, v ktorých dvakrát zvíťazil (pri druhom životnom štarte na provinčnej dráhe La Teste Buche a potom koncom októbra na míľu) a dvakrát získal striebro. Najlepšie výkony predviedol Quessigny až na záver svojho francúzskeho pôsobenia v Toulouse. Po spomínanom triumfe sa v polovici novembra predstavil v Listed Criterium du Languedoc a ani na scéne black-type nesklamal. Väčšinou cválal na chvoste poľa, v dlhej cieľovej rovine „zabral“ a nakoniec skončil štvrtý. So stredoeurópskou konkurenciou by tak nemal mať žiadny problém, dôležitejšie úlohy ho však ešte len čakajú a zima v Beskydách býva dlhá, takže forma ešte určite nebude stopercentná.

Stajňu Dr. Charvát bude reprezentovať hnedák Chittussi (Verner) z veľmi povedomej rodiny. Syn kobyly Dentelle je polobratom aj na bratislavskej dráhe úspešných My Old Husbanda (víťaz troch „jednotiek“) a Dumnonie (víťazka Jarnej ceny kobýl 2015), či elitného prútenkára Dominiqua. Zverenec Pavla Tůmu má na svojom konte zatiaľ len jeden štart. Na sklonku vlaňajšej sezóny debutoval v slabo obsadenej pražskej „trojke“ na 1400 metrov, ale po počiatočnej ostýchavosti predviedol v záverečných stovkách metrov obdivuhodný finiš, ktorým si vybojoval druhé miesto. Tajný tip pre odvážnych.

Podobne ako Chittussi má aj ďalší český žrebec na štarte známe rodinné zázemie, v prípade Like Magic (Liška) sa do povedomia stredoeurópskych turfmanov zapísala skôr mama Partyday, ktorá excelovala najmä v pražskej Velkej Chuchli. Tmavý hnedák reprezentujúci stajňu Hany Veselej si svoj kariérny účet otvoril len pred tromi týždňami vo francúzskom Fontainebleau. Medzi trojročnými debutantmi cválal od štartu veľmi defenzívne a v cieľovej rovine porazil len jedného slabnúceho súpera. Like Magic tak ešte bude musieť dokázať oprávnenosť vysokých ambícií.

Zaujímavé porovnanie ponúkne aj účasť dvoch reprezentantov stajne INTERGAJ z dvoch rôznych tréningových centrál. S čistým štítom z dvoch významných maďarských dostihov pre dvojročné kone vstupuje do licitácie President (Georgiev). Hnedák, ktorého trénuje naturalizovaný Bulhar Stanislav Georgiev a posadí sa aj do jeho sedla, vstúpil do dostihového ringu rovno vo významnej juniorskej „jednotke“ na 1300 metrov a náročnej úlohy sa nezľakol. Po aktívnom priebehu v závetrí vedúceho desatinového favorita sa v cieľovej rovine okolo neho prehnal a do cieľa si udržal mierny náskok. Do vrcholnej Szent László díj nastupoval President už ako favorit a po podobnom priebehu zvíťazil aj v maďarskej obdobe Karpatskej ceny. Spolufavorit.

Modro-červeno-biele farby stajne INTERGAJ bude nosiť aj džokej Michal Demo v sedle hnedáka Trigger (Demo). Doteraz nezvíťazivší zverenec Gábora Maronku začal kariéru tretím miestom v „maiden“, na ktoré o dva týždne nadviazal v podobne proponovaných dostihoch blízkym striebrom. Rovnaké umiestnenie si Trigger zopakoval ešte dvakrát, najprv v srbskom meste Požarevac a v polovici októbra znovu na domovskej dráhe v budapeštianskom Kincsem parku. Ak sa cez zimu zázračne nezlepšil, tento hnedák veľa vody nenamúti.

Náš tip: Quessigny – President – Stratosferic

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel