Analýzy

Zažiari Petarda aj v jarnej klasike?

Nabitý, maratónsky program s dvomi klasickými dostihmi, ďalšími dvomi „jednotkami“ a celkovo až jedenástimi položkami ponúkne tretí míting sezóny, znovu v netradičnom sobotnom termíne. Okrem Veľkej jarnej ceny a Jarnej ceny kobýl sa odbehne ešte trial Veľkej ceny Slovenska, vytrvalecká Veľká májová cena s Koňom roka Opasanom, a tiež handicapová Jarná míľa. Keďže trojročné kone majú prednosť, v našej analýze sa budeme venovať prvej časti klasickej Trojkoruny, ktorá prilákala tucet záujemcov.

Lokotrans sa prostredníctvom Aidensfielda pokúsi o čistý hattrick

Jar je každoročne obdobím, keď sa okrem prebúdzania prírody začínajú rysovať šance na klasické úspechy trojročných koní. Hektické týždne prípravy na samotné vrcholy pre dostihovo najdôležitejšiu vekovú kategóriu sa tento rok ešte viac zhutnili a veľa šancí zbierať potrebné skúsenosti nebolo. O šanciach jednotlivých účastníkov prvej časti klasickej Trojkoruny, Veľkej jarnej ceny (Listed, 3-ročné kobyly a žrebce, 1700 metrov, 20 000 €), najviac napovie Cena trojročných koní. Pred štyrmi týždňami odbehnutého trialu sa totiž zúčastnili až dve tretiny z klasických adeptov a z prvej deviatky chýba len piaty Mojito.

Prakticky od štartu viedol senický Archeus na dohľad nasledovaný tempárom Aidensfieldom, v popredí cválal aj Sadaar. O víťazovi však napokon rozhodol dobre načasovaný záver a ukážkové zrýchlenie favorizovaného hnedáka Petardu (Verner). Rodák z Írska sa prešmykol medzi Aidensfieldom a Sadaarom, zvyšoval obrátky, sto metrov pred cieľom prebral vedenie a iste zvíťazil. Striebro získal Aidensfield pred Archeusom, ktorý svojím aktívnym výkonom veľmi príjemne prekvapil. Víťazný Petarda sa do stajne vplyvného majiteľa Jiřího Charváta sťahoval z dražby ročných koní spoločnosti Tattersalls Ireland za 28 000 €. Hnedák vlani ako dvojročný nevybehol a debutoval koncom januára v talianskej Pise. Zverenec Pavla Tůmu sa napriek istej „neohrabanosti“ a defenzívnej taktike dokázal umiestniť na štvrtom mieste, keď v cieľovej rovine ukázal sľubný „ťah na bránku“. Keďže podobnou taktikou zvíťazil aj v Starom háji, v sobotu mu nepribudol žiaden silnejší súper, nevyhne sa úlohe favorita.

Tempársky prejav bude zrejme mierne limitovať jedného z najskúsenejších koní na štarte, Aidensfielda (Línek) z českej stajne Lokotrans, ktorý sa do moravského Újezdu u Boskovic sťahoval počas zimy. Hnedák absolvoval ešte v nemeckom tréningu štyri dostihy na tratiach okolo 1800 metrov a okrem ľahkého trojdĺžkového víťazstva koncom decembra na dortmundskom piesku získal jedno štvrté a jedno piate miesto, to posledné v polovici januára na polytracku vo francúzskom Chantilly. Aidensfield už ukázal, že aj z aktívneho priebehu vie ešte zrýchliť, zverencom Luboša Urbánka sa počas prvých dvoch bratislavských mítingov nadmieru darilo, a tak aj teraz bude patriť medzi kandidátov na medailu.

Príjemným prekvapením bol aktívny výkon korunovaný bronzom v podaní Archeusa (Budovič). Jeden z troch zverencov prvej dámy slovenského turfu Zuzany Kubovičovej na štarte sa do stajne PD Senica sťahoval za 5 500 € z dražby spoločnosti Arqana vo francúzskom Deauville. Hnedák debutoval piatym miestom koncom augusta v „maiden“ na 1200 metrov a rovnaké umiestnenie v podobne proponovaných dostihoch si zopakoval aj o mesiac neskôr. Pri premiére sa hneď na štarte oneskoril, musel veľa obiehať a do cieľa už stratu nedohnal. O čosi zorientovanejší výkon podal koncom septembra v „maiden“ na 1400 metrov. Vo vytrvalom daždi cválal uprostred skromného poľa, ale v cieľovej rovine zoslabol na konečné piate miesto. V sobotu to na medailu už nevidíme, zo Seničanov má však určite najvyššie šance.

Smola sa od začiatku lepí na päty reprezentantovi stajne Vimar Besthonovi (Šmida). Ako dvojročný najprv nevstúpil do boxov, potom jeho plánovaný štart kvôli zhoršujúcej sa pandemickej situácii zrušili. Druhý zverenec Zuzany Kubovičovej v jarnej klasike napokon debutoval počas prvého mítingu tohtoročnej sezóny a na scéne „maiden“ štvrtej kategórie hneď na začiatku pozbieral stratu a stajňový džokej Štefan Budovič ho musel jazdiť do kontaktu so súpermi. To Besthona stálo dosť síl, v dostihoch vyzeral neskúsene, v cieľovej rovine však ukázal nádejný finiš, ktorým získal aspoň štvrté miesto. Dobrým pôvodom oplývajúci hnedák ešte bude potrebovať dozrieť.

Zatiaľ len na „štvorkovej“ scéne čiastočne bodujúci ryšiak Monsieur (Musialová) zo stajne Lokotrans Slovakia zažil počas zimnej prestávky stresujúci zážitok, keď z neho spadla pracovná jazdkyňa, on ušiel a na zľadovatenej ceste sa pošmykol a poranil si kĺby na dvoch nohách. Podľa výkonu, ktorý zverenec Zuzany Kubovičovej predviedol v prvom jarnom štarte pred dvomi týždňami, sa zdá, že táto skúsenosť sa na ňom až tak negatívne nepodpísala. Hoci išlo o nevýznamné „maiden“ na 1700 metrov, predvedený záver z hĺbky poľa až na konečné druhé miesto je prísľubom zlepšenia. Systematicky totiž ide výkonnostne nahor, vlani získal piate a štvrté miesto, pri druhom štarte porazil aj tréningového kolegu Archeusa. Monsieurovi by padli vhod metre navyše, aj tak však bude atakovať nižšie dotácie.

Väčšie šance uspieť bude mať štvrtý z trialu Procellarum (Havelková), ktorého pred lepším výsledkom zastavila váhová penalizácia jeden a pol kila. Víťazného Petardu by zrejme neohrozil, druhé miesto však bolo v ryšiakovych silách. Procellarum sa do pražskej centrály Martiny Havelkovej pod „krídla“ stajne Pure Nutrition sťahoval za podozrivo nízku cenu 1 000 libier v rámci každoročného „výpredaja“ z írskeho Ballydoyle. V rodnom Írsku absolvoval šesť štartov, z ktorých vyťažil tri umiestnenia – dve štvrté a jedno piate miesto, pričom domovinu opúšťal s ratingom 70 libier. V posledných troch dostihoch, ktoré stihol odbehnúť za šesť týždňov v auguste a septembri minulého roka, to až také slávne nebolo – pozbieral jedno posledné a dve trináste miesta. V nových podmienkach sa mu darilo podstatne lepšie a teraz musí potvrdiť, že nešlo len o zúročenie náskoku v príprave.

Nijak inak než sklamaním sa dá nazvať šieste miesto Adriana (Lukášek) z Ceny trojročných koní, zároveň však platí, že dôležitejšia úloha prichádza až teraz. Reprezentant stajne MPL Racing debutoval v polovici septembra v „maiden“ štvrtej kategórie na 1400 metrov a proti podobne neskúseným súperom od štartu viedol, v ostrom oblúku síce mierne vybočil, ale udržal sa vo vedení. Napokon ho o víťazstvo pripravila doteraz neporazená favoritka nedeľnej Jarní ceny klisen Devoir Rien. Pohľadný hnedák sa dočkal premiérového triumfu počas októbrového derby-mítingu, keď systémom štart-cieľ ovládol míľové „maiden“, hoci mal namále. O víťazstvo ho takmer pripravil neskoro útočiaci Sadaar. Zverenec Jaroslava Hanáčka vybehol najvyššiu formu v budapeštianskej Kétévesek kritériuma začiatkom novembra. Míľové dostihy už tradične odvodil, napokon ho však predbehli dvaja menej zaťažení súperi. V tejto konkurencii je zisk bronzu možný, ale Adriano si bude musieť lepšie rozvrhnúť sily a skúsený džokej Tomáš Lukášek v sedle mu v tom určite pomôže.

V odseku vyššie spomenutý reprezentant žlto-modrých farieb stajne Strnisko Sadaar (Palík) s Adrianom prehral už trikrát a nič nenasvedčuje tomu, že by k zmene malo prísť akurát vo Veľkej jarnej cene. Zverenec Jozefa Lehockého debutoval siedmym miestom v „maiden“ na 1400 metrov, približne 9 dĺžok za reprezentantom stajne MPL Racing. Na poslednom mítingu sezóny 2020 bol k svojmu „tieňu“ oveľa bližšie. Každým metrom cieľovej roviny sa blížil k od štartu vedúcemu Adrianovi, ale napriek výhode jeden a pol kilogramu o krk prehral. Ani v triali sa mu ho nepodarilo poraziť, skončil siedmy a posledná dotácia či majiteľská prémia budú Sadaarovým cieľom.

Ešte o miesto horšie než Sadaar skončil v triali rakúske záujmy stajne Adolfa Edera hájaci vlastný odchovanec majiteľa San Siro (Hodáň). Zverenec Františka Drozdu v Cene trojročných koní debutoval, predviedol veľmi „zelenáčsky“ výkon a najlepšie bol v cieli, keď obiehal slabnúcich súperov. Dostihy v nohách San Sirovi určite pomôžu, na dotáciu to ale stačiť nebude.

Jedinou kobylou v poli bude jazdecky významne posilnená hnedka Besiberri (Janáček). Reprezentantka ambicióznej českej stajne Leram debutovala koncom novembra na polytracku v Deauville, ale deviatym miestom sa len zoznámila s dostihovým ruchom. Rovnaké umiestnenie si zverenkyňa Václava Luku zopakovala aj v Bratislave pred štyrmi týždňami, a tak jej k lepšiemu výsledku pomôže snáď len mnohonásobný jazdecký šampión z Česka, Slovenska a v posledných rokoch Španielska Václav Janáček.

Na úspech svojho stajňového kolegu Arcturusa sa bude snažiť nadviazať „trojkový“ víťaz z pražskej Velkej Chuchle Arion (Laube). Reprezentant stajne Meridian v tejto sezóne ešte nevybehol a pôjde teda do klasiky ako jediný „z fleku“. Zverenec Radka Holčáka debutoval v polovici septembra v Slušoviciach na míli a nestačil len na jedného súpera. O dva týždne nato na centrálnej českej dráhe už nezaváhal, za vytrvalého dažďa zvíťazil systémom štart – cieľ. S jedlom rastie chuť, a tak sa Arion ešte pred zimnou prestávkou pozrel do talianskeho Milána. V 1500 metrov dlhých dostihoch sa znovu predviedol svojím tempárskym prejavom, v dlhej cieľovej rovine však vycúval na štvrté miesto a v sobotu ho nečaká ľahká úloha.

Úlohe najväčšieho outsidera sa zrejme nevyhne hnedák Rabbit Requinto (Pavlíček). Zástupca bielo-zelenej armády stajne Rabbit Trhový Štěpánov, ktorá už raz zásluhou Funny Valentina v roku 2009 vo Veľkej jarnej cene triumfovala, také vysoké ambície mať nemôže. Len pred týždňom v Lysej nad Labem bronzový zverenec Allana Petrlíka síce o lepší výsledok prišiel kvôli tiesneniu v cieľovej rovine, išlo však o bezvýznamné „maiden“ štvrtej kategórie na 1300 metrov. Začiatkom tohtoročnej sezóny úplne vyhorel ešte o level nižšie (jedenásty v míľovom handicape proti starším v Moste). Vlani debutoval podobne nevýrazne v Karlových Varoch a tréner ho „zazimoval“ už koncom augusta po štvrtom mieste zo štyroch štartujúcich v Slušoviciach.

Náš tip: Petarda – Aidensfield – Procellarum

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel