Krátke správy

Pätica slovenských koní cestuje do Budapešti

Tento víkend sa uskutoční významný míting aj v budapeštianskom Kincsem parku a hoci jarné klasiky obsadia len domáce kone, v rámcovom programe sa predstaví až päť koní zo slovenských stajní.

Do Bábolnai díj (Elit, 2200 metrov, 1,6 milióna forintov = približne 4 500 eur) mieri dvojica na Slovensku trénovaných koní. Deväťročný veterán Lilfast (Parigál) zo stajne Strnisko sa napriek vlaňajším úspechom na prekážkach vrátil v aktuálnej sezóne na roviny a pred dvomi týždňami prekvapivo suverénne zvíťazil v tretej kategórií na derby-dištancii. Z mušej váhy zosobnenej do džokeja Petra Hodáňa sa bude snažiť vyťažiť zverenkyňa Jaroslava Línka Medelin. Hoci hnedka stajne BORMANN získala z doterajších piatich štartov štyri tretie miesta, naposledy to bol bronz v klasických Slovenských Oaks, a tak bude patriť medzi šancovejších účastníkov.

V šprintérskej Kőbányai díj (Elit, 1200 metrov, 1,6 milióna forintov) sa predstaví dvojková víťazka Datthirey zo stajne EKOLS Skalica. Do sedla štvorročnej hnedky sa posadí tréner aj džokej v jednej osobe Jaroslav Línek.

V trojkovom handicape na 1400 metrov bude hájiť farby stajne Strnisko štvorročný valach Amos (Línek), ktorý má po zime v nohách už dva dostihy. Oba síce na najnižšej úrovni piatej kategórie, v nich však raz zvíťazil a druhý krát mu ku triumfu chýbal len nos, a tak teraz zamieri o dve triedy vyššie.

Do prúteniek na dve míle mieri zverenec Jaroslava Hanáčka Hunter’s Rules, pred mesiacom predposledný v Memoriáli Jindřicha Němčanského. Miestny Dostihový program však reprezentanta stajne Lipa tipuje na víťazstvo.

Autor: Daniel Mentel