Analýzy

Zahviezdi Lady Mazie aj medzi žrebcami?

Slovenská dostihová sezóna s letopočtom 2021 napíše v nedeľu svoju poslednú kapitolu. Hlavným bodom pestrého programu bude dvojkilometrová Veľká októbrová cena, ktorá si za desať ročníkov svojej existencie vydobyla pevné miesto v kalendári „jednotkových“ dostihov, kde medzi sebou súperia tohtoroční klasici so staršími súpermi. V nedeľu sa na štart postaví sedem koní s miernou prevahou tých starších.

Víťazstvom neprekvapí ani Ryony či Kaptain Joe

Vlani sa Veľká októbrová cena (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 6 000 €) už nestihla konať a z účastníkov edície 2019 nebude na štarte nikto, na stredných tratiach však hviezdi Ryony, Lady Mazie aj Kaptain Joe. Úcta k výsledkom z minulosti nám však velí začať predstavovanie účastníkov držiteľom klasickej Trojkoruny 2019. Päťročný Arcturus (Šafář) sa po náročnej klasickej sezóne ešte vlani umiestňoval na jednotkovej scéne, tento rok sa však výkonnosťou postupne zhoršuje. Reprezentant stajne Meridian sa počas zimnej prestávky presunul z centrály Františka Holčáka do strediska jeho syna Radka a na prvý pohľad sa zdá, že táto zmena mu neprospela. Možno to však súvisí s prirodzenou únavou a stratou formy. Arcturus vstúpil do sezóny predposledným jedenástym miestom vo Veľkej aprílovej cene (Lady Mazie piata, Ryony ôsmy). Dostihy v nohách hnedákovi pomohli k najlepšiemu výkonu roka v Cene Scottish Rifla na Turf-gala. V nabitých Listed skončil šiesty, necelé dve dĺžky za štvrtým Ryonym a dĺžku a pol pred Lady Mazie. Koncom júna sa mu vôbec nedarilo v pražskom Zlatom pohári, hoci prvú polovicu cválal na druhom mieste, v cieľovej rovine ho úplne prestalo baviť bojovať a bez tlačenia skončil posledný. Arcturus sa zrejme domov nevrátil úplne zdravý, pretože potom takmer štyri mesiace pauzoval a na dráhu sa vrátil len pred dvomi týždňami v míľovej „trojke“, kde síce nepodal úplne najhorší výkon, vybral si aj dávku smoly, keď v cieľovej rovine nemal kadiaľ útočiť a napokon skončil siedmy. V nedeľu tak bude patriť medzi menej šancové kone.

Bratislavský tréner Marián Štangel prihlásil dvojicu svojich zverencov a obaja boli vo svojich ostatných štartoch víťazní. V najvyššej kategórií skúsenejšia Lady Mazie (Verner) má v aktuálnej sezóne na svojom konte už osem dostihov, z ktorých vyťažila dve víťazstvá a tri umiestnenia. Ryška, ktorá v priebehu roka prešla pod krídla rodinnej stajne Štangel Racing, na jar veľmi nežiarila. Po piatom mieste z Veľkej aprílovej ceny bola dvakrát siedma, najprv s nízkou váhou v handicapovej Jarnej míli a na Turf-gala v kvalitou i kvantitou nabitej Cene Scottish Rifla. Počas letných prázdnin sa Lady Mazie začala zlepšovať a prvý náznak predviedla počas derby-mítingu v Bratislavskej míli, v ktorej získala štvrté miesto a o štyri dĺžky porazila piateho Ryonyho. Koncom augusta ryška zahviezdila v dámskej Cene Whisky, ale v ďalšom štarte v budapeštianskej míľovej Imperiál díj skončila posledná. Že išlo o ojedinelý výpadok, potvrdila Lady Mazie najprv blízkym striebrom v Jesennom handicape a najmä triumfom v „dvojkovej“ dámskej Cene Quissisany. Obľúbená dvojkilometrová trať, dobrá stajňová forma a schodná konkurencia môže rezultovať do tretieho tohtoročného víťazstva.

Aj druhý zverenec Mariána Šangela Kaptain Joe (Havlík) má na svojom konte niekoľko tohtoročných víťazstiev, zatiaľ však na len „dvojkovej“ úrovni. Tmavý hnedák je vlastným odchovancom stajne 7 Horse rodiny Křížovcov a svojim majiteľom robí radosť v dostihoch od míle až po 2400 metrov už štvrtú sezónu. Tento rok získal v handicapoch na pomedzí druhej a tretej kategórie získal tri triumfy, jedno druhé a jedno tretie miesto. Kaptain Joeovi sa nedarilo vlastne len v dvoch dostihoch, koncom júna v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie a do rovnakej kategórie preradenej Cene turfu, ktorú ovládol Ryony. Na míliara roka 2020 zrejme mať nebude, bronz je však reálny.

Práve spomenutý víťaz Ceny turfu Ryony (Línek) sa podobne ako jeho terajší súperi rozbiehal pomalšie. Zverenec džokeja Jaroslava Línka vstúpil do sezóny až ôsmym miestom z Veľkej aprílovej ceny, na ktoré nadviazal len o čosi lepším šiestym miestom v handicapovej Jarnej míli. Ryony reprezentujúci stajňu Ekols Skalica sa k najlepšiemu tohtoročnému výkonu vypol v nabitej Cene Scottish Rifla, z ktorej si odniesol „zemiakovú“ medailu. Po šesťtýždňovej pauze nastúpil na obhajobu Bratislavskej míle, tento rok sa mu však nedarilo a skončil piaty za štvrtou Lady Mazie, s ktorou má negatívnu bilanciu 2:3. Jazýček váh sa na stranu kobyly nahol po Jesennom handicape, kde priaznivá nesená hmotnosť pomohla favoritke k druhému miestu, zatiaľ čo Ryony s nevýhodou 4 a pol kilogramu zaostal o tri a štvrť dĺžky. V nedeľu bude žrebec nosiť o kilo a pol viac, čiže matematicky vychádzajú na rovnako, dámska účastníčka však predviedla väčší „drive“, a preto ju preferujeme.

Neskoro dozrievajúci Besthon (Laube) sa do špičky trojročných koní dostal až víťazstvom v Slovenskom St. Leger. Hnedák prvýkrát vybehol v zeleno-oranžových farbách stajne Vimar až v polovici apríla v „maiden“ na 1400 metrov proti rovesníkom. Štvrtým miestom nepodliezol očakávanú latku, ale už o mesiac ho čakala náročnejšia úloha. V klasickej Veľkej jarnej cene v oveľa náročnejšej konkurencii skončil šiesty a potvrdil predštartové predpoklady. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu predviedol zverenec Zuzany Kubovičovej defenzívny výkon a skončil siedmy. Besthon potom zamieril do Prahy, počas českého derby-mítingu sa však namiesto modrej stuhy predstavil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov. Prekvapivo favorizovaný Besthon spočiatku akoby nestíhal, džokej Jaroslav Línek ho už po pár stovkách metrov povzbudil k zrýchleniu, ale po tom, ako sa dostal na piate miesto porazil v cieľovej rovine len jedného slabnúceho súpera a dobehol štvrtý. Náročnú prvú časť sezóny zakončil Besthon v Slovenskom derby. Búrkou zmáčaná dráha hnedákovi nevyhovovala a skončil siedmy. Po dlhších prázdninách zvíťazil v St. Leger, tentoraz však skrátenie dištancie a konkurencia starších koní pravdepodobne Besthona odsunie za stupne víťazov.

Po neúspechu zo Slovenského derby sa do bratislavského Starého hája vracia Machinos (Pavlíček) zo stajne Hany Veselej, ktorý sa nedávno presťahoval do centrály Zdeňka Seménku. Hnedák je známy svojím tempárskym prejavom a dva kilometre sa zdajú byť vhodnejšou dištanciou ako 2400 metrov, ale Machinos stihol od júla doteraz dva štarty vo Francúzsku na stredných tratiach a porazil spolu len dvoch súperov. Víťaz malého handicapu proti rovesníkom z májového Nancy v polovici augusta „pozametal“ pole „maiden“ na 1800 metrov v Clairefontaine. Pred siedmimi týždňami bol siedmy z deviatich v dvojkilometrovom handicape v Lyone a nič nenasvedčuje tomu, že Machinos má dostatočnú triedu i formu na ohrozenie najlepších.

Druhý kôň slovenského chovu na štarte bude trojročný Nice Love (Korečková), ktorý však nastúpi s „coubertinovskými“ ambíciami. Stále nezvíťazivší reprezentant malej stajne Barunka stúpa medzi elitu pomalými krôčikmi, do aktuálnej sezóny vstúpil tretím miestom v „maiden“ na predĺženej míli, potom prehral len s jedným súperom na dvoch kilometroch. Na Turf-gala sa zverenec Romana Helešiho predstavil medzi domácimi odchovancami a získal vzdialené štvrté miesto. Po neúspechu v „štvorkovom“ handicape sa počas derby-mítingu opäť ukázal v konkurencii koní domáceho chovu a hoci Nice Love nosil najnižšiu hmotnosť, druhým miestom rozhodne potešil. Že s jedlom rastie chuť, ukázal aj hnedákov štart v Cene turfu. V dobre obsadenej „dvojke“ na 2400 metrov cválal Nice Love od štartu asi míľu na čele, v poslednej tretine predsa len stratil, ale piatym miestom predviedol najlepší výkon svojej kariéry. V klasickom St. Leger však totálne nestíhal a skončil posledný, viac ako 40 dĺžok za víťazným Besthonom.

Náš tip: Lady Mazie – Ryony – Kaptain Joe

Ilustračné foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel