Reportáže

Besthon zvíťazil aj vo Veľkej októbrovej cene

Slovenská dostihová sezóna 2021 je minulosťou. Posledným dejstvom sa skončil seriál sedemnástich mítingov, ktorý sa aj napriek obmedzeniam odohral v takmer „predcovidovej“ kvantite. Hlavným bodom derniéry bola Veľká októbrová cena a v dvojkilometrových dostihoch zvíťazil systémom štart – cieľ trojročný Besthon. Posledným mítingom sa tiež uzavreli šampionáty. Unikátne jazdecko-trénerské double sa na rovine podarilo získať džokejovi Jaroslavovi Línkovi, nad prekážkami dominoval džokej Lukáš Matuský a Jaroslav Brečka.

Stupne víťazov doplnili Ryony a Kaptain Joe

Do boxov pred Veľkou októbrovou cenou (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 6 000 €) sa napokon postavil iba poltucet koní a podľa stávkových kurzov mohla na víťazstvo pomýšľať rovná polovica účastníkov, matematicky najväčšie šance mala aj nami tipovaná Lady Mazie (3:1). Chtivá kobyla sa hneď po štarte snažila dostať na čelo, džokej Jan Verner však mal iný názor a pulujúcu tempárku brzdil najviac, ako to len šlo. Situáciu po niekoľkých desiatkach metrov správne prečítal Martin Laube v sedle trojročného Besthona (3,2:1), pričom víťaza St. Leger posunul do čela skromného poľa. Ostatní jazdci vďačne usadili svojich konských partnerov do závesu, zverenec Zuzany Kubovičovej tak cválal bez akéhokoľvek tlaku. Za „pulujúcou“ Lady Mazie sa o tretie miesto preťahovali Kaptain Joe (3,1:1) a Ryony (3,9:1). Besthon si aj na protiľahlej rovine udržiaval pred favoritkou približne dĺžkový náskok, na jej konci však Verner kobylu predsa len pustil a tá v záverečnom oblúku dobehla lídra. Do cieľovej roviny lepšie zatočil Besthon a tým ušetril pár metrov. Ešte s menšími stratami „vletel“ do roviny popri bariére cválajúci Ryony, pričom chvíľu sa zdalo, že úspešnejší bude míliar roka 2020, džokej Martin Laube však zo svojho konského partnera „vydoloval“ zvyšok síl a Ryonyho útok odrazil. Stupne víťazov doplnil Kaptain Joe, favoritka napokon skončila predposledná piata.

Neskoro dozrievajúci Besthon potvrdil víťazstvom vo Veľkej októbrovej cene, že právom patrí k špičke tohtoročných klasikov. Hnedák prvýkrát vybehol v zeleno-oranžových farbách stajne Vimar až v polovici apríla v „maiden“ na 1400 metrov proti rovesníkom. Štvrtým miestom nepodliezol očakávanú latku, ale už o mesiac ho čakala náročnejšia úloha. V klasickej Veľkej jarnej cene v oveľa náročnejšej konkurencii skončil šiesty a potvrdil predštartové predpoklady. V dvojkilometrovom Starohájskom kritériu predviedol zverenec Zuzany Kubovičovej defenzívny výkon a skončil siedmy. Besthon potom zamieril do Prahy, počas českého derby-mítingu sa však namiesto modrej stuhy predstavil v „dvojkovom“ handicape na 1800 metrov. Prekvapivo favorizovaný Besthon spočiatku akoby nestíhal, džokej Jaroslav Línek ho už po pár stovkách metrov povzbudil k zrýchleniu, ale po tom, ako sa dostal na piate miesto porazil v cieľovej rovine len jedného slabnúceho súpera a dobehol štvrtý. Náročnú prvú časť sezóny zakončil Besthon v Slovenskom derby. Búrkou zmáčaná dráha hnedákovi nevyhovovala a skončil siedmy. Po dlhších prázdninách zvíťazil v najdlhšej klasike, Slovenskom St. Leger a ako ukázal vo Veľkej októbrovej cene, predvedenú formu potvrdil aj na kratšej trati proti starším.

Dvojročným vytrvalcom „šéfuje“ Shamal Emmi

Tandemu Zuzana Kubovičová – Martin Laube sa darilo aj v tradičnej odvete Karpatskej ceny, ktorá sa tento rok odbehla ako Memoriál MVDr. Pavla Šarišského (II. kat., 2-ročné kone, 1800 metrov, 4 000 €). Prakticky hneď po štarte sa na čele usadil rakúske záujmy reprezentujúci Wolfmaster (7,7:1), za ktorým najprv cválala práve Kubovičovej zverenkyňa Shamal Emmi (3,1:1), tú však na protiľahlej rovine vystriedal Spring Time (3,6:1). Zverenec Markusa Geislera cválal na čele dlhé metre nikým neohrozovaný s asi dvojdĺžkovým náskokom pred Spring Timom, ktorý v záverečnom oblúku začal slabnúť. Na začiatku cieľovej roviny sa k lídrovi posunula belka Shamal Emmi, ktorá na dištancii prebrala vedenie a na jej zrýchlenie už nestihol zareagovať žiadny súper. Striebro napokon ubránil Wolfmaster pred neskoro dotierajúcim favoritom Karamazovom (2,1:1).

Kariéra dcéry niekdajšej víťazky maďarského derby Shamal Sally nezačala nijako slávne, keď pri svojom debute síce vstúpila do boxov, ale neodštartovala, čím okamžite pripomenula inú svojhlavú belku z tréningu Zuzany Kubovičovej – Zorianu. Reparát o mesiac neskôr v Memoriáli Otta Suchovského dopadol nad očakávania dobre, Shamal Emmi podľahla len jedinému súperovi. Vrcholná Cena zimnej kráľovnej skončila pre reprezentantku stajne Kovometal bronzom a hoci ju od víťaznej Stratosferic delilo viac ako sedem dĺžok, razom sa zaradila medzi špičku dvojročných kobýl. Triumfom v „Odvetnej“ cene túto pozíciu len potvrdila.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel