Analýzy

Vo Veľkej októbrovej cene sa schyľuje k odvete za Turf-gala

Už len posledný dielik chýba do zloženia skladačky slovenskej sezóny s letopočtom 2022. Vrcholom derniéry naplánovanej v tradičnom termíne bude Veľká októbrová cena, ktorá tento rok zaujala realizačné tímy ôsmich koní. Ďalšími lákadlami bude Memoriál MVDr. Pavla Šarišského, čo sú tradičné „odvetné“ dostihy za Karpatskú cenu a sledovať budeme aj napínavý súboj o jazdecký šampionát, v ktorom má džokej Martin Laube dvojbodový náskok pred Jaroslavom Línkom.

Rozlúči sa Ideal Approach s Bratislavou víťazstvom?

Takmer päť mesiacov uplynulo od Ceny Scottish Rifla, ktorá priniesla dychberúci súboj Ideal Approacha a Australiena. Odvtedy pretieklo Dunajom veľa vody a obaja aktéri majú za sebou rôzne výsledky. Pohľad na štartovú listinu Veľkej októbrovej ceny (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 2000 metrov, 6 000 €) prezrádza, že hoci sa do boxov postaví osmička koní, favorita treba hľadať práve medzi týmito dvomi. Hoci naposledy zvíťazil ten druhý menovaný, predsa len lepší „track record“ má „železný“ veterán Ideal Approach (Laube). Desaťročný valach má na svojom konte okrúhlych 70 štartov, z nich šestnásť premenil na víťazstvo a presnú polovicu z nich videli diváci v bratislavskom Starom háji, medzi nimi aj to vo Veľkej októbrovej cene spred piatich rokov. Zverenec Luboša Urbánka sa v tejto sezóne ukázal v Bratislave netypicky len dvakrát. Na úvod vo Veľkej aprílovej cene skončil tretí o krk za strieborným Kaptain Joe a na Turf-gala zvíťazil po epickom boji s Australienom (a v úctivej vzdialenosti od tretej Zariyannky). Medzitým stihol štart vo francúzskom Fontainebleau a v class 2 vybojoval bronz. Po júnovom stredoeurópskom festivale zamieril Ideal Approach na nemecké dráhy. Počas derby-mítingu v Hamburgu prekvapivo zvíťazil v handicape na svojej obľúbenej vzdialenosti 1800 metrov. Napriek veteránskemu veku, keď si väčšina triedových koní buď už užíva „dôchodok“ alebo skáče cez prekážky, sa valach predstavil na medzinárodnej úrovni „black-type“. V drážďanskej Listed Sommerpreis skončil štvrtý z piatich a začiatkom októbra dokonca ešte o úroveň vyššie v Gr.3 Grosser Preis der Landeshauptstadt Düsseldorf siedmy. O tom, že v strednej Európe však stále patrí medzi elitu strednotratiarov, svedčí aj víťazstvo v pražskej míľovej Velké cene Prahy. Otázkou tak bude, či sa na valachovej forme neprejaví únava z dlhej sezóny, alebo fakt, že v takto dlhých dostihoch zvíťazil práve pred piatimi rokmi. Napriek viacerým otáznikom bude Ideal Approach najväčším adeptom na víťazstvo.

Veľkou šancou na zisk ďalšieho potrebného triumfu do jazdeckého šampionátu bude pre džokeja Jaroslava Línka „rito“ na Australienovi (Línek). Nedávny víťaz Jesenného handicapu si s druhou Lady Mazie poradil aj napriek sedemkilového rozdielu a v pamäti bratislavských divákov stále rezonuje aj súboj z Ceny Scottish Rifla. Aj na domácich dráhach pridal zverenec Stanislava Popelku niekoľko umiestnení v dostihoch prvej kategórie. V dvojkilometrovej Cene města Karlovy Vary bol druhý, v míľovej Velké květnové tretí a v rovnako dlhej Velké cene Prahy štvrtý. Počas tohtoročnej sezóny tak vlastne podliezol latku len pri letnom výlete do švajčiarskeho Dielsdorfu (piaty zo šiestich) a najmä na úvod sezóny vo Velké dubnové cene (desiaty). Reprezentant stajne Corinne so švajčiarsko-slovenských majiteľským pozadím bude mať oproti Ideal Approachovi výhodu jeden a pol kilogramu, a aj to mu môže pomôcť k víťazstvu.

Kompletnú zostavu medailistov z Ceny Scottish Rifla dopĺňa Zariyannka (Koplíková). Najvyťaženejšia účastníčka Veľkej októbrovej ceny nastúpi už na svoj desiaty tohtoročný štart a predvádza viac menej vyrovnané výkony. Jediné víťazstvo si pripísala v karlovarskej Lázeňskej míli, ktorá bola preradená do druhej kategórie, aj tento rok sa v nej stretla jednotková konkurencia. Okrem toho si reprezentantka českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia pripísala dve druhé miesta (v bratislavskej Cene Pat’s Music a pred dvomi týždňami v mosteckej Velké podzimní cene) a štyri tretie miesta (okrem bronzu z Turf-gala ešte aj vo Velké cene Prahy, Velké dubnové cene a čisto dámskom Memoriáli Harryho Petrlíka). Zariyannka je momentálne na svojej najvyššej handicapovej známke v tejto sezóne a ak to na ňu nie je už veľa, môže dvojicu favoritov poriadne ponaháňať.

Najväčšou domácou nádejou by mal byť víťaz Zlatého pohára Cape Crown (Koplík), ktorý predvádzal najlepšie výkony v júni a júli, v posledných dvoch štartoch predsa len stratil čosi zo svojho lesku. Hnedák stajne BORMANN sa do povedomia starohájskych fanúšikov zapísal najmä ako Opasanov „tieň“ z Veľkej ceny Slovenska, kde výborným výkonom získal cenné striebro a zabezpečil zverencom Jozefa Chodúra unikátny dobeh raz – dva. Pri Opasanovej absencii v Zlatom pohári počas derby-mítingu svoj výkon potvrdil a po tuhom boji zvíťazil. Odvtedy sa Cape Crown doma neukázal. Začiatkom augusta sa predstavil v düsseldorfskej „jednotke“, po nevýraznom výkone však skončil posledný piaty. Rovnaké umiestnenie, hoci v početnejšom poli, si hnedák zopakoval aj v budapeštianskej Kincsem díj medzi elitou maďarských vytvalcov. Podľa posledných vystúpení sa zdá, akoby Cape Crownovi „dochádzal dych“, na niektorú z nižších dotácií to však bude stačiť.

Nielen chovateľská prémia je lákadlom pre vlastného odchovanca stajne 7 Horse Kaptain Joe (Liška), ktorý mal najlepšiu formu na jar. Tmavý hnedák vstúpil do sezóny tesným druhým miestom v pražskej míľovej „dvojke“, na ktoré nadviazal rovnakým umiestnením v nabitej Veľkej aprílovej cene. Napokon Kaptain Joe zúročil výbornú formu v Jarnej míli, keď porazil niekoľko kvalitných súperov. Odvtedy však jeho výkony išli dole. Najprv skončil v Cene Scottish Rifla nečakane až desiaty a v Bratislavskej míli ôsmy. Po dvojmesačnej prestávke sa tmavý hnedák vrátil do obehu zlepšeným výkonom v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie, kde prehral len o „kilá“. Pred štyrmi týždňami sa zverenec Mariána Štangela predstavil v Jesennom handicape, kde ho okrem víťazného Australiena porazil aj menej zaťažený Quissi Logist a Kaptain Joe docválal štvrtý. Aj tento raz sa bude usilovať najmä o chovateľský bonus.

Naposledy v Jesennom handicape svojím tretím miestom príjemne prekvapil Quissi Logist (Foret), ktorý porazil Kaptain Joea aj napriek tomu, že bol nevyvážený o sedem kilogramov. Vlastný odchovanec a reprezentant stajne Vimar vstúpil do aktuálnej sezóny  víťazstvom v handicape tretej kategórie na predĺženú míľu. Pri následnom piatom mieste v Jarnej míli ťažil z „mušej“ váhy, o level nižšie s vyššou nesenou hmotnosťou v júnových Topoľčiankach už porazil len jediného súpera. Výkony zverenca Samuela Sokola odvtedy stagnujú alebo sa zhoršujú, po dvoch deviatych miestach v lepšej spoločnosti nestačil ani na „trojkovú“ konkurenciu. Práve nateraz posledné vystúpenie Quissi Logista tak dostáva zverenca Samuela Sokola do lepšieho svetla, na medailu to však vonkoncom stašiť nebude.

Tento rok prevažne v poľskej Wroclawi štartujúca Viviann (Florian) síce naposledy zvíťazila pred viac ako dvoma rokmi, takmer nikdy však neodchádza domov bez dotácie. Zverenkyňa Veroniky Lempochnerovej preferuje ultravytrvalecké trate, najlepšie výsledky dosahuje v dostihoch na dve míle (3200 metrov). Presne o kilometer kratší bol ryškin tohtosezónny debut v mosteckom handicape druhej kategórie, kde sa dostala do kolízie a aj kvôli tomu bola iba piata. V trojici poľských vystúpení skončila Viviann dvakrát druhá a raz tretia, nedeľné dva kilometre však budú zrejme pre ryšku prikrátke.

Po zranení a presune do centrály Zdeňka Seménku sa pred dvomi týždňami rozbehala v Cene Quissisany Entropia (Korečková). V dostihoch spočiatku cválala uprostred poľa, na začiatku cieľovej roviny mala sľubný moment, napokon však vycúvala na predposledné siedme miesto. Reprezentantke stajne Hany Veselej tento štart pravdepodobne pomohol, Entropia sa však nevyhne úlohe outsiderky.

Náš tip: Ideal Approach – Australien – Cape Crown

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel