Reportáže

Marlowe „vyriešil“ záhadu Karpatskej ceny

Vrchol predposledného mítingu slovenskej sezóny 2022 sa stal korisťou menovca detektíva, ktorého stvoril majster žánru Raymond Chandler. Zverenec Václava Luku Marlowe zvíťazil v Karpatskej cene, najdôležitejších dostihoch určených dvojročným koňom, systémom štart – cieľ a razom sa zaradil medzi predbežných favoritov budúcoročných klasík. V nedeľu sa v Starom háji poriadne zdramatizoval aj súboj o jazdecký šampionát, napínavý dobeh mala aj dámska Cena Quissisany.

Calah nezískal ani medailu

Džokej Petr Foret si s taktikou hlavu veľmi nelámal, keď poslal svojho konského partnera na čelo hneď po štarte Karpatskej ceny (Listed, 2-ročné kobyly a žrebce, 1600 metrov, 15 000 €). Už od úvodných metrov sa tak o tempo staral Marlowe (11,1:1), za ktorého sa usadil Vanrick (6,5:1) a rýchlo dopredu dotlačený domáci favorit Calah (3,1:1). Líder si aj na protiľahlej rovine udržiaval približne dvojdĺžkový náskok pred spomenutou dvojicou, na jej konci sa však poradie zmenilo, keď sa na vzdialenejšom konci dopredu predral outsider Rafaelo (17:1) a pozíciu si zlepšila tiež úplne zvonka cválajúca Shining Sky (3,1:1). Do cieľovej roviny vbiehal Marlowe už len s miernym náskokom, najbližšie k bariére mu po pravej strane sekundoval Calah, naľavo zasa cválal Rafaelo a ešte bližšie k divákom aj zrýchľujúca Shining Sky. Reprezentant stajne Leram síce nedokázal udržať priamy smer a pod náporom sa trochu „krútil“, napriek tomu dokázal zrýchliť a zostal na čele až do cieľa. Pol dĺžky vzdialené striebro zaslúžene získala Shining Sky, o poslednú medailu zviedli súboj v troch štartoch neporazený Calah a neskoro finišujúci Manatan (26,1:1). Reprezentant senického poľnohospodárskeho družstva napokon Calaha o krk porazil a doterajšiemu suverénovi pripravil „horkú“ porážku.

Víťazný Marlowe bol najdrahším účastníkom Karpatskej ceny – stajňa Leram zaňho zaplatila 20 000 € a umiestnila ho do tréningu Václava Luku. Zverenci ostrieľaného českého trénera neboli v prvej časti sezóny veľmi úspešní, a to najmä kvôli vírusu, ktorý sa šíril medzi koňmi ustajnenými v bošovickej centrále. Od leta sa výkony Lukovej „armády“ postupne zlepšujú, čo je vidno vo všetkých vekových kategóriách. Len za minulý víkend sa na juh Čiech sťahovali trofeje z oboch „zimných favoritov“ v Česku aj Slovensku. K sobotnému triumfu Salt Mix z mosteckej Ceny zimního favorita pridal v nedeľu Marlowe víťazstvo z Karpatskej ceny, ktoré však na rozdiel od jeho tréningovej kolegyne bolo skôr prekvapením. Hnedák totiž pri debute vo francúzskom Saint-Cloud nedokázal poraziť ani jedného súpera. V dostihoch na 1400 metrov sa väčšinou držal v strede poľa, v posledných stovkách metrov však zoslabol a prepadol až na posledné miesto. Naopak, výkon z Karpatskej ceny je pred budúcou klasickou sezónou veľmi sľubný.

Medelin zaskočila súperky v Cene Quissisany

Veľmi napínavý dobeh ponúkla Cena Quissisany (II. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 2000 metrov, 5 000 €, záznam), posledná zo seriálu dostihov určených výhradne nežnejšiemu pohlaviu. Spočiatku vlažné tempo nasadila miestna debutantka Pfingstblüte (4,5:1), ktorá viedla až do záverečného oblúka, keď ju na čele vystriedala Shamal Emmi (3,4:1), zo stredu poľa útočila aj mierna favoritka Eyes On You (2,3:1) a popri bariére dosť prekvapivo outsiderka Bellary (13,7:1). Dvesto metrov pred cieľom sa vedenia ujala v tejto sezóne vyrovnané výkony predvádzajúca Eyes On You, zľava sa však na ňu rýchlymi cvalovými krokmi doťahovala Medelin (7,4:1). Reprezentantka stajne BORMANN ťažila z dvojkilogramovej výhody oproti súperke a umožnila džokejovi Martinovi Laubemu zvýšiť náskok v jazdeckom šampionáte. Dve dĺžky za vedúcou dvojicou sa o bronz pobili dokonca až tri kobyly a najlepšie z nich vyšla Fistera (13:1) z rovnakej stajne, akú kedysi reprezentovala aj Quissisana, na počesť ktorej boli tieto dostihy pomenované.

Tesnosť súboja v Cene Quissisany dokazuje aj táto fotografia. Už je rozhodnuté, že víťazkou bude Medelin (modro-biely dres s čiernymi hviezdami), ktorá poráža Eyes On You (číslo 5 úplne vľavo). V pozadí vidno aj piatu Shamal Emmi (číslo 1), štvrtú Thamnu (červený dres) a tiež kúsok hlavy bronzovej Fistery.

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel