Analýzy

Veterán Ideal Approach by rád vo Veľkej aprílovej cene získal hattrick

Prvou „jednotkou“ sezóny je kvalitne obsadená Veľká aprílová cena s desiatkou strednotratiarov na čele s veteránom obľubujúcim starohájsku dráhu Ideal Approachom, čerstvou víťazkou českej analógie Zariyannkou a tiež vlani pošetreným vytrvalcom Rex of Thunderom. Jazdeckou hviezdou mítingu bude mnohonásobný jazdecký šampión Václav Janáček, ktorého do Bratislavy pozval tréner Marián Štangel a ktorý sa v hlavných dostihoch posadí do sedla Lady Mazie.

Zariyannka poškuľuje po aprílovom double

Takpovediac „živým inventárom“ Veľkej aprílovej ceny (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 5 800 €), tradičného strednotratiarskeho testu úvodu sezóny, je už šiestykrát štartujúci a dvakrát víťazný Ideal Approach (Laube). Jedenásťročný „profesor“ načína zrejme svoj posledný dostihový rok a aj v ňom by rád rozšíril svoju zbierku úspechov. Na čo to bude stačiť, uvidíme zrejme až v sobotu. Podľa slov trénera Luboša Urbánka je na tom valach stále dobre a ak by zopakoval to, čo vlani, určite sa mu medaila ujde. Reprezentant stajne Lokotrans totiž ešte aj ako desaťročný zo siedmich štartov v troch zvíťazil, medzi nimi aj v nervydrásajúcom súboji s Australienom v Cene Scottish Rifla počas Turf-gala. Okrem toho zvíťazil aj v handicape v nemeckom Hamburgu počas tamojšieho derby-mítingu a v míľovej Velkej cene Prahy (Zariyannka bola vtedy tretia). V drážďanských Listed skončil štvrtý a na sklonku sezóny skúsil šťastie aj v Gr.3 Grosser Preis der Landeshauptstadt Düsseldorf. Siedmym miestom síce Ideal Approach neurobil „dieru do sveta“, výkon to nebol najhorší.

Čerstvou víťazkou pražskej obdoby Veľkej aprílovej ceny je svetobežníčka Zariyannka (Foret). Reprezentantka českej pobočky stajne Lokotrans Slovakia vlani absolvovala deväť dostihov a s výnimkou pražskej míľovej Velkej květnovej ceny nikdy neodchádzala domov bez dotácie. Zverenkyňa Zdena Koplíka pri oboch minuloročných stretoch s Ideal Approachom prehrala, oproti veteránovi však bude mať výhodu troch kilogramov a práve nedávneho víťazného štartu v nohách. Hnedka máva vo výkonoch občas výkyvy, vlani dokázala zvíťaziť len v karlovarskej Lázeňskej míli, oficiálne degradovanej do druhej kategórie, ale striebra si odniesla z Ceny Pat’s Music aj mosteckej Velké podzimní ceny a triumfom z Velkej dubnovej sa dostala na kariérne maximum, aj preto ju tipujeme ako hlavnú adeptku na víťazstvo.

Dva vlaňajšie bratislavské štarty bieleho valacha Australiena (Verner) dopadli nadmieru dobre. V Starohájskom kritériu (na titulnej fotografii) ho od víťazstva delil len nos za Ideal Approachom, naopak na záver sezóny po tuhom boji aj napriek najvyššej nesenej hmotnosti ovládol Jesenný handicap. Relativizujúcim faktorom v neprospech zverenca Stanislava Popelku však je tradične pomalší úvod sezóny. Vlani tak skončil v pražskej Velkej dubnovej cene desiaty, ale hneď v ďalšom štarte tretí vo Velkej květnovej cene a o nos druhý v Cene Scottish Rifla. Po druhom mieste z Ceny města Karlovy Vary sa Australien predviedol v domovine svojich majiteľov, švajčiarsko-slovenského páru stojaceho za stajňou Corinne, v dielsdorfskej míli skončil iba piaty, a následne o hlavu prehral so Zariyannkou vo Velkej cene Prahy. Australien je určite veľmi dobrý strednotratiar, v prvom štarte sezóny ho však vidíme bez medaily.

Posledným cestovateľom spoza rieky Moravy bude prvotriedny vytrvalec Rex of Thunder (Demo). Vlani vcelku pošetrený bronzový medailista zo Slovenského derby 2021 počas zimnej prestávky zmenil trénera, keď prípravu reprezentanta stajne Březová prebral Michal Demo. Na Morave pôsobiaci slovenský džokej je hnedákovým stálym jazdcom, sprevádza ho celú kariéru a môže sa naňho spoľahnúť. V minulej sezóne spolu zvíťazili v pražskom Zlatom pohári a tiež v dvojkilometrovej Cene města Karlovy Vary, kde Rex of Thunder ľahko porazil druhého Australiena. Jedinú vlaňajšiu prehru tak hnedák utŕžil vo Velké cene českého turfu, v ktorej tradične cválal na chvoste poľa, v cieľovej rovine však jeho záver nebol dostatočne razantný, aby stačil na viac ako šieste miesto. Dištancia Veľkej aprílovej ceny bude pre Rex of Thundera kratšia, než by potreboval, na medailu by to však malo stačiť.

Maďarský tréner Gábor Maronka priváža dvojicu reprezentantov stajne Rahim Etemović a žreb im prisúdil miesta hneď na kraji štartovacích boxov. Vlani v Srbsku dvakrát víťazný My Craft (Konkolj) sa do Maďarska presťahoval po ôsmom mieste vo vlaňajšom Magyar St. Leger a jeho balkánske výkony mu veľa šancí na úspech nedávajú. Absolvoval dostihy od 2000 do 2800 metrov a okrem dvoch triumfov v menších dostihoch skončil väčšinou v poli porazených, medzi inými aj v Srbskom derby. Porovnanie s maďarskými klasikmi nedopadlo podľa predstáv realizačného tímu a My Craft bude patriť medzi outsiderov.

S čerstvým budapeštianskym štartom v nohách sa do licitácie pýta My Craftov stajňový kolega Picasso Blue (Liška), ktorý v domovskom Srbsku vlani behával strednotratiarske dostihy, bolo to však minimálne o dve úrovne nižšie. Po počiatočných nezdaroch sa mu na jeseň podarilo získať jedno víťazstvo a jedno druhé miesto a v zime ho majiteľ presunul ku Gáborovi Maronkovi. Ryšiak pred dvomi týždňami debutoval vo svojej novej domovine a v „dvojke“ na 1400 metrov skončil štvrtý zo šiestich. Hoci Picasso Blue má bližšie k stredným tratiam ako My Craft, výkonnostne je na tom horšie a preto očakávame, že skončí ešte za ním.

Domáce stajne budú zastúpené štvoricou koní, pričom dva z nich má vo svojom tréningu Jaroslav Línek. Spoľahlivá „dvojková“ kobyla Eyes On You (Havlík) vlani neopustila dostihy druhej kategórie, ale zo šiestich pokusov vyťažila tri víťazstvá a tri umiestnenia, a tak je prirodzené, že sa posunula o úroveň vyššie. Dvakrát triumfovala v Topoľčiankach a medzi tým v júli aj v bratislavskom handicape na 1800 metrov. Pred zimnou prestávkou ešte reprezentantka stajne Palček absolvovala „dámsku“ Cenu Quissisany a v dvojkilometrovom teste prehrala o krk len kvôli dvojkilovej nevýhode. Teraz ponesie najmenej zo všetkých účastníkov, na očakávanej rýchlej dráhe jej to však až tak nepomôže.

Počas zimnej prestávky sa k Jaroslavovi Línkovi od Radka Holčáka presťahoval temperamentný Quessigny (Línek). Ako dvojročný ešte v rodnom Francúzsku dvakrát víťazný hnedák sa vlani vo farbách stajne Meridian blysol striebrom v klasickej Veľkej jarnej cene, ale po štvrtom mieste v Starohájskom kritériu prešiel späť na míľové trate a na nich aj vplyvom svojej povahy zostal bez medaily. Najprv v pražskej „jednotkovej“ míli počas tamojšieho derby-mítingu a v poslednom minuloročnom štarte aj v Bratislavskej míli. Zmena prostredia a kastrácia by Quessignymu mohli pomôcť k väčšiemu pokoju, na medailu to však zrejme stačiť nebude.

Hviezdny džokej Václav Janáček sa vyhupne do sedla domácej Lady Mazie (Janáček). Ryška, ktorá sa už stihla rozbehať v pražskom Gomba handicape, v tradičnom šprintérskom teste na úvod sezóny však napriek nízkej nesenej hmotnosti porazila len jediného súpera. Častokrát štartujúca zverenkyňa Mariána Štangela, ktorého rodina ryšku aj vlastní, vlani vstupovala do sezóny práve vo Veľkej aprílovej cene a siedmym miestom viac menej potvrdila predštartovné predpoklady. Hviezdne chvíle Lady Mazie prišli v lete, keď zvíťazila v Bratislavskej míli a získala aj striebro v Jesennom handicape a tretie miesta z budapeštianskej míľovej Imperiál díj a čisto „dámskej“ Ceny Whisky. Štart v nohách a výrazná posila v sedle robí z Lady Mazie adeptku na najvyššiu majiteľskú prémiu.

Vlani dvakrát v druhej kategórií víťaznej Palmere (Florian) vyhovujú dlhšie dostihy s optimom okolo 2400 metrov, aj vlani však reprezentantka stajne Kovometal dala pri sezónnej premiére prednosť Veľkej aprílovej cene a bolo z toho šieste miesto pred Lady Mazie. Oproti predošlým sezónam išla zverenkyňa Zuzany Kubovičovej s výkonnosťou mierne dole, v „jednotkových“ dostihoch bola ešte šiesta a siedma, a na predné miesta sa dostala len o úroveň nižšie. So sezónou sa belka rozlúčila víťazstvom v dvojkilometrovom handicapovom Memoriáli Otta Suchovského. Aby však uspela v sobotu, musela by sa zlepšiť.

Náš tip: Zariyannka – Rex of Thunder – Ideal Approach

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Autor: Daniel Mentel