Reportáže

V rámcových dostihoch derby-mítingu kraľoval Janáček

Z troch dostihov prvej kategórie, ktoré rámcovali míting okolo 30. Slovenského derby, v dvoch zvíťazili kone vedené džokejom Václavom Janáčkom. K nim tento mnohonásobný jazdecký šampión doma v Česku, u nás aj v aktuálnom pôsobisku v Španielsku pridal ešte tri víťazstvá na úvod mítingu. Vybrať ten najlepší moment je náročné, lebo koncert, aký predvádzal populárny „Pinďa“, sa nevidí tak často. Možno najviac zarezonovalo víťazstvo Cape Crowna v Zlatom pohári, pretože hoci po druhom mieste za Opasanom vo Veľkej cene Slovenska padol mnohým do oka ako favorit, jeho súboj na ostrie noža s Brilliant Starom zdvihol nejedného diváka zo sedadla.

Cape Crown potvrdil svoj výkon z Turf-gala

O Cape Crownovi (2,2:1) sa jeho tréner Jozef Chodúr vyjadruje v superlatívoch, hoci do tohtoročnej Veľkej ceny Slovenska podával skôr nenápadné výkony. Výnimkou snáď bolo len druhé miesto v minuloročnom klasickom St. Leger. V Zlatom pohári (I. kat., 4-ročné a staršie kone, 2600 metrov, 8 000 €) však v tandeme s Janáčkom predviedol výkon, akým si aj on vypýtal porovnanie s „black-type“ konkurenciou. Cape Crown sa od štartu držal na chvoste poľa, na opačnom konci dostihy rozbiehali zverenci Štěpánky Myškovej a Zuzany Kubovičovej. Na čele cválal Odsonne (29,8:1) pred domácim Besthonom (24,4:1), za nimi sa hlava pri hlave držali Palmera (20,6:1) a na roviny presunutý prekážkar Popinjay (35,8:1). Žiadne veľké zmeny v poradí sa nediali ani po prvom kilometri, Odsonne si udržiaval asi dvojdĺžkový náskok pred Besthonom. Na protiľahlej rovine sa k vedúcej štvorici pridal ešte maďarský spolufavorit Avoiding Water (2,8:1), ktorý sa postupne dostal až na tretie miesto na úroveň Palmery za Odsonne a Besthonom, ale v záverečnom oblúku zasa zoslabol. Od štartu vedúce duo priviedlo pole koní aj do cieľovej roviny, stredom dráhy útočila Palmera a z poslednej pozície sa dopredu mohutnými cvalovými skokmi predieral aj Cape Crown. „Opasanov tieň“ sa na čelo dostal sto metrov pred cieľom, o víťazstvo však musel bojovať až do konca, pretože zvonka naňho dobiedzal o zlomky sekundy neskôr útočiaci Brilliant Star (4:1). Dobrým záverom sa o poslednú medailu úspešne pobil podceňovaný držiteľ Trojkoruny z roku 2019 Arcturus (31,6:1).

Víťazný reprezentant modro-bielo-čiernej kombinácie „opasanovskej“ stajne BORMANN Cape Crown potvrdil, že druhé miesto z Veľkej ceny Slovenska nebola náhoda. Iba ôsmy z Veľkej májovej ceny vlani dokázal zvíťaziť na úrovni štvrtej kategórie pri sezónnom debute v „maiden“, ale najlepšie výkony predvádzal v klasických dostihoch. Po piatom mieste z prípravného Starohájskeho kritéria si v Slovenskom derby pohoršil len o jedno miesto. V kvalitatívne chudobnejšom rakúskom derby však skončil posledný, a tak najlepší výsledok prišiel až vo vytrvaleckom St. Leger. Po nezvyčajne tuhom boji sa síce z víťazstva tešil Besthon, ani druhé miesto pre Cape Crowna nebolo na zahodenie. Na záver náročnej sezóny už hnedákovi nezostalo veľa síl, aby sa blysol v pražskej Cene prezidenta republiky, celý čas cválal defenzívne a skončil posledný.

Takto tesne (slovami rozhodcov o hlavu) zvíťazil v Zlatom pohári štvorročný Cape Crown na úkor reprezentanta stajne Lokotrans Brilliant Stara, s ktorým má Cape Crown bilanciu 2:1. V sedle víťaza zahviezdil džokej Václav Janáček.

V Bratislavskej míli bojovali dve domáce kobyly

Prekvapením a zároveň chronologicky štvrtým triumfom Václava Janáčka sa skončila Bratislavská míľa (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1600 metrov, 8 000 €), ktorú podľa očakávania odvodil chtivý Quessigny (3,1:1), za ktorým na svoju šancu číhala skúsená hostiteľka Lady Mazie (5,7:1) z rodinnej stajne Štangel Racing. Keď približne dvesto metrov pred cieľom začal prekvapivému favoritovi Quessignymu dochádzať dych, Lady Mazie bez problémov prebrala vedenie a mierila za prvým tohtoročným víťazstvom. Proti bola pred dvomi týždňami v Budapešti dobre štvrtá, ale pred dostihmi prehliadaná Elsa (59,9:1), zverenkyňa Zuzany Kubovičovej však napokon zaostala o pol dĺžky. Na bronzový stupienok sa neskorým, ale dôrazným záverom dostal Lailaho (4,1:1).

Šesťročná harcovníčka Lady Mazie je do povedomia zapísaná ako míliarka až strednotratiarka, tento rok však absolvovala až tri štarty v šprintoch. Za necelé štyri sezóny svojej kariéry absolvovala populárna ryška už 26 dostihov a v piatich z nich zvíťazila. Okrem tohtoročnej Bratislavskej míle to boli vlani zhodne dámske Cena Whisky a Cena Quissisany, v roku 2020 sa Lady Mazie podarilo zvíťaziť aj v budapeštianskom „jednotkovom“ handicape a tiež doma o úroveň nižšie. Členka širšej míliarskej špičky vstúpila do aktuálnej sezóny bronzom v pražskom šprintérskom „dvojkovom“ handicape. Po piatom mieste v rovnako ako handicap vypísanej Prípravnej cene nezamierila do najvýznamnejšieho slovenského šprintu na Turf-gala, ale o deň skôr v pražskej Velkej Chuchli bojovala v čisto dámskej konkurencii míľovej Ceny Nory Jeane a podľahla len mladším súperkám s váhovou výhodou. Pred triumfom v Bratislavskej míli sa rozcvičila tesným striebrom v „dvojkovom“ handicapovom Memoriáli majora Stanislava Rudu na 1400 metrov.

Aj keď sa Adam Florian v sedle Elsy (číslo 9) snaží, čo mu sily stačia, o víťazovi Bratislavskej míle je už rozhodnuté. Svoj štvrtý triumf popoludnia si s domácou harcovníčkou Lady Mazie pripísal Václav Janáček.

Classa si spomenula na svoju „klasu“ z Oaks

Víťazný návrat do Bratislavy slávila v Cene Pat’s Music (I. kat., 3-ročné a staršie kobyly, 2000 metrov, 8 000 €) reprezentantka stajne Martina Bláhu Classa (5,4:1). Dostihy svojou obľúbenou taktikou odvodila favorizovaná obhajkyňa spred roka Mo My Dream (2,1:1) pred domácou Lady Free (4,8:1), džokej Jan Verner zatiaľ držal Classu na dohľad hlavným súperkám na výhodnej pozícií popri bariére. V záverečnom oblúku sa Lady Free začala prepadávať a jej pozíciu okamžite zaujala svetobežníčka Zariyannka (4,5:1), ktorá dokonca približne tristo metrov pred cieľom prebrala vedenie a keď porazila Mo My Dream, zdalo sa, že ju už nikto neoberie o víťazstvo. Proti sa však postavila Classa, ktorá predviedla najúdernejší finiš a záverečná štvorstovka bola dokonca rýchlejšia, než v šprintérskej Cene Mysa.

Nadmieru efektívne manažovaná Classa absolvovala počas svojej kariéry len šesť dostihov, ale päťkrát sa domov vracala ako víťazka. Zverenkyňa Václava Luku mladšieho debutovala až ako trojročná koncom júna v tretej kategórií a proti rozbehaným rovesníkom bez ťažkostí zvíťazila. O mesiac neskôr pridala ďalší triumf v Prahe a s dvomi menšími dostihmi na svojom konte zamierila rovno do Slovenských Oaks. Do tretice všetko dobré platilo pre Classu aj v jesennej dámskej klasike. Čistý štít si ryška zachovala aj po pražskom Memoriáli Harryho Petrlíka. Po osemmesačnej pauze, počas ktorej sa Classa nevyhla vírusovej nákaze, prišla začiatkom júna prvá životná prehra v Cene Nory Jeane, v ktorej porazila len jedinú súperku. Že je Classa znovu „klasa“, dokázala v Cene Pat’s Music a teraz ju čaká „black-type“ konkurencia v berlínskej Hoppegartener Stuten-Preis.

Fotografiu finišu Ceny Pat’s Music nemáme, na snímke z oblúka však vidno, že víťazná Classa (druhá zľava) cválala na dosah vedúcich kobýl – v cieli striebornej Zariyannky (úplne vpravo) aj bronzovej obhajkyne víťazstva Mo My Dream (úplne vľavo).

Foto: Karel Němec, canonprofi.eu

Video: Závodisko, š.p.

Autor: Daniel Mentel