Analýzy

V Jesennom handicape uvidíme duel sestier, ale tiež Quessignyho reparát

Slovenská sezóna s letopočtom 2023 vstupuje do svojho záverečného mesiaca a nás ešte čakajú tri mítingy. Hneď v prvú októbrovú nedeľu bude hrať prim osem strednotratiarov v Jesennom handicape a tiež dvojroční, ktorí prešli dražobným ringom v nemeckom Baden-Badene. Skromnej zostave juniorov by mohla vládnuť čerstvá zimná kráľovná Amra, po minulotýždňovom víťaznom double debutantov zo stajne Lokotrans však neradno podceniť ani hnedku Witch In Pink s výborným pôvodom a realizačným tímom, ktorý dokáže pripraviť svoje kone už na prvý štart.

Blue River má našliapnuté k ďalšiemu víťazstvu

Handicapy bývajú divácky aj stávkarsky atraktívne a tých zaradených do najvyššej kategórie je ako šafranu. Už tradičnou súčasťou októbrovej ponuky je Jesenný handicap (I. kat., 3-ročné a staršie kone, 1800 metrov, 5 800 €), ktorý tento rok napíše už svoju dvanástu kapitolu. Po teplom a slnečnom týždni sa napriek blížiacemu sa ochladeniu nečakajú nejaké výrazné dažde, preto by ani vyššia nesená hmotnosť nemusela znamenať prekážku lepšiemu umiestneniu. To sa týka napríklad aj dvojnásobného „jednotkového“ víťaza z aktuálnej sezóny Quessignyho (Línek). Hnedý valach reprezentujúci stajňu Meridian SK sa na Záhorie k trénerovi Jaroslavovi Línkovi sťahoval počas zimnej prestávky a v novom prostredí sa z neho podarilo „vydolovať“ poctivého míliara. Pri debute pod novým realizačným tímom skončil piaty vo Veľkej aprílovej cene, ale už v nasledujúcom štarte si pripísal premiérový triumf kariéry. Išlo o handicapovú Jarnú míľu, kde na jeho štíte ostala okrem iných aj Blue Bay. Ani štvrté miesto z Ceny Scottish Rifla (o trištvrtej dĺžky pred piatym Ryonym) nebolo na zahodenie a úspešnú jarnú kampaň zavŕšil Quessigny víťazstvom v Bratislavskej míli počas derby-mítingu. Po zaslúženom oddychu sa valach predstavil v budapeštianskej Imperiál díj, ale tam dieru do sveta neurobil a sklamal až ôsmym miestom. Ak si teraz spomenie na svoje najlepšie sezónne výkony, medaila ho neminie.

Quessignyho najväčšou vyzývateľkou by mala byť jeho tréningová kolegyňa Blue River (Palík), ktorá ako trojročná bude ťažiť z váhovej výhody a zatiaľ stále pokračujúceho progresu. Vlastná odchovankyňa stajne Caruso dlho čakala na víťazstvo, v prvých štyroch štartoch bola vždy strieborná, až napokon v polovici augusta bodovala v Cene Whisky naplno. Belka vstúpila do sezóny v „štvorke“, kde prehrala len so suverénnou Abellou. V Jarnej cene kobýl nestačila na Feschandu, v Cene Arvy na neskoršiu víťazku Oaks Free Folie a odvtedy viac ako dva mesiace na dráhe absentovala. Keď v poslednom triali aj proti starším kobylám nenašla silnejšiu súperku a premiérovo zvíťazila, zdalo sa, že Blue River získa v klasických Oaks minimálne medailu, v tesnom súboji siedmich kobýl o striebro i bronz však ťahala za kratší koniec a „vyšlo“ z toho „iba“ šieste miesto asi pol dĺžky od striebornej Feschandy. V nedeľu bude mať ideálnu príležitosť na reparát.

Nevšedné súrodenencké porovnanie s Blue River umožní účasť jej o dva roky staršej polosestry Blue Bay (Zedková) s rovnakým realizačným tímom. Tretia zverenkyňa Jaroslava Línka na štarte je kobyla výkonnosťou niekde na pomedzí prvej a druhej kategórie, pričom úspechy zatiaľ zbiera v „dvojkách“. Po minuloročnom víťaznom hattricku hnedka vstúpila do aktuálnej sezóny piatym miestom v Jarnej míli, na ktoré nadviazala šiestym v Cene Scottish Rifla, kde však nestačila na Quessignyho ani Ryonyho. Začiatkom prázdnin získala striebro v „dvojke“, ale v dámskej Cene Whisky zaostala za vtedy víťaznou polosestrou o päť dĺžok. Blue Bay si pozornosť pred nedeľou vypýtala v dvojkilometrovom handicape druhej kategórie, kde sa po desiatich mesiacoch vrátila na víťaznú vlnu.

Rovnakú hmotnosť ako Quessigny bude nosiť reprezentant českej stajne Anna & Zuzana Hůlovy Melandros (Demo), pričom obaja sú handicapovo na veľmi podobnej úrovni. „Dvojkový“ víťaz z pražského úvodu sezóny sa do dostihov vrátil zasa až koncom júna a v „jednotkovej“ míli počas českého derby-mítingu podľahol len míliarskej hviezde tejto sezóny Shahbandarovi a o dĺžku a pol porazil tretieho Sagara. Určitý ústup formy zverenca Jany Novákovej naznačilo už piate miesto z Bratislavskej míle a potvrdilo šieste miesto z vrcholnej Velkej ceny Prahy, hoci od víťazného Ignacia Reillyho ho delili iba približne štyri dĺžky. Melandros sa tak určite radí medzi adeptov na medailu.

Osemročný veterán zo stajne Cajdašrot Sagar (Buriánková) behá v tejto sezóne veľmi efektívne, zo šiestich štartov nebol ani raz horší ako tretí a dvakrát zvíťazil. Hneď pri sezónnom debute ovládol mosteckú „trojku“ na 1800 metrov, na čo nadviazal striebrom o úroveň vyššie a úspešnú jar zavŕšil triumfom v „dvojkovom“ strednotratiarskom handicape. Zverenec Václava Chaloupku sa od leta presunul do prvej kategórie, kde nazbieral tri tretie miesta. Postupne išlo o míľu počas derby-mítingu za Melandrosom, dvojkilometrovú Cenu města Karlovy Vary a napokon mosteckú Velkú letní cenu. V nedeľu by takéto výkony mali Sagarovi stačiť na pozíciu niekde okolo polovice štartového poľa.

Niekdajší najlepší slovenský míliar Ryony (Andrésová) postupne stráca výkonnosť a hoci sa v Cene Scottish Rifla priblížil k svojím formám z minulosti, bol to skôr ojedinelý výstrel do tmy ako naznačenie trendu. Zverenec Jana Havlíčka sa bez výnimky predstavuje na slovenských dráhach a v aktuálnej sezóne debutoval dokonca na vidieku. Bol to však debut víťazná, v šurianskej „trojke“ zvíťazil aj napriek najvyššej nesenej hmotnosti. Potom si Ryony zaspomínal na lepšie časy piatym miestom na Turf-gala, ale predposledná priečka z júlovej druhej kategórie, päť dĺžok za Blue Bay znamenalo návrat do reality. Na bronz v „dvojkovom“ handicape koncom júla však Ryony nenadviazal veľmi úspešne, keď v posledných dvoch štartoch bol siedmy a šiesty, pričom približne takto ho vidíme aj v nedeľu.

Metre navyše by privítala belka Palmera (Florian), ale zverenkyňa Zuzany Kubovičovej už predviedla, že bodovať vie aj na stredných tratiach. V konzistentnej forme behajúca reprezentantka stajne Kovometal totiž hneď na úvod sezóny skončila dobre štvrtá vo Veľkej aprílovej cene, na čo nadviazala bronzom z mosteckého „jednotkového“ handicapu na 2200 metrov a úspešnú sériu zavŕšila triumfom v „dvojkovom“ Memoriáli Karola Firbasa. Po tomto víťazstve si Palmera pripísala tri tretie miesta v rade, postupne išlo o vytrvalecký Zlatý pohár, dámsku Cenu Whisky a napokon pred tromi týždňami dvojkilometrový handicap druhej kategórie, približne pol dĺžky za víťaznou Blue Bay.

Oproti predpísanej hmotnosti bude Kaptain Joe (žk. Roman) nosiť o tri kilogramy viac, čo ho handicapuje ešte skôr, ako vstúpil do boxov. To však nebude jediný dôvod, prečo sa nevyhne úlohe outsidera. Ešte vlani víťaz Jarnej míle „zazimoval“ po štvrtom mieste z Jesenného handicapu a počas zimy zmenil majiteľa aj trénera. Už pod vedením Miroslava Malíka víťazne debutoval počas Turf-gala v „trojke“ pre kone domáceho chovu. Na úrovni tretej kategórie potom tmavohnedý valach pokračoval aj v ďalších dvoch štartoch, v ktorých skončil zhodne druhý. Predstavenie o level vyššie však skončil v konkurencii troch nedeľných súperov neúspešne, Kaptain Joe neporazil ani jedného súpera a je dosť možné, že rovnakú pozíciu si zopakuje aj v Jesennom handicape.

Náš tip: Blue River – Quessigny – Melandros

Foto: Miroslav Abík

Autor: Daniel Mentel